Sayfa 28/153 İlkİlk ... 1826272829303878128 ... SonSon
Arama sonucu : 1217 madde; 217 - 224 arası.

Konu: Görüş açısı..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Anlık verileri izlerken görürsünüz bazan... 1 lot 3 lot, 111 lot, 123 lot işlemler geçer..

İşte bu işlemler işlem sıklığı olsun diye yapılan işlemlerdir..

Fakaaat.. bu işlemleri yapanlar (çoğunlukla) işlem sıklığı yarattığını bilmezler.. Onlar keyfine yaptığını sanarlar, ama T/a'e yardım ederler bilmeden.... Bu da PP/a konusudur zaten..

Bu tür alımların bazılarını da algoritmik bot'lar yapar.. Çünkü yapmazlarsa pat'layacaklarını bilirler..

Algoritmik bot nedir.. Kurgulanmış bilgisayar yazılımlarıdır..

Kim kurgular..

İnsanlar kurgular..

Nasıl kurgular.. T/a temellerine göre kurgular..

Buradan da sığ tahta konusuna atlayıvereyim..

Sığ tahta deyimi, işlem hacmi az olan tahtalara denir..

Biz işlem hacmi deyince parasal hacimi düşünürüz..

Aslında tam olarak öyle değil....

İşlem sıklığı düşük olan bir tahtada yüksek parasal işlem olsa bile o tahta sığdır..

Yani bir gün içinde, üç kere 10 mio işlem görmüş bir tahta iyi parasal hacim yaparken, kötü işlem sıklığı yapmış olur..

Bu da o tahtayı sığ tahta yapar..

Veeee....Can alıcı cümle...

Sığ tahtalarsın grafikleri üzerinde T/a yapılamaz.. Yaptığını sananlar yanılır.. Çünkü sığ tahtalarda T/a çalışmaz...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Anlaşılıyor mu.. ?

Aççık seççik anlatabiliyor muyum.. ?

3. Sn. Delikan
    Daha öncede söylemiştim THYAO sayfasında. Benim temelimin iyi olduğunu düşünüyorum ancak teknik analiz konusunda ciddi anlamda zayıfım. Son zamanlarda kullanılan algoritmaların çalışma prensibi bahsettiğin T/a analizi ilemi çalışır? Eğer öyleyse normal olan günlerde (Anormal dönemler hariç) bu teknği kullanarak algoritmayı alt etmek mümkün gözüküyor. Yanılıyormuyum?
    Yazdıklarım tamamen kendi görüşüm olup yatırım tavsiyesi değildir. Yazdıklarım ile yatırım kararı almanız halinde zarar edebilirsiniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by Stock trader Yazıyı Oku
    Sn. Delikan
    Daha öncede söylemiştim THYAO sayfasında. Benim temelimin iyi olduğunu düşünüyorum ancak teknik analiz konusunda ciddi anlamda zayıfım. Son zamanlarda kullanılan algoritmaların çalışma prensibi bahsettiğin T/a analizi ilemi çalışır? Eğer öyleyse normal olan günlerde (Anormal dönemler hariç) bu teknği kullanarak algoritmayı alt etmek mümkün gözüküyor. Yanılıyormuyum?

Doğrudur efenim..

Alt edebilirsiniz..

Ama bulabilirseniz..

Çünkü anormal günler zaten algBOT'lar sustuğu için anormaldir..

Bilmem anlatabildim mi.. ?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    BIST-100 'de (normal zamanlarda) yapılan işlemlerin %8-16 arası algBOT'lar tarafından yapılıyormuş.. Geçenlerde Bloomberg TV'de birisi söyledi ama kimdi hatırlamıyorum şimdi..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by Stock trader Yazıyı Oku
    Sn. Delikan
    Normal zamanlarda da algBOT'ları alt edemezsiniz..

Anacak onlar gibi düşünüp, onlarla birlikte hareket edebilirseniz, onlar kazanıyorsa kazanır, kaybediyorsa kaybedersiniz..

Ama genellikle kazanırsınız..

Onlar gibi düşünebilmenin yolu T/a'yı çok çok iyi öğrenip, çok çok iyi uygulayabilme tecrübesine sahip olmaktan geçer..

T/a (artık günümüzde) bunun için önemlidir..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Ta/A'in tek başına pek de fazla bir şey ifade etmediğini, diğer analiz yöntemleriyle birlikte kullanılması gerektiğini daha önce anlatmıştım..

Tekrar hatırlatayım... istedim.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Şimdi diyeceksiniz ki...

Bu kadar şeyi niye anlattın..

Aslında bir tek şunun için anlattım..