Sayfa 11/13 İlkİlk ... 910111213 SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 81 - 88 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

Alıntı Originally Posted by ajfa Yazıyı Oku
    baba 14/07/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

bU na halkı kazıklayan şirketlerde dersek,daha doğru olur!Bir kısmı halka arz iznini aldıktan altı ay sonra batmışlardır.(nergis,sevgi hastanesi,gümüşsuyu vs... gibi bunlar son numara olarak halkın parasını kapıp kaçmışlardır.Bir kısmı yıllardır batıktır ,dandiklerle giderler,habire ticaret kanununun bilmem kaçıncı maddesiyle,mahkemeden özvarlık tespiti alırlar,kerevit,boyasan,printaş,çbs,dyo.......,bir kısmı şirketleri patronlar tarafından soyulur,yaşar gurubu,gübreler,menderes,....... bir kısmı sırf borsadaki kendi şirketlerinde maniplasyon için açarlar,arsan,ersu,lio.... vs,birkısmı daha irice olanların, işleri daha k0laydır .şirketlerinin sermayeleri büyük,hisseleri likittir,habire olmazssa bile belli trendlerle,hisselerini ,satarlar ,yıllar sonra beşte bir fiyatına geri alırlar,koç,sabancı ,çukurova ... gibi,bir kısmı hisselerinin acaip takipçisi olup,KÖR SADIK TAKTİĞİYLE hisselerine nefes aldırtmazlar, oyak gurubu,bagfaş grubu ,FİNANS gurubu...bir kısmı kağıtlarını speküle ettirirler,spekülatörlerle ortak olarak,oralarda zaten ......... olursunuz.BİR KISMında devamlı sizi gözetleyenler vardır.
    EEEee ne kaldı geriye diyeceksiniz, Amerikadaki gibi şeffaf gerçek şirket,eh işte alarkolar ve kamular................ ve siz
    burada para kazanacaksınız HADİ CANIM SENDE!
    Baba adlı üye 2016 nisan yada mayıs asya bank konusunda iddialı bir şekilde sıfır risk iddiasında bulunuyordu aradan fazla bir zaman geçmemişdi temmuz 15,den sonra hisse mühürlenmişdi forumda kendisine çok kişinin ahını aldıgı konusunda bir hatırlatma yapmışdım ve forum yönetimi baba,ya bunu nasıl yazarsın diye bana ceza vermişdi.O açıdan kendisi forumda büyük iz bırakmışdır büyük burada usta olarak sunulunca hatırlatmak istedim......
    Göz olanı akıl olacagı görür..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,653
     Alıntı Originally Posted by AUDİ+ Yazıyı Oku
    Baba adlı üye 2016 nisan yada mayıs asya bank konusunda iddialı bir şekilde sıfır risk iddiasında bulunuyordu aradan fazla bir zaman geçmemişdi temmuz 15,den sonra hisse mühürlenmişdi forumda kendisine çok kişinin ahını aldıgı konusunda bir hatırlatma yapmışdım ve forum yönetimi baba,ya bunu nasıl yazarsın diye bana ceza vermişdi.O açıdan kendisi forumda büyük iz bırakmışdır büyük burada usta olarak sunulunca hatırlatmak istedim......
    Dediginiz şeyi ben ölçü almıyorum. Ister bilerek ister bilmeden ister kötü niyetle tavsiye versin, benim icin önemli olan tecrübesi ve benim tecrübelerinden kendime ne katacagımdır. Ben herkesin aklını kullanıyorum, rtalb alan simitciden de, mal pazarlayan adamdan da, macd al verdi diyen teknikçiden de alınabilecek bir şeyler vardır.

Eğer biri bank asya hissesini veya her hangi bir hisseyi etkilenip alıyorsa ve tahta kapanıyorsa suçlu alandır. Kim ne yazarsa yazsın. Isterse tayyip erdogan alın desin.

3. Teknik analiz yaklaşımının gerisinde çok temel bir varsayım yatar:

"Tek başına fiyat, anlamlı bir ölçüm parametresi değildir. Önemli olan, fiyat değişiminin büyüklüğü ve yönüdür. Fiyat değişimini gerçekleştirenler ise insanlardır ve insanların davranışları tek tek ya da kitlesel olarak duygusaldır ve bir aşırılıktan diğer aşırılığa sürüklenme eğilimindedir. Hisse senedi fiyatlarındaki değişimler, hırslar ve korkular içindeki insan kitleleri tarafından gerçekleştirilirler ve ölçülebilir, modellenebilir ve kestirilebilirler."

Ülkemizde teknik analiz, grafikler üzerinde çizilen anlamsız çizgiler, MACD, Stochastic, Bollinger bant ve her yorumcu tarafından farklı rakamlarla ifade edilen destek ve dirençlerden ibaret zannedilmektedir. Bunun nedeni, kısmen borsa medyasının magazin yaklaşımına çeşni katmak üzere kullandığı teknik terimler ve bir fiyat grafiği üzerine karalanmış bir kaç çizgi ve sade suya tirit yorumu "teknik analiz" diye sunması, kısmen de, borsa yorumu yapanların belki de değerlendirmelerini daha değerli kılmak için yorumlarına kattıkları hatalı ele alınmış teknik analiz kavramlarıdır.

Sonuç, borsaya farklı düzeylerde ilgi duyanlar için tam bir hayal kırıklığıdır. Teknik (!) analiz sonucu kendilerine önerilen senetlere yatırım yapanların bu senetlerde yaşadıkları büyük zararlar ve kayıplar, genel inancı, ülkemizin çok özel bir yapısı olduğu ve bu ülkede hiç bir analitik çalışmanın doğru sonuç veremeyeceği gibi inanılması çok güç bir noktaya sürüklemiştir.

Bu noktaya gelmemizde sadece teknik analizin ne olduğunun bilinmemesi değil, yanlış bilinmesinin, dahası teknik analist için en büyük tuzak olan sübjektiflik ve gördüğüne inanmama, ya da görememenin de katkısı vardır. Sonuçta teknik analist te aşırılıklar içinde sürüklenen kitleleri oluşturan bireylerden biridir ve özellikle hisse senedi pozisyonu taşıyorsa, incelediği piyasa ya da hisse senedini duygusal olarak değerlendirme, olumlu ya da olumsuz olarak abartma eğilimi taşımaktadır.

t.şengöz
    1-12-1999
    ''teknik analiz yanlışları'' adlı makalesinden alıntı..........

4. Borsa da yatırım yapan veya piyasa kullanılan şekliyle borsa da oynayan küçük yatırımcının sıkça karşı karşıya kaldığı ikilemlerden biri hafta sonu depresyonu veya tersi hafta sonu mutluluğudur. Ahmet bey™in hisse senedi taşıması zordur. Hisse taşımak ona zarar verir. Taşıdığı hisse ağırlık yaptığı için ilk fırsatta ondan kurtulmak istiyor. İşin komik tarafı hissesiz kaldığı zaman da durum farklı değil. Sinirli olur ve hayatında eksik bir şeyler var. Kolay mı? Arkadaşlarından biri ona ˜Sen de neler var?™ dediğinde ne yanıt verecek? ˜Ben de bir şey yok. Bekliyorum!™ mu diyecek. ˜Ne bekliyorsun?™ diye gelecek ikinci soruya karşı ne diyecek? ˜Düşmesini!™ mi? Borsa düşer ve çıkar ancak yükselişi seven Ahmet bey için o sadece ˜Çıkan bir şey™ dir. Önemli düşüşler sırasında ise o sadece ˜düşen bir şey™ dir. Çoğu nesne gibi borsa da çıkar ve iner ama her dönemde ya borsa hiç düşmeyecek!™ veya ˜borsa hiç yükselmeyecek!™ gibi düşünür. Bu tür düşünceleri komik bulmak ve hakkında düşünmemek kolaydır ancak aslında borsa bu düşüncelerin toplamından başka bir şey değil. Bu konu kırk kere yazılıp çizilse de insan psikolojisi genel olarak değişmeyeceği için borsadaki kazançlar ve kayıplar aynı şekilde devam edecektir.

Hafta sonu sendromu olarak isimlendirebilecek bu durumu borsa ile ilgilenip te yaşamayan pek yoktur. Çarşamba veya Perşembe günü Ahmet beyin içine bir kurt düşer. Yanlış anlaşılmasın parazitlerle ilgili doktorların tedavi ettiği kurtlardan değil. Psikologların ve psikyatristlerin bir durum olarak ilgilenmeleri gereken kurtlardandır. Satsam mı satmasam mı? Satsam alttan alırmıyım? Satmasam daha mı çok kazanırım? Satsam kağıdı kaçırırmıyım? gibilerinden yüzlerce sorunun sorulması başlamıştır. Haydi hayırlı olsun! Cuma günü geldiğinde karar %60-70 verilmiştir. %30-40 ise karar verilmemiştir. Yani 60+40 ve 70+30=100, hata yok! Ahmet bey bazen birinci seans, çoğu zaman ise ikinci seans hissesini satar(veya hisse alır). Aşağı yukarı sattığı(veya aldığı) fiyata yakın bir kapanış yapan hisseyi ve dolaylı olarak Ahmet beyi önemli şeyler beklemektedir.

1- Cuma günü birkaç kişiye yaptığı işlemi anlatır. Anlatmazsa çatlar. Mutluluk veya mutsuzluk mutlaka paylaşılmalıdır! Arkadaşı yaptığını onaylarsa ne ala! Onaylamazsa ya borsadan bir şey anlamıyor veya ona karşı pozisyon aldığı için kıskançtır!

2- Cumartesi günü internet, TV veya gazetelerden dolayı düşüncelerinden hafif caymıştır. Ancak hala mutludur! Doğru hareketi yaptığına %70-80 inanır! Yani %20-30 inanmaz!

3- Pazar günü %70-80 lik oran düşer! Neden mi? Çünkü insanlarla daha fazla ilişkiye girmiştir ve en önemlisi borsa dergisi almıştır! Dergi ne yazar? Çoook şey yazar! Bir kere endeks hakkında yazar. Hem de beklemediği şeyleri yazar! Ahmet bey satmıştır ama endeksin daha gideceği çok yer varmış! Ahmet bey almıştır ama endeks zaten önemli bir düzeltmenin eşiğindeymiş! Hem de ne düzeltme!

4- Hisseler hakkında da çok şey var! Varsın endeks düşsün, onun daha Cuma günü sattığı hissesinin ait olduğu firma yabancı ortak alıyormuş! Aldıysa da durum fena imiş. Şirket ihaleyi kaçırmış, alacağı yabancı ortak ta olaydan vazgeçmiş! Borsa Kriket dergisinde yazan Borsa Anakondası da bu konuda yazmış! Vah vah!

5- Ahmet bey tüm basın organlarını dolaştıktan sonra artık doğru hareket yaptığına fazla inanmamaktadır!(%20-30 inanmaktadır).

Zaten arkadaşı da söylemişti! Amman be! Öf ya! Pazartesi olsun gidip yaptığı hatayı düzeltmesi lazım! Vallahi de billahi de düzeltecek! Çekilin şimdi karşımdan, uyuyacağım! Ha uyumadan önce size ne Ahmet bey™in hisselerinden de hafta sonundan da!

-------------------------------------------------------

kmx'dan alıntı............

5. Hisse almak için temel kriterler:

1- Sahibi şaibeli olmayacak!
    2- Fiyatı uygun olacak!(ne demekse!)
    3- Beklentisi olacak!
    4- Yüksek reel faiz ortamı yoksa esas faaliyet karı iyi olacak!
    5- Penny hissesi olmayacak!
    6- Likit olacak!
    7- Hisseyi alırken endeks ayı piyasasında veya ayı piyasası öncesinde olmayacak...
    ---------------------------------------------------------
    kmx'dan alıntı....................

Bence Audi babaya haksızlık etmiş... Konuyu bilmiyorum. Asyab da almazdım.,aldirmazdim... Kendisi belki dohol gibi değerlendirdi ve hükümetle sorunlarını çözerse gider diye düşündü. Tabii kendisinin avukatı değilim. Muhtemelen foruma da girmiyor. Yukarıdaki hesapla 85 yaşında olmalı.
    Herkese kazançlı günler.

7. Flamingo fenomeni

Göller ıssızdır, aniden ufuktan Flamingolar görünür, sonra göl kuşbakışı olarak pembeleşir ve güzel bir manzara oluşur! Sonra bir gün aniden Flamingolar havalanır ve göl eski haline gelir! Bu doğa olayı sürekli tekrarlanır! Borsa da emerging marketlerde sıcak paranın hareketini sembolize eder!

Bizim flamingolar da geri gelirler! Önemli olan gelişlerini beklemektir! Ve onlar havalanmadan havalanmaktır!
    Neden geri gelecekler?
    Çünkü bu bir döngüdür!
    Çünkü işler kötüleştikten sonra düzelir!
    Çünkü petrol fiyatları 27 dolar oldu!
    Çünkü sıcak para büyüktür ve uzun süre saklanamaz!
    Çünkü sıcak para bizim tekrar üç kuruşa düşen hisseleri en pahalı yerinden alacağımızı bilir!
    Çünkü biz değişmeyiz!
    Çünkü onlar değişmezler!
    Çünkü onlar kötü günleri daha da kötü göstermek için her zaman bir bahane bulurlar!
    Çünkü onlar havalanmadan önce bizi uyuturlar! O zaman yine megatrend diyecekler!
    Çünkü onlar akıllılar!
    Çünkü biz duygusalız!
    Çünkü biz kuralları öğrensek bile uygulamayız!
    Çünkü onlar kuralları bilirler ve uygularlar!
    Çünkü biz miyopuz!

--------------------------------------------------------------
    KMX'DAN ALINTI....

8. Trader olma sevdası ile tutuşan ey yatırımcı!

Bir çok hissenin dip seviyesini gördükten sonra 3-4 kat prim yaptığı İMKB de trade yaparak, hisseden hisseye atlayarak, forum uzmanlarına yaltaklanarak, dergi alarak, real time, on-line borsa takip ederek, TV deki yorumları takip ederek bu 3-4 kat primi elde edebildin mi? Elindeki KİPA`yı, ENKA`yı,ZOREN`i, DOHOL`u vs. satıp girdiğin hisse veya hisselerde daha mı karlısın? Trade yapmanın `PRATİKTE` beklemek kadar karlı olmayacağını kavradın mı? Aracı kurumlara komisyon ödediğin için mutlumusun? Trade yaparak bir yükseliş trendi boyunca 7-8 kat kazanabilecek misin? Arada bir kendine `nerede hata yaptım?` diye sorarmısın? Kim olduğunu biliyor musun? Nerede olduğunu biliyor musun? Zaaflarını biliyor musun? Piyasanın seni bir kumarbaz olarak görmek istediğini bilir misin? Kumarbaz`ı Dostoyevsky den okudun mu? `Lütfen bana bir hisse önerin sn. üstat!` yerine `bana kim olduğumu ve bu çalkantılı denizde nasıl hayatta kalabileceğimi öğretin!` dedin mi?

-----------------------------------------------------------
    kmx'dan alıntı..............

Sayfa 11/13 İlkİlk ... 910111213 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •