Sayfa 372/443 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422 ... SonSon
Arama sonucu : 3540 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: CEMTS - Cemtaş Çelik Makina

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    Çelik sektörümüzde, enerjinin girdi maliyetlerinde payı, hammaddeden sonra 2. sırada yer almakta ve % 15-25 civarında yüksek bir orana sahip bulunmaktadır.
    https://celik.org.tr/cemtas-celik-ma...e-ticaret-a-s/
    --%20 diye aldığımızda ilk 6 aydaki girdi maliyeti (hammadde+direk işçilil+GÜG)niin % 20 si 270 milyon ediyor...

--kısaca gelecek dönemde (6 ayda)brüt karımız 250 milyon civarında artabilir...

--bu çeyreğe (2023/2. çeyrek) uyguladığımızda ise: 137 milyon ediyor....brüt kar marjımız ise %41 e çıkyor( bu çeyrekteki brüt kar marjımız ise %25)...böyle bir kar marjı altın üreticilerinde bile yok...
    Sarkuysan için düşüncelerinizi ve beklentilerinizi alabilir miyim? Cemts uzun zamandır karlılığını arttıran istikrarlı bir şirket, sarkuysan da bu anlamda çok benzer bir büyüme hikayesine sahip. Ben son 5 yılda cemts de tutunamayip tutunamadıkça da alternatif olarak sarkuysana yatırım yaptım ve memnun kaldım son dönemde (yaklaşık 1 yıl) cemts i kenara bırakmıştım. Ama son yükselişte 9.4 karda ucuz olduğunu düşünerek tekrar cemts de pozisyon aldım.

Sarkuysan ise her daim mevcut ve bu hisse ile ilgili en büyük sıkıntım, benim güvenimi teyyid edecek forumunda yazma alışkanlığına sahip bir kitlenin yokluğu. Belki de çoğu yaşlıydı ve forumda yazma işini bıraktılar. o yüzden cemts yatırımcılarından medet umdum

Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Sarkuysan için düşüncelerinizi ve beklentilerinizi alabilir miyim? Cemts uzun zamandır karlılığını arttıran istikrarlı bir şirket, sarkuysan da bu anlamda çok benzer bir büyüme hikayesine sahip. Ben son 5 yılda cemts de tutunamayip tutunamadıkça da alternatif olarak sarkuysana yatırım yaptım ve memnun kaldım son dönemde (yaklaşık 1 yıl) cemts i kenara bırakmıştım. Ama son yükselişte 9.4 karda ucuz olduğunu düşünerek tekrar cemts de pozisyon aldım.

Sarkuysan ise her daim mevcut ve bu hisse ile ilgili en büyük sıkıntım, benim güvenimi teyyid edecek forumunda yazma alışkanlığına sahip bir kitlenin yokluğu. Belki de çoğu yaşlıydı ve forumda yazma işini bıraktılar. o yüzden cemts yatırımcılarından medet umdum
    --1990 larda bir ara bulaştım....sonra hafızamdan bile sildim....o zamanlar çok kabızdı...bir daha bakmam...

--nakit akış tablosu da çok iyi...faaliyetlerlerden gakit üretmesi çok güçlü..

--geçen sene ilk 6 ayda stok değişiminden 164 milyon brüt kar artışı olmuş; bu sene ise 9 milyon...yani geçen yıl stok değişiminin olmadığını farz ettiğimizde brüt kar marjı %38 den %28 e düşüyor...

--3. ve 4. çeyrekte stok değişimi sadece 17 milyon kadar olduğu için brüt kar marjı belirgin düşmüş...

--önümüzdeki 3. ve 4. çeyrekte ise gerek dövizin artışı ve gerekse yükselmesi beklenen çelik fiyatları nedeniyle üretilip satılmayan mamül stokların değeri artacağından dolayı brüt kar marjı yükselecektir...

--kısaca 3. ve 4. çeyreklerde maliyetlerin elektrik giderinin GES nedeniyle sıfırlanacak(?) olması, rekabet avantajı ile ihracatının ve cirosunun artacak olması ve stok değerlemesi nedeniyle bürt satışların maliyetinin düşecek olması ile çok ciddi karlar getireceğini düşünüyorum...daha doğrusu bence kaçınılmaz...
    Son düzenleme : ft-2; 09-08-2023 saat: 00:29.

6. İlk çeyrekteki fiyaskodan sonra açıkçası bu çeyrekten de pek iyimser değildim, ilk çeyreğin altında olmaması yeterliydi benim için, ilk çeyreğin 3 katı geldi.
    Bu çeyreği iyi geçirdik, bundan sonraki 2 çeyrekte GES katkısıyla muhtemelen çok daha rahat geçiririz diye düşünüyorum.
    Ft-2 hocam, detaylı yorumlarınız için teşekkürler, tahtacı efendi yarına nasıl karşılayacak bakalım.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

Alıntı Originally Posted by bawer Yazıyı Oku
    İlk çeyrekteki fiyaskodan sonra açıkçası bu çeyrekten de pek iyimser değildim, ilk çeyreğin altında olmaması yeterliydi benim için, ilk çeyreğin 3 katı geldi.
    Bu çeyreği iyi geçirdik, bundan sonraki 2 çeyrekte GES katkısıyla muhtemelen çok daha rahat geçiririz diye düşünüyorum.
    Ft-2 hocam, detaylı yorumlarınız için teşekkürler, tahtacı efendi yarına nasıl karşılayacak bakalım.

--ereğli nin karı piyasanın beklediği şekilde ise bugün kötü gelen bilançodan fazla etkilenmez...eğer çok etkilenirse kötü havada aşağı basmayı marifet sanan spek-tahta yapıcılar bunu fırsata çevirmeye çalışacaklardır...

--lakin el elden üstündür demiş atalarımız...aşağıya basmmanın da bir bedeli oluyor...kaybedilen malların yerine koyamama korkusu...

--iyi mala üşüşen çok oluyor...zaten borsada şu an alınabilecek hisse sayısı iki elin parmaklarını geçmez...

8.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --ereğli nin karı piyasanın beklediği şekilde ise bugün kötü gelen bilançodan fazla etkilenmez...eğer çok etkilenirse kötü havada aşağı basmayı marifet sanan spek-tahta yapıcılar bunu fırsata çevirmeye çalışacaklardır...

--lakin el elden üstündür demiş atalarımız...aşağıya basmmanın da bir bedeli oluyor...kaybedilen malların yerine koyamama korkusu...

--iyi mala üşüşen çok oluyor...zaten borsada şu an alınabilecek hisse sayısı iki elin parmaklarını geçmez...
    Evet, tahtacıdan her şey beklenebilir, önemli olan uzun vade yatırımcı yani bizler mali tablolarda görmek istediğimizi gördük, ne yaparsa yapsın serbest.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

Sayfa 372/443 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •