Sayfa 371/443 İlkİlk ... 271321361369370371372373381421 ... SonSon
Arama sonucu : 3540 madde; 2,961 - 2,968 arası.

Konu: CEMTS - Cemtaş Çelik Makina

1.  Alıntı Originally Posted by Dr. Who Yazıyı Oku
    DÖNEM KARI (ZARARI) 6 aylık 425.961.554
    3 aylık karda 316.018.782

yanlış görmediysem
    Çok teşekkürler.
    Rakam gayet güzel, ilk çeyrek 109 milyondu, bu çeyrek de sıkıntılıydı, soru işaretleri vardı, kalan son 2 çeyrek GES katkısıyla daha iyi gelir büyük ihtimal.
    Hayırlı olsun.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir.!!!

2. telefondan bakmak çok güç oldu inşallah rakamlar doğrudur..))
    Yazdıklarım Kesinlikle Yatırım Tavsiyesi Değildir.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --yeniden baktım net kar...300 ü geçebilir... çeyrekte...

--1 çeyrekte 50 milyon kadar stok değişiminden kar gitmiş....bu dönem olmayacak hatta fazlalık da verebilir....150 milyonda kur farkından gelir...130 da faaliyetten gelse 30 da vergiye gider....

--300

vergi ye 25 gitmiş....neredeyse nokta atışı....

--spek- tahta yapıcı, muhtemelen yarın açıklanacağını sanıyordu....terse gelmiş olabilir mi?

--benim en çok beğendiğim AR-GE giderindek 9.5 kat artış....rakam, CEMTS ın sıkletine göre çok fazla

-- benim tahminim yeni fabrika-yeni yatırım... aktif viraj denge çubuğu ile ilgili olabilir...

6.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --2023 2. çeyrekte hammadde fiyatı ile elektrik fiyatları 1. çeyreğe ve 2022 2. çeyreğine göre düşerken, işçilik giderleri hafif artmış olacaktır (1.çeyrekte geçen yılkı ayni döneme göre 3 kattan fazla artmış)... genel üretim giderlerinin ne kadarın elektrikten geldiğini bilmediğimiz için satışların maliyetini hesaplayabilmek ya da bir öngörüde bulunmak zor...

--sonuç olarak 2. çeyrek bilanço-karlılığın 1. çeyreğin epey üzerinde, geçen yılki 2. çeyreğin epey altında geleceğini; 3. ve 4. çeyreklerin ise elektrik fiyatlarındaki düşüşün devam edeceğini ve dövizin yüksek seyrini koruyacağını varsayarak güçlü geleceğini düşünüyorum..
    Sonradan doğruyu bulmuşsunuz, bu yorum öncesinde incelemenizde neyi gözden kaçırdınız. 2022 ikinci çeyrekten bu çeyrek daha iyi geldi ama kur avantajı sebebiyle, f/k daha da güzelleşti. İnşallah sizinde dediğiniz gibi son iki çeyrekte inşallah güçlü gelir

Alıntı Originally Posted by Cover13 Yazıyı Oku
    Sonradan doğruyu bulmuşsunuz, bu yorum öncesinde incelemenizde neyi gözden kaçırdınız. 2022 ikinci çeyrekten bu çeyrek daha iyi geldi ama kur avantajı sebebiyle, f/k daha da güzelleşti. İnşallah sizinde dediğiniz gibi son iki çeyrekte inşallah güçlü gelir
    --stok değişimine bakmamıştım...1. çeyrekteki brüt kar marjının da çok düşük olmasının sebebi bundan...

--ayrıntılı bakıldığında(TL olarkak da)...geçen yılki 2. çeyreği net kar haricinde yakalaşamamış bile...geçen dönemde ciddi bir vergi gideri de var...

--sonuç olarak; artık karlılık yönü yukarı...3 ve 4. çeyreğin çok çok iyi geleceği aşikar gibi...

Çelik sektörümüzde, enerjinin girdi maliyetlerinde payı, hammaddeden sonra 2. sırada yer almakta ve % 15-25 civarında yüksek bir orana sahip bulunmaktadır.
    https://celik.org.tr/cemtas-celik-ma...e-ticaret-a-s/
    --%20 diye aldığımızda ilk 6 aydaki girdi maliyeti (hammadde+direk işçilil+GÜG)niin % 20 si 270 milyon ediyor...

--kısaca gelecek dönemde (6 ayda)brüt karımız 250 milyon civarında artabilir...

--bu çeyreğe (2023/2. çeyrek) uyguladığımızda ise: 137 milyon ediyor....brüt kar marjımız ise %41 e çıkyor( bu çeyrekteki brüt kar marjımız ise %25)...böyle bir kar marjı altın üreticilerinde bile yok...

Sayfa 371/443 İlkİlk ... 271321361369370371372373381421 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •