Sayfa 6/13 İlkİlk ... 45678 ... SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 41 - 48 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    kentuf 20/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    AKİNONYA ADASI
    Gönderi
    11,570

sene 1996 egs dış ticaret kağıdından 7000 liradan halka arz olmuştu .3950 den anadolu sigortalrı satıp .babamada haber vermeden ilk hesap açılışında aldığımız ünye çimentoları satıp .1000 lot egs dış ticaret aldım .Ama bunu yaparken zarar edersem kendi kendime diyordumki babama söylemeden hepsini satıp ünye çimentoları yerine koyarım diyordum.kağıt kısa zamanda hızlı bir yükseliş yaptı ve 19250 den ben sattım.sonra kağıt koptu ki koptu .bölündü gene gitti .aynı bıkmış broker ın dediği gibi bir kağıdı kafama taktımmı ondan ekmek yerim.ben babamın ünyelerini yerine koyup kalan paraylada üstü açık 1994 model bir bmw aldım .Millet çoçuğa bal bu yaşta .servis yapıyor bmw ye biniyor .Bu büfeceilikte amma para varmış diyordu.Benim modifiye tutkum ve bu hareketim fazla uzun sürmedi .özelleştirme ile ilgili bir haberde thy açıkta yakalanmış .tahta taban olmuş kağıdı satamamıştım .kağıt her gün değer kaybediyor ben stop loss uygulayamadığım için eriyip gidiyordum.kağıt 29000 ne gelmiş alıcı görmüştü.mecburen vermiş .büyük zarar yazmış tım.İlk defa ozaman borsa acısını çok cızlayarak çekmiş dünya masraf ettiğim modifiye canavarım arabamı ozaman satmak zorunda kalmış .psikolojim sıfıra inmiş şekilde askere gittim .babamın ünyeler bile hesaptan tükenir şekilde olmuştum .Kredili hesap hiç kullanmamış birisi idim günlükte iken böyle çarpılmış isem kredi daha pis çarpar diye o gün bu gün kredili işlem hiç yapmadım.Günlük çıtıra o kağıdı almaya niyetim varsa ve alım noktasındaysa girmeyi öğrendim .Açığa işlem çok yaptım çok çarpılsamda genelde kazandım .Bu seneye kadar şunu öğrendimki bu piyasada aşağı oynamak yukarı oynamaktan daha kolay ve daha karlı .Bu sene çok düzenleme geldi olması gereken oldu .Bunu kötü yanını ancak aşağı hızlı düşcek bir ortam olduğunda anlıyacağız çünkü spekler destek atmak istemiyecekler tahtalara çünkü açıkçı yok bende mal yok mantığı dökmek için düşebileceği kadar çok düşsün mantığı çalışacaktır .Çünkü kumarbaz zihniyetini iyi bilirim .
    Askere gittik .izmir ordan ,çorluya .hemen takım çavuşu olup takım odasına bir teleteksli tv çektim .Baktım böyle gitmez askelik boyunca bütün finans ve özellikle borsa ile ilgili kitaplara hatim indirdim .o sıralar 1998 rusya krizi imkb yi vurmuş .az bir lotla klimasandan para kazanıyor .egs dıştan ta zarar yazıyordum .Her gün ozamanki paramı düşünüp kahrolur ama kimseye bişey söylemezdim .Askerde şunu anladımki ŞÜKÜR etmeliymişiz .Biz şükretmesini bilmiyormuşuz dedim .kazandığımızın kiymetini bilmeyi korumayayı bilmiyormuşuz .daha bilinçli bir şekilde döndüm .sonra hisse netle tanıştım .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    baba 21/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

bıkmış broker kardeşimizin dediği gibi nasrullah ayan 93 çıkışında çok para kazandı,eh bendenizde fena değildim( sanıyorum gelmiş geçmiş tüm zamanların rekorunu kırdım)korkunç bir disiplin ve yazılarıma bağlanarak.Sevgili nasrullah çelik halat ,tam sigortayı almış ve beş tanade aracı kurum sahibi idi.yemek davetini kabul edip,barıştık.bana sordu çöküş ne zaman? 15.01.1994 dedim.öyleyse ben aralık sonu hallederim dedi. ve 26 aralıkta tahtalardaki satışlarını gördüm,içimden inşallah sağlam durur dedim,hesaplarıma göre 35 mln dolarlık satış yapmıştı.94 başı bütün küçük senetler her gün %10 gidiyordu,parada olan birinin halini düşünün,14 ocakta nasrullah özelleştirme idaresinden 33 milyon dolarlık bolu çimentoyu blok olarak alıyordu,telefon ettim ama çıkmadı,hoş çıksaydıda yapacak bir şey yoktu ya.15 inde büyük düşüş başladı.10 gün sonra bolu 2000 li rakamlardaydı ve dolar 35 bindi(15 den)yani 33 milyon dolar 10 gün sonra 5 milyon dolardı,doların 80 bine gideceğini varsayıp %1000 lerle repo (tabbiki karşılıksız) YAPIYOR 40 binlere kadar dolar alıyordu,dolar 30000 e düşüyor repo 1200 lere çıkıyordu ve 26 nisan 94 de nasrullah faaliyetlerini durduruyordu.................

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 21/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Hocam anlattiklarin beni o gunlere geri goturdu, senin yazdiklarin sayesinde de eski gunlerde EKSIK kalan BAGLANTILAR olusmaya basladi..Nasrullah doneminin KRALIYDI

Benim 1993 senesi bahar aylarinda borsaya yatirdigim param PORTFOYUM 1994 krizinden once 20 misline gelmisti.. Taa ki 15500 den aldigim dolarlarimi 18500 den satip 22 bin endeks den sise camlarima (6500 den) geri kavusana kadar!!

Sonra 950 Tl ya KADAR dusen sise camlar sayesinde portfoyum TL olarak 1993 senesindeki ILK haline geldi!! ...Karsiliginda DOLAR 3 misli olmak pahasina!!

Sunun surasinda 10 sene oncesini anlatiyorsun ama hafizamda o kadar gerilere itmisimki o yasadiklarimi, sen yazdikca ve ben burada yazdikca hafizam tazelenmeye basladi..O yasadigim gunlere dondum..

Arada Bu da lazim!!!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    baba 21/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

her şeye rağmen akbank ağırlıklı pörtföy beni kurtardı,yoksa 9800 gören tuddf 1200 e geldi,öbürleride öyle bir tek akbank sadece %10 düşüşle durdu.ve agustos ayında bir büyük yanlış yapıyor nasrullahın batan aracı kurumlarından birini satın alıyordum.artık daha müşteri ,spk,maliye .... ilede uğraşmam gerekecekti.bir müşterim 4 milyon dolarla oynuyordu,para yarıya düşünce işlemlerini yasakladım,tabiiki başkasına gitti,para orada sabun oldu,iki ev satarak bana geldi,artık senden habersiz dokunmayacağım dedi ,ben işlem yapmadıkça ve yaptırmadıkça yine kaçtı,şu anda boşanmış ve kimbilir kaçıncı evi satmış durumda geziyordur bilmiyorum,bu tür sayamayacagım kadar çok örnek var elimde, HELE HELE ORTA asyada yüksek bir dağ soyadlı kişi ,rumeli deki daglar soyadlı kişilerin 300 /400 mil dolarları ne oldu dersiniz? şimdi anladınızmı PARA NASIL KAYBEDİLİR? CEVAP
    BORSAYA GELEREK

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    fnaa1972 21/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    894

Burada çeşit olsun diye arkadaşım,dostum ve aracı kurumdan ortağım 'baba' ile ilgili bir anımı anlatmak istiyorum
    Yil 1993 mayıs ayının ilk günleri.Baba beni İzmir'de işlem yaptığım Çarşı menkul değerlerden-dönemin en büyük aracı kurumu-aradı.İş(c) %75 bedelli hissesinden alalım dedi.-İş bankası sermaye artışını 4 apelde yaptığı için değişik iş(c)hisseleri vardı.Normal iş(c) bedelsiz iş(c),%75 bedelli iş(c) v.s-Ben babaya mali sektör hisselerini sevmediği söyledim.Gece telefonla görüştük.Baba bana yanlış düşündüğümü iş bankasının dışbankı ve bazı iştiraklerini satacağını hissenin ciddi prim yapma potansiyeli olduğunu söyledi.Ben tamam dedim.Ancak bir problem vardı.Bu hissede olan s.e nin-soyadını yanlış hatırlıyor olabilirim-uzun vadeci olduğunu bıkmamamız gerektiğini söyledi.Babanın işlem yaptığı aracı kurumda bana daha önceden hesap açtırmıştık.İşlemleri sen yap dedim.Otarihte çarşı menkulün hiç işlem yapmadığı hisseler vardı.Bu hisseler bütün şubelerinde liste halinde asılıydı.İş(c) % 75 bedelsizde bu listedeydi.Baba ertesi günü 1150.- tl den aldı.Tekrar ayni kademeye satış geldi.Baba tekrar aldı ve 1125.- de alış girmiş v.s .Karşımızdaki vatandaş bizim ciddi alıcı olduğumuzu anlayınca fiatları bir kademe yukarı çekmiş.Film böylece başladı.
    Birkaç gün sonra ben çarşı menkulün İzmir şubesi müdürüne bu tahtada işlem yapacağımı brokeri tahtaya göndermesini söyledim.1225-1250.- den alıma devam ettim.
    Bir süre sonra iş bankası dışbankın çoğunluk hisselerini sattı.Piyasada iyi idi.Fiatlar yükselmeye başladı.1993 ağustos sonunda 10.000.- tl den bu hisseleri sattım.Kağıt tavan oldu.10100.-tl O gün İstanbul'daki aracı kurumun sahibinin bana tebrik faksı gönderdiğini hatırlıyorum.

Krizler gibi böyle güzel günleri de yaşadık.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    aydino 22/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    172

sayin babo , bikmis broker ve diger anilarini karsiliksiz paylasan butun arkadaslara gonulden tesekkur ederim ,zevkle okudugum/okumaya devam ettigim bir sayfa.

Ben burda ,zamaninda yaptigi uckagitlarla musterilerini yolan ve halen malesef piyasda calisan birkac serefsizin isimlerini desifre etmek isterdim ancak malesef acik acik isim yazilmiyormus, kurallar herkes icindir, uymak gerek.

Diger taraftan babo nun anlattigi gibi "borsaya gelirseniz ve sayet sirket patronu degilseniz yolunursunuz " anlami cikan sozune katilmiyorum, benim gordugum yolunan kazlar sistemi olmayan, egosu devamli yuksek olan ve stop loss koyamiyan kisilerdi, butun o orta asyadaki dag soyadli kisi, globalden atilip , tacirlerde milletin portfoyunu yonetirken batan Om.. Kuz.. ve diger kalantor kisiler , bunlarin hicbirinin bir sistemi yoktu, stop loss neydi bilmezlerdi, zengin olan ve aradan siyrilan gene globalden Ce. Kaly.. isimli sahis devamli yabanci emirlerini takip eden(bagfas da manipulasyona katildigi icin sirketten ayrilmak zorunda birakilmisti) bir zatti, yoksa teknik analiz yapmasini bile bilmezdi,sansi cok yaver gitti, kendi ile ayni zamanda baslayan bircok kisi ya batti yada dealerlik yapmaya devam etmekte ! Haspel kader yabanci emirlerini takip edip zengin olan bu azinliktaki kisiler yurtdisi future /option borsasinda hic para kazanamadilar,/ve kazanamazlar
    Buyuk Ustad diye piyasalarda ve bazi zir zop web sitelerinde takdim edilen miya masel isimli spekulator Madrid derivative (meff) borsasinda zarardan basini kaldiramadigi icin kendi borsasina donmek zorunda kaldi

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    baba 22/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

Doğru global den yabancı orderleri tokatlayan,şu anda karda gibi gözüküyor,1991 de beni ,kendisini aldırdığım aracı kurumdan yollayan kişiyide 6 ay sonra farklı bir seans salonunda gördüm,bir dahada ne gördüm nede duydum.SEVGİLİ MEHMEDEDE NE OLDU DİYEDE SORMADIM? bırakınız küçük adamları,bu kevgirden kimler geçti,globalin patronu olarak tanınnan şahıs(aslında %1....%10 arasında hisse sahibi küçük ortaktır)bir gün bir toplantıda valla bizim şirket her sene 50/60 mln dolar para kazanır amma bu para şirketteki hırsızlar yüzünden yok olur dedi,yoksa 15 yılda 600/700 mln dolar öz varlık olması gerekirdi diyince dayanamadım o hırsız olsa olsa şirketin tepesindedir dedim.Şüphesiz bana katılmayan olabilir amma bir yerde kazanç şansı % bir lerden azsa o işi yapayım diyen insana millet gülmezmi.Bakın iki tane kıytırk halka arz bile yapamadılar,çünkü millet yemiyor artık,dolayısıyla sevgili Kmx de yok bull market böyle bitmez deyip duruyor,hayır artık buraya halk zor gelir.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    aydino 22/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    Gönderi
    172

Sayin Baba

Halkin yerini emeklilik fonlari almis durumda, guzel para soktular , o paralarin ogutulmesi gerek , kaldiki 2000 yili basindaki cikista ilk olarak a tipi fonlar tukenmisti, daha sonra yavru yatirimci atagi olmustu, 2004 yilinda 21 000 endekste fonlar hala fullenmemisti ama bence suru piskolojisini kusumsemeyin ,hersey cok kisa zamanda olur ve biter.

Sizinle tanismis olabilirim mi diye dusundum bir ara , sizin araci kurumdan gonderilmenize sebeb olna kisinin ismi T ile mi basliyordu ? , globalde calisan Im.. isimli karinin Saab otomobili satin almisiti o zaman ....

Soylediginiz sahis " M....t Ku.... , hirsizlarin belki de en onde gidenlerindir,haklisiniz su icer gibi yalan soyler yuzu kizarmazdi, 1993 yilinda o zaman universiteye yeni baslamisiz, sislideki kurumuna giderdik okul yerine ,onun camakanli ufak trading roomu na kulagimizi dayar , herifin ne aldigini takip ederdik, herif oyle sahtekar diki , icerde mal alirken bize piyasada yaprak oynamiyo ,ben piyasayi begenmiyorum diyebilen biriydi, ama yabanci emirlerinden once kendi portfoyunu doldururur yada satis gelmisse ilk kendi malini satmaya calisirdi, yanidaki ki ortaklari Sa.. Er.. ,Er.. Go..., o zaman dealer olan C.. Kal...., ve dealer parcalari binbir caba ile adamin ne yaptigini anlamaya calisir ona gore kendi portfoylerini duzenlerlerdi, birde gariban yatirimcilar vardi, kendilerine acindirarak " ne olur Meh... Bey , ne alalim , ne yapalim , yardim edin " diyen yatirimcilar, en guzelde bunlar soguslenirdi, hep al ve tut denirdi bunlara :-)) sIkI sIkI saril birakma denirdi mallara:-)) aklima geldikce guluyorum

Bultenlerde herifin kendi yatirim ortakliklarindaki islemlerini gordukce gulup geciyorum, kimsede ne yapiyor bu herif demiyor ? Allah bilir piyasadan aldigi mallari kendi yatirim ortakliklarina giydiriyordur.Simdi holdinglesme modasi cikti, birde ordan millete mali giydirmeye calisicaktir ama Babanin soyledigi gibi artik onun milleti kandirmasi zor

Sayfa 6/13 İlkİlk ... 45678 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •