Sayfa 7/443 İlkİlk ... 567891757107 ... SonSon
Arama sonucu : 3540 madde; 49 - 56 arası.

Konu: CEMTS - Cemtaş Çelik Makina

2. Şşşttt Şşşşşşt ! bakın ne dicem !

Bugün sağlık bakanının virüs ile ilgili açıklaması ve ABD vadelilerinin %4 lerden hızlı şekilde inişe geçmesi borsayı yerle yeksan etti yine.Kapandıktan sonra dedim ki "ulan muştlar;yakında sıfıra indireceksiniz.O zaman ne poh yiyeceksiniz?"
    2008 de bile böylesine acayip hareketler görmedim.Belki de unuttum.
    Şimdi gelelim şu itne virüse...Bu virüs genç ve orta yaşlılara pek bir şey yapmıyor.Nezle gibi geçip gidiyor.Yaşlılara, yani benim gibilere nalları diktiriyor.
    Ama tabi; virüs her türlü esbab-ı cefasın toplasın gelsin,Dönersem kahpeyim borsa yolunda bir azimetten.
    Virüsün asıl berbat tarafı da, her bulaşanı yatağa sermediği için bulaşan vatandaş nezle gibi oluyor ve farketmiyor.Nezleyim sanıyor.İşte o sırada yüzlerce kişiye bulaştırıyor.Yani Sars ve Ebola'dan farkı bu.O virüsler hemen seriyordu yere.
    Havaların ısınmasıyla virüsün zayıflayacağı ön görülüyor.Aşısını bulmak ve denemek çok uzun iş.Ancak, uzun yıllardır Hepatit B,Hepatit C ve HIV hastalıklarına yönelik deneme faz aşamasında olan bir çok antiviral ilaçlardan bir kaçının hastalığın tedavisinde etkili olduğu bildirilmiş Örneğin; en korkutucu ve aşısı bile olmayan Hepatit C şu an eczanede satılan bir ilaçla tamamen vücuttan sökülüp atılabiliyor.Kısacası, tedaviye yönelik antiviral ilaçların birkaç ay gibi bir sürede denenip faydalı olacağını düşünüyorum.
    Şimdi gelelim; bunun borsa ve ekonomi tarafına; Hakkikaten şu sıra Çin durmuş durumda.Bunun da dünya ekonomisini çok olumsuz etkileyeceği açık.İtalya'da da ölmek için millet sıraya girmiş.Ölen ölene. Medya da yangına körükle gidiyor ve insanlar büyük panik yaşıyorlar.Bu durumda insanlar evlerine kapanıp ihtiyaçlarını olay hafifleyene kadar erteleyeceklerdir.Bu da her ekonomiye büyük darbe vurur ve vuruyor.
    Türkiye'ye de sıçrarsa, başkalarının ölümüne bu kadar tepki veren borsa ölümler bizde de başlarsa ya ne olur?
    Bugün senetlere sanki virüs bulaşmış gibiydi.
    Ben diyorum ki; bir süre sonra durulacak büyük bir felaket yaşıyoruz.Bu düşüşlerden moralinizi bozup bağışıklık sisteminizi lütfen düşürmeyin.Yoksa Korona olursunuz.
    Herkese sabırlar ve virüssüz bir yaşam diliyorum.

3. Teşekkürler behzat. İyi dileklerinize katılıyorum. Güzel bilgilendirici bir yazı. Sakin kalmak ve gün boyu ekran izlememek en iyisi. Umarım 2-3 içinde toparlarız.
    Ülkemizde okulların tatil edilmesi konuşuluyor bu belki corona farkındalığını arttırır. Sanki yeni nesli yeni bir çağa hazırlıyorlar. Ekonomik etkisini unuturuz ama iki hafta eve kapanıp izole olmayı kolay kolay unutamayız.
    Ben bu pandemik krizi ağır hasarlarla atlayacağımıza inanmıyorum. Çin merkezli bir duraksama olacak ama ekonomik ülke potansiyelinin değerleneceğine inanıyorum.
    Tekrar borsaya dönecek olursak ülkemize ve ekonomimize güveniyorum. Biraz sabır ve sükunetle bu dalgalanmayı atlatacağız. Kriz iyi yönetiliyor.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir... Zaten kendime faydam yok...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    KARŞIYAKA
    Gönderi
    885
    9 ay önce 5,00 tl aldığım malın değeri şu anda yine 5,10 tl...

Bunca zaman yüklendiğin stres cabası...

yani demek istediğim, G. giren şemsiye açılmaz...

YTD...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    KARŞIYAKA
    Gönderi
    885
    Bizim dandik CEMTS dahil tüm hisseler akıl almaz yerlere geldi.

İnanın marketlerde satılan kıç peçeteleri daha pahalı...

Biti deve yaptılar, hele bizim ülkemizde...

Bu ülkede çeşitli nedenlerle her gün yüzlerce insan hayatını kaybediyor.

YTD...

6. CEMTS ve BUCIM ne hisselermiş biri çelik digeri çimento virüs,ten ençok etkilenen iki cansız varlık :
    ya birde canlı olsalardı nasıl olurlardı :
    sürü piskolojisi ..
    ZIR-DELİ Y.T.D

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    KARŞIYAKA
    Gönderi
    885
     Alıntı Originally Posted by sulzer Yazıyı Oku
    CEMTS ve BUCIM ne hisselermiş biri çelik digeri çimento virüs,ten ençok etkilenen iki cansız varlık :
    ya birde canlı olsalardı nasıl olurlardı :
    sürü piskolojisi ..
    Endeks %1,5 düşse....bu kansızın tahtaları %6 düşüyor.

Tepeden verdi nasıl olsa malları...

şimdi milleti kanırta kanırta ellerinden alır verdiklerini.

satmadığımız her gün, şemsiyeyi biraz daha içeriye itekliyor, kansız.

YTD...

8. Kıyamet mi fiyatlanıyor?
    Virüs nedeniyle ticaretin küçüleceği aşikar. Peki bu virüs ne kadar devam edecek bitmeyecek mi. Bu virüs bitecekse şirketler için kayıp bir yıl olacaktır virüs bitmeyecekse kıyamet olacaktır. Kıyametin olacağı yerde paranın anlamı var mı ki kaybetmişsin kazanmışsın ne önemi var. Bu durumda kayıp bir yıl fiyatlaması belki de en makulu. Genelde şirketler için fiyat kazanç oranı uygulaması bakımından 10 yıl bir dönem dikkate alınır. Bir yıl gittiğini kabul ederseniz kalır 9 yıl. Bu olumsuz duruma karşın faiz oranlarının düşük olması fiyat kazanç oranlarını yükseltir ve olumlu etki sağlar. Böyle bir durumda %10-15 lik bir kayıp belki makul görülebilir. Tabi bu durum şirketlerin finansman sıkıntısı çekmemesi kaydına bağlıdır. Bir yıllık dönem içerisinde ödemelerini yerine getiremeyecek duruma düşülmesi halinde artık iflas söz konusu olur. Bu durumda 9 yıllık fiyat kazanca dayalı fiyatlamanın finansal sıkıntı yaşamayacaklar için daha doğru bir varsayım olacağını düşünebiliriz. Bu anlamda baktığımızda cemts açısından finansal bir sıkıntı görünmüyor gibi zira 148 mln gibi bir nakde karşılık 81 mln tl lik bir yükümlülüğü var. Kaldıki yükümlülüğünün 26 mlnu ticari borç iken 99 mln tl lik ticari alacağı da hesaba katmamaktayız. Şirketin güçlü firmalarla çalıştığı düşünüldüğünde böyle bir dönemde ticari alacaklarından kayıp yaşama düzeyini düşük görmek gerekir. Bu durumda sormak gerekiyor peki cemts ta neyi fiyatlıyoruz?
    Doğrusu cevabı bende bilmiyorum. Biz ne dersek diyelim fiyatı insanların bugünlere ilişkin psikolojileri ve piyasanın ağaları belirliyor görünüyor. Fiyatları çok düşük bulsak bile yinede düşebiliyor. Bu durumda en iyi strateji galiba uzun vadeli stratejiler ky için. Yani kısa vadede ihtiyacınız olacak paralarla yatırım yapmamak.

Amatör bir değerlendirmedir yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 7/443 İlkİlk ... 567891757107 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •