Sayfa 12/13 İlkİlk ... 210111213 SonSon
Arama sonucu : 101 madde; 89 - 96 arası.

Konu: Ustalara Saygı Kuşağı

1. Borsa da yatırım yapan yatırımcıların yaptıkları önemli hataların ırk, dil, cinsiyet veya ulusal bir özelliği yoktur. Tüm dünya da yatırımcılar aşağı yukarı aynı hataları yaparlar. Bu hataların ana nedenleri duygusallık ve bilgisizliktir. Duygusallığın meydana getirdiği hatalar bilgiye rağmen oluşabildiği için çok önemlidir. Teknik ve temel analizi hatmetmiş biri kuralları ve bildiklerini kullanmadıktan sonra borsa da tutunamaz. Bu yüzden yatırımcının ilk öğrenmesi gereken şeylerden biri duygularını bastırmaktır.

Kişisel bir örnek olarak Kasım 2000 krizinde ‘Histeri’yi sat!’ kuralını bilmeme rağmen ve diğer borsa kurallarına vakıf olmama rağmen satış yapmadığım için ekran kaybına uğradım. Ekran kaybı dememin nedeni hisselerimin doğru hisseler olmasıdır. Kötü hisselerde olsaydım bu kayıp ekran kaybı değil, gerçek kayıp olurdu. Dünyanın önemli traderleri bile bir çok kez hata yaptıklarını söyledikleri için bu hatayı çok önemsemiyorum. Bu yazı aslında kısmen yabancı bir yazının versiyonudur. William O’Niel’in yazdığı ‘How to make money in stocks’ adlı kitabının birbölümünden esinlenmiştir. Unutulmaması için tekrar ediyorum; tüm bunları bilmeniz bile sizin kazanmanıza neden olamayabilir. Çok iyi silahlarla donatılmış ve iyi bir eğitim görmüş bir asker savaşın ortasında silahlarını korkudan dolayı kullanamıyorsa savaşı kaybedecektir.(Vay be! Güzel cümle oldu!)

1- İMKB de kendilerini ‘borsacı’ olarak gören kesim ve yahut kazara yatırım yapanlar hisse seçiminin kriterlerini bilmezler. Bu konuyu ‘küçük yatırımcının hisse seçimi’ adlı yazımda detaylı bir şekilde belirtmiştim. Hisse seçim kriterlerimiz A.B.D deki bir yatırımcıya benzemez. Türkiye de devletten bir ihale alma beklentisi, bedelsiz bölünme beklentisi veya bir bakanın istifası oldukça abartılmaktadır. Bilanço okuma örneğinde yatırımcının önem verdiği dönemin net karı aslında tek başına hiçbir şey değildir. Kısacası iki üç kritere bakarak hisse hakkında karar verilmez.

2- Bir hisse düşerken satın alınmaz. Bu bizim borsamızda daha da belirgindir. Aşağı yukarı 2 senede bir dip ve tepe yapan İMKB gibi bir borsa da tepedeki fiyatların %50’si bile ucuz olamayabilir. Büyük ayı piyasalarında Blue Chipler çoğu zaman 1/4 veya 1/5 olarak düşerler. Küçük hisseler ise 1/10 veya 1/20’ye kadar bile düşebilirler. Ancak bizde krizlerle beraber dip yapmak kural haline geldiği için alım satım noktaları yerine alım satım bölgeleri belirlemekte yara var. Örneğin son ayı piyasasında endeksin tam nereden döneceğini bilemiyorsanız(biliyorsanız bu yazıyı boşverin) 1.2 cent-0.8 cent arasından seçtiğiniz hisseleri toplarsınız.

3- Ortalama düşürmek de bir hatadır. Bunu pek çoğumuz yaptık ve hala yapıyoruz. 10000 Liraya aldığımız bir hisseyi 7000 Lira görünce ucuz diye alıyoruz. 6000 olunca tekrar alıyoruz vs. Gerçi bizim piyasalarda çok sert iniş ve çıkışlar olduğu için yatırımcıları bu konuda suçlamak çok da anlamlı değildir.

4- Küçük yatırımcının en çok sevdiği şeylerden biri ucuz hisselerdir. Ucuz kelimesinin gerçek anlamı onlar için meçhuldur. 300 Liralık bir hisseyi 70000 Liralık bir hisse ile yanyana koyunca ikincisi pahalı gözüküyor. Halbuki ucuzluk tamamen farklı bir şeydir. 70000 liralık bir hisse bölüne bölüne 500000 lira olurken aynı periyod da 300 liralık hisse hiç çıkmayabilir. Hatta tahtası bile kapanabilir.

5- Küçük yatırımcıların önemli bir bölümü borsayı kısa zaman da çok fazla kar etme yeri zannederler. Bu teorik olarak mümkündür. Pratikte ise bunu yapabilen yatırımcıya helal olsun! Yatırımcının esas görevi sabit getirili enstrümanların üstünde kazanmaktır. Sabit getirili enstrümanların ‘çok’ üstünde değil. Ben bu sene portföyümü 5 kat arttırmak istiyorum! derseniz, hiç şansınız kalmaz.

6- Tüyo meselesi: Tüyo diye bir şey var mıdır? Tüyo aslında insider trading’in Türkçesidir. ‘Tüyo piyasanın bilmediği ancak yatırımcı tarafından elde edimiş olan bir bilgidir’. Üç kuruş verip dergi veya gazeteden veya bedava olarak internetten alabileceğiniz bir şey değildir. Size söylenen bilgi tutarsa ve hisse yükselirse ve siz kar ederseniz, o karı realize ettikten sonra gidip dua edin ve aynı şeyi tekrar yapmayın.

7- Düşük Fiyat Kazanç(FK) oranını güzel bir şey zanneden yatırımcılar muhtemelen bu bilgiyi dergilerin dipnotlarından öğrenmişlerdir. Sektör FK’sından çok düşük olan FK’lar genellikle sorunlu bir şirketi işaret ederler!

8- Şirketlerin temettü vermelerini iyi bir şey mi zannediyorsunuz? Sağlam bir şirket karını size dağıtmak yerine sermayesine eklediğinde bu onun büyüme ve güçlenme isteğini gösterir. Hisseden kazanacağınız kar her zaman verilen üç kuruş temettü den fazladır.

9- Küçük yatırımcıların bir kısmı çalıştıkları veya yakınlarının çalıştığı firmaların hisselerini alırlar. Bu tamamen psikolojik bir olaydır.

10- Yatırımcıların danıştığı kişilerin çoğu borsanın b’sinden bile habersizdir. Genellikle iş ortamında borsa hakkında çok fazla konuşan, Seans odası ağaları, bilgisiz dealerler, portföy yöneticisi etiketi taşıyan şık ve sofistike gençler, basının öne çıkardığı borsa yazarları ve ‘uzmanlar’ veya internette borsa hakkında ahkam kesenlerdir.(Bu sonuncu kişilerin bazıları iyi insanlardır!). Maalesef bu insan portföyünün içerisinde akıllı insan sayısı çok çok azdır. İşin komik tarafı başarı yüzdesi en kötü olanların basında en tepelerde olmaları!

11- Borsanın en önemli kuralı olan stoploss kuralıdır. Büyük traderlerin bazıları alış fiyatların %5 veya %7 altında stoploss uygularlar. Küçük yatırımcılar için bu kuralı uygulamak zordur. Çok sert hareket eden İMKB hisselerinde böyle bir oran ancak sürekli trade yapan profesyoneller tarafından konulabilir. Genel olarak çok pahalı alınmış olan bir hissedeyseniz ve ayı piyasasındaysanız ne kadar erken çıkarsanız o kadar iyi edersiniz. Sizin hisseniz satıldıktan sonra piyasanın tersine hareket ederse arkasından ağlamayın. Daha nice hisseler ucuz fiyatlardan sizi bekleyecektir.

12- İlginçtir zarardan çıkamayan küçük yatırımcı kar eden hissesini hemen satma eğilimindedir. Şahsen borsa da sazanken 2000 den aldığım bir hisseyi bir ay sonra 3800 den sattığımı ve buna sevindiğimi hiç unutmam. O hisse 8-9 ay sonra 55000 olmuştu. Bir de 23000 den aldığım bir hisseyi bir hafta sonra 29000 den satıp büyük! Kar ettikten sonra o geri zekalı hissenin 6-7 ay sonra 470000(bir sıfır fazla değil, dörtyüzyetmişbin) lira olduğunu hiç unutmam! Allah kahretsin! Yine hatırladım!

13- Küçük yatırımcıların çoğu alırken cimri davranmayı bir erdem sayarlar. Alacakları hisseyi doğru seçmiş, fiyatı da uygun, beklentisi de var, yani her şey tamam. Hisse 8500-8600 arasında hareket ediyor. Bizimki 8300’e alım emri vermiş. Sanki vahi gelmiş: 8300 den alacaksın evlat! 8500 den alırsan cehennemde cayır cayır yanarsın! O hisse 8300’e gelmez! Oradan gider 100000 olur! Neyse! Yani bir hissede olumlu bir çok yan varsa fiyatı da uygunsa aktiften alın! İyi kar edince de bir iki basamak için pasifte beklemeyin! Aktiften verin gitsin!

14- Kredili alış hemen hemen her zaman yasaktır! Çok az miktarda güçlü boğa piyasalarında denenebilir! Açığa satış her zaman yasaktır! Bu işlemler profesyonellerin işidir!

15- Bazı yatırımcılar takip edemeyecekleri çeşitte hisse senedi alırlar. Ortalama bir küçük yatırımcının alacağı hisse senedi çeşidi 3-6 arasındadır. Bazı yatırımcılar ise tüm paralarını tek hisseye bağlarlar.(yumurta-sepet olayı)

16- Yatırımcıların çoğu TV den duyduklar veya gazete manşetlerinden okudukları haberlerden etkilenirler. Satış bölgesinde haberlerin iyi olduğu, alım bölgesinde ise haberlerin kötü olduğunu unuturlar. Satış yapan yabancıların ve yerli büyük yatırımcıların haberleri nasıl yorumladıklarını(veya yorumlattıklarını) bilmeyen kaldı mı? Endeks dipteyken repo ve faiz önerenler, tepedeyken hisse senedi önerirler!

17- Yatırımcıların bir kısmı hızlı borsacı olduklarını sanırlar. Kelebek misali hisseden hisseye konup her çiçekten bal almaya çalışırlar!(kelebek-arı karışımı=kelebarı) . Halbuki ilk pozisyon tuttukları hisse genellikle daha iyi prim yapar.

18- Boğa piyasasından para kazanan küçük yatırımcıların çoğu bunu kendi kurnazlıklarına veya zekalarına bağlarlar. Ardından gelen ayı piyasasında ise Hanya ve Konya turlarına katılırlar!

19- İMKB de uzun vadeli yatırımın çoğu hissede anlamsız olduğunu daha önceki yazılarımda belirtmiştim.(özellikle endeksin tepe yaptığı dönemlerde alım yapıldıysa!) Yabancı kitaplardan borsa hakkında bilgi edinenler gelişmiş ülkelerin borsalarını İMKB ile karıştırırlar.

20- Küçük yatırımcılar ayı piyasasındaki ara çıkışlardan para kazanmak isterler. Halbuki ayı piyasasında küçük yatırımcının en önemli görevi dışarıda kalmak ve parasını korumaktır!

21- Yatırımcıların bir kısmı Teknik analizi abartırlar! Abuk subuk hisselerin teknik analizlerine inanırlar! Kriz durumlarında bile TA’e inanırlar! Teknik analizin belli bir değeri vardır ve hakettiği kadar kullanılmalıdır!

22- Yatırımcılar bazen çok iyi bir hisseyi alırlar ancak o hisse hareket etmeyince sıkılıp satarlar. İyi bir hisse piyasa uygun hale gelince mutlaka hareket edecektir! Beklemesini bilen ve mesleği dervişlik olan insanlar iyi kazanırlar!

---------------------------------------------------------------
    kmx'dan alıntı......

2. Sıkıntılı dönemleri daha önce yaşayanlar bilirler. Birbirilerine çok benzerler. Kötü haberlerin sayısı çoktur. Kötümser yorumların sayısı çoktur. Daha önce önemsemediğiniz kötü olasılıkları öne çıkarlar. Birden esas işinizin daha önmeli olduğunu düşünmeye başlarsınız. Endeks tarihi tepesindeyken ve X hissesi 20 kat artmışken,''Bu daha bir şey değil, çok yolu var!'' derken, şimdi aynı hisseler 1/4, 1/5 fiyatına gelmişken çok pahalı buluyorsunuz! O zaman 30000-40000 endeks için neden olmasın derken, şimdide 4000-5000 endeksi telaffuz ediyorsunuz! Yani kısacası hep gafil avlanıyoruz! Bunlar normaldir! Bu sene Şubat başı mal boşaltıp 1.5 cente kadar oldukça iyi kar etmeme rağmen ben de yakalandım! Olmasaydı, yapmasaydım demek yerine daha önceki yıllarda neler olmuş? bakmakta yarar var! Kimler kazanmış ve kimler arkadan bakmış? öğrenmekte yarar var. 5000 liralık hisse 40000 olurmu? Olur! 500 liralık hisse hiç artmayabilirmi? evet! Bu günlerde yaşadıklarımızın aynısı önceki dönemlerde yaşandı! Hatta sadece bizde değil, diğer ülkelerde de yaşandı! Sıcak para emerging marketlerde yatırımı bırakmaz! Parasının bir kısmını geri alır ve sonra yine geri döner! Bazen depreme rağmen döner! Çoğu zaman beklemediğiniz şekilde ve volümde geri döner! Bu dönem de İMKB-30 hisselerinin çoğu iyi ve ucuzdur! Makinatakım, EGYO, Toprakbank ise aslında ucuz değildir! Yükseliş dönemi bittiğinde KY'nin yapması gereken tek şey dışarıda kalmaktır! Çok sıkıcı!

------------------------------------------------------------
    kmx'dan alıntı....................

3. Küçük yatırımcı trend değişikliği ve yeni bir yükseliş trendinin başlangıcında ve ilk basamaklarında sakin bir şekilde portföyünü oluşturup trendin sonlarını beklemelidir. Verdiği kararlarda ısrar etmeli ve lütfedip gereksiz hareketlerde bulunmamalıdır. Yakın geçmişten(1999) ders alan ky hisseden hisseye konmanın ve karda oturamamanın verdiği zararı hatırlamalıdır. Hatırlarsanız Arçelik daha yeni %20 prim yaptı, MakinaTakım hala ucuz diyen, veya DOHOL %100 primli ama Gümüşsuyu daha primini yapmadı diyen bir çok yatırımcı sonradan kahroldu! Bu yüzden gerçek hisselerde ağırlıklı olmak üzere portföyünüzü oluşturmayı bitirin! Ondan sonra tek yapacağınız şey beklemektir! Ne çıtır(daytrading), nede başka bir şey! Yükseliş trendinde tek yapacağınız şey iyi bir portföy ile karda oturmaktır! Doğru bir portföy endeks ortalamasından çok daha fazla kazandıracaktır! Bunlar trend takibi stratejisinin temel kurallarıdır! Unutmayın kurumsal yatırımcı, yabancı yatırımcı ve büyü spekülatörlere göre çok büyük bir avantajınız var! O avantaj HIZdır. Küçük yatırımcı tek harekette portföyünü boşaltıp veya oluşturabilir! Bu her zaman büyüklerin kıskandığı ve onlar için olanaksız olan bir şeydir! Bu avantajınızı trendlerin başlarında ve sonlarında kullanın!

-------------------------------------------------------------
    kmx'dan alıntı.............

4. Kesin diye birşey yoktur....İhtimaller vardır.. ..Analistler müneccim değildir....Analiz yaparlar..
    Herkes hata yapar...Hatasız tek Allah...

Çok konuşulan kağıt gitmez...Forum indikatörü...

Yukarı piyasada öneri yapmak kolaydır...

Sürekli kazanan kimse görmedim..ortalamalarda kazanılır...

Tekniğin yanında unutulmaması gereken :Tahtanın sığlığı ve aldığınız lot sayısıdır...
    Çok alırsanız gidecekse de gitmez...Özellikle spek hisseleri...Hele yüzlerce kişi azar azar alır..toplamda yekün tutarsa..ve bu alanların ne düşündüklerini burayı okuyan spek biliyorsa...takas dağılmış demektir...O bekler...sizin tahammül edemeyeceğiniz kadar...Kağıdı trade eder..Piyasanın malını piyasaya karşılatarak..yapamıyorsa...bekler...
    Konuşulsa da...konuşulmasa da..farketmez...takaslar ortada...yeteri kadar alan..dökülünce..hareket başlar..

Teknik vardır..temelde vardır...Teknik de hikayedir..temelde hikayedir..
    Bu iki söylem de doğrudur..Tekniksiz de olmaz..teknikle de olmaz..

% 100 öneren ve de bilen birini ben görmedim daha...O yüzden uzmanlar,yazarlar birden fazla hisse önerir..al-sat aralığı..stoploss ve less verir..yoksa onlar da yaşayamazlar..

Ben merak ediyorum:Hisse önerip de bu kadar insanın sorumluluğunu almak nasıl bir duygu..zor iş...hakikaten masumane duygularla yapılıyorsa başım üstüne..

Yazı direk bir kişiye yönelik değildir...borsa forumlarının geneli üzerinedir....

------------------------------------------------

alıntı----?????????????

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 07/08/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Sene Galiba 1997..EGDIS tahtasi..fiyat 20 binli rakamlar..birazcik mal aldim, (surekli trade ettigim tahtaydi o aralar) Tavana yazdim.. (olacak is degildi ama?) arkadas ile vip odasinda seans sirasinda TAVLA oynamaya basladik..10 dk gecmedi brokerin sesi!!

-Egdis tavanlari aliyorlar....EGDIS TAVAN!!!

Soyle bir kafayi kaldirdim?..(Laf olsun diye..)

-TABANA alis yazsana..

Biz sak suk tavla oynamaya devam ediyoruz..

Broker..

-EGDIS TABANA kadar verdiler!!

Haydaaaa.. Birakmiyorlar rahat rahat bir tavla atalim yaw??

Tabii bizde konsatrasyon filan kalmadi!! Hemmen segirttik (Sayin Trustynin tabiri ile ayakkabimiz GORC GURC yaparakdan!!) Ekranin basina!! tahtayi saydiriyoruz vs?? Anlamaya calisiyoruz ayni zamanda, ve ben bu arada TABAN dan gelen mallari TAVAN'a satisa yazdirdim tekrar!!

cok kisa sonra TEKRAR TAVAN'a gelmezmi tahta??...

Simdi biliyorum bu satirlari okuyanlariniz diyecekki;
    "Bu ish AVCI Fikrasini gecmeye basladi bikmisbroker yeter sallama artik!!"

Bu topicinde hatiralarini yazan sayin baba yi (eger hatirliyorsa bu konuda bildiklerini yazmaya davet ediyorum)

Lafi uzatmayalim, seans sonu ben 2 Tavan + 3 taban alis ve satislarim ile (yada tersi 3Tavan 2 Taban) net hatirlamiyorum Coook guzel para kazanmistim Olayi sonradan ogrendik meger 2 baba tahtada kapismislar!! Karlari zararlari ne oldu bilmem ama aradan sebeplenen ben oldum...

Hic Unutamam..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    İmago 07/08/2004

Duhul
    Feb 2004
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    116

Bir küçük yatırımcımız seans salonundadır. Bol miktarda alımını yapmış, yukarılara da satışını yazmıştır. Giderse giderdir. Seans sonuna doğru kar- zarar satarım diye düşünmektedir. Seansı yöneten dealer, gayet sakin giden ve marj fırsatı tanımayacak bir gün havası var gibi bir takım uyarılarla, seans müdavimlerine düşüncesini açıklar. Ky'miz bol miktarda malda olduğundan, bu uyarıları fırtınadan önceki sessizlik bu diye algılamakta, birazdan benim mallar gitsinde gör bakalım havasındadır. Birden bire bina temellerinden gelen bir sarsıntı ile sallanmaya başlar.
    -Deprem oldu.
    -Zelzele bu.
    -Hareket-i arz galiba.
    gibi laflar arasında borsacılar panik içinde seans salonundan kaçışırlar. Salonu boşaltmayan sadece 2 kişi vardır. Biri dealer, diğeri ky'mizdir. Ky o hengamede derhal satış ordinosu'nu verir. Yalnız siz deyin panik hali, ben diyeyim sehven yanlışlıkla, dealer anlasın açığa satış veya ky nın o esnadaki sahip olduğu senet miktarını unutma olarak algılasın. Ky'miz elindeki senet miktarının 5 katı kadar bir miktarı satış olarak telaffuz eder. Dealer derhal broker'a o miktarın satılmasını söyler. Senet satılır ve bu arada oluşan harala gürele arasında(5-10 dakika bir süre) ky miz tabanın bir kademe üstünden alım emri vererek açıklarını kapatıverir.
    Bu süre içinde ky ve dealer
    -Yahu fazla sattık galiba.
    -Evet dalgınlık oldu.
    -Taban ne?
    -......
    -Uygun bir yerden alalım.
    -Şu andaki aktif uygun değil mi?
    -Aktif den alalım taban oldu sayılır.
    -İyi olur.
    şeklinde konuşurlar.
    10-15 dakika sonra seans müdavimlerinin bazıları korkularını yenip, seans salonuna geri döndüklerinde siz ne yaptınız diye soranlara sadece sattım cevabını veren Ky, onları seansı ve depremi konuşmaları ile bırakıp salondan çıkar. Ky'miz takas gününe kadar aracı kurumuna uğramaz. Takasın ertesi günü hesabındaki kar miktarının %50 sini çeker ve kalın bir zarf içinde bunu kabul etmesinin uygun olmayacağını söyleyen dealere, ısrar ederek takdim eder. Yapilan aşırı ısrar sonucu, dealer kabul eder ancak zarfdaki miktarın yarısının broker'ın (çok becerikli bir şekilde sattı ve aldı) hakkı olduğunu ve ona vereceğini söyler.
    Geçmiş zaman olur ki hayali cihan değer.
    Saygılarımla.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    fiora 07/08/2004

Duhul
    Jan 2004
    Gönderi
    1,321

Güzelmiş.. ama inşallah dealer ve broker işlerinden olmamışlardır..

Şimdi bunu okuyunca aklıma geleni de ben ekliyeyim isterseniz:

Brissa. Elimdeki lot miktarını tam hatırlıyamıyorum ama , sığ bir tahtada fiyat hareketlerini yönlendirebilecek kadardı.

Tahta o devre sığ idi,(çünkü piyasa durgundu).. sonradan tecrübe sahibi olmama büyük katkısı olan bir olaydır bu.

Uzunca bir süre sığ,ama belirli fiyat aralığında dalgalanan hisselerdeki mal toplanma olayını .. ancak ve ancak bu olaydan sonra anlamışımdır. Aman, her bu tip olayı mal toplanıyor diye algılamayın, mal çıkarken de aynısı yapılıyor.. muş. Onu da zamanla öğrendim tabii..

Tabii, yukarıda yazdıklarımı bilmiyorum o zamanlar. Dealer ın yardımı ile başladım vermeye. Tahta taban oldu! Ben!! Ben taban yapmıştım.

Dealer döndü ve;
    -"alalım" dedi.
    Ee şimdi, tahtayı tabana oturtmuşum, arkamdan da tabana satışları yazmışlar. O heyecanla

-"yok kalsın yarın daha alttan alırız" dedim..

O gün, seans çıkışında vapurla eve dönerken ki keyfimi anlatamam sizlere.. Genel seans salonunda, aslan asker gibi etrafa tanıtılmam da işin cabası...

Bu olay, yanılmıyorsam 8.000 li fiyatlar civarında oldu.

Sonrası için tek hatırlıyabildiğim, hissenin 40.000 leri gördüğü ve benim de seyrettiğimdir!

Yani anlıyacağınız, aslan askeri öldürmüştüm

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Şişli-İstanbul
    Gönderi
    1,651
    bikmisbroker babo 07/08/2004

Duhul
    Jan 2004
    İkamet
    Istanbul ve Kanada
    Gönderi
    11,395

Piyasada Alim-Satim yapan birkac yatirimci tipi vardir.
    1-Cebinden parasi Tasan tipler;
    Her ne sekilde olursa olsun kisa vadede parayi goturmektir amaclari.En iyi sekilde islem yaptiklari araci kurumda ITIBAR gormek isterler, Onlara onem verilmesini isterler, seans odasindan iceri gordiklerinde icerde belli bir koltuklarinin bulunmasi ve kimsenin o koltuga Oturmamis olmasi gerekmektedir ve bu tip durumlar bu arkadaslarin COK hosuna gider. 1 Karli islem 5 zararli islem yapar aksam eve ZARAR ile donerler ama umurlarinda degildir, heryerde o TEK karli islemlerini anlatir gezerler.

2-Cebinde parasi kisitli olan, ancak islem yapmaya merakli tipler;
    Mutlaka yukardaki arkadasin etrafinda bir yerlerde Konuslanmis olurlar seans salonunda cebinde parasi olan seanscinin yaptigi her islemde (hatali da olsa) bahaneleri onlar adina bu arkadaslar siralamaya baslar ve islem yapan yatirimcinin salonda ZARAR da etse aklanmasini saglarlar, cok nadiren cok akillarina yatan tahtalarda kilavuzlari ile beraber alim satima girerler.

3-Gazeteleri, ekonomi dergilerini SIKI SIKIYA takip eden tipler;
    Araci kurum seans salonlarinin mudavimleridir bu arkadaslar 24 saat seans olsa seans odasinda zamaninda bulunmakla gorevli adlederler kendilerini..
    Ne is yaptiklarini anlayamazsiniz, yorum olan her TV kanalini saatini yorumcunun adini soyadini Mutlaka bilirler, ve ayrica daha once hangi tarihde bu yorumcunun hangi yorumu yaptigindan bahisle yorumcular hakkinda kendilerince bir Puanlama sistemleri bile gelistirmislerdir.

4- Uyanik esnaf tipi;
    Bu arkadaslari genelde ticaret ile ugrasirlar, BORSA ya seanslarin cok canli oldugu gunlerde gelirler, amaclari isyerlerinde ay sonu odeyecekleri ceklerin karsiligi olan para ile Vur kac yapmaktir Nasil yapacaklarini da bilmezler ve araci kurumda calisan dealer, broker basta olmak uzere Cayciya kadar inerek istihbarat toplamaya calisirlar, kendilerine TEK partide %10 kazandiracak olan ilgili kisiye kazandiklarinin bir kismini vermeyi bile teklif ederler Ama genelde son vagona bindikleri icin "Vallahi bi deha borsami Gebersem girmem o Gaddarrr!!" der ve arkalarina bakmadan kalan paralarini aldiklari gibi giderler.

5-Kurnaz gecinen, araci kurumu tirtiklamaya calisan tipler;
    Bu arkadaslar islemlerin nasil yapildigini, aksam adatlandirmanin nasil yapildigindan tutda ordino yazma sozlesmedeki aciklar SPK yonetmeliginden cikana kadar en ince detaylari HAYRET edeceginiz bir bicimde ve Detayda IYI bilirler, ve oyunlarini size karsi kurarlar, alim satimlarda ordino imzalammaya calisirlar, en ufak bir yanlisligi kendi lehlerine cevirmeye calisirlar, gerekli imzalari almakta geciktiginiz an arci kuruma zarar verir bir baska yere atlarlar.

6-Alim satimlarini bilincli yapan tipler;
    Bu arkadaslar genellikle telefon ile calisirlar, 2 tipi vardir ya direk hat ile seansa baglanip hem isine bakar (ayni zamanda kendi masasinda da EKRANI aciktir) arada sirada dealerdan yorum sorar islem yaparlar. 2.ci tip ise yine ayni sekilde isyerinde masasinda ekrani aciktir, daha sakince ve de daha profosyonelce dusunmeye calisir, alim satimlari daha teknik ve daha secicidir, islem yapacaklari zaman ya da piyasada donum noktalarinda 10-15'er dakikalik donemler halinde senasa baglanirlar islemlerini yapar cikarlar.

7-Tuyo ile hareket eden -Bir spekulatorun pesine takildigini savunan tipler;
    Bu arkadaslar her zaman bir TUYO ile gelirler seans salonuna arada verdikleri Tuyo Tutar!! Butun bir sene o Tutan TUYO agizlarinda soylenir gezerler!!Speklerin cok sevdigi tiplerdir, arada bu tipleri spekler argo deyim ile Mamalar lar yani iyi yerden aldirir iyi yerden sattirirlar, para kazandirirlar yani..Cok guzel propaganda yapar bu arkadaslar. Cevreleri coktur, agizlari laf yapar, Cogu daha inandirici olmak icin az bucuk teknik analiz terimleri ya da temel analiz terimleri ogrenirler, TUYO verdikleri kisiler kendileri icin onemli degildir, cunki her zaman kendileri bir ON vagonda yerlerini almislardir amaclari arka vagonlari doldurtup meydana gelen IVME ile kendi mallarini satmaktir..Ben bunlara Yavru spekler derim..

8-Siyasi iktidara yakin tipler..
    9-Yeralti dunyasinin adamlari..
    10-Sanat dunyasindan tipler
    11-Holdinglerin veliahtlari
    vb..vb..vb
    En az 4 tane daha Tip Yazabilirim sevgili H.O.iren..

Once tipler konusunda anlasalim sonra TA cilarini bikmisbroker larini Bikmamis Brokerlarini buluruz..

Sayfa 12/13 İlkİlk ... 210111213 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •