Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
Amateur 18/04/2004

Duhul
Apr 2004
İkamet
Ingiltere
Gönderi
317

Borsada "oynayan"ların ne oranda kazandığı konusunda yorum yapamayacağım, ama borsaya "yatırım" yapanların sadece binde birinin kazandığı görüşüne katılmadığımı ifade etmek isterim. Naçizane, 1992 yılındaki 1.000 lira enflasyon oranında artırılsa değeri ne olur, ve de borsaya 1992 yılında yatırılan 1.000 liranın değeri ne oldu sorusularına cevap verecek şekilde, aylık enflasyon verileri ve İMKB 100 endeks aylık hareketlerini esas alarak bir projeksiyon yaptım. (Maalesef uğraşmama rağmen buraya kopyalayamadım.) Şu anda iki değer 'kafa kafaya'. Uzun vadeli yatırım yapan, yatırım yaptığı şirketi özenle seçen, birkaç hisseye yatırım yaparak riski azaltan, spekülasyonlardan uzak duran, borsanın çok şiştiği dönemlerde portföyünün hiç olmazsa bir kısmını realize eden, borsanın çok düştüğü zamanlarda bir miktar da olsa portföyünü artıran bir yatırımcı 1992-2004 döneminde enflasyon oranının üzerinde bir gelir etmiştir diye düşünüyorum.
Eskiden üyeydim, ama foruma eski hesabımla giremedim. Forma üye olmadan bakıyordum. Bu eski yazımı görünce yeniden üyelik açtım. Evet, o zamanlar sürekli olumsuz yorumlar yazan "baba" vardı. Onun bir yazısına yorum olarak yazmıştım. Ne günlerdi? Yazdıklarımı kısmen uyguladım ve borsada hiç kaybetmedim. Yani kısa süreli kayıplar oldu, ama paniklemedim ve sonu iyi oldu. Zaten çok büyük miktarlarla girmedim. Uzun süre iş güç derken ilgilenmedim. Şu aralar 6-7 aydır yeniden bir portföy oluşturup kendi çapımda yakın takibe başladım. Şükür kazanıyorum. Bu forum bana borsa hakkında çok şey öğretmişti. Ama şunu da belirtmeden geçemeyeceğim: Eski formundan biraz uzak gördüm.