Sayfa 171/445 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon
Arama sonucu : 3557 madde; 1,361 - 1,368 arası.

Konu: CEMTS - Cemtaş Çelik Makina

1. geçmişte bir.elektrik.firması da vardı, onuda satmıştı...

2.  Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    spek patron işbirliği olmadan hisseler patinaj yapıyor...
    çemtş uzun ve kısa toplam borç 75 mil.
    yabancı para yatırımı 145 ten 205 yükselmiş,
    101 mil sermaye ile 9 ayda 170 kar yazmış, son çeyreğine düşündüğümüzde 220 üstü bir kar yazacağı ortada dururken hisse 15 diyemedi bugün ,

öte yandan sarkuysan 1.7 milyar toplam.borç ve 336 mil negatif döviz pozisyonu varken 16.6 oldu,
    Şimdi şöyle bir bakmak lazım, borçmuş döviz pozisyonuymuş hikaye Sarky de patron adı sanı belli beğenilen imajı temiz bir adam, ( gerçi onu da eleştirenler var) İsmail tarman la ilgili iyi düşünen kimse var mı ?

ben buna benzer bir mesajı belki 1 belki 2 sene önce cemts forumunda yazdım. Piyasada büyük ortağına güvenmediğin şirkete yatırım yapmak çok büyük sancı çekmek demek, ben doğru yaptım demek için yazmadım bunu ama uzun vade yatırım için sarky seçmek her zaman daha mantıklıydı, taa ki bu günlere kadar. Bu günlerden sonra ise sarky nin bilançolarında çok mucizevi değişimler olmadıkça, bu yükselişi abartılı bir yükseliş olarak görmek gerekir.

Temel analizi hisse seçimi için 1. kriter olarak seçen birisi olarak, 9 aylıkta Cemts kadar iyi bilanço açıklayan ilgi alanımda hiç bir şirket olmadı, buna rağmen geçmişte her pozisyon aldığımda burnumdan o kadar geldi ki, bu kadar kelepir fiyatta olmasına, uzun vade için çok iyi bilançolar geleceğine inanmama rağmen, satın alamıyorum. Bunun yerine bu sefer de Cemts kadar ucuz olmamasına rağmen gelecekteki potansiyeline inanarak ve tahta nın biraz daha akıcı olması sebebi ile Tuclk e yöneldim. Tuclk 9 aylığı görünce de, kötü bir bilanço gelmez ise orda pozisyon arttıracağım. Buradaki uzun vadeci arkadaşlara saygım var. Temele güvendiler iyi pozisyonlar aldılar, belki piyasa da birçok fırsat kaçırdılar, ama gün geldiğinde karşılığını çok çok fazlasıyla alacaklar.

3.  Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    spek patron işbirliği olmadan hisseler patinaj yapıyor...
    çemtş uzun ve kısa toplam borç 75 mil.
    yabancı para yatırımı 145 ten 205 yükselmiş,
    101 mil sermaye ile 9 ayda 170 kar yazmış, son çeyreğine düşündüğümüzde 220 üstü bir kar yazacağı ortada dururken hisse 15 diyemedi bugün ,

öte yandan sarkuysan 1.7 milyar toplam.borç ve 336 mil negatif döviz pozisyonu varken 16.6 oldu,
    Temel analizle yatırım yapıyorsanız bir hata yapıyorsunuz derğm sarkuysanın dövşz açığı var ama döviz yğksrlmesinda kar yazıyor ayrıca şirketin o kadar borçla işlem yapıyor görünüyor ama şirket yılllardan beri bu şekil çalışıyor ciddi stok var ve en önemlisü şirketin kendisini o kadar iyi hedge etmişki ben sarky 100k üstünde lotum var ve rahatken tarumanın olduğu bu hissede 10k ile o kadas raht edemem
    ytd deli saçmasıdır

4.  Alıntı Originally Posted by akrep4401 Yazıyı Oku
    Temel analizle yatırım yapıyorsanız bir hata yapıyorsunuz derğm sarkuysanın dövşz açığı var ama döviz yğksrlmesinda kar yazıyor ayrıca şirketin o kadar borçla işlem yapıyor görünüyor ama şirket yılllardan beri bu şekil çalışıyor ciddi stok var ve en önemlisü şirketin kendisini o kadar iyi hedge etmişki ben sarky 100k üstünde lotum var ve rahatken tarumanın olduğu bu hissede 10k ile o kadas raht edemem
    sarkuysan özelinde ihracat tarafı çok güçlü olduğundan bu yıl ciddi kar yazacaktır ki.hisse.fiyalamaya devam ediyor. çemtaş temel olarak çok güzelleşti 14 ve altında her daim alım denenebilir, çünkü ürünlerinin 1/3 ihraç eden borçsuz bir.firma. yukarıda kısa ve uzun borç toplamı 6 aylık bilançoya göre idi şimdi 46 mil. düşmüş durumda ... son çeyrek için her şey lehinde...

5.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Şimdi şöyle bir bakmak lazım, borçmuş döviz pozisyonuymuş hikaye Sarky de patron adı sanı belli beğenilen imajı temiz bir adam, ( gerçi onu da eleştirenler var) İsmail tarman la ilgili iyi düşünen kimse var mı ?

ben buna benzer bir mesajı belki 1 belki 2 sene önce cemts forumunda yazdım. Piyasada büyük ortağına güvenmediğin şirkete yatırım yapmak çok büyük sancı çekmek demek, ben doğru yaptım demek için yazmadım bunu ama uzun vade yatırım için sarky seçmek her zaman daha mantıklıydı, taa ki bu günlere kadar. Bu günlerden sonra ise sarky nin bilançolarında çok mucizevi değişimler olmadıkça, bu yükselişi abartılı bir yükseliş olarak görmek gerekir.

Temel analizi hisse seçimi için 1. kriter olarak seçen birisi olarak, 9 aylıkta Cemts kadar iyi bilanço açıklayan ilgi alanımda hiç bir şirket olmadı, buna rağmen geçmişte her pozisyon aldığımda burnumdan o kadar geldi ki, bu kadar kelepir fiyatta olmasına, uzun vade için çok iyi bilançolar geleceğine inanmama rağmen, satın alamıyorum. Bunun yerine bu sefer de Cemts kadar ucuz olmamasına rağmen gelecekteki potansiyeline inanarak ve tahta nın biraz daha akıcı olması sebebi ile Tuclk e yöneldim. Tuclk 9 aylığı görünce de, kötü bir bilanço gelmez ise orda pozisyon arttıracağım. Buradaki uzun vadeci arkadaşlara saygım var. Temele güvendiler iyi pozisyonlar aldılar, belki piyasa da birçok fırsat kaçırdılar, ama gün geldiğinde karşılığını çok çok fazlasıyla alacaklar.
    haklısınız mesela algyo fk ve dd açısından borsamızın en ucuzu ama gitmiyor gidemiyor ,
    patron spek senkronizasyonu hisse fiyatması için önemli

6.  Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Bilmediğim için soruyorum ben kısa bir araştırma yaptığımda güvenilir bulmuştum. İsmail Tarman'ın güvenilmez olmasına neden olacak vukuatları nelerdir?
    Amatör bir yatırımcıyım, yatırım tavisyesi değildir. Kendi analizlerimi sizinle paylaşıyorum, siz de sorgulamadan kabul etmeyin lütfen.

7.  Alıntı Originally Posted by foton Yazıyı Oku
    haklısınız mesela algyo fk ve dd açısından borsamızın en ucuzu ama gitmiyor gidemiyor ,
    patron spek senkronizasyonu hisse fiyatması için önemli
    ben bizzat bucim de ve Cemts de uzun vadeli olarak beklediğim dönemler oldu, tam tarih hatırlamıyorum, bucim de 2010 - 2015 arası cemts de 2015- 2018 arası bir dönemdi, bu dönemlerde hem forumda konuşulanlar, hem tahtada hisseler üzerinde kurulan baskılar Tarman ile ilgili güvenilmez bir patron imgesini benim zihnime kazıdı, Roda limanının Cemts den bucim e geçiş döneminde bu limanın cep to cep ucuza devredilmesi ile Cemts yatırımcısının mağdur edildiği konuşulmuştu. Şirketlerinde yatırımcıya para kazandırmaz imajı çok baskın, bu durumu cemts ve bucim tahtasında işlem yaparken çok fazla reel olarak da hissettim. Azcık yüklü alım yap, burnundan getirir cemts de bunu en az 10 kere yaşadım. 10 keresinde de para kaybetmekten yada kazanmaktan bağımsız olarak ciddi zorlandım. Tek başarılı işlemim yakın zamandaki 12 den dönüşte oldu orda da 12.5 lerden alıma başladım 12.25 lerde maliyet yapabildim ve 13.5 ortalama ile satabildim.

Benim Tarman hakkındaki deneyimlerim ve bildiklerim bu kadar. bu forumun müdavinleri daha güzel anlatır olanı biteni

8. açıklamaların için çok teşekkürler sn cover, çemtaş'a yabancı değilim brnim en eski hissemdir zaman zaman alıp.satmıştım , 3 lü 5 rakamlar ... roda hezimetinden çok önce bir elektik firması vardı onuda satmıştı, çemtaş budadı sn tarman ancak kaliteli.çelik üretim hatlarının hepsini yeniledi , ek yatırım da yapmıştı .. bu yönüyle çemtaş artık düze.çıkmış.görünüyor tek sıkıntı tahta yapıcı hisseyi çok eziyor...

Sayfa 171/445 İlkİlk ... 71121161169170171172173181221271 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •