Sayfa 24/25 İlkİlk ... 1422232425 SonSon
Arama sonucu : 199 madde; 185 - 192 arası.

Konu: Döviz-Altın-Borsa-Vob-Varant

1. Haziran 2023 başından itibaren tüm banka yatırım viob-->option hasaplarına girilen call/put alım emirleri borsaya iletilmez oldu; danışmana sorduğumda "Biz de bilmiyoruz, bize verilen talimat böyle, tekrar ne zaman açılır, bilmiyorum; ama istersen öğrenip geridönüş yaparım," dedi. İstedim, ama hala geridönüş almadım. Ancak sizin de malumunuz üzere Mayıs sonlarında Bist30 5000'lere, Garan 25'lere düşüp, bugün için 8000'lere 50'lere vurdu.
    Varant (ben "Kırık Hisse" diyorum) alayım dedim; biraz araştırdım prof makalelerini, derler ki alım/call varantı alışı yükselişte, satım/put da düşüşte kazandırır; örn.50 krş'a aldığınız 100TL referanslı (piyasa fiyatı değil) call-varantı dayanak hisse herhangi anda (amerika tip) veya aysonu vade itfasında (avrupa tip) 110TL olmuşsa net kazancınız (110-100-0.50=) 9.5TL olur, yok put-varantı da 90TL'ye düştüğünde keza (100-90-0.50=) 9.5TL olur; yani 10000 adet =10000*0.50=5000TL ile azami 2 ay sonunda net kazancınız 95000TL olacak; ancak enkötü ihimalle de 5000TL'niz sıfırlanır.
    İyi dedim, bari 5000TL'lik bir denemeyle XU030, GARAN, PGSUS, FROTO, THYAO, TOASO bugünlerde %100'e varan yükselişler gösterdi, varantlarını Eylül 2023 vadesonlu alayım.
    Ancak varant fiyatlamalarını Pis Bankası borsa-platformunda incelediğimde kök-fiyatın üzerine örn.2 ay için (toplam) 2TL de günlük (200krş/60gün=3.33krs) itfa erimesi eklemişler, ayrıca son 2 aylık yüksek artışa rağmen itfaya eren/yaklaşan temmuz-ağostos varant fiyatları referans fiyatları 5000 veya 25 iken, piyasa fiyatları 8000 veya 50 olmasına rağmen hala tıfıl-tıfıl 1-2TL'de sürünmekteydi. "https://www.sikayetvar.com/is-yatirim/varant" sitesinden şikayetleri okudum, şaştım kaldım
    Google'dan "varant dönüşüm oran çarpanı" aradım, bir tek "https://bigpara.hurriyet.com.tr/viop-varant/" canlı varant borsa listesinin sol varant adını tıklarsanız detay dayanak varlık piyasa fiyatı ve çarpanını vererek varantın olması gereken aktüel değeri artı kalan itfa erime tutarını sunmaktadır.
    Dönüşüm oran çarpanı birkaçı için: XU030=0.002 (binde 2), GARAN=0.2, ISCTR=0.5, PGSUS=FROTO=0.02, ARCLK=THYAO=0.05.
    Yani örn.PGSUS hissesi %10 arttı 923-->1015) call-alım varantı 92.3*0.02=1.85 artacaktır (eksi günlük zaman erimesi).
    Bence hiçbir varant'tan hiçkimse para kazanamaz.

Emeklilerin türkiye ve dünya hostel gezginci sportmen misyonunu teşviklemeyen, desteklemeyen, aksine engelleyen: Ey, şirk şirket organ organizma, aile okul işgören organizasyonu koşulmaz, yegane kalleş kadim külüstür yağ fıçısı bok çuvalı ossuruk tulumu hepobur inançsız aldatıcı kıyamet felahçısı tenezzülsüz nirvanacı kalleş fırıldak ibnirospu!.. Lanet olsun sana, allah belanı versin...
    [https://github.com/mnihatyavas,https://mnihatyavas.wordpress.com/]
    Son düzenleme : nihattt; 10-08-2023 saat: 10:56.

2. Bizim prof opsiyon ve varantlara dair Nihat Hatipoğlu'nun Tüpraş kayıtlı (ben de başvurdum, arayan müdür, gençlerin çalışmadan oturduklarrı yerden milyonlar hayali olduğundan, bu yüzden de onları dolandırmanın hak olduğunu ima etti; ben de bunun üzerine tüpraşınızdan iş istiyorum diyince telefonu kapadı, bir daha da kayıt-mayıt için aramadı) enaz 5000TL yatırımdan 20 dk'dan itibaren garantili yüzlerce bin dolar kazandırımına benzer bir yatırım formülü örnekliyor.
    Birönceki örnektekine benzer şekilde aynı anda ve aynı miktarlarda (örn.0.50TL'den 10000'er adet ve 5000'er TL) alım 3 aylık opsiyonu ve satım opsiyonu veya alım ve satım varantı alarak vade sonunda yükselişte veya düşüşte heriki kontrat primlerini de ödeyerek artan kazancı cebine koyuyor.
    Örnekliyor, 100TL referanslı X varantını 3 aylık (ekim sonu) ve 0.50TL'den alım ve satım varantlarından 10000'er adet (amerika yada avrupa tip farketmez) alıp, itfa sonrası şayet X varantın piyasa fiyatı 110TL olmuşsa (110-100-2*0.5)*10000=90000TL cebe atıyor, yahutta itfada 110 yerine 90TL'ye düşmüşse, keza aynı şekilde (100-90-2*0.50)=90000TL cebe; yani, düşüş/yükseliş değil, onu tek ilgilendiren opsiyon/varant dayanak varlığının çok dalgalı (volatilite/uçuculuk oranı yüksek) olması. Kaybeden ve kazanan her iki yönlü primi de ödeyip dalganın artanını cebe atmak.
    Ama prof'umuz dönüşüm oran çarpanını ve zaman erimesinden bahsetmiyor. Bahsetseydi 100-->110TL artışın 10TL değil 10*0.01=1TL getireceğini ve bunun da 2*0.50TL=1TL çift taraflı prime karşılık gelip, zaman itfasıyla da ekim sonunda 90000TL net kazanç değil yatırdığı net 10000TL'nin sıfırlanacağından dem vururdu Doc.Dr.Prof'umuz.
    Herkes de benim gibi Tüpraş garantili yatırım kaydolması yerine ibnirospulardan iş istesinler bakalım, ne muamele görecekler tecavüzcü tacizci sapık dolandırıcılardan?!..
    Bence hiçbir opsiyon/varant'tan hiçkimse para kazanamaz (sadece, keşke devalüasyon olsa beklentili mezara değin altın&dolar toplarlar).

Emeklilerin türkiye ve dünya hostel gezginci sportmen misyonunu teşviklemeyen, desteklemeyen, aksine engelleyen: Ey, şirk şirket organ organizma, aile okul işgören organizasyonu koşulmaz, yegane kalleş kadim külüstür yağ fıçısı bok çuvalı ossuruk tulumu hepobur inançsız aldatıcı kıyamet felahçısı tenezzülsüz nirvanacı kalleş fırıldak ibnirospu!.. Lanet olsun sana, allah belanı versin...

3. Birkaç aydır önce toplamda 1000TL, sonra azaltarak 100TL PGSUS 3 aylık (her ayın 16-17'sinde neşredilir, 3 ay sonunda itfa olunur, avrupa tipi der ama spot fiyattan heran alıp satılabilmekte), önce Ekim sonu alım ve satımlardan eşit sayıda 210'ar adet, sonra da Kasım sonu alım ve satım varantlardan 80'er adet aldım; takipdeyim.

PGSUS varant çarpım oranı 0.02 (yani %2, yani %10 artarsa alım varant değeri 2 artar, tersine %10 düşerse satım varantı 2 puan artar). İlk alım ve satım varant toplamları 4TL olduğundan, ancak %20'lik düşüş yada yükseliş 2+2=4TL yatırdığıma başabaş olacak. Keza %20 farklılık üstü bana kazanç, altı kayıp yazacak.

PGSUS alırken borsa fiyatı 860TL, referans fiyatı 900TL iken bugün 726TL olduğundan, alım varantım sıfır, satım varantımsa 900-726=174/900=%19 olduğundan yaklaşık satımda 2 misli karda, alımda sıfır, toplamda %5 zarardayım; yani yatırdığım 900TL, 850TL'ye düştü.

Kısacası Ekim sonunda PGSUS borsa değeri 900*%20 >= 180 puandan fazla düşmez yada yükselmezse zarardayım.

Keza Kasım sonu varantlarım için de 700*%20 >= 140 puandan fazla değişim gerekmekte.

Başka türlü tek yönlü alımlar vahiy-tiyo kumarı yada sümenaltı ketum rüşvet fısıltısı gerektirmekte.

Ayrıca nedense Hürriyet-->Borsa-->Varant çevrimiçi listesi Kasım ve Aralık varantlarını yayınlamayı ihmal etti.

4. 3-4 ay önce Burgan-On kur korumalı 3'er aylık mevduata TL mevduatla aynı oranda %38 faiz verirken, bugün tekrar sordum (çünkü kur korumalı faiz oranlarını internetten yayınlamayı durdurdu, kişiye özel, nabza göre şerbet vermekte), TL mevduat faizi %38 derken, kur korumalıya %15 dedi.

Acaba yanlış mı duydum tereddütüyle, kur korumalıya enpara.com %20, İşbankası ve Zirrat ise %15 der; siz ise 3 ay önce %38 verirken, şimdi %15 olduğundan eminmisin, diye sordum. Tabii ki dedi.

TL ve kur korumalı faizler 3 ay öncesi aynı %38 (o zaman dolar 19TL idi, 2 ayda 27TL oldu, yani %40 arttı) iken, şimdi neden TL faizi hala %38'ken kur korumalıyı diğer bankalarınkinden de alta %15'e çektiler. Beklentileri statik hatta gerileyebilecek dolar mı, yoksa (borsa düşüşüyle de desteklenecek) şiddetle artacak yeni bir devalüasyon mu?

5. Varant dayanak hisselerin çarpan değerleri:
    --------------------------------------------------------------
    bist30: 0.002
    akbnk: 0.5
    arclk: 0.05
    asels: 0.4
    bımas: 0.1
    eggyo: 1
    enkaı: 0.2
    eregl: 0.2
    frot: 0.02
    garan: 0.2
    hekts: 0.2
    ısctr: 0.5
    kchol: 0.1
    kozal: 0.5
    krdmd: 0.5
    petkm: 0.5
    pgsus: 0.02
    sahol: 0.2
    sasa: 0.1
    sıse: 0.2
    tavhl: 0.1
    tcell: 0.2
    thyao:0.05
    toaso: 0.05
    tuprs: 0.1
    ykbnk: 1

6. İSCTR 15'lerdeyken varantlarının çarpanı 0.5 idi, YKBNK 18 olduğu halde çarpanının 1 olması çelişkili!..

Dayanak hisselerin borsa değer baremleri değiştikce çarpan da değişir.

Opsiyonla varant aynıdır: call=alım, put=satım; varant heriki yönelimde de sadece alım sunarken, opsiyon hem alım hem de satım sunar (ancak satımlar risklidir, zira kazancı sadece primken zararı sınırsızdır).

Varantlarda alım/yükseliş ve satım/düşüş aynışar adet alınırsa, yaklaşık (düşüş yada yükseliş farketmez) %20 fark, yatırılan parayı başabaşlarken, fazlası kar, azı zarar yazar.

Kişisel görüşüm, yükseliş bekleniyorsa viob sözleşme, varant, opsiyon yerine hissenin kendisini almak, düşüşteyse sınırlı olarak satım/put almak.

Sonuçta, devlet binlerce türeyen bitcoin yerine kendi parasına sahip çıkma sağduyundaysa mevduat yada altın dışında hele borsa ve türevleri (hisse, varant, viob, opsiyon, bitcoin, kripto) hem kumar, hem de kişisel/kitlesel biteviye felaketlerden kısa/uzun avantaja dayandırıldığından, cüzi oyun haricinde uzak durulmalıdır. Ama derseniz ki vazgeçemez borsa vahiy-tiyo tiryaki sarhoşuyum, rapor-hesap vermez yegane kalleşliği kara çevirme hayranıyım, sizlere hayır-sız şanslar dilerim.

Bana sorulsa tüm türkiye dünya pis bankaları birkaç mevduat-kredilendirme devlet bankasına tasfiye edilmeli ve tüm borsa/para oyunları da (para toplama yetkisiz) kumarhenelere devredilerek sıkca da kapatma ve para cezalarına çarptırılmalıdır.

Tiryakilere iyi oyunlar...

7. X100 8500'lerden 7700'lere geriledi; GARAN 55'den 45'e düşüp tekrar 60'a fırlayıp 54'lere geriledi; $ 27'den 29 TL'ye kıpırdandı. En ilginci $ korumalı ve TL mevduat faizleri Haziran başında $ ve TL olarak %35 (burgan-on) iken $ 2 ayda 20'den 27TL'ye fırlarken, şu sıralarda kur korumalı %10-15 iken TL faizi %45-47 (burgan-on ve finansbnk-enpara) vermekte. Vahit-tiyocularsa hisse düşecek $-AU yükselecek fısıltısında.

Daha önce Varant inceliklerini anlatıp, rüşvetten başka para kazanılamayacağına dem vurmuştum. Sanarsınız ki borsa bitcoin cripto ve türevleri kısa-uzun viob-varant-opsiyon'dan para kazanırsınız. Tüm dünya bilgi-proje allah katında insana sadece papağan-zombi kulluk gerekir, aksi kafir-cihat'tır düsturuyla birbirini dinler-devletler-kişiler nezdinde kitabına uydurup gırtlaklarken, siz hadsizler de kalkıp bana din-bilim-borsa öğrettiler, gürül gürül para kazandıracaklar umarsınız. Bulacağınız ise yaşama dünyaya kainata hatta kendi ruhunuza beden şirki koşulmaz hadsizliğiyle yaşam ötesi nirvana cennet ebedi felah müreffeh ziyafet (keşke torunumun götüboklu çocuğu olarak eğitim işgören güvenceli şirk sözleşme meclis koşulur çoğulcu demokrasi devletinde dünyaya gelsem tenezzül farazası değil) hayaline ölüm olacaktır.

Özellikle borsa geleceğini isabet ettirmek kısayoldan cennet bileti kazandırır, sağlık değil. Ancak tahminim borsa kısa sürede toparlanıp son kuzey %100 tırmanışını yaparak döviz-altına ricat ettirip, yerel paralara ve borsalarına müthiş sarsılmaz güven zerkedecek. Ama tam tersine tüm TL mevduatlarına %45 faize paralar yığılmışken borsa %100 düşer, döviz-altın %100 tekrar devalüsyonla TL'leri sıfırlayabilir de!..

8. Yarın öbürgün GARAN faraza 125'i görse değil Türkiye, tüm dünyada 7'den 70'ye herkes keşke daha dün 6.5'lardayken girseydik diyeceklerdir. Tabii hemen dünün 11 Eylül'leri, demokrasi baharı savaşları, nükleer tsunami ve depremleri (Bolu ve K.Maraş), milyonluk pandemi ölümleri (kapalı mekan arsenik-gripal tetiklemeli), Gazze kundak çocukları katliamları, hertürlü radyasyon maruzlu çürüme ve diş-kemik yangılı eritmeleri, hatta hatta dünün dünya savaşları...

Borsayı direk-endirek katliam niyetlerine endeksleyenlere lanet olsun. 30 yaş üstü metabolik ayarı bozulup kendine şirksiz tiksintili inançsız tatminsizlik telafisini 7/24 katliam-kıyamet-borsa papağan-zombi vahiy-tiyoculu peygamber-başkan-müstakbel allahlığa olmassa olmaz ketum düsturlayıp ya güzel manzaralı fitnes bayan yerine ibnikahraman defolu popo sevdirme mümin-müşteri-biat yada düşman-kafir-cihata referanslayan yönetim zihniyetine lanet olsun.

Tüm Türkiye ve dünya piş bankacılığı devletleştirilip sadece sağlık ve tasarrufa saygılı mevduat ve kredilendirmeye indirgenmeli, tüm borsa ve türevleri de kumarhanelere devredilip, sık sık kapatma ve para cezalarıyla, ayrıca da sigara misali sağlığa ve tasarruf ahlakına aykırı damgalandırılmalıdır.

Tüm yaşlı kazıklananlar öldürülüp susturulup unutturulup, yeni yetme yüksek IQ uydurmalı acemi papağan-zombiler rütbelenip, verimsiz insan tiksintili nesli dumurlanıp kendini üretip prograyabilen teknolojiye hoşgeldin...

Keşke 6.5'lardayken GARAN alsaydım ve 125'te satsaydım, dünyayı yıksalar umursamazdım!..

Emeklilerin türkiye ve dünya hostel gezginci sportmen misyonunu teşviklemeyen, desteklemeyen, aksine engelleyen: Ey, şirk şirket organ organizma organizasyon koşulmaz, yegane kalleş kadim külüstür yağ fıçısı bok çuvalı ossuruk tulumu hepobur inançsız tatminsiz kıyamet felahçısı tenezzülsüz evrenötesi nirvanacı-cennetci kalleş fırıldak ibnirospu!.. Lanet olsun sana, allah belanı versin...

Sayfa 24/25 İlkİlk ... 1422232425 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •