Sayfa 9/13 İlkİlk ... 7891011 ... SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 65 - 72 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    kasved 26/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    918

O zamanlar şimdiki alcatelin orjinal ismi(TELETAŞ)dı, yabacı sermayeye satılmadan evvel şirket bugün aynen ereğli ve tüpraş gibi pırıl pırıl oldukça karlı ve iyi yönetilen teknoloji üreten şirketti, maalesef şirket fıransızlara satıldıktan sonra tamamen gerileme süreci yaşadı, yönetimi alan fıransızlar araştırmada görevli birçok mühendisi fıransaya götürdüler şirketin aratırma departmanı darma dağın edildi neyse konumuza dönelim.

Gittiğim aracı kurumda o zamanlar demir ticareti yapan oldukça büyük portföy sahibi genelde İsmail Tarman vari yatırım yapan ve aldığı hisselerin çoğunu satmayan veya enfazla o da aldığı hisse uçuk rakkamlara gelmişse içinden sadece bağladığı ana para kadar hisseyi satan abimize bi yerden teletaşın gelecek bilançosunun iyi olacağı haberi gelmişti. Bana şirketin bilançolarını sektörle ilgili bilgileri verdi. İncelediğimde gerçekten şirket temel olarak büyük potansiyel taşıyordu o anki piyasa değeride çok komik bir düzeydi. Neyse abiye hesapla ilgili çalışmayı aktarınca beraberce o zaman şirketten randavü alarak genel müdürle görüştük, ziyarette dolaştığımız kadarıyla şirket adeta pırlanta. Yalnız piyasada hisseyle ilgili tek handikap vardı N....... A..... faktörü. Adam hergün hissenin tepesinde tahtadan alıcıyı kaçırtıp satışa mal getirmek için çevirmediği fırıldak yok. Abiye dedim ki ne yapacağız bana söylediği senin işin buraya kadar bundan sonrası bana ait, peki dedim ne yapacaksın, cevabı çok basitti ben onun ruhunu bilirim ben alışa geldikçe o satacak o sattıkça ben alacağım satışa devam ettikçe hisseyi aşağı ittirecek aşağı ittiridikçe elinden yine malı alacağım. Bende cevaben abi böyle iş olurmu yahu adam elindeki malı niye sana ucuza satsın dedim, abi bana cevaben oğlum o bir kumarbaz onun oyun şekli belli o bu piyasada bir gün nasılsa yok olup gidecek, onun oyun sistemi benim paramın gücüne yetmez dedi. Gerçekten abi tahtada mal almaya başlayınca a..t...i... adlı aracı kurumdan mal yağmaya başladı tahmin ediyorum malı 3600TL.den abi toplamaya başladı belli bir zaman süresinde hisse 2000 TL.yi gördü devamlı n.... satıyor abi alıyor. Hiç unutmuyorum Rahmetli T.Özal'ın ölüm günüydü borsa tabana oturmuştu, tam abi tabandaki malı alacak bizden evvel N.... A..... malı kaldırdı, peşinden biz tahtaya gelince N..... adeta kudurdu ve kontrolünü kaybetti abinin üst kademeye yazdığı tüm alışlara verdi abi aldı o verdi, tahtada tam bir kavga var. N.... tuttu tavana kadar tahtanın tüm satış kademelerini elinde son kalan mallarla şişirdi çok iyi hatırlıyorum 2600 tl.lik bir tavan fiyatı vardı abi tahtanın tüm satış tarafına üçgen attı. Piyasadan tavan alışa gelen tüm satışları karşılayarak malların tamamını aldı. Abinin bir özelliği vardı tahta yapmazdı, tahtadan çekildikten sonra hisseyi piyasaya bırakırdı genelde yüklü mal kaldırdığı için o zamanki piyasa dinamiklerinde hisseleri toplanan tahtalar belli bir peryotta otamatikman yukarı çıkardı(Örneğin migros). Neyse bir hafta sonra bilanço borsaya geldi kağıt hergün tavan tavan otamatikman bir topukladı 6.000 TL.ya kadar çıktı o kademede tavan çözüldü 5200 TL.ye kadar gevşedi ordan tekrar tavan serisi 7500 TL. N... herhalde kuduruyor, satışa doğru dürüst hiç mal gelmiyor, hafta sonu birde o ne meşhur teknik analist Y..... S..... bir borsa dergisinde kağıdın t. anlizini yapmış detaylı efendim şu direnci kırarsa şöyle olur böyle olur çıkışta boşluk bırakmış bu boşlukların acil dolması lazımmış falanfişmaken teknik terimler anlayacağınız, adetta buram buram kağıt düşecek satın tavsiyesi.
    Hafta başı koşarak elimde dergi doğru abinin odasına abi bak bizim kağıt şöyle böyle düşecekmiş satalım deyince abi başladı kahkalarla gülmeye. Neyse ben korku ve hayret dolu bakışlarla bakarken abinin uzun gülmesi geçince bana dönerek bu kadar saf olma. Senin dergide gördüğün çizik ve içindeki yazı para karşılığında N..... A..... tarafından yazdırıldı, seyret bak adam bize sattığı malları bulabilirse 7000 fiyatın üstünde her kademeden alıcak sana söylemiştim o bir kumarbaz. Neyse seans açılınca abinin söyledikleri tamamen çıktı dergideki haberle tahtaya gelen tüm satışları alan N..... A..... tahtayı birde üçgenleyer tekrar tavana çekti. Teletaşları hiç unutmuyorum 9-10 binli fiyat bantlarından tamamını abi sattı. N..... satış fiyatıda 10 binli rakkamlardı. 2 binli fiyatlarda yüzüne bakılmayan teletaşı 10 binli fiyatlarda almak için borsacılar yarışır olmuştu. Hep hayret etmişimdir neden insanlar fiyatlar çok komik seviyelerdeyken portföylerinin bir kısmıyla hisse almazlar veya teknik olarak fiyatları kopmuş hisseleri neden ve ne maksatla alırlar hiç anlamamışımdır? Teletaşta piyasa abi ve N..... A.... malları yiyince epey bir süre toparlanamadı.
    Belki merak edeniniz olmuştur abiye ne oldu diye abi günlerden bir hafta çok kızgın ve sinirle aracı kurumda yalnızca küfür ederek piyasanın çok iyi bir zamanında neyi var neyi yoksa hepsini sattı. Satarkende durmadan ben böyle b........ böyle işinde .......... ... ederim, diye küfürler ediyordu. Neyse son gün beraber yemeğe çıktığımızda sana söylediklerimi unutma benim için BORSA bitti aynen Sevgili Babanın yıllar sonra parasını 500 bin usd yapan arkadaşımıza dediği gibi, beni borsa dışında herşey için arayabilirsin ama bana sakın borsanın b.sinden bahsetme benim için bu sayfa edebiyen kapandı sana nedenini söylemeyeceğim çünkü söylesemde anlamayacaksın ama sana hayat bu nedenleri örtecek dedi. Ona olan saygımdan onu arayıpda fikirlerinde etkileşim olur diye hiç aramadım.
    Abinin bana söylemediklerini dediği gibi sonradan hayat bana sonra öğretti ama bedeli az tatlının yanında çoğunlukla acı oldu belki çok şükür bugün genel toplamda ekside değiliz ama ne yalan söyleyim bugün gelinen olumsuz koşullarda keşke hiç bulaşmasaydım dediğim çok olmuştur. Çünkü geldiğimiz noktada yılların vurgun sistematiğini bugünkü koşullar artık taşıyamıyor inşallah etkili ve yetkili merciler uyanır da piyasa biraz nadasa bırakılır çünkü tarlanın artık ürün verecek hali kalmamış.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    banderas 26/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    101

o zaman aracı kurumda çalışıyorum. önümde derinlikli ekran, gaza gelmişim sürekli izliyorum. derken dikkatimi ihlas tahtası çekti. kağıt kopmuş gidiyor oyak sürekli alıyor. takasa bakıyorum en çok lot onda var. bir de ihgyo'ya bakıyorum kağıtta müthiş bir işlem hacmi ama yerinde sayıyor. holding'e bakıyorum bir de buna. holding gidiyorsa bunun da gitmesi yakındır diyorum ve 1980 liradan dalıyorum kağıda. hafiften düşmeye başlıyor. ama holding sürekli pasifte çok alıcılı ve primleniyor. tamam diyorum az kaldı. derken holding duruyor ve benim kağıdın düşüşü hızlanıyor. düşüyor da düşüyor ben de bakıyorum ekrana. ben bakıyorum o düşüyor, o düşüyor ben artık daha fazla bakamıyorum ve 1100 lira civarında kol bacak ne varsa kesip atıyorum. tahmin edersiniz kağıdın düşüşü tamamladığı yerde küçük yatırımcı zihniyetiyle satışımı yapıyorum (aynen kitaplarda yazdığı gibi). sonra tepkiyle yükseliyor ama bir daha 1980'i göremiyor. ben ise çok kısa bir sürede (1980-1100)/1980=44% zarar ediyorum.
    ihlas holding'de yapılan hareketin gyo'da millete mal yedirmek için yapıldığını acı da olsa öğrenmiş bulunuyorum. tavan tavan uzaya bile gitse hayatımda hiç bir zaman bu grubun kağıtlarını alıp satmam derdim, aldım sattım ve ne kadar haklı olduğumu gördüm.

alınan ders:
    1. prensiplerinden ödün verme.
    2. ekrana bakıp sakın ha gaza gelme.
    3. bak bakalım aynı gruba ait diğer kağıtlar ne şekilde hareket ediyor.
    4. kısa vadeciysen önce bir tekniğine bak, derinlikli ekranın yoksa ve hızlı hareket edemiyorsan en önce piyasanın durumu (zu100'^ün teknik analizi sana bunu gösterecktir) sonra temel sonra haftalık grafikler en sonra da günlük grafikler.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    banderas 27/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    101

ege seramik tahtasındayım. kağıt çok güzel bir şekilde es ve halk önderliğinde primleniyor. kağıt 400 liralardan 1550 lere gelmiş. ben de bir abiyle görüşüp kağıda giriyorum. önce 1000 liranın altından girip 1350 lerden çıktım. daha sonra 1440tan tekrar girdim. sürekli tahtayı izlemedeyim. artık herşeyini ezberlemişim. işlemlerimi çalıştığım aracı kurumdan değil de internet üzerinden yapıyorum. ve seans boyunca aktiften olmak üzere satış emrim sürekli açık, mouse "tamam" ın üzerinde en ufak bir terslikte vereceğim malı. derken kağıt 1600lere doğru gitmeye başladı ve seans bitti. ve ne olduysa seans arasında oldu. kağıtta işlem yapan 4 kişiye işlem yasağı geldi ve kağıt ikinci seans 6 milyon lot toplam işlem adediyle taban. ertesi gün çift seans taban. sonraki gün yine dehşet bir işlem hacmiyle tabandan dönüş ve ben kağıtlardan kurtuldum. kağıt tekrar 1400 leri gördü ve bugünkü hali malum. herhalde uzunca bir süre daha buralarda sürünür. ben ne mi yaptım bu arada? sağlam 30 kağıtlarında pozisyon aldım, aldığım derslerle de çok kısa bir sürede kaybettiğimden fazlasını çıkarttım.

çıkartılacak ders:
    1. bir kağıtta operasyon olduğunu biliyorsan çok daha dikkatli hareket et. sermayenin hepsini bu kağıda yükleme. (neyse ki ben öyle yapmamıştım)
    2. 30 kağıtlarından şaşma

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    bikmisbroker babo 25/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Sonuc olarak sunu yazabilirim;

Bu web sitesinde yazan okuyan foruma katkida bulunanlar icierisinde en eskisi benim en eski olmak en cok bilen anlamina gelmiyor, fakat basindan en cok sey gecenler arasindayim dogru..
    Burada yazmaktaki amacim yine de bazi konularda bildiklerimi buraya post ederken bu formu okuyan insanlarin benim yorumda bulundugum konuda katkilarini lehte ve de alehte gorus ve dusuncelerini almak..

Genelde bu konuda gercekten guzel katkilar ya da karsi gorusler aliyorum, bu anlamda cok memnunum, ancak bazi durumlarda da gereksiz tepkiler ile karsilasiyorum, tabii ki yazan kisinin halet-i ruhiyesini de bilmek lazim ki bu da suraya karalamaya calistigimiz 2 satir yazidan anlasilamaz.

Bu sitede yazanlardan bir farkim yok.Yazdiklarim ve katkilarimdan dolayi bana verilmis bulunan itibar puanlarinin gorunur olmasi hosuma gitmiyor, elimde olsa hepten kaldirirdim, ne itibar puani vereyim ne de bana verilebilsin, secimim bu olurdu.

Hisse senedi piyasasinda cok eskilerden beri kagit alip sattigini bildigim sayin Fioaranin da bu baslik altinda 1-2 sey yazmasi IYI olurdu.Kendine has ifadesi ile pek cok anisini buraya aktarabilir..

Turkiyede 2004 senesini mihenk alarak 2004 den once ve 2004 den sonra seklinde bir siniflanma yapilmasinin arefesinde oldugumuzu dusunuyorum.

