Sayfa 123/337 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223 ... SonSon
Arama sonucu : 2693 madde; 977 - 984 arası.

Konu: TMPOL - Temapol Polimer Plastik

1. 2020 3 aylık Finansman Giderleri: -2.973.743
    2019 3 aylık Finansman Giderleri: -2.518.848

454.895 TL önceki döneme göre daha fazla borç ödemişiz, yani % 18 borçlulukta artış var bu normal çünkü her ne kadar şirket kiradan kendi yaptığı fabrikaya geçsede yenı fabrıkasını sat geri kirala yöntemi ile paraya çevirerek şirkete finansman sağladı bi nevi kredi kullanmış oldu ve birde üstüne kar elde etti ve bu işlemden dolayı net karımız anormal bir artış yaşadık , 2019/12 yılı bilançosunda arkadaşlar.

2020 3 aylık SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI: 255.479 TL

2019 3 aylık SÜRDÜRÜLEN FAALİYETLER VERGİ ÖNCESİ KARI: 6.885.914 TL

2019 yılında Maddi Duran Varlıklar Yeniden Değerleme Artışları : -7.186.629

2020 Dönem Net Karı : 591.859 TL
    2019 Dönem Net Karı : 8.422.240 TL

2020/3 aylığında yeniden değerleme artışı yok bu yeniden değerlemeyi kar dan çıkartırsak aslında 2019/3 aylığında üretımden gelen net kar ımız 8.422.240 TL değil aslında 1.235.611 TL olarak değerlendirmek daha doğru olur bence.

2020 yılında bir önceki döneme göre net kar ımız yarı yarıya düşmüş demektir.

2. Şimdi herkesin yaptığı şu aynı dönemin brut karına ve net kara bakıp önceki dönem ile kıyaslamak bu çok yanlış sizleri yanıltır, bir çok şirket çeşitli finansal hamleler ile tmpol gibi yenıden değerleme ve sat geri kirala yöntemi ile yüksek karlılık yapabilmektedir bu o döneme ait olup bilançoya girerek şirketin büyümesine ve finansal gücünü artırmasını sağlamaktadır.

Bir şirketi tanımak istiyorsanız yatırımlarına ve cirosuna bakmalısınız üretimini arttırmış mı ? Şirketin üretimden gelen gücü hisse fiyatlarını yukarı taşıyacaktir.2020 yılı için cirolar gerçekten bir çok firmada kötüve 6 aylıklar daha da kötü olacak ( gıda ve sağlık harici ) 2019 yılındaki yatırımlarının mevyesini bu yıl alacakken salgına yakalandı ,o yüzden tmpol bence bu süreci iyi yönetti ve ilerde daha güzel olacaktır.

2019 yılında kirada olduğu fabrikanın 3 katı büyüklüğünde yeni fabrika yaptı kendi imkanları ile daha sonra 4 tane üretime bandına ek olarak 5. hattı direkt yenı fabrikaya kurdu,arkasından center glas firmasını kalan paylarını alarak şirketin %100 tmpol ün oldu, ve şirketi yeni fabrikaya taşıdı.arkasında şirket yine küçük geldi icradan depo satın aldılar ama itiraz oldu alıma ve beklemede o aylardır.

Şirketlerin en büyük giderlerinde personel giderlerinden sonra enerji masrafları gelir onuda çözmek için kendi üretiminde kullanmak üzere yeni fabrikasını çatısına güneş enerji ile elektrik üretmek için başvuru yaptı o süreçte devam ediyor .

2019 yılında yatırım atağına geçmiş bir şirketten bahsediyoruz o yüzden sadece ciro düşmüş kar düşmüş derseniz hata edersiniz ortada bir değer var. Unutmadan center glass firmasını satın aldığımızda şirketin geçmiş yıl karları ile tmpol tarafında nakıt para aktarılarak şirketin sermayesini yanlış hatırlamıyorsa 10 milyon civarına çıkardık bu şirket küçimsenecek bir şirket değil ne ürettiğini ve nerelerde kulanıldığını araştırmanızı tavsiye ederim çünkü tmpol kadar değerli benim gözümde.

2019 yılında elde ettiğimiz karı sermayeden fazla biliyorsunuz ben bu şirketin nisan ayında bedelsiz haberini kap bildirmesini bekliyordum olmadı tutmadı tahminim ama bu şirketin bedelsiz sermaye artırmayağı anlamına gelmez eğer bu şirket bu yıl bedelsiz artırım yapmasın ben 21 yıllık borsa hayatımda hiçbir şey öğrenemedim der herkesten özür diler köşeme çekilirim buradan şu çıkmasın kesin yapacak kanunen yapmama hakkıda var ama bu benım tahmınım zaten borsada bu değil mi veriler kullanılarak geleceği tahmin etmek.

Yazdıkça aklıma bir şeyler geliyor, 2015 yılında da şirketimiz bedelsiz sermaye artımı yaptı bence bir bakın bedelsiz sermaye artımını nasıl yaptı üretimden gelen kar ile mi yoksa o yıllarda yaptığı gibi finansal bazı işlemlerden elde ettiği kar ıda kullandımı bunlar önemli arkadaşlar.

Bir çok konuyu yüzeysel değindim detaya girmek isterdim ama sizleri boğmak istemedim.

Hata ettiğim varsa düzeltin lütfen benim diyeceklerim bu kadar arkadaşlar her türlü eleştiriye açığım.

eleştiri değil sana alkış yakışır..emek harcayıp bilgi veriyorsun.ağzına yüreğine sağlık.
    yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.şahsi değerlendirmelerimdir.

4.  Alıntı Originally Posted by piton123 Yazıyı Oku
    eleştiri değil sana alkış yakışır..emek harcayıp bilgi veriyorsun.ağzına yüreğine sağlık.
    Tesekkurler,faydasi oluyorsa ne guzel

Redmi 5 Plus cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

5. 6,37 6,80 hareketi sert aşağı gösteriyorlar 3-5 lot ile yukarı taşırken ne var ne yok alıyorlar hacimli hemde , sanki panık yapan olsada alsak havasındalar bu benım yorumum tabi

6. Info tahtayı süpürüyor arkadaşlar ama şunuda biliyoruz kı aldığınıda aynı gun yada yarın satıyor 122 bın lot net alışta

7. Garanti,meryy ve teb 155 lotluk serı alışları kendi aralarında sanki şifre meryy de robotlar çalışıyor bunu kesınlıkle bılıyorum ama sankı diğer kurumlarda robotlarını devreye soktular

8. Güzel kağıt tmpol gideri çok bunun bayram öncesi almış tim uzuncu olacam

Sayfa 123/337 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •