kasved 26/06/2004

Duhul
Jan 2004
Gönderi
918

O zamanlar şimdiki alcatelin orjinal ismi(TELETAŞ)dı, yabacı sermayeye satılmadan evvel şirket bugün aynen ereğli ve tüpraş gibi pırıl pırıl oldukça karlı ve iyi yönetilen teknoloji üreten şirketti, maalesef şirket fıransızlara satıldıktan sonra tamamen gerileme süreci yaşadı, yönetimi alan fıransızlar araştırmada görevli birçok mühendisi fıransaya götürdüler şirketin aratırma departmanı darma dağın edildi neyse konumuza dönelim.

Gittiğim aracı kurumda o zamanlar demir ticareti yapan oldukça büyük portföy sahibi genelde İsmail Tarman vari yatırım yapan ve aldığı hisselerin çoğunu satmayan veya enfazla o da aldığı hisse uçuk rakkamlara gelmişse içinden sadece bağladığı ana para kadar hisseyi satan abimize bi yerden teletaşın gelecek bilançosunun iyi olacağı haberi gelmişti. Bana şirketin bilançolarını sektörle ilgili bilgileri verdi. İncelediğimde gerçekten şirket temel olarak büyük potansiyel taşıyordu o anki piyasa değeride çok komik bir düzeydi. Neyse abiye hesapla ilgili çalışmayı aktarınca beraberce o zaman şirketten randavü alarak genel müdürle görüştük, ziyarette dolaştığımız kadarıyla şirket adeta pırlanta. Yalnız piyasada hisseyle ilgili tek handikap vardı N....... A..... faktörü. Adam hergün hissenin tepesinde tahtadan alıcıyı kaçırtıp satışa mal getirmek için çevirmediği fırıldak yok. Abiye dedim ki ne yapacağız bana söylediği senin işin buraya kadar bundan sonrası bana ait, peki dedim ne yapacaksın, cevabı çok basitti ben onun ruhunu bilirim ben alışa geldikçe o satacak o sattıkça ben alacağım satışa devam ettikçe hisseyi aşağı ittirecek aşağı ittiridikçe elinden yine malı alacağım. Bende cevaben abi böyle iş olurmu yahu adam elindeki malı niye sana ucuza satsın dedim, abi bana cevaben oğlum o bir kumarbaz onun oyun şekli belli o bu piyasada bir gün nasılsa yok olup gidecek, onun oyun sistemi benim paramın gücüne yetmez dedi. Gerçekten abi tahtada mal almaya başlayınca a..t...i... adlı aracı kurumdan mal yağmaya başladı tahmin ediyorum malı 3600TL.den abi toplamaya başladı belli bir zaman süresinde hisse 2000 TL.yi gördü devamlı n.... satıyor abi alıyor. Hiç unutmuyorum Rahmetli T.Özal'ın ölüm günüydü borsa tabana oturmuştu, tam abi tabandaki malı alacak bizden evvel N.... A..... malı kaldırdı, peşinden biz tahtaya gelince N..... adeta kudurdu ve kontrolünü kaybetti abinin üst kademeye yazdığı tüm alışlara verdi abi aldı o verdi, tahtada tam bir kavga var. N.... tuttu tavana kadar tahtanın tüm satış kademelerini elinde son kalan mallarla şişirdi çok iyi hatırlıyorum 2600 tl.lik bir tavan fiyatı vardı abi tahtanın tüm satış tarafına üçgen attı. Piyasadan tavan alışa gelen tüm satışları karşılayarak malların tamamını aldı. Abinin bir özelliği vardı tahta yapmazdı, tahtadan çekildikten sonra hisseyi piyasaya bırakırdı genelde yüklü mal kaldırdığı için o zamanki piyasa dinamiklerinde hisseleri toplanan tahtalar belli bir peryotta otamatikman yukarı çıkardı(Örneğin migros). Neyse bir hafta sonra bilanço borsaya geldi kağıt hergün tavan tavan otamatikman bir topukladı 6.000 TL.ya kadar çıktı o kademede tavan çözüldü 5200 TL.ye kadar gevşedi ordan tekrar tavan serisi 7500 TL. N... herhalde kuduruyor, satışa doğru dürüst hiç mal gelmiyor, hafta sonu birde o ne meşhur teknik analist Y..... S..... bir borsa dergisinde kağıdın t. anlizini yapmış detaylı efendim şu direnci kırarsa şöyle olur böyle olur çıkışta boşluk bırakmış bu boşlukların acil dolması lazımmış falanfişmaken teknik terimler anlayacağınız, adetta buram buram kağıt düşecek satın tavsiyesi.
Hafta başı koşarak elimde dergi doğru abinin odasına abi bak bizim kağıt şöyle böyle düşecekmiş satalım deyince abi başladı kahkalarla gülmeye. Neyse ben korku ve hayret dolu bakışlarla bakarken abinin uzun gülmesi geçince bana dönerek bu kadar saf olma. Senin dergide gördüğün çizik ve içindeki yazı para karşılığında N..... A..... tarafından yazdırıldı, seyret bak adam bize sattığı malları bulabilirse 7000 fiyatın üstünde her kademeden alıcak sana söylemiştim o bir kumarbaz. Neyse seans açılınca abinin söyledikleri tamamen çıktı dergideki haberle tahtaya gelen tüm satışları alan N..... A..... tahtayı birde üçgenleyer tekrar tavana çekti. Teletaşları hiç unutmuyorum 9-10 binli fiyat bantlarından tamamını abi sattı. N..... satış fiyatıda 10 binli rakkamlardı. 2 binli fiyatlarda yüzüne bakılmayan teletaşı 10 binli fiyatlarda almak için borsacılar yarışır olmuştu. Hep hayret etmişimdir neden insanlar fiyatlar çok komik seviyelerdeyken portföylerinin bir kısmıyla hisse almazlar veya teknik olarak fiyatları kopmuş hisseleri neden ve ne maksatla alırlar hiç anlamamışımdır? Teletaşta piyasa abi ve N..... A.... malları yiyince epey bir süre toparlanamadı.
Belki merak edeniniz olmuştur abiye ne oldu diye abi günlerden bir hafta çok kızgın ve sinirle aracı kurumda yalnızca küfür ederek piyasanın çok iyi bir zamanında neyi var neyi yoksa hepsini sattı. Satarkende durmadan ben böyle b........ böyle işinde .......... ... ederim, diye küfürler ediyordu. Neyse son gün beraber yemeğe çıktığımızda sana söylediklerimi unutma benim için BORSA bitti aynen Sevgili Babanın yıllar sonra parasını 500 bin usd yapan arkadaşımıza dediği gibi, beni borsa dışında herşey için arayabilirsin ama bana sakın borsanın b.sinden bahsetme benim için bu sayfa edebiyen kapandı sana nedenini söylemeyeceğim çünkü söylesemde anlamayacaksın ama sana hayat bu nedenleri örtecek dedi. Ona olan saygımdan onu arayıpda fikirlerinde etkileşim olur diye hiç aramadım.
Abinin bana söylemediklerini dediği gibi sonradan hayat bana sonra öğretti ama bedeli az tatlının yanında çoğunlukla acı oldu belki çok şükür bugün genel toplamda ekside değiliz ama ne yalan söyleyim bugün gelinen olumsuz koşullarda keşke hiç bulaşmasaydım dediğim çok olmuştur. Çünkü geldiğimiz noktada yılların vurgun sistematiğini bugünkü koşullar artık taşıyamıyor inşallah etkili ve yetkili merciler uyanır da piyasa biraz nadasa bırakılır çünkü tarlanın artık ürün verecek hali kalmamış.