Beni bu sekilde dusunmeye iten sebeplerden bir tanesi AB UYUM yasalari sayesinde Ulkemiz de yapilan yapisal degisikliklerdir Bu yapisal degisikliklerin altyapisi buyuk cogunlukta tamamlanmak uzere..

Uygulamaya konmasi halinde de eskiden beri avantaj haline gelen bazi uygulamalarin artik avantaj olmaktan cikacagidir.

Bir ornek vermek gerekirse;
    Eskiden Istanbulda piyasaya Tokat armis bir 3 kagitci doguda kucuk bir sehre gidip yasaminda beyaz bir sayfa acabiliyordu, ya da daha baska bir ornek vermek gerekirse ALI efendinin Diyarbakirdaki Mal varligini Izmirdeki hanini hamamini, Istanbuldaki dukkanlarini (sahsen musterek borclu ve muteselsil kefil oldugu durumlarda ozellikle) gizleyebilmesi MUMKUN du..

Bugun hepimizin vatandaslik numarasi var, vergi daireleri vatandaslik numarasi uygulamasina basladilar bile tapu ve diger Kamu kuruluslari da bu uygulamaya gectikelrinde vatandas ali efendinin Butun bankalardaki nakit mal varligi, TC sinirlari icerisindeki MAL varligi ve de borsadaki adina kayitli Hisse senetleri 2 sn icinde gozler onune serilebilecek. Bu uygulamada bu gune kadar EKSIK kalan bacakti.Ayni sekilde insanlar evlerini dairelerini kiraya veriyor ve beyannamelerinde bu gelirlerini BEYAN bile etmiyorlardi..

Konuyu biraz dagittim farkindayim ancak kisaca bu uyum yasalari neticesinde yabanci yatirimci Turkiyeyi DAHA guvenilir bulacaktir. Cunki Turkiyemiz bu gune kadar 3.cu DUNYA ulkeleri standartlarinda yonetildi, AB uyum yasalarinin uygulamaya konmasi ile Kalkinmakta olan ulkeler statusundeki yerimizi almis olacagiz.(Pek cok yerde kendi yetkililerimiz Ulkemizin statusunun Kalkinmakta olan ulkeler statusunde oldugunu savunurlar!!-Gelsin Kullahima anlatsinlar o hikayelerini!!!) ..Bu guvenilirligin yaninda ULkemizde yatirim yapmak isteyeceklerdir. Hele hele AB icin tarih verildiginde bu durum kesinlesecek ve bundan en cok etkilenecek kurumlarin basinda da BORSAmiz gelecektir. Yabanci fonlar portfoylerindeki IMKB hisslerinde artirima gideceklerdir.

Rahmet li Turgut Ozal donemini hatirlayin? O donemde yapilan TURIZM tesviklerini hatirlayin? O TURIZM tesviklerinin abartisiz %70'i Calindi buna da inanin!! Ama kalan %30 ile de bugun ki Turkiyenin Yillik 20 milyar dolarlik Turizm potansiyeli ortaya cikti..!!

Bunu da unutmayin?

Borsamiz zamanla daha Stabil sartlar'a erismeye adaydir.

3 tane hisse senedinden.... 333 tane hisse senedine?? 1978 den 2004'e ..
    26 senede gelinen nokta budur..Ben dahil herkes bu donemde icinde bulundugu ortamda bir sekilde yararlandi ya da agzinin payini aldi..

1997 yada 1998 senesine kadar piyasaya araci kurum bazinda girmeyen bankalar pastanin buyuklugunun GEC farkina vardilar.Veee hemmen Turkiyedeki mevcut sube agi avantajlarini kullanarak piyasadaki araci kurum pastasindan KOCAMAN bir pay aldilar. Yani araci kurum cephesinde de BUYUK PARA kucuk PARA yi yedi!! ..Bizlerede boyle web sitelerinde hatiralarimizi yazmak dustu..Buna da sukur!! Sagligimiz sihhatimiz de yerinde ..HUZURU muz da yerinde, en azindan neye inandiysak onun mucadelesini verdik, UTANMADIK, cunki utanilacak birsey yapmadik ve (profosyonel anlamda calismalarimizi) yuzumuzun aki ile noktalayabildik..

Saygilarimla,

Bikmisbroker

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    baba 09/07/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

Nasrullah Ayanfansif oyunu severdi.Takımı kaleci dahil rakip ceza alanına yığar,ya maçı 10/0 kazanır,yada 10/0 mağlup olur.para rakamı ne olursa olsun batabilir veya çıkabilir.
    CEYHAN BEKTAŞEFANSİF OYUNU SEVER,11 topçusu kendi ceza alanına yığılmıştır,çanakkale geçilmez der.yarı sahayı hayatta geçmez,gol attığı veya yediği görülmemiştir.Parası genelde değişmez.
    KÖR sadık: bir zamanların fonu,kendine has oyun tarzı var,dünyada 4 2 4,W M,
    5 2 2,4 3 3,GİBİ OYUN TAKTİKLERİ VARKEN,SADIK ABİMİZ XYZ metodunu kullanır ,sistemimini çözen olmamıştır.en büyük özelliği 1000 tl civarında kağıtlara dadanmasıdır.Aldığı kağıda baskı yaparak düşürmesi en belirgin yanıdır.bazan düşüre düşüre kağıdın %90 nını toplar,bu halde bile kağıda gelen alıcıları tokatlar,kagıdının yükselmesi en büyük kabusudur,fekat bazan alıcıları kovalayayım derken kağıtlarını kaptırır.Eğer 90 lı yılların başındaki pörtföyü olsaydı ülkemizin ilk beş zengini arasına rahatlıkla girerdi,batacak kağıtları özenle arayarak bulur,esbank,yaşarbank,iktisat leasing örneklerden birkaçıdıdır.
    KAZIM ZÜLFİKARİ: 1990 LARIN Başında fırtına gibi eserdi,kimseye güvenmemesi,fakat tiyo alması gibi değişik özelliklere sahiptir,Kazım da kör sadık gibi batacak kağıtları özenle bulurdu.
    Bu arada KMX bizim ahır hikayesini resimlemiş. vesselam

6. Teşekkürler sayenizde tekrar okuma fırsatı buldum tam bir bilgi hazinesi

Mi Note 10 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    baba 10/07/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

1990 zannederim,akbank 12 000 tl den halka arzedimiş,bir sene sonra kağıt 2000 tl ,bütün sabancı kağıtlarıda benzer durumda.2050 den 20 lot( o zamanlar bir lot 50 adet hisse idi.) aldım.bütün borsa uçuyor ,fekaaat sabancı kağıtları ve tabii akbank ta kımıldamıyordu.bir şey dikkatimi çekti,o zaman tahta sistemi var ve seanstan sonra globalin bir brokeri sabancı tahtalarını gezip kim kaç lot almış,kim kaç lot satmış yazıyor.aslında yazacakta bir şey yok ,toplasan bir tahtadakiğ işlemler 100 lotu(5000 adet ,yani şimdinin 5 lotu) zor bulur.yazan vatandaşı yakaladım,ne iştir dedim. o da valla şirketten öyle istiyorlar ,şirket bu yazma işi için para alıyormuş dedi.( o zaman akbank borsaya gelmiyordu).bir gün bir arkadaşımla akbank sermaye piyasasından sorumlu genel müdür yardımcısı hakan ı ziyaret ettik.biraz oturduktan sonra sekreter içeri girdi.-Hakan bey ,globalden fax geldi,Erol beye faxlıyayımmı dedi. oda peki deyince ben meseleyi bildiğimden,Hakana bu ne iştir? dedim.-Ya patron öyle istiyor dedi.(patron londrada yaşıyordu,halende öyle.)
    günler geçiyor akbank bir türlü 2100 olmuyordu,birkaç ay sonra sıkılıp sattım.(aynı fiyata)20 lotun kazancı ne olacaktıki(1000 hisse şimdinin bir lotu)ben sattıktan sora bir ay içinde akbank 4000 lira oldu.Düşünün adam londonda oturmuş benim 1000 adet hissemi takip ediyor.94 yılılı sonlarında bile takip devam ediyordu,tabii öyle oluncada vatandaş sabancı hissesine dokunmuyor,koç hisseleri uçup duruyordu.eee bu durum amcamızı rahatsız etmiş olacakki( daha doğrusu koç malı götürüyor ben bakıyorum diye) yurtdışından imaj ve borsada para kazanma firması getiriyordu,bu firma dan sonra sabancı holdigi de halka arzediyorlardı.Unutmayın sabancı hisselerinden elinizde varsa BİRİ SİZİ GÖZETLİYOR ! BAGFAŞ ınız varsa yine BAŞKA BİRİ SİZİ GÖZETLİYOR !

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,640
    baba 12/07/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

Maalesef bizde bu tabir yanlış anlaşılır ve kullanılır.spekülatör ün belki küçüğü ve büyüğü vardır. amma spekülatör spekülatördür.özetlersek borsadaki fiyat hareketlerinden faydalanmaya çalışan kişidir.yani hepiniz spekülatörsünüz.KY veya BY olmaz.Forumda ky muhabbeti yapılıyor,sanki küçükler kazıklanıyormuş gibi bir hava oluşuyor.Doğru değil asıl büyükler kazıklanırlar,geçmişteki yazılarda onlarca örnek verdim.veee patenti bana ait Olan bir söz vardır.SPEKÜLATÖRÜN ÖMRÜ KELEBEKLER KADARDIR.yıllar önce Yeni YÜZYIL gazetesindeki röpörtajımda kullanmıştım.Ertesi gün erciyes menkulün sahibi bana telefon ederek -abi ben hangi cins kelebeğim ? diye sormuştu.
    Bu yanlışlardan ötürü ,küçük spekülatörler,büyük spekülatörlerin malı götürdüğünü söylerler.Yanlışşşşşşş.Malı götürenler borsaya kote hisse sahipleridir.gEçen haftaki SPK bülteninde SElÇUK GIDA nın sahibi bir başka hissede( lio yağ) maniplasyondan ötürü işlem yasağı gelmiş.EEEYYY pkk pardon spk başka hissede maniplasyon yapan kendi hissesinde neler yapmaz neler ,neler!!!!
    İŞTE BİR İNTERNET SİTESİNDEKİ HABER.
    SELÇUK PATRONUNA LİO CEZASI
    Selçuk Gıda'nın patronu Lio yağ hisse senedindeki işlemlerden dolayı SPK tarafından mahkemeye veriliyor.
    İlk kez Tuyofesor'ün kasım 2002'de duyurduğu bu operasyon SPK'nın da gözünden kaçmadı ve bu hisse senedinde mağdur olan binlerce yatırımcının hesabı SPK tarafından güya soruldu.
    Bu arada bilindiği gibi Sermaye Piyasası Kurulu uzmanları(!) bir süre önce Selçuk Gıda şirketinde incelemeler(!) yapmış ve yalan beyandan dolayı Eliya ALHARAL'ı mahkemeye vermişlerdi. Bu davadan Eliya ALHARAL beraat etmişti. (danışıklı )İzmir piyasasında Eliya ALHARAL'ın borsa yasaklısı bir spekülatörle operasyon yaptığı ve bu operasyona da adeta SPK ile dalga geçercesine SPK-1 operasyonu adı verildiği konuşulmuştur.
    SPK bu işleri iki buçuk sene sonra yapacagına vaktinde yapamazmı?aracı kurumlara verdiği para cezalarının onda birini veremezmi!niye versinki?vermezzz,veremezz,avantayı kim alır o zaman.

-menderes---in forum sayfasından aldım-----------
    Menderes Tekstilin bilançosu kısaca 2003-12 ( Yatırım Finansman int. Sayfasından ) :
    Kısa vadeli ticari alacaklar 37 Trilyon
    Diger kısa vadeli alacaklar 60 Trilyon (ortaklardan )( bu aynı zamanda bankalar ve ikrazat kanununa göre ağır suç ve sahtekarlıktır,yetkili yetkisizlere duyurulur sada farketmez nasıl olsa)
    Stoklar 70 Trilyon
    Duran varlıklar 72 Trilyon ( bina ve makine)
    Kısa vadeli ticari borçlar 67 TrilyonUzun vadeli borçlar 28 Trilyon
    Kısa vadeli alacakları ile stoklarının 107 Trilyon olduğunu borçlar toplamının ise 95 trilyon olduğunu görüyoruz. Normal durum( normal buysa)
    Şirketin 690 liralık fiyata göre piyasa değerinin yaklaşık 72 Trilyon olduğunu görüyoruz.
    Buda duran varlıklarının değeri bina ve makinesi kadar ediyor. Normal durum

Sonuç olarak piyasa diğer kısa vadeli alacak kalemindeki ortaklardan alınacak 60 Trilyonu kaale almıyor veya şüpheli alacak gibi bakıyor. Anormal durum (bence normal)(çünkü o para tahsil edilemediği gibi ,şirketln her türlü nakdi ayrıca hortumlanmaya devam edilecektir.)
    Para kaybedilebir .Çalışır yine kazanırız .Ama bu hissenin yükselmesini beklerken sağlığınızı kaybedebilirsiniz dikkat .ve daha ne hisseler var böyle.ABD DE olsa bu işler elektirikli sandalyade biter.

Sayfa 9/13 İlkİlk ... 7891011 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •