Sayfa 2/25 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 199 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Döviz-Altın-Borsa-Vob-Varant

1. Tüm türkiye ve dünya borsa eğrileri yükselişi birönceki düşük değerin yüzdesinden hesapar, düşüşü ise birönceki yüksek değerden. Bu ise grafik eğrilerini hep yanıltıcı yükseklişte gösterir.

Bunu basitçe örneklersek: örn. BİST 50B'den 100B'e yükseldiğinde yükseliş %100'dür, ama gerisingeriye 100B'den 50B'e düştüğündeyse düşüş %50 hesaplanır; böylece tekrar önceki seviyeye geri dönüldüğü halde grafiklerde herkes hala %50 yükselişteyim sanar.

Bunu hiçbir dünya grafik sistemi düzeltmez, çünkü gençler hep yükseliş oluyor aldansın istenir.

İŞC şikayetimi SPK'ya yazdım; Türk sermaye piyasası özellikle yeni nesillerin inancı üstüne kurulmuş, bankanız telafiyi düşünmeli, tekrar başvurun tavsiyesinde bulundu; ekteki bu tavsiyeyle İŞB'ye yazdım; hiç ses alamadım, aksine artık doğum günü yıllık otomatik gönderisini de kesti.

2. Bazı arkadaşlar iyi niyetle, uzun vadeli sağlam banka hisse toplama tavsiyesindeler.

Öncelikle hisse dalgalanmalarına kalbiniz dayanmalı, şok diplerde başarısızlık şoku beyin kanaması koma felcine uğratmamalı (düzenli diyet ve spor ihmal edilmemeli), radyasyonlu diş dolgu kaplama kronik iltihaplanmalarını ağrıkesicisiz ve antibiyotiksiz dişeti terbiyesi bağışıklığı kazanılmalı, reflülü istiğfar zehirlenmelere göztansiyonlu sertleşmesi gözmasajıyla yumuşatılabilmeli.

Yine de özellikle borsa yatırımı için seçeceğiniz bankanın iflası, tahtasının kapatılması, paranızın sıfırlanma ihtimallerine karşı, eleştirme haklarınız saklı olmak üzere, razıyım yaklaşımıyla, kendinize bir banka seçmelisiniz.

Hissede uzun vadeli paranızın altın/dövize karşı gittikce eriyip sıfırlanacağının kaçınılmaz bilincinde olmalısınız.

Kısa vadeli alsatlarla kar edip kaçtığınızda ise o hissenizin/varantın/vob'un sizi düşman belleyip, affetmeyeceğini bilmelisiniz.

3. Borsa dalgalanmaları kıdemlilerce tasarlanır, ve tüm dünya olayları bu doğrultuda regress/baskılama/yönlendirme yapılır. Bunu yapamasa zaten tüm dünya finans piyasası çöker.

Tüm insanoğlu savaşları toplanan ürünün, toprak ve gayrimenkulun, 1800'lerden sonra banka tasarruf birikimlerinin, son yarım yüzyılda da ağırlıklı altın döviz tahvil ve halka açık hisse yatırımlarının dolandırıcılık, çapul, gasp ve ganimeti üzerinedir. En hafifi ise lokal terör, anarşi, toplu bombalama, canlıbomba intiharcılığı (11 eylül), atomik tsunami ve yerel depremleridir. İnsanoğlu bu gidişatı teskin etmek yerine tüm din, millet, ilim, internet ve ceptelefonuyla desteklemekte, katliam ve yıkımları önceden vahiy-tiyolu kara çevirme uyanıklığındadır.

Bu şartlarla kar, tüm bunlara niyeten onay vermek, zararsa açlıktan ölmektir. Tavsiye vahiy tiyo vericilere yaklaşımda bunlar gözardı edilmemelidir.

Velhasıl, kar yoktur, karına, yaşamana razı olan vardır. Bu itibarla kişisel aciz görüşüm, karı kredi olarak addedip bir yatırım şirketini/bankasını ikna etmek şarttır. Mal can vahiy-tiyo allah baba-ana-oğulundur yerine, yaşamboyu eğitim ve işgörenlik güvencesi devlette aranmalı, karşılığında da miras devlet hazinesi likididasyonuna bağlanmalıdır. Mütefeffanın menkul ve gayrimenkul mirasını sahiplenmek isteyen, devletin açıkartırmalı likididasyon satışına alıcılı olmalıdır.

4. İŞC 2000-2005 arası 2 kez (%30 ve%40) bedelsiz hisse artışı yaptı, sonrası 15 yıldır hiç yapmadı.

Uzun vadeli kalcı sağlam hissedarlığı düşünenlerin tek geliri yıllık temettüdür.

2005'te İŞC aldıysanız 14TL/Lot idi. 2008'de 1TL/Lot'a kadar sorumsuzca düştü, sonrasındaysa 2020'ye kadar 1-8TL arasında habire dalgalandı ve zerre bedelsiz artış yapmadı, aksine geçen yıl BDDK kararı bahanesiyle bu cüzi temettüyü de hissedarlarına çok gördü.

Temettü gerçekte şirket beyan karının dağıtılmasıdır, hisse borsa değerini düşürmemelidir. Ancak İŞC temettü bahanesiyle hissedarın hissesini o oranda bedelsiz artırıp, artış hisse miktarını hissedara sormadan borsada kotalayıp %15 stopaj sonrası hissedarın hesabına net aktarmaktadır. Yani temettü gerçek kar olmayıp hissedarın portföyündeki hissenin onun onayı olmaksızın satışından başka bir şey değildir. Gerçek ayrılan şirket karı ise meçhuldur.

İŞB eposta sorgulamama hükümet komseri onay vermekte şeklinde cevap verdi, SPK şikayetim ise bunun bir Hukuk Mahkemesi davası ve kararı gerektirdiğini bildirdi.

5. Bedelsiz hisse artış oranlı temettü oyunu anlaşılamadı. Basit bir rakamsal örnekle açıklayayım:

Diyelim 2005'te İŞC 14TL/Lot iken 1400TL'ye 100 Lot İŞC hissesi aldın ki bunun temettüye tabi reel değeri 1TL/Lot üzerinden yani 100TL reel değerli farz edilir.

Nisan başı temettü dağıtımı abartılı %30 ise bunun %15 stopaj vergi kesintisi sonrası neti olan %25.5, yani reel 100TL/100Lot hissene 25.50TL net temettüyü hesabına yatırırlar. Portföyünde yine 100Lot hissen vardır değişmemiştir.

Ancak İŞB hisse tablosunu inceliyorsun, %3 bedelsiz hisse artışı yapılmış, hesabına %3 hisse artışıyla 100+3=103Lot hisse artmış ve sonra bunun artan 3Lot'u senden onaysız, borsada satılıp, kar diye hesabına yansıtılmış. Ayrıca o anda İŞC borsa değeri 10TL ise, bunun %3'ü düşülerek sabah açılış 9.70TL'den yapılmış.

İŞB'na eposta yazıp bu temettü bahaneli bedelsiz hisse artış alicengiz oyununu şikayeten, hissemi satmayıp portföyümde 103Lot olarak alıkonulmasını talep ettim; genel kurul kararımız ve hükümet komseri onayı bu doğrultuda, değiştiremeyiz dediler. Gerçek ayrılan temettü dağıtım karının şirket hesaplarında, hissedarlara dağıtılmış göründüğü halde üstelik de neden benim bedelsiz hisse artışım da satıldı diye sordum, tüm dünya uygulaması böyle, değiştirilemez denildi (Tüm dünya temettü uygulaması böyle!)..

Yani kısaca hiçbir şirket kendi nakdinin kuruşunu hissedara kar olarak vermiyor, her hissedar kendi payının bir miktarını satıp yıllık harçlık yapıyor, bu da yıllara kümülatif hisse borsa değerini düşürüyor.
    Son düzenleme : nihattt; 27-02-2020 saat: 06:09.

6. 2008'de Vob açığa satış kontratlarının, 2013'de ise Varant kırık hisselerin Türk bankacılığına yatırım enstrümanı olarak gelmesinin bence esas amacı, artık iyi kötü borsa hisse oyunları teknik analiz grafiklerine alışmış olan eğitimli arge uygulamacıları hesap-kitaplarla oyalayıp telafisiz sıfırlamak içindir (nitekim Varant'ta bu bana özellikle belirtilmiştir - eğitimine, teknik analiz grafikciğine, hesap kitap takipederliğine mı güveniyorsun?)

11 eylülden itibaren hedef; eğitimli, tasarruflu yeni nesillerin, sadece vahiy-tiyocu katliam kıyamet uyurgezerlerlerce telefatine dönüşmüştür.

Artık dünyada aleni eğitim ve tasarrufa teşvik (tasarrufa reel faiz, enflasyon devalüasyon telafili temettü, eğitimliye uygun gelirli istihdam) yoktur, sadece vahit-tiyocuların fatal/letal düşürmeli parite dalgalanmalarına metazori teslimat vardır.

7. Yani şirket nakdi ayrılan karı sümenaltı kayboldu, hissedara kendi hissesinin bir kısmı borsada satılıp neti verildi, ayrıca hissenin borsa değeri %3 aşındırıldıldı (silindi). Abartılan %30 temettü karı gerçekte borsa değeri üzerinden %3 idi. Şayet hissedar İŞC yerine 1400TL'yi vadeli mevduata yatırsaydı yılda %10 faizden 140TL alacaktı (30TL temettü yerine), kaldı ki geçen yıl bu cüzi temettü de tırpanlandı.

8. Tepeler sivriyse vatandaşın hisse alışı da istenmiyor demektir, yani henüz uzun vadeli yükseliş trendinin devamını işaretler; tepe aylarca hafif dalgalı yükselişteyse, genel satış meyli ve topyekün düşüş (BİST 60B'e) sinyalleri demektir.

Sayfa 2/25 İlkİlk 123412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •