Special Days Image
Sayfa 13/13 İlkİlk ... 3111213
Arama sonucu : 101 madde; 97 - 101 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,653
    madenr 13/08/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    162

2000 lot 1220 liradan yeterince düştüğüne inandığım Medyahol.aldım.Tam aracı kurumdan çıkarken bir öğretmen arkadaş selam sabah derken " kağıt almak istediğini söyledi" " ben pek anlamam dediysemde yenice medyahol aldığımı sölemiş bulundum" Gidip tüm parası ie 10.000 lot 1200 liradan almış.Kağıt 900 e kadar düştü.Her gördüğünde öfkeli bakar oldu.Arkadşların dediğine göre de "bir b.. anlar sandık" filan szölerini edermiş.Kağıt bir yükselmeye başladı 1500 -2000 ben ikibinde sattım.onu her gördüğümde yeni zirveler geliyor, çay kahve muhabbetleri gelsin gitsin.kağıt 5000. "sat diyorum " yanıt"abe bu kağıt 6000 olacak" defalarca bu tür sat muhabbetleri ne mi oldu.kağıt 9500 onun yanıtı " kağıt 15000 olacakmış" bugünkü parayla 12 milyarı 95 milyar olmuş ama az gelmiş ki devam ediyor.
    Bir duydum ki tahtası kapatılmış kağıdın.Gördüğümde durumu hiç iyi değildi.Psikolojik travma geçiriyordu.Çay içmeye davet ettim.Çay kaşığı ile sanki çayı değilde.Koca bir teknede pekmez karıştırıyordu.Uzun süre görmedim.Haberini de alamadım.Evini satmış ve bir başka kente yerleşmiş olduğunu duydum.Borsa hayatım boyunca beni çok üzen ve buranın insanı velide,delide edebileceğini hiç aklımdan çıkarmam.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,653
    baba 14/08/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

zannediyorum sene 97 medya holding denen üç kağıtçının kağıdı 1550 tl ,aniden 1350 taban oldu.İmkb AÇIKLAMA İSTEMİŞ saat 10.30 da açıklama geldi.şirketimizde özel bir durum yoktur diye.Sıkı durun saat 10.45 de bir açıklama daha,"ŞİRKETİMİZ YÖNETİM KURULU TOPLANTISINDA %100 BEDELLİ SERMAYE ARTIRIMI KARARI ALINMIŞTIR."
    Ne oldu dersiniz İMKB ve SPK yakasına yapışacak değilmi? tabiiki değil, halka geçirmeye devam ettiler.Allah var,ALLAH ;********ler!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,653
    rainbow_1 03/09/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    20

nasıl para kaybedilir sorusuna şöyle cevap yazmam gerekir.

Yanlış zamanda borsaya girmek.

Ben 2000 yılı başında;
    Endeks 20000 civarındaydı, yanlış hatırlamıyorsam.
    Trenin son vagonuna bindim.

Sonra Tcell halka arzında çok yüklü talepte bulundum.
    Fakat talebimim üçte biri geldi.
    Kalan para ile dohol aldım.

Fakat bir türlü iyi gün görmedim.
    Zamanla al-sat işlerine girdim.
    Bir kazandım, 10 kaybettim.
    Yetmiyormuş gibi kredili işlemlere girdim.

YKBNK pamukbank olayında kredili ve ful ykbnk ile yakalandım.

sonra kredileri kapatmak için yeni kaynak ekledim.

Üçüncü kredili işlemlerinde ilk önce biraz kazandım,
    sonra terste kaldığımda, tekrar kredili işlemlere bulaştım.

Ağustos ayında üçüncü yeni kaynak ile kredi borcunu ödedim.
    Borsa hesabımı ve kredi hesabımı kapattım.
    Elimdeki tüm kağıtları kardeşime virmanlayarak, borsa belasından kurtuldum.

Şimdi ise okuyucu olarak takip etmekteyim.

Kaybettiklerim, zamanım, param, sağlığım, mutlu yaşamım.

Borsaya verdiğim zamanı ne işe vermiş olsaydım, yapmış olduğum işte bir numara olurdum.

Riski sevmeme rağmen, insan hayatını altüst eden, kimi yuvaları yıkan, tatildeyken bile takip etmekte zorunlu olan bir hayat.

Tüm tatillerimde muhakkak bir olay olmuştur.
    Pamukbank el konulması v.s.

Tek dileyim yatırdığım paralarım AB beklentisi ile yerine gelmesi.

Elimde kalan kağıtları sattırıp, sonsuza kadar borsadan uzak durmak.

Saygılarımla.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,653
    bikmisbroker babo 10/09/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Bu kredi konusu ilginc bir konudur..Pek cok kisi Turkiyede sadece bankalara taninan "para satma" Hakkini elde edebilmek icin Borsa araci kurum sahibi olmaya kalkmistir. Bir anlamda dusunurseniz mevcut sistem icerisinde Cok kolay para kazanma sistemidir.

Cunki Kredi verdiginiz musteriye ek kredi sozlesmesi imzalatarak, gerekli gordugunuz takdirde musterinize sormadan musterinizin portfoyundeki mallari yine istediginiz fiyattan satma hakkina kavusursunuz araci kurum olarak.

Cunki Dunyada (PARA SATAN hicbir sistem de) Kredi verdigi kisiyi, krediyi, ve kredi teminati olan ANA PARAYI Bu derece kesin Kontrol eden bir duzen hicbiryerde ve hicbir ensturumanda yoktur.Cunki kredi acan kurulus imzaladigi ek sozlesme ile butun bu yetkilere kavusur.Ve riskli gordugu anda verdigi krediyi kurtarmak amaci ile de x fiyattan mallari satar!!

Tabiiki bankacilikdan farkli yonleri var? En onemlisi Mevduat toplama yetkiniz yok? Fakat Repo/Ters repo O/N yapma yetkisi verildikten sonra mevduat toplama yetkisi olsa ne yazar?

Bir diger onemli husus ise; Genelde Borsada araci kurum bazinda Kredi kullananlar gunluk veya seansci tabir ettigimiz kisilerdir.
    Onlari Kredi kullanmaya tesvik eden ve Kullandirttiranda Kullanilan kredinin Borsanin cikisda oldugu gunlerde ki Kaldirac etkisi dir Bu kaldirac etkisi o kadar guzel calisirki; kredi ile 10 milyar lik 6 bin tl den mal aldiginizi dusunun?? Aldiginiz kagitlar 9 bin tl ye geldigi zaman satip kredinizi kapattiginiz anda cebinize 5 milyar NET kalir..

Yalniz Kazin ayagi boyle degildir...Ona gore haaaaa...Piyasa profosyonelleri piyasada kullanilan Kredinin miktarini takip ederler Piyasada kullanilan kredide artis varsa Piyasa yapicilar dususe oynama vakti geldigine inanirlar ve sonucda da kredili maldaki vatandaslari IMKB yi asagi cekerek bir guzel dokerler..Bu Papaz kacti oyununa cok benzer papazi ceken Papazi yemistir...

Butun araci kurumlarda kullanilan kredileri takip etmek mumkundur.Borsa genelinde de bu mumkun..Dolayisi ile endeks belirli bir seviyeye geldiginde Kredili alimlarim orani belli bir seviyeye geldiginde Piyasa yapicilar sabirsizlanmaya baslarlar..

Siz zannediyormusunuz ki piyasada Teknik Analiz ile Temel analiz ile yada haberler ile yada ekonomik veriler ile alim satim yapiliyor? Siz zannediyormusunuzki Bu analizler yapilmiyor?? Buyuk para (balik) her zaman Kucuk para (balik) pesinde,

Burasi Kurtlar sofrasi beyler..

KURTLAR SOFRASI....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,653
    kasved 13/09/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    918

Çarşı'da vurgun
    Kapalıçarşı'nın en büyük döviz bürolarından biri olan ER-KAR Döviz'in ''Hoca'' lakaplı sahibi Ali Erol, esnaftan topladığı 4.5 milyon dolarla battı

12/09/2004
    Oğuz KARAMUK
    Vatan Gazetesi

Kapalıçarşı, ikinci Ali Hoca vurgunu ile çalkalanıyor. İddiaya göre, döviz işinde yeterli kâr marjı kalmadığı için altın piyasasında yoğunlaşan Ali Hoca, Kapalıçarşı esnafından topladığı 4.3 milyon doları future işlemlerde batırınca parayı geri ödeyemedi. Kapalıçarşı esnafı Ali Hoca'ya verdiği Türk Lirası, döviz ve altının peşine düştü. Bir grup esnaf Ali Hoca'nın evine, arabasına, çiftlik evine el koyarak borcunu kapatma yoluna gitti. Ali Hoca'ya büyük miktarda para verenler ise işe mafyayı soktu. Ancak olayın yine Kapalıçarşı'nın kendi kuralları içinde çözülmeye çalışılması, kimsenin polise şikayette bulunmaması da dikkat çekti.

Olay Ağustos'un sonunda patladı
    Ali Hoca olarak bilinen Ali Erol, Kapalıçarşı'nın en büyük döviz bürolarından biri olan Er-Kar'ın sahibi olarak tanınıyor. Kapalıçarşı esnafının çok güvendiği bir isim olan eski imam Ali Erol, son zamanlarda altın piyasasının en büyük oyuncularından biri olarak dikkati çekiyordu. Döviz işinde eski parlak günlerin geride kalmasının ardından altın işinde yoğunlaşan Ali Erol'un çok küçük kâr marjlarıyla ancak büyük hacimli işlem yaptığı öğrenildi. Ali Erol'u tanıyan bir Kapalıçarşı esnafı son yaşanan batışı şöyle aktardı:

'Altın piyasasının en önemli 2-3 oyuncusundan biriydi. İstanbul Altın Borsası'nda günde 50 hatta 100 kilograma kadar iş yapardı. Küçük marjla çalışırdı. Örneğin altının kilosunu 12 bin 900 dolara alır, 12 bin 915 dolara satardı. Yerli bankalarla da altın işi yapardı. Future işlemleri severdi. Çevrede çok güvenildiği için tüccardan, esnaftan topladığı parayı future altın işinde kullanırdı. 100 bin dolarını aldığı esnafa ayda 2-3 bin dolar faiz öderdi. Burada konuşulanlara göre en az 4.3 milyon dolar para toplamış. Miktar daha büyük bile olabilir. Sadece tek bir kişinin 2.3 milyon doları gitti. Olay ilk patlak verdiğinde biraz itiş kakış oldu. Ancak Ali Hoca kaçmadı. Bazıları Ali Hoca'nın malvarlığına el koyarak borcu kapatma yoluna gitti.

Son vurgunu Cuma namazı öncesi yaptı
    Ali Hoca'nın kepenk kapatmadan hemen önce yaptığı son vurgun da Kapalıçarşı'da dilden dile konuşuluyor. İddialara göre cebinde bulunan 100 bin euroyu dolara çevirmek isteyen bir yatırımcı Ali Hoca'nın döviz bürosuna gitti. Ali Hoca da "Şimdi Cuma'ya gidiyorum. Sen parayı bırak. Geldiğimde dolarını veririm" dedi. Ancak Ali Hoca Cuma'ya diye gitti, bir daha bürosuna dönmedi. Bu olayın ardından esnaf kendilerinin parasının da gittiğini anladı.

Daha önce de kaybolmuş sonra "Gaziantep'e gittim işlerim vardı" demişti
    Ali Hoca olarak bilinen Ali Erol, Kapalıçarşı'nın en büyük döviz bürolarından biri olan Er-Kar Döviz'in sahibi... Eski bir imam olduğu için ona bu lakap takılmış. Kapalıçarşı esnafının çok güvendiği bir isim. Elinin altında her zaman en az 1 ton altın ve trilyonlarca lira bulundurmasıyla biliniyor. Ayrıca kuyumculuk yapıyor.

Kasım 2000'de, Kapalıçarşı piyasasında esnaftan aldığı 2 milyon dolarla kayıplara karıştıktan sonra polis tarafından her tarafta aranmıştı.

Üç gün sonra gelip Kapalıçarşı'daki döviz bürosunu açarken polis tarafından yakalanmış, Emniyet'e götürülmüştü. Ali Hoca, "Kaçmadım, kimseyi de dolandırmadım. Gaziantep'e gitmiştim" demişti.

Erol, zarar eden döviz bürosunun kapatma işlemlerini yapmak için Gaziantep'e gittiğini belirterek, "Kardeşlerim Amerika'da olduğu için, giderken döviz bürosunu kimseye emanet edemedim. Üç gün kapalı kalan döviz büromu, döndüğümde açtım" diye ifade vermişti.

Altında future işlemde kâr da zarar da büyük
    Türkiye'de altın ve döviz piyasasının kalbinin attığı Kapalıçarşı, uluslararası piyasalarda yapılan vadeli (future) işlemler nedeniyle uzun süredir önemli kayıplar veriyor. Birçok esnafın "Altın kumarı" denilen bu işlemler nedeniyle kepenk kapatmak zorunda kaldığı biliniyor. Kapalıçarşı'da "Altın kumarı", yani future işlemler ağırlıklı olarak İsviçre piyasası üzerinden genelde üç ay vadeyle yapılıyor. El altından izinsiz olarak yapılan bu işlemlere Çarşı'daki birkaç komisyoncunun da aracılık ettiği belirtiliyor. Kapalıçarşı'da birçok altın ve dövizcinin batmasına neden olan future işlemi işte böyle yapılıyor:

Vadeli altın işlemi yapmak için öncelikle İsviçre'deki bir bankada hesap açtırılıyor. Sonra bu ülkedeki vadeli piyasadan, örneğin bir ons altının bugünkü değeri 395 dolarken, 3 ay sonrası için 400 dolar üzerinden kontrat satın alınıyor (Bir kontratla 125 ons'luk, yani bugünkü değeriyle yaklaşık 50 bin dolar değerinde altın el değiştiriyor. Ons=31.1 gram). Kontratı satın alan, üç ay sonra ödemeyi yapacağı gün ons fiyatı 380 dolara düşmüşse kontrat başına 3 bin 125 dolar zarar ediyor. Ama 420 dolara çıkmışsa 3 bin 125 dolar bu sefer kâr olarak yazılıyor. Son dönemde altın piyasasında yaşanan hızlı dalgalanmalar bu tip işlemleri daha cazip hale getiriyor. Ancak altındaki bu ani iniş çıkışlar, ters yakalanları da batırıyor.

Sayfa 13/13 İlkİlk ... 3111213

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •