Sayfa 4/13 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    northwind 15/06/2004

Duhul
    Mar 2004
    İkamet
    ingiltere
    Gönderi
    914

Universiteli bir genc vardi;
    Hayalleri,idealleri,hedefleri yuksek olan tiril tiril bir genc,
    Takim elbise giymeyi sevmezdi ama bond cantasi,joleli saclariyla
    aynanin karsisina gectiginde James Bond;
    onun yaninda ikinci sinif filmlerin figurani bile olamazdi.En azindan o oyle dusunurdu.
    Yil 1991 di,Korfez krizinin yaralari yeni yeni sarilmaya baslamis;
    borsada taslar henuz yerli yerine oturmamisti.
    Yurt ta kalan gencimiz; diger ogrencilerin haril haril vize sinavlarina hazirlandigi donemlerde o gec vakitlere kadar hisselerin kapanis fiatlariyla,grafikleriyle ugrasip dururdu. Borsayla yakindan ilgiliydi ama her ogrenci gibi harcligi ancak kendi masraflarina yetiyordu
    ama o kararini vermisti zaten kafasina koydugunu her zaman ne pahasina olursa olsun yapardi yine yapacakti.
    Ailesinden biraz borc istemeyi dusundu ama onlarda her memur aile gibi ayin sonunu zor getiriyordu ama annesinin bir kac bilezigi vardi kolunda....
    END OF PART 1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 14/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Sene 1978...Universite son sinifdayim..BORSA ile ilk o zaman tanistim..
    O zamanlar 4.cu Vakif ishani Sirkecide 2 ci katda bu ise aracilik edenler var, Kastelli de dahil pek cok eski kurt orada! Ve Tabii sonradan batan MEBAN menkul degerler beyoglunda..
    Ben ise o yasin verdigi heyecan ile okulda aktiviteler duzenliyorum, bu aktiviteler genellikle GECE aktiviteleri duzenlemeleri..
    Sisli de "taverna Tugrul" vardi o zaman 300 kisi kapasiteli, sahibi ile gidip gorusup menuyu tesbit edip programi ve de fiyati tesbit edip 300 kisinin yarisini da Garanti edip..(Neyime guveniyordum o zmanlar bilmiyorum ama boyle idi?) Davetiyeleri ve de Okul kantininde asilacak AFIS posterleri hazirlamaya giderken rahmetli babamin bir telefonu ile Hisse senedi aldim.

Moda deyim ile;

END OF PART 1

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 16/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Benim alim satimlarim hep MEBAN menkul degerler vasitasi ile oldu, Taa ki sene 1987 olup da Borsa Karakoydeki yeni yerine tasinana kadar..
    Oraya tasininca kalktik gittik.2 arkadas, yogun bir sigara dumani ile dolu bir seans salonu, tahtalar yan yana dizili, solda alis/sagda satis kisimlari var brokerler aldiklari emirleri tahtalarda siraya girerek yerine getiriyorlar..
    Ayni katda diger tarafda araci kurumlara ait kucuk odaciklar var..Araci kurum sahipleri senas baslamadan once ordinolarini orada hazirlayip brokerlarina veriyorlar (cogu araci kurum sahibi bizzat tahtada islem yapiyor zaten!!)..
    Salona girmek serbest, aragazi serbets, bagirip cagirmak serbest..AL-Al-Al ya da SAT-SAT-SAT bagrismalari girla gidiyor.

Seans salonunun bulundugu binanin hemen arkasinda KAHVE var, millet diger zamanlarda o kahvede at yarisi kuponu doldurur gibi tahminlerde bulunup temel ve Teknik (o zamanda ne kadar oluyorsa) bilcumle analiz sigara dumanlari arasinda demli cay esliginde yapiliyor..

Vee cayci ve de servis yapan cocuk bile kagit alip satiyor TUYO nun bini bin para!! Bu arada yukarda seans salonlarinda alim satim yapmak kesmiyor uyanik esnaf altta binanin onunde ISPORTA tezgahi acmis, Cukurova nin RABAK'in Koruma tarimin kagitlari Bugun tahtakalede sokak arasinda gorebildiginiz ISPORTACILAR gibi satiyorlardi.
    Ben de ilk baslarda aldigim kagitlari (RABAK alir satardim) evde kutuphanemde kitaplarin arasinda muhafaza ederdim..Daha sonra ben de Is bankasinda saklamaya aldirdim, cunki sermaye artirimlarinda hesaba geciyorlar, ve de temettu kuponlarini kesip temettulerinizi sizin adiniza tahsil ediyorlardi.

END OF PART 2

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 17/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

1978-1983 arasi islemlerim;

Ilk kagidimi 1978 yilinda aldigimi yazdiktan sonra 1986-1987 yilina IMKB nin karakoyde faaliyette bulundugu senelere ziplayinca arada TEKNIKci deyimi ile Bir bosluk olustu bu boslugu doldurmak lazim.
    O nedenle 1978 yilindan baslamak uzere alim satimlarimdan bahsetmek isterim..

1978 yili benim universiteden mezun oldugum yildir.ILK kagidimi (Rabak) o yil eylul veya ekim ayinda aldim, aldigim zaman degeri 1000 tl idi. (birim fiyati diye hatirliyorum-Lot varmiydi yokmuydu hatirlamiyorum)

O yillardaki fiyatlardan da bahsedeyim biraz;
    Ust bostancida yeni bitmis bir dairenin fiyati 300 bin tl dan basliyordu, Bogazda 90-100 m2 lik deniz manzarali bir dairenin fiyati 500 bin tl idi..

Yine o yillarda Bakirkoy/Bahcelievlerden sonraki kisim Istanbul DISI sayilirdi.Bakirkoy Bahcelievlerde bulunan OMUR Restoran yesilkoy ve Istanbul sosyetesinin Ugrak yeri idi.Mevcut 5 yildizli oteller yesilkoyde CINAR oteli simdiki yerindeki HILTON oteli ve TARABYA oteli vardi.TARABYA oteli anadoludan gelen zengin kumas tuccarlarinin mesken tuttugu bir yerdi.

Haber programi yapimcisi sevgili Ugur Dundar, yesilkoydeki Cinar otelini mesken tutmustu o yillarda..Ve bu adini yazdigim otellere oyle elinizi kolunuzu sallayarak girmek biraz zordu..!

Her neyse, ILK kagidimi almak icin MEBAN menkul degerlerin Beyoglu Galatasaraydaki (Odakule is merkezi olarak anilan) yerdeki merkez burosuna gittim.Ismi verilen kisi ile gorusup, bedelini odeyip hisse senetlerini aldim.Bir tarafdan da soyleniyordum, ne fuzuli is bu yaw? Ne ise yarayacak bu kagitlar? Ya kaybolursa? Ben babama ne hesap veririm?

O yillarda borsada islem goren kagit sayisini 3 olarak hatirliyorum Ne eregli, ne de bugun borsada islem goren kagitlardan herhangi birisi o yillarda islem gormuyordu.

Rabak elektrotik bakir kablolar ureten bir tesisdi, o zamanki sahiplerini de hatirlamiyorum, ancak her sene Nisan veya Mayis ayinda HILTON otelinde Genel kurulu yapilirdi, ve bendeniz elimde hisse senetleri ile Hilton oteline gider, genel kurulun yapilacagi salona girer, Genel kurul toplantisina katilir, aklima yatmayan ya da cevabini aradigim sorularim icin el kaldirir soz ister kalkar en yetkili kisilere sorularimi sorardim.Ancak butun Genel kurullarda oldugu gibi ilk basta hirilti cikar, is OYLAMA ya geldimi cogunluk hisse sahibi temsilcisi SON SOZU soylerdi..(Money talks!)

Merak ediyorum hanginiz kagidini aldiginiz firmanin Genel Kuruluna
    katildiniz Bu gune kadar?? Sizin yerinize cevap vereyimmi? HICBIRINIZ!

O yaslardaki Universiteden yeni mezun bir delikanlinin en cok hosuna giden ne idi biliyormusunuz? Genel kuruldan sonraki Kokteyl!

Genel kuruldan sonraki ILK gunlerde kagidin fiyati MAXSIMUM degere ulasirdi, ve ben olusan fiyattan kagidimi satardim.

Yani islem sene de 2 defa yapilirdi, eylul sonu ekim basi gibi AL, Genel kurulu takip eden hafta icerisinde SAT! %100 den asagi sattigimi hatirlamiyorum, aldigimiz temettuler, bedelsizler de HARIC.

O yillarda Her ay Bulten yayinlanirdi, o bultende islem goren 3-4 kagit hakkinda yazilar ve bilanco yorumlari yer alirdi..

Genel kuruldan sonra verilen KOKTEYL de firmanin Genel muduru ile ayak ustu sohbet edip bir sonraki YIL icin faaliyetleri hakkinda bilgi almak en cok hosuma giden 2.ci eylem di..

Biraz da o yillardaki finans piyasalardindan bahsedeyim? Sevgili Banker Kastelli Sirkeci 4.cu Vakif ishaninda faaliyette, 1960 li yillardan beri vatandastan oldu fiyatina aldigi hazine bonolarini alip satiyor is ceviriyor. Bir zamanlar Basbakanlik yapmis Sn.Tansu Cillerin esi Ozer ciller "Istanbul bankasi" isminde bir bankanin Genel muduru..(Daha sonra adi gecen ISTANBUL bankasi ve soyadi Cavusoglu olan bir baska guruba ait HISARBANK isimli 2 banka battilar Turkiye Cumhuriyetinin ILK batan 2 bankasidir o bankalar! ve tabii %100 mevduat garantisi oldugundan DEVLET baba tarafindan mudilere butun zararlari odenmistir.Banka batiranlar hakkinda ne gibi Idari sorusturma yapilmis, sonucta kimden ne tahsil edilmis- butun bunlar halen muammadir.)

Sirkeci piyasasinda bankerlik faaliyetleri YENI baslamis, Gazetelerde YUKSEK faiz vaadi ile basta sonradan intahar eden Servet Acar olmak uzere irili ufakli bankerler piyasada faaliyetde. Yine hatirladigim kadari ile YILLIK ENFLASYON %25 civarinda..

END of PART3

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    baba 17/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

1988 menfur bir yıldı.1987 ağustosunda 1300 olan endex 300 lere geriledi.ben bütün malları ala sata erimeye devam ederken,mayıs ayında bütün malları satarak yükselmekte olan altın aldım.ama problem sadece borsada değil ,bendeymiş,iki hafta sonra altın % 25 değer kaybetmişti.eylül ayında istanbula taşındım.bir evim birde ev param kalmıştı.arada bir borsaya uğradığımda koca salonda inler ve cinler cirit atıyordu.Bütün brokerleri toplayıp seans vakti çay ısmarladığımda olduydu.zaten topu topu 6/7 kişi idiler.Herkesin bir favori kağıdı vardı ve herkes kağıdı için ucuz değil bedava diyorlardı.haaa sahi unuttum,1986 yılında çukurova elektirik 4/5 bin tl idi.sermaye 3750.000000 du piyasa değeri 16/17 milyar tl ye geliyordu.1985 net karı 17.2 milyar idi.ya böyle işmi olur dediğimde komisyoncular normal fiyat diyorlardı.Bende demekki bir hikmet var deyip kağıda yanaşmadım.86 ekiminde 5200 tl den 1000 adet (henüz lot icad edilmemişti) alıp ,bir ay sonra 15500 den sattığımda kaçpara gidip geldiğini gören iş bankası memrları kafayı yiyorlardı.6 ay sonra kağıt 120.000 tl oldu.demekki borsada yanlış olur ve zamanla düzelirmiş dedim içimden.1989 yılına girmişsekte ocak bilanço hareketi bile olmamıştı.Fiyatlar zıpkın yemiş gibi çakılmışlardı,mart ayına girdiğimizde içim kıpırdamaya başlamıştı.Benim içim kıpırdıyorsa bu bull market habercisi demektir.Hangi kağıdı alsak diye düşünürken,sirkecide eski bir arkadaşıma rastladım.erdemir genel müdür yardımcısı olmuştu.Yemeğe gidip eski günleri yadettik,bu arada erdemirin karının 500 milyon dolar olacağındanda bahsetti.(brüt) o günkü piyasa değeri yaklaşık 150 milyon dolardı.Madeni bulduğumu hissedip 40 milyon tl verip 10000 adet eregli aldım.hesaplarıma göre 50000 tl etmesi lazımdı.bana niye aldığımı soranlarada aynısını söyledim.kağıt hemen 6000 tl oldu.5000 e geriledi,tekrar 6400 oldu 5200 e geriledi.ben hiç ellemedim ama keşke alıp satsaydık diyede aklımdan geçip gidiyordu.tekrar 6400 olduğunda ben malları sattım veee 6600 tavan oldu o gün.akşam içimde fırtınalar esiyordu,ulan aptal adam 50 bin diyen sen 6400 den satan yine sen diyordum.Ertesi gün direkt tavan 7100,sonra 8000,derken 12000 de kağıt açıldı.bendeki tabloyu merak etmeyin nasıl düşünüyorsanız öyle.neyse kağıt 9100 e kadar geriledi ve 7000 adet ereglimi aldım,oradan 15000 e gittik,benim aklım hep kaybolan 3000 ereğlimdeydi. 15500 den sattım ,hesaplarıma göre eğer 12000 olurda oardan alırsam tamamlardım,fiyat bir kaç gün sonra 14500 geldiğinde ben ellerimi ovuşturuyordum,ki ani bir hareket oldu 17500 den 6000 adet erğlimi aldım.sene sonu ise erğli 150000 olmuş tu ve bende 3000 ergli kalmıştı.Tabii bu arada bu ölçekte olmasada hemen bütün kağıtlarda 1 e 5,1 e 10 artışlar olmuştu.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 17/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Ehh biz de karakoydeki FERAH salonu tahta sistemini gorunce "Vay be?" Bu borsanin onu acik!! Yorumu yaparak yine bir arkadasim ile birlikte hareket etmeye karar verdik..
    Nasilsa O da bir sekilde bulasmis bu borsa isine? Ben de..Ustelik o da seans salonuna geliyor bende, gucleri birlestirmekden fayda var!! Mantigi ile hemen bir ORGANIZASYON'a girdik...
    Birimiz salonda duracagiz digerimiz de assagida ayakli ISPORTA piyasasini takip edecegiz, gerekirse birbirimize haber ucurup kagit alip kagit satacagiz..
    COK basit sekli ile boyle..
    Tabii O zamanlar cep telefonu HAK getire, birakin cep telefonunu telsiz telefon YOK memlekette! Senaslar sabah 9 (hafizam beni yaniltmiyorsa) gibi basliyor sadece oglenden once ustelik!! Yani oglenden sonra senas yok! Biz 3-5 gun butun hizimiz ile calistik, birimiz assagi birimiz yukari, assagida ayakli borsaya inip dedikodu cikartiyoruz, yarim saat sonra yukarda millet GAZA geliyor!! AL -AL- AL sesleri disariya kadar yayiliyordu..
    Baktik bu is boyle olmayacak? In assagi dedikodu cikart! CIK YUKARI MALLARI SAT!..Hani bir fikra vardir bilmem bilirmisiniz? ZURAFA (disi) Ile MAYMUNUN (erkek) ASK hikayesi..Maymun uzun ugrasilar sonucu askini elde ettigi ZURAFA yi YUZ ustu birakiyor en sonunda? "Birak yahu, biktim In Yap-Cik OP" diyerekten hemde!!
    NEYSE bizde biktik bu kosusturmacadan!! TEKNOLOJININ Nimetlerinden yararlanmak istiyoruz..Hemmen oglenden sonra Karakoyun altini ustune getirip bu gunki gibi WALKY-TALKY teknolojisine sahip AMA COK DAHA ILKEL bele takilabilen makinali PILOT basligi gibi mikrofonu ve kulakligi olan bir cihazi NAKIT 1500 dolar sayarak aldik bile..!! Para pul gozumuzde degil..O kadar guzel kazaniyoruzki?
    EFENDIM bir de bu cihazi Ankaradan telsiz Genel mudurlugunden adimiza tescil ettirmemiz gerekiyromus? KIM gidecek ankaraya! Al satlardan Vakit mi var?
    Polis yakalarsa bunu veririz gider bir tane daha aliriz, seklinde karar verdikten sonra biz faaliyetimize daha bir TEKNOLOJIK Olarak devam ettik..
    COK DA HAVALI oluyordu milletin arasinda o halde dolasmak..SADECE 'HANDS FREE' DEGILDI. Konusurken bele takili cihazda bir dugmeye basmak gerekiyordu!..
    HER neyse bu cihazlar ile etrafimizdaki insanlarin BIZI daha bir dikkat ile TAKIP EDER oldugunu farkettik!! TABII KORKUNC BIR KARIZMAYDI BU O zamanlar! Basladik sifreli konusmalara!! "Cak mallari" " kaldir tahtayi" "Ciz 3 kademe" ver 5 Kademe" .... Bu yeni IMAJ ve karizma ile Portfoy katlayarak gitmeye basladi.
    FAKAT bendeniz bu arada 2 ci bir portfoy olusturmus durumdaydim..Yine BEYLIK kagitlarimdan olusan.. Aliyorum ve satmiyorum-Tasiyorum..

Arkasindan (bizden cok kisa bir muddet sonra) GUCLU telsiz telefonlar gelmeye basladi, seans salonuna o guclu telsiz telefonlarin girmesi ile bizim WALKY-TALKY teknolojisine sahip avuc dolusu PARA odedigimiz cihazlar 1.5-2 ay gibi kisa bir surede DEVRE disi kaldi!!..

ANCAK assagida PIYASA olusturup, yukarda tahtada satis yapmak cok zevkli idi..!! Gel zaman GIT zaman borsa ile ilgili yazilar o kadar artmaya basladiki medyada ve her yerde, insanlar akin akin Karakoy'e gelmeye basladilar! VE kalabalik caddeye bile sigmaz oldu!! DOLAYISI ILE o daracik SALON'a girmek bile araci kurumlarin insiyatifine ve Yine araci kurumlarin kendilerinin belirleyecekleri SINIRLI SAYIDAKI Musterilerine GIRIS KARTLARI verilmek sureti ile tahsis edilmeye baslandi!

Bu arada tabii duyuyoruz MASLAK da COK BUYUK bir komplex IMKB ye hizmet etmek amaci ile INSAAT'a baslanmis!! ALIM ve SATIMdan bugun bile IMKB komisyon alir ve bu alinan paranin MIKTARI inanilmaz rakamlara ulasmaktadir. BUGUN bile sizin odediginiz BINDE 2.1 lik komisyondan banka payi ciktiktan sonra IMKB ye pay ayrilir.

Bu arada Seyyar saticilarda SAHTE CUKUROVA HISSSLERI Olayi patlak verdi!! UYANIGIN BIR TANESI Gelip kagit alacagina gitmis bir matbaada CUKUROVA nin kagitlarini bastirmis!! TURKIYE BURASI o azmanin parasi ile COK YUKLU Kagit satmis..(Icinde neyi var? maliyeti neydi acaba?)

Bunun uzerine sokakdaki ISPORTA PIYASASI bir anda COKTU..INANMAZSINIZ o el kadar tezgahlar binlerce dolara EL DEGISTIRIR hale gelmisti..

Bu arada elimizde bulunan CUKUROVA kagitlarinin bir kisminin SAHTE oldugu ortaya CIKMAZMI?..GITTI portfoyun % 30'u...ANINDA!! Aradan biz de almisiz!!

KARAKOY'E Seans'a gelenlerden KIMSE kagitlarini bankaya filan yatirmiyor ki?? HAREKET o kadar fazlaki!! CANTADAN cikarip gozunun onunde sayip teslim ediyorsun!

Ne Kayit! Ne KUYUT! ne numara?? Onlarda neymis oyle?? BU HARALA GURELE vaziyetleri taaa ki KARAKOY deki IMKB binasinin kapisina BOMBA konana kadar surdu!..Sabah erken saatlerde patlayan BOMBA nedeni ile seans salonuna girmeler yasaklandi...

HAAA bu arada, paralarin dondugu BUYUK piyasalarda mesela; KARAKOY piyasasinda esnafin dikkatini cekmeye baslamis! bu durum..TAHTAKALE de para sahiplerinin dikkatini cekmeye baslamis?? Vee Buyuk bir hizla 1990 li yillarin basinda ARACI KURUM KURMA FURYASI basladi!! O zamanin parasi ile gerekli parayi bir araya getiren gruplar arci kurumlarini kurmaya basladilar!! TAHTAKALE PIYSASINDAN VE KARAKOY PIYASALARINDAN Babalarin paralari akmaya basladi BORSA da!

OYUN buyumeye baslamisti..Eskiden KUCUK paralar ile oynayan tahtalar Hantallasmaya baslamisti..HENUZ BANKALAR bu piyasaya ciddi olarak girmeyi dusunmuyorlardi bile? Taa ki 1995 yilina kadar Bankalarimiz CIDDI anlamda yatirim yapmamislardi bu sektore!! BIZLER (Banka harici araci kurumlar olarak) pek cok banka mudurunun yoneticisinin ve de buyuk musterisinin hesaplarini bunyemizde bulunduruyorduk, 1995 de 1996 da cunki kendi bankasindan AKTIF islem yapmasi nerede ise MUMKUN degildi insanlarin!!

Ve tabii TURKUN PRATIK zekasi hemen devreye girmis, aksam KARAKOY VAPUR ISKELESINDE KAPANIS BULTENLERI FOTOKOPILERI satilmaya baslanmisti!
    VAPUR ile KADIKOY'e gecen hemen herkesin elinde o gunki kapanis bulteni FOTOKOPISI, ve KONU tabii ki BORSA!!!
    Yani KULIS Aksam is ciksisida devam ediyordu!! NE GUNLERDI BE!!

-ABI BIN LIRAYA KAGITMI OLUR ALLAHINI SEVERSEN?? Ile baslayan Temel analizler ve DANDIK Bilanco yorumlari o gunlerden kalmadir!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    kentuf 17/06/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    AKİNONYA ADASI
    Gönderi
    11,570

1990 yıllarında daha ortakul yeni bitmişken sokaktan bir kankammla iş olsun diye beşiktaş tan karaköye yürür burdaki kalabalığın ne yediğini ne içtiğini ne pazarladıklarını kendi kendimize sorar ( baskılı kağıt satıyorlar heralde der geçerdik).Sonra 1994 tü yanılmıyorsam nişantaşında Çok sağlam hayrettin beyler Hak menkülü açtılar .Bizim halende var olan dükkanlarından birinden durmadan buraya sipariş ler götürüyorduk.Ben okul dışında öğleden sonra özellikle servis işine yardımcı olmak için giderdim .Ozamanlar hiç unutmam gene müşterimiz olan birisi HAK MENKÜLE derinlik ekranı büyük bir ekran takmış herkes burda gelir seans izlerdi .1994 benim izleyerek geçtiğimiz senler oldu borsayı .O zamanlar şu anda müdürü olan kişi yatırım uzmanı olarak çalışır .Kamil beyde muhasebe işi yapardı .orda çalışan ANIL VE TOLGA DENİLEN dealer şu an broker olan kişilere 16 yaşında durmadan soru sorar işi nedense öğrenmeye çalışırdım.Babam vasıtası ile bir miktar para yatırıp ilk olarak ünye çimento aldığımızı hatırlarım .Ozaman ben bu kağıttan iyi para kazanmıştım .Şimdi ekrana bakıyor hisse performansına baktıkça ilk deneyimim olan bu kağıttan nasıl olurda kısa vadede bu kadar kazanmışım diye soruyorum kendime.Ozaman lar da seans odasına gelen kişiler bana tostçu işin gücün yokmu git işine bak diyen hemen hemen herkesin günümüze hiç bir şey bırakamadıklarını gördüm .

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    baba 17/06/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    Tuzla
    Gönderi
    784

Ve ben erğli alıp satarken,AOG TURKİNVEST ADLI aracı kurum el değiştirdi.komisyonları üç aylığına sıfırladı.Tabii ben türkinveste gidip hesap açtırdım.benim sadece ereğli tahtasında iş yapmam yeni patronun dikkatini çekmiş.Brokerim Selim bana gelerek patronun beni yemeğe davet ettiğini söyledi,eh beleş yemek iyidir deyip,sarıyer urcan restorana gittik.az sonra bir vatandaş geldi,ben NASRULLAH AYAN dedi.Rakı,balık derken muhabbet koyulaştı,erglide bildiklerimizi anlattık,karşımdaki vatandaş iyi bir dinleyici idi,aşagı yukarı bütün gece ben konuştum.Ayrılırken seans sonu şirkete gelmemi,orada beraberce vakit geçirebiğimizi bahsetti.Genel müdür şimdiki milli takım menejeri CAN ÇOBANOĞLU idi.15000 lerden sora nasrullah deli gibi,ereğli alıyordu,ulan nasrullah bu para nereden geliyor dediğimde kahkahayla ben zengin birisiyim bu da paramı derdi.30000 li rakamlarda 60/70 milyon dolarlık ereğlisi vardı.
    bİR GÜN CAN ın yanında otururken,kalkınma bankasında can a habire telofon geliyor,repo bono lafları gırla gidiyordu,şimşek çaktı,demekki bunlarda çok yüklü miktarda hazine bonosu vardı,satıp ereğli alıyorlardı.bir ay kadar sonra yine can ın odasındayken,mutad üzere kalkınma bankası telofonları geliyor Can boncuk boncuk terliyordu,anladığım kadarıyla karşıdaki kişiler hazine bonolarının fiziki teslimini istiyorlar,Can da kıvırtıyordu,megerse Can onlara devamlı şu kadar hazine bonosu satıldı diye TÜRKİNVESTin makbuzunu veriyormuş,o zamanda hazinenin sattığı bu bonolar bir ay sonra fiziki kağıtlarla değiştiriliyordu,anladımki nasrullah bu hayali bir aylık süreyi kullanarak,olmayan bonoyu satıyordu.
    Hakkını teslim etmem lazım,nasrullah daha ergli 19000 lerde iken bana sakın dokunma ocakta 150000 diyordu,hawai ye tatile git sana daha ucuza gelir diyordu.Eregli 80bin lerde iken mali şube türkinvesti basıp,erglilere el koyuyordu,kalkınma bankası 61 000 ne kadar kağıtları satıp parayı likide etti.
    Öteki artan ereglileri iade ettiler,nasrullah bir anda borçsuz 30 milyon dolarlık erğlinin sahibiydi artık!

Sayfa 4/13 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •