Arama sonucu : 7 madde; 1 - 7 arası.

Konu: USD Almaktansa VİOP’ta USD Kontratı Almak Daha Mantıklı Değil Mi?

1. USD Almaktansa VİOP’ta USD Kontratı Almak Daha Mantıklı Değil Mi?

Merhaba,

Öğrenmek istediğim bir konu hakkında değerli üstatlarıma bir soru sormak istiyorum:

Söz gelimi kendisini enflasyon ve döviz risklerinden korunmak isteyen bir mudinin 100.000 TL tutarında mevduatı olsun.

Bu kişi 50.000 TL karşılığı USD alır ve bakiye 50.000 TL’yi de vadeli mevduatlarda değerlendirirse klasik bir yaklaşımla kendisini kısmen koruma altına almış olur.

Sorum tam da bundan sonra devreye giriyor:

Bu kişi böyle yapmaktansa parasının tamamını Takasbank’ta teminat gösterip, bu 100.000 TL’nin yalnızca 10.000 TL tutarındaki kısmıyla USD tipinde 12 ay vadeli kontratla long pozisyon alsa, böylece

- Hem 100.000 TL’sinin tamamı gecelik nemalansa
    - Hem de varlığın tamamını USD artışlarına karşı korumuş olsa

daha mantıklı bir yatırım yapmış olmaz mıydı?

Sevgiler, saygılar.

2. Benim için önemli olan bu konu hakkında görüş bildirmek isteyen yok mudur

3. İnanıyorum, bir gün birisi burayı görecek

4. İnancım devam ediyor.

5. 12. ay (10 ay sonra ) beklenilen dolar fiyatı/ vadeli 12/20 = 6,7250- 6.1075= 0,6175/6.1075=%10,11
    Yani yıllık %8 net aldığınız bir sistemde kafadan 10 ay 8 gün için %10,11 net faiz ödemiş oluyorsunuz. Dolar oraya çıksa bile zarar külli. Boşa zaman.
    Ha 2020 kapanışında orayı aşarsa zaten fiziki dolardan o rakamı alacağınız için baştan zararda olan kara geçmesi çok zor bir strateji.
    Yanlışım olabilir tabii. kabaca gördüğüm bu.
    Çocuklar, Deliler ve Cahiller. Tüm siyasi ve ekonomik fikirlerinizi TARTIŞMASIZ başımı sallayıp onaylıyorum.
    Selametle.....

6. Merhaba,

Cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

USD'nin spot fiyatı arttıkça vadeli fiyatı da (taşıma maliyetine göre değişmekle birlikte) aşağı yukarı benzer bir oranda artacaktır.

Bu nedenle yaptığınız hesabı tam olarak anlamamış olabilirim.

İlk mesajımda anlatmak istediklerimi bir de tablo olarak görselleştirmek isterim:

Ek 24340

Tablonun sonunda yer alan USD tutarlar, toplam sermayenin ilgili tarihlere ait kurlarla USD'ye dönüştürülmüş halleri.

Yani 10 ay gibi bir sürede USD sermayeye sanki yaklaşık %7,5 faiz uygulanmış gibi bir sonuç çıkıyor.

Matematiksel olarak izah edebiliyorum; ancak uygulamaya koymadan önce içimi rahatsız eden bir his var çözemediğim.

Bu nedenle görüşlerinize ihtiyaç duyuyorum.

Sevgiler,

NOT: Tabloda "1 Yıl Sonra" dediğim yerler aslında 10 ay sonrasını ifade ediyor.

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
    3 yıl sonunda bir karara varıldı mı ?
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •