Sayfa 97/153 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon
Arama sonucu : 1217 madde; 769 - 776 arası.

Konu: Görüş açısı..

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Şimdiiii.

Hayatta iyi ve kötü şeyler vardır.

Mesela iyi insan, iyi araba, iyi mal, iyi gün, iyi haber, iyi sonuç, iyi hisse, iyi karı, iyi adam, iyi kavun, iri karpuz vs. vs. gibi.

Mesela kötü gün, kötü hava, kötü kedi, kötü sonuç, kötü koca, kötü mal, kötü haber, kötü kadın, kötü hastalık, kötü yönetim vs. vs. gibi.

Gördüğüm odur ki; iyi olan şeyler her zaman iyi olarak kalamıyor, kötü olan şeyler de bazen iyi olabiliyor.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
     Alıntı Originally Posted by DeliKAN Yazıyı Oku
    Şimdiiii.

Hayatta iyi ve kötü şeyler vardır.
    Bir de hayatta eski ve yeni şeyler vardır.

Bunu uzun uzun anlatmaya gerek yok.

Eskiler de bir zamanlar yeniydi, yeniler de bir zaman sonra eskiyecek.

Duhul
    Jul 2017
    İkamet
    güneşin doğduğu yer
    Gönderi
    1,000
    Paylaşılan grafikleri aklımız yettiğince anlamaya yorumlamaya çalışıyoruz doğru veya yanlış. Sormak istediğim ekstrem bir olay olmazsa eğer BIST de düzeltme olacak mı ? Olacaksa eğer dönüş nereden başlar ? Emeği geçenlere teşekkür ederim...

SM-J110H cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    Borsalar (genellikle) kitle psikolojisiyle hareket eder.

Bu güne kadar da bu işe kafa yoran adamlar kitle psikolojisinin nasıl davrandığını gözlemleyip, çözümleyerek bazı kuramlar, bazı indikatörler geliştirmiştir.

Bunlardan en itibarlısı DOW Kuramıdır. Bunu eski yazılarımda anlatmıştım.

Şimdi geleyim @körhacı'nın sorusuna.

Teknik analizci bilmez, teknik analizci öngörür.

Neye göre öngörür... Kitle psikolojisi üzerine geliştirilmiş kuramlara göre öngörür.

Öngörür, ihtimalleri ortaya koyar, ihtimallere göre de A B C D E F G H I gibi planlar oluşturur.

Mesela DOW kuramı yükselen trendin iki düzeltmeli beş dalga halinde üç aşamadan oluştuğunu söyler.

Biz de bunu grafikler üzerinde simüle etmeye çalışırız. Dalgalara numaralarla veya harflerle etiketler koyarız.

İşte can alıcı nokta, etiketleri doğru yerlere koyup koyamadığımızdır. Yanlış bir etiket, ilk düğmenin yanlış iliklenmesi sonucu gibi bir sonuç doğurur.

Bir de fibonacci kuramı var.. Ki bu da oldukça etkili sonuçlar vermiştir/vermektedir/verecektir.

Fibonacci ile az bir bilgiyi de geçmiş yazılarımda anlatmıştım.

Basit olan güzeldir.

Birazdan basit iki grafik vereceğim. O grafikler üzerine de iki üç kelime yorum yapacağım.

Umarım sorunuza bir cevap bulabilirsiniz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    81.936 dibini gördükten sonra başlayan yükselen trendi aşağıdaki gibi etiketledim.

1. ve 2. bana göre oluşmuştur.

3. dalga bitti mi devam ediyor mu bilemiyorum. Bitip bitmediğini bir düzeltme gördüğümde netleştireceğim kafamda. ( Ama sanki bitmedi gibime geliyor)

3. dalga bitmediyse, nerede bitebilir. Bunun için de öngörülerde bulunabiliriz. Bunun için de fibonacci kuramına gideriz. Onu da ikinci grafiğimde anlatayım.

Not:

- DOW kuramını bildiğiniz varsayarak anlatıyorum.
    - Çalışmalarım ve fikirlerim beni bağlar, kimsenin yatırım kararına yön verme amacı taşımaz.

Son düzenleme : DeliKAN; 26-04-2020 saat: 12:48.

6. Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Son düzenleme : Mestan25; 26-04-2020 saat: 13:38.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3
    124.536 >< 81.936 düşüşünün fibonacci simülasyonunu böyle yaptım.

Bu düşüşün ardından gözlemlenen yükselen trendin, düşüş değerinin en az %50'sini geri alıp 3. dalgayı oluşturmasını beklerim. ( Beklemek gerçekleşmesi anlamına gelmez, sadece öngörüdür.)

Eğer beklediğim gibi, %50 geri alım noktasına kadar ulaşır ve oradan 4. dalga (3. nün düzeltmesi ) oluşursa bunun da (olası ) en dip noktasını belirleyebilirim.

Bu yükselen trend en fazla %100 geri alım noktasına (124.536) kadar takip edilir.

Olur da ;

-- %100 geri alım değerini aşarsa, yeni bir trend belirlenir, yeniden etiketlemeler yapılır, yeniden öngörüler geliştirilir.(1)

-- Bu yükselen trend 5. dalgasını 12.536 değerine ulaşamadan tamamlar ve yeni bir trende geçerse (1) cümlesinin alt çizgiyle vurgulanan kısmı yeniden uygulanır.

İşte böyle...Demek istediğim, teknik analizcinin aha da buradan döner diyebilmesi kolay bir şey değildir.

Not: Ohhh... umarım bu yazıyı okurken, benim yazarken aldığım zevki alırsınız.. ohhhşşş.... ...

8. 81.936+21.000=102.936
    Fibo değerine yakın
    Düşüşün %50'si kadar yükseliş olacağını varsayarsak..

Abi fibo atmayı biliyorum, düşüncemi görselle desteklemek istedim. Özür..
    Lenovo K33a48 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Sayfa 97/153 İlkİlk ... 47879596979899107147 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •