Sayfa 31/269 İlkİlk ... 2129303132334181131 ... SonSon
Arama sonucu : 2145 madde; 241 - 248 arası.

Konu: TRKCM - Trakya Cam

Son paragrafiniza katiliyorum. Bu hakki kulanabilirler.
     Alıntı Originally Posted by flamenco72 Yazıyı Oku
    Ben genel kurul toplantısında o zaman yürürlükte olan mevzuat hükümlerine göre şerh koyacağım veya koymayacağım..

Yarın ne kanun çıkacak nereden bileyim...

Burada şu denebilir belki..

"Ben ağırlıklı ortalamanın geçerli olduğu mevzuat çerçevesinde, zarar göreceğimi düşündüğüm için şerh koymadım " ama ertesi gün ADİL DEĞERİ öngören yasa çıktı..BU sebepten genel kurul kararlarını iptali ve yürütmesini durdurulması için, anayasanın dava açma hakklarını düzenleyen hükümleri kapsamında bir dava açabilirim...Ya tutarsa diyerekten..Orada da herhalde konu bir içithatla neticeye kavuşur..
    SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Arkadaşlar
    1.kanun Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecektir henüz yayınlanmadı
    2.spk.aciklamasinda tebliği eş zamanlı yayınlayacak karını belirtti
    3.gerek kanunda gerekse tebliğde yürürlük tarihi yazacaktır.
    4.tebkigde yapılan sonuclanmamis müracaatlar ve yeni müracaatlar için açıklayıcı hüküm mutlak olacaktır.
    5.buyuk ihtimal yeni tebliğe göre olacaktır çünkü henüz müracaat safhasına gelmediğinden
    6.sirket tarafından açıklama yapmadan önceki hisse sahibi yararlanacak çünkü SPK.kanunu ilgili maddesini değiştirmişler
    7.onemli nitelikte işlem için adil bedeli SPK.ca tespit edileceğinden ki bu çeşitli dönemlerin ortalaması vede degerlemeden hangisi yüksekse o fiyat ayrılma hakkı olarak kabul edilecektir.
    8.ayrilma hakkı için ilgili genel kurula fiziki veya elektronik ortamda katılıp muhalefet serhini tutanaklara işletmek şarttır.
    Bu arada bende hisse var ama sonradan aldığım için ayrılma hakkından yararlanmam mümkün olmaz diye düşünüyorum.
    Sagliklar

3.  Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Bu arada bende hisse var ama sonradan aldığım için ayrılma hakkından yararlanmam mümkün olmaz diye düşünüyorum.
    Sagliklar

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka açık ortaklığın niteliğine göre, ayrılma hakkını, ayrılma hakkına konu önemli nitelikteki işlemin kamuya açıklandığı tarihte sahip olunan paylar için kullanılabilmesine ilişkin esasları belirleyecek..

Büyük ihtimalle..bendeki hisselerin de bir kısmı bu şekilde..

Acik ve net yorum ve tespitleriniz icin tesekkurler.
     Alıntı Originally Posted by cinali Yazıyı Oku
    Arkadaşlar
    1.kanun Cumhurbaşkanı tarafından imzalandıktan sonra resmi gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecektir henüz yayınlanmadı
    2.spk.aciklamasinda tebliği eş zamanlı yayınlayacak karını belirtti
    3.gerek kanunda gerekse tebliğde yürürlük tarihi yazacaktır.
    4.tebkigde yapılan sonuclanmamis müracaatlar ve yeni müracaatlar için açıklayıcı hüküm mutlak olacaktır.
    5.buyuk ihtimal yeni tebliğe göre olacaktır çünkü henüz müracaat safhasına gelmediğinden
    6.sirket tarafından açıklama yapmadan önceki hisse sahibi yararlanacak çünkü SPK.kanunu ilgili maddesini değiştirmişler
    7.onemli nitelikte işlem için adil bedeli SPK.ca tespit edileceğinden ki bu çeşitli dönemlerin ortalaması vede degerlemeden hangisi yüksekse o fiyat ayrılma hakkı olarak kabul edilecektir.
    8.ayrilma hakkı için ilgili genel kurula fiziki veya elektronik ortamda katılıp muhalefet serhini tutanaklara işletmek şarttır.
    Sagliklar

5.  Alıntı Originally Posted by iberata Yazıyı Oku
    pd/dd oranları her akşam değişir kardeşim...sizin o baktığınız oranlar ise sabittir baktığınız kaynakta...bilançoda belirlenir o kadar...piyasa değeri sabit mi ki...mesela bugunkü anadolu camın ve trakyanın pirimleri dd yi değiştirdi ve rasyolar da elbette
    Çok açık dille yazıyorum ve net yazıyırom,
    Cuma günü kapanışına göre yazdım pd dd sini,
    Siz şişenin en evantajlı olduğunu kafaya öyke bir sokmuşsunuzki pd dd olarak ne yazılsa boş size,illa yok öyle değil diyeceksiniz,

Her cam forumuna şişe en avantajlısı demenizden analşılıyor şişe en avanatjlı düşüncesi,

Şunu yazayım yine en avantajlı trakya sonra şişe ,anacm ve soda zaten pd dd üzerinde.

iPad cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

6.  Alıntı Originally Posted by karabaht34 Yazıyı Oku
    Kardes toibek in yazdigi oranlar dogru. Neyi tartisiyorsun cok anlayamadim.

Yazıyor işte bende anlamadım,
    Kaynağın yanlış diyordu farkında değil kendi şişecam düşüncesi yanlış ,
    Anlık veriyi koyuyorum yok o öyle değil diyor,ne diyim daha.
    Herneyse şişecam en hcuzu diye alsın o farketmez.

7. TRKCM - Trakya Cam

Alıntı Originally Posted by theufuks Yazıyı Oku
    Adil fiyatı herkes yatırımcı lehine yorumlamış.burada böyle bir ibare yok.adil fiyat belkide piyasanın belirlediği fiyat olacaktır.şöyle düşünün şirketin ederi 5.10 ancak bu seviyeyi hiç görmemiş bu kağıt.veya bunu geçtim bunlardan çok daha sağlam kâr eden bankalara bakın hangisi adil fiyatlanmış?
    ISCTR mesela 6 milyardan fazla kâr etmis defter değerinin yarisindan bile islem gormuyor.yapı kredi,garanti ve akbank da öyle.bunlar temettü veriyor mu? Hayır. Hani adil fiyat peki? Adil fiyat piyasanin o kagida bictigi fiyattir.trkcm ve sise beklediginiz defter degeri adil fiyatlarini son 6 ay hic gormedi.simdi cikipta degerleme yapan sirket bu kagitlarin ederi marka degeri gelecek yillardaki temettusu vs 10 tl dir 3 liradan alan 10 liradan sirkete satabilir demesini mi bekliyorsunuz?bu açıdan bakınca da şirket acisindan adil fiyat olmuyor.daha ilk gun haber dustugunde sirketlerin degeri zaten belli degilmiydi? Sizin beklediginiz gibi bir durum soz konusu olsa bu kagitlar tavan tavan gider defter degerini de gecerdi.(bu piyasada aslinda en az defter degerinin 2 katindan islem gormesi gerektigini dusunuyorum bu ayri bir konu) ancak cokta buyuk beklentiler icine girmemek gerekir bence.piyasanin belirledigi deger çogu zaman adil deger olmustur.bende trkcm ve sise taşıyorum ve bende trkcm için 7 sise için 10 tl olmasi gerektigini dusunuyorum ama yukarida anlattiklarimi dusununce de bu biraz hayal urunu kaliyor gibi.birlesme bitsin hepsi sise olsun sonra siseyi adil fiyatlarlar nasilsa diye dusunuyorum.
    Yatirim tavsiyesi degildir.

•Borsada malum standart gibi bir şey hem gyolar hemde bankalar hep düşük primleniyor son zamanlarda,ama onunda özel sebebi var nedir, ekonomik şartlar deniyor,faiz dengesizlikleri,kur oynaklığı ve dış jeopolit sebeplerden kaynaklı ,sürekli olumsuzluklar devam ediyor bu iki sektörde doğrumu elbet değl,

•Özellikle bankalar endeksde belirleyici olduğu için bankalar üzerinde aksiyon alıp endeks yönü tayin ediliyor ,belirsizlik ortamından ne hikmetse haksız şekilde ve uzun süredir bankalar ucuz ve karlı olmalarına rağmen ucuz değerliyorlar,

•Ama aynı bankaların satışıda gündeme gelince özellikle borsa dışındaki satışlardan bahsediyorum borsaya açık bankaların değerlemelerinden misli misli fazlaya değerleniyor,ciddi yüksek çarpanlarla satılıyor,

•Emsal banka ikiside,biri halka açık çok daha karlı ,büyük ve ciddi marka değeri var diğeri halka kapalı yada halka açık dahi olsa,karıda düşük,şube sayısıda düşük. İş satışa geldimi satış çarpanları halka açık gibi olmuyor farklı değerleyip satılıyor yüksek bedelden,

•Misal trakyanın piyasa değeri adil demişsiniz piyasa da belirlenen bedel adildir yazmışsınız,trakya gibi şirketin piyasa değeri,piyanın şuan biçdiği değer adil olamaz asla,halka açık bedel üzerinden işlem yapılan bir şirketin hisselerini sadece borsada oluşan fiyatla adil demek doğru değil nasılki trakya ,nasılki bankalar,

•Borsada işlem görmeyen paşabahçenin piyasa değeri değerleme kuruluşunun yaptığı değere göre yanlışım yok ise 6 7 milyar tl idi,paşabahçe yıllık karı trakyanın yıllık karının 4 de biri civarında,diyebilirsiniz paşabahçe marka ,tamamda trakyacamında markaları var diyelim olmasın onca fabrika var onca kar var bir zahmet aradaki uçuk fiyatlama ortadan kalksın ozaman,paşabahçede trakya kadar fabrika kurup yatırım yapmıyor,trakya kadar karmetmşyor amaç kar ise kar trakyada var oaşabahçeye oranla yada kar sodada var,

•Trakya bankalar gibi yada gyo gibi direk ekonomik koşullardaki olumsuzluklara açık değil, o denli olumsuz etkilenmiyor,ihracat yapıyor yurtdışında fabrika alıyor çarkı çok iyi döndürüyor,

•Trakya cam misal çimentolar gibi değil,iç talep durdumu çimentoların hali ortada zarar dahi yazıyorlar,

•Misal adil değer adil fiyata oyak çimento örneği vereyim,oyak çimetolar kötü bilançolara rağmen %100 den fazla prim yaptılar bu birleşmeden dolayı,piyasa aslında daha düşük değerlerken ne olduda bu denli prim yaptı,karımı arttı hayır,ciromu yükseldi hayır ne değişti temel rasyo olarak hiç birşey,

•Demiştiniz ya b0rsadaki değer adildir diye ozaman şunu diyim bolu için piyasa 2 tl fiyat biçiyordu o fiyat adil iken şimdi ne olduda adil olan o rakam şuan değişm oranı sonrası 5 tl üzerine çıktı hangisi adil,yada hangi adili savuncaz.2 tl düşüktü hemde çok,değerleme sonrası gelen rakam adil,onca çimento kapasitesi,yatırım,çimento hacminin kapasite karşılığı 2 tl olamazdı yani borsadaki o anki rakam adil olamaz,

•Misal bim borsadaki değeri belli nerdeyse aselsanla yada birçok bankadan daha değerli,bu nasıl adil fiyat,elde ettiği karın bilmem kaç katından işlem görüyor,şuanki piyasa değerine orantılı kar etmesi için bimin şuanki karının 5 6 misli belki daha fazla karlar getirmesi lazımki şuanki piyasa değeri açıklanabilir olsun,doğru yada ederi bu densin,ama o denli kar artışını belki bir 10 sene yapamayacakki o zaman bu fiyatlama neye göre kime göre .Sırf karınıda geçtim bugün şirket kapansa borcu alacağı hesapla elinde şuan 30 milyar tl lik piyasa değeri üstünden hisse alan adama 1 tl para kalmaz,adil olmayan bu değer üzerinden,,

•Adil fiyatı birçok şirket için basit fk ve pd dd den dahi az çok çıkarmak zor değil,elbet profesyonellerin kullandığı rasyolar işi değiştirir ama basit bir adil fiyat dahi bu rasyolardan bulunur

•Trakyada ise özsermaye 6.4 milyar tl iken,piyasa değeri 4.5 milyara kadar düşmüş iken,kasasındaki nakit 3.9 milayr tl iken piyasa bu rasyoları ve gerçeklikleri asla görmez iken piyasa daki fiyat nasıl adil olur yada adil gözüyle bakarız,

•Trakya elde ettiği karın 5.5 mislinde işlem görüyor şuan yani en sıkıntılı piyasa dönemimde,kapalı dönemde iken piyasa elde ettiği karlar yine müthiş fk sı 5.5 ,emsal sanayi şirketlerinden örnek verelim,koca koca arçelik,ttrak,froto vb. Çok örnek var ama demeyin banka diye,trakya sanayi hissesi ne bankanın ucuzluğu ne gyonun ucuzluğu nede ucuz olan holding emsal olur,bankada kar ediyor ama risk faktörü sanayi gibi değil,ben sanayiye bakarım örnek için sanayi şirketlerinde bu denli büyük sanayiler içinde fk sı bu denli düşük,pd dd bu denli düşük kaç tane şirket var ,ayrıca dolardanda gelir yazmıyor trakta direk faliyetden çatır çatır kar yazıyor,

•İşin özü şu,ortada ciddi ucuz bir sanayi şirketi var ,öyle ona göre ucuz yada bana göre ucuz falan değil,bilançosuna göre çok ucuz bir şirket var bilançolar açık ortada,4.5 milyar piyasa değeri olan şirketin kasasındaki rakam 3.9 milyar tl iken ve bu rakama göre birleşme olacak iken kalan 650 milyon tl aslında,trakyanın bütünü tüm fabrikalarının ederi aslında şu 650:milyon tl biz böyel bir şirketi konuşuyor,

•Geçen gün polatlı fabrikasına yapılan ek düz cam hattı yatırım haberini koymuştum yatırım bedeli tam 120 milyon dolar yani 720 milyon tl,şuan trakyanın piyasa değerinden çıkart kasadaki nakti,kalan 650 milyon tl den daha fazla sadece tek düz cam hattı yatırımı,bu 650 milyonda tüm fabrikalar var,

•O kalan 650 milyon nasıl oluşuyor ,borsadaki adil olduğu düşünülen ama adil olmayan trakyanın bırsadaki piyada değerine göre oluşuyor maalesef,

•Eğerki ,kısaca trakya cam için adil rakam kalan 650 milyon tl normaldir denirse tek sözüm olmaz,tüm fabrikalar 650 milyon tl eder denirse tek sözüm olamaz tek bir düz cam hattı 720 milyon tl ye kurulmuş iken,bu 650:milyon luk çıkan rakamı ben değil bilançosu söylüyor trakyanın ben buyum diyor,

•Tek sözüm olmaz bu değer doğrudur diyen yatırımcıya onun bakış açısı yanlışlığıdır,doğru yanlış muakemesi bitikdir demektir,

•Adil fiyat ,ayrılma hakkı üzerinden konu dönüp duruyor haklı olarak,

•Benim için ayrılma hakkının önemi yok nedeni şu, borsadaki son 30 60 yada 90 günün oluşturduğu rakamlar benim gözümde hiç maalesef, yukarda anlattığım bir çok nedenden dolayı,adil olmayan borsadaki adil olmayan yada gerçek olmayan rakamlar benim yatırım yaptığım şirketin değerini belirlemez o değeri kötü niyetli patronda belirliyor,kötü niyetli tahtacı belirliyor,yada kısa ve orta vedeli olumsuz piyasa şartları belirliyor ama o olumsuz piyasa şartlarında şirket yine sağlam ve karlı duruyor,

•Ayrılma hakkındada adil fiyat olucaksa öyle 30 güne göre değil 12 aylık bilançoyadaki rasyolara göre belirle ayrılma hakkındaki adil fiyatı, niyemi, çünki şirket komple ortadan kalkacak ama beni gün gün oluşan fiyata mahkum edicek,asıl olan bilançodaki gerçeklere,karlara,özsermayenin değerlenmesine göre ayrılma hakkımı tanı,

•Değişm rakamını belirlerken de adil olmak zorunda ayrılma hakkındanda adil olucak 12 aylık bilanço yine kıstasın az çok ,kar belli ,yatırımlar belli,büyüme belli,yurtdışı fabrikalar belli bunlara harcanan dolarlar belli elde edilen şu kötü zamanda karlar belli,borçlarda elbet belli, özsermaye değeri belli iken yurtdışı şirketlerin çarpanları ,değerleri ,karları belli iken,burda kimse çocuk değil piyasa değerinden kasasındaki nakit düştükden sonra kalan 650 milyonluk trakyayla kimse kimseyi kandıramaz,ya borsada ederini vericektin emsal sanayi şirketleri kadar fk sını pd dd ha vermediysen ozaman şuan süreç sonada geldi ise ederini vericeksin verdirteceksin.

Theufuks yazdıklarımı size yazmadım ,sizinde kendi fikirlerinizi istinaden bazı yerlerde örnekledim sadece,genel yazdım.

8.  Alıntı Originally Posted by flamenco72 Yazıyı Oku
    Kanunla, Sermaye Piyasası Kanunu'nun "ayrılma hakkı"na ilişkin maddesi değiştirildi. Buna göre, önemli nitelikteki işlemlere ilişkin genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri, paylarını halka açık ortaklığa satarak ayrılma hakkına sahip olacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), halka açık ortaklığın niteliğine göre, ayrılma hakkını, ayrılma hakkına konu önemli nitelikteki işlemin kamuya açıklandığı tarihte sahip olunan paylar için kullanılabilmesine ilişkin esasları belirleyecek. Halka açık ortaklık, bu payları pay sahibinin talebi üzerine, SPK tarafından belirlenecek esaslara göre adil bir bedel üzerinden satın almakla yükümlü olacak.

Kanunlar geriye doğru yürümez..
    Mesela dün; pet şişe ile su satmak suç değil...
    Ama bugün pet şişe ile su satmayı suç sayan bir kanun çıktı...
    Dün pet şişe ile su sattıysam bu konuda pet şişe ile su satma suçundan ceza almam..

O halde Bu birleşmede adil değer uygulanacaksa kanunu geriye doğru mu işletmiş oluyoruz....

Bold yaptığım cümleye dikkat...
    önemli nitelikteki işlemlere ilişkin genel kurul toplantısına katılarak olumsuz oy veren ve bu muhalefeti tutanağa geçirten pay sahipleri

Yani düşüncem;
    Muhalefet şerhi koymamız gerecek olan, buna imkan verecek olan ve usulünce kanunun belirlediği süre kadar önce ortaklara duyurulmuş gündemi belirlenmiş "önemli nitelikte işlemlere ilişkin genel kurul" , bu değişikliğin resmi gazetede yayınlandığı tarihten sonra olduğu hallerde bu kanunun uygulanması gerekir..
    Yok bu toplantı;
    Resmi gazetede yayınladığı ve yürürlüğe girdiği tarihten önce yapılmış olsaydı, o zaman kanunun geriye doğru uygulanmasından söz edebilirdik kanımca..
    Yalnız Türkiye'nin malum şartlarında kanunların geriye doğru işletildiği evrensel hukuk normlarına aykırı uygulamalar da gördük..
    Mesela İmar Bankası yasası..O zaman AYM iptal etmişti ama iptal edene kadar da 2 sene mi ne geçmişti

D
    Ama hukukun genel ilkelerinden olan geriye yürümezlik ilkesi kişilerin durumu lehine ise çok da güzel yürür. İstisna bir durumdur lehine olmasi

Yatırım tavsiyesi değildir

Sayfa 31/269 İlkİlk ... 2129303132334181131 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •