Sayfa 4/25 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
Arama sonucu : 199 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Döviz-Altın-Borsa-Vob-Varant

1. TC-Eyüp Uçar: Tepe olsa bile ne kadar kalır oradaâ?

Mahmut Nihat Yavaş: Tepeler sivriyse vatandaşın hisse alışı da istenmiyor demektir, yani henüz uzun vadeli yükseliş trendinin devamını işaretler; tepe aylarca hafif dalgalı yükselişteyse, genel satış meyli ve topyekün düşüş (BİST 60B'e) sinyalleri demektir.

Mahmut Nihat Yavaş Ben vahiy-tiyoların yalancısıyım, özellikle devalüasyon tuzakları olduğuna değindim, ancak sordun: BİST_100 105B'e kadar düşebilir, sonra 150B'e kadar tırmanır, yine sivri döner, devalüasyonu kışkırtır 110B'e değin dip yapar, nihayetinde yavaş ve toplayıcılı tırmanışla 175B'i görene dek yukarı salınır; ve büyük çöküşe geçer, imalandırılıyor. Ama ekabir kıdemliler şirk koşulmaz yegane vahit kalleştir, habire fırıldak gibi dönerler; bunu kaale alma!..

Gezerken,bu topiğe uğradım,ama kafam karıştı,biraz araştırdım ama emin olamadım,30 endex kağıtlarında uzun vade hikayemi,2000 de isc,garanti,tüpraş,koç hold,.....,dolar,altın aynı mktar parayla alınsa ,temettülerlede aynı hisse alınmış olsa getiri oranları ne olurdu ,çok merak ediyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by ozbek Yazıyı Oku
    Gezerken,bu topiğe uğradım,ama kafam karıştı,biraz araştırdım ama emin olamadım,30 endex kağıtlarında uzun vade hikayemi,2000 de isc,garanti,tüpraş,koç hold,.....,dolar,altın aynı mktar parayla alınsa ,temettülerlede aynı hisse alınmış olsa getiri oranları ne olurdu ,çok merak ediyorum.
    Endeks_30 yada diğerleri, enflasyonlu hele de devalüasyonlu bir ülkede hisse alınmaz; çünkü hiç bir hisse yıllık enflasyon veya devalüasyon oranında bedelsiz hisse dağıtımı yapmıyor, yani yıllık temettün hep yerinde sayıyor. Yani altın her yıl ortalama %20 artarken, son yıllarda ise 150->300TL/gr %100 artarken hisse lotun ve temettün hep aynı kalır, yani dövize ve altına karşı biteviye erir. TL örn.altına endeksli olsaydı, uzun vade sağlam hisselere girişte hiç problem olmazdı. Türkün, Atatürkün vs tafralarına kanıp hiçbir hissede (benim gibi zaaflı) enayice uzun vade kalırsan silinirsin, emin ol onların tümü satılmış vatan haini, ülkenin tüm değerlerini satmaları, genç nesillerin TL birikimlerini sıfırlamaları ana gayeleri ve kar anlayışları olmuş; hiç bir üretim yapmazlar, tek marifetleri müşterilerini, hissedarlarını sıfırlamaktır.

Becerebilirsen ve kendine hakim olabilirsen hiçbir borsa yükselişinde hisseye girme; bekle geri çekilsin (ne kadar geri çekilirse o kadar iyi), illa ki dibi tutturman şart değil, yeterli düşüşte gir, bekle, tekrar hisse bir önceki tepeyi gördüğünde çık (ortam devalüasyonlu ise, altın/dövizde değilse TL aylık vadelide) yine beklemede kal; ta ki bir sonraki geri çekilmeye kadar.

Menkul değerler arasında kıyas için http://bigpara.hurriyet.com.tr/borsa...ay/genel/tümü/ sitesinden son 20 yılın hisse, döviz, altın grafiklerini karşılaştır. Küçük bir örnek vereyim, gr altın 300 misli artış gösterirken, bu sürede sadece %30+%40=%70 bedelsiz hisse dağıtan (2005 öncesi) İŞC ise hiç artmadı; aksine 2005'te 14TL/Lot iken bugün 5.80TL/Lot; evet bu derece korkunç istismar, sömürü!..

4. Şirk koşulmaz yegane vahit kalleş düsturluların idealleri katliam ve kıyamet felahlı müstakbel allah baba-ana-oğul olma beklentili tenezzülsüz nirvana yolunda gerçek ilahlığın kıyametteliğine tapınırlar; keşke çocuklar gelecek yaşamlarda yeniden eğitim ve işgören güvenceli devlette katılımcı çoğulcu sosyal demokrat vatandaşlar olarak düşe-kalka yaşasa niyetinde değil.
    Bunlar için yeni nesiller kendi kadim kıyamet müstakbel ilahlıklarının sakatlanıp düşürülecek kukla vahiy-tiyo maşasıdır; kendilerinin gelecek dünya yaşamlarındaki acizane temsilcileri yansımaları değil.
    Bu itibarla (kıyamet hakiki müstakbel ilahlığı beklentisiyle) yapamayacakları fatal/letal kalleşlik yoktur; bu uğurda yokoluş, kıyamet ilahlığına liyakatdır onlar için.
    Borsada, dipte al, tepede sat; efendim bana üniversitede öğrettiler, temel-teknik analizim müthiş, aldığım vahiy-tiyo çok sağlam, ben onları yener, köşeleri döner, yurt içi-dışı hepsini çatlatırcasına yaşarım... Yok öyle bir şey, onlarla kimse başedemez, kimse yenemez, yenmeye beyhude çabalayanların da yeri onlar gibi katliam kıyamet ilahlığıdır; gelecek çocukluğun çoğulcu katılımcı işgörenliği değil.
    Yenmeye uğraşmayın, kader nefis köreltmesi yapın, aleni yasal çerçevede vermiyorlarsa (herne şekilde olursa olsun, anlayana yatırım enstrümanlarına konulan her kuruş yatırımdır), bunu herkese (hatta mahkemelerde) açıklayıp yolunuzu yavaşça değiştirin...

5. Bazı arkadaşlar hala Endeks_30 İŞC hissesinin döviz/altınla kıyaslanmasını soruyor. Örneklemesem aleni anlaşılamıyor:
    2001-2005 arası İŞC toplam %70 bedelsiz hisse dağıttı. Sonra 2005'ten bugüne zerre bedelsiz vermedi. Yani 2005'te İŞC 14TL/Lot iken 1000 Lot (=14 000TL) alanın elinde bugün hala 1000 lot bulunacak, ve bugünkü değeri de 1000Lot*5.8TL=5800 TL olacaktır. 2005-2020 arası 15 yılda enflasyon (yıllık ortalama %12), devalüasyon (%300) olmasına rağmen, İŞC portföyü hala 1000Lot=5800TL sürünecektir. Yıllık nominal 1Lot=1TL üzerinden ortalama %15 net temettü 1000*0.15=150TL*15yıl=2250TL + 5800=8050TL olacaktır (onu da bazı yıllar kendi bencil sermayelerini güçlendirme BBDK kararlı vermeyerek). Unutmayalım 2005 anaparası 14000TL idi (yani bırakın kuruş kazancı, enflasyon/devalüasyon telafisini, 14000-8050=5950TL ), hala 5950TL zararda kalmaktadır.
    Şayet 2005'te gr altın alsaydı 14000TL/25TL(1gr altın)=560gr. Bugün elinde 560*320=179 200 TL olacaktı. Bugün ise elindeki 100 Lot İŞC 15 yıllık temettüye rağmen 8 050 TL olup, 179 200/8 050=22.3 misli, %2230 kat zarardadır.
    Ama bugün git sor İŞB müşteri temsilcisi, İŞC'nin altından kıymetli olduğunu, hertürlü enflasyon devalüasyon ve altına karşı bedelsiz hisse telafisi yaptıklarını, (temettü dağıtmadıklarındaysa al-sat yönlendirmeleriyle) müşterilerini hiç mağdur bırakmayacaklarını iddia ederler; ikiyüzlü dolandırıcılar, TL tasarruf katilleri...

6. çok güzel kutlarım.Yazmaya devam edin bizde yararlanalım.Başarılar.

7. Unutmayalım!.. 2005 Eylülünde İŞC=14TL/Lot iken BİST_100 48B idi. Yani BİST 2017'den beri 3 kez 120B'i gördüğü halde (2.56 kat artış), sorumsuz İŞC (BİST_30 hissesi olarak borsayı takip etmesi ve enaz 14*2.56=35.875TL/Lot olması gerekekirken) yıllık 3 kuruşluk temettü bedelsiz hisse artış aşınmasını bahane göstererek bugün hala 5-6TL/Lot'larda sürünmekte ve bunu sorgulayacak hiçbir yasal kurum (BDDK, SPK Denetleme Kurumu yada Hukuk Mahkemeleri) kararları bulunmamaktadır. Türkiye sermaye piyasası ve sahipsiz Türk vatandaşlarının TL tasarrufları üzerinde oynanan dolandırıcılığın boyutları bu derece muazzamdır...

Borsazade (Varant, viob, hisse, 2.emeklilik TL fonları) dayanışma derneği/grubu, dava ve mahkeme kararları sorgulamalarım hep sonuçsuz kaldı, bilen-duyan var ve yardım dayanışması düşünen olursa memnun olurum...

8. Bazı siteler kontör yutuculuk kapanı. Örneğin http://bigpara.hurriyet.com.tr/borsa/hisse-fiyatlari/ geçenlerde 1-2 dk.da 250MB'ımı tüketti. Genelde ücretsiz roman film indirme siteleri de kontör tuzağı. https://www.borsadirekt.com/, https://www.finnet2000.com/, https://altin.in/arsiv/ iyi siteler.

Ayrıca Sigil epub roman okumak isteyenler benim https://github.com/mnihatyavas/Download-files/epub.rar dosyamı ücretsiz indirebilirler.

Sayfa 4/25 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •