Sayfa 40/1003 İlkİlk ... 3038394041425090140540 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 313 - 320 arası.

Konu: HALK Cafe - II

Havacilarla ilgili hukumetler vergi azaltmasina ve otelemesine basliyormus. ABD'deki havayollari artiya gecti.

Business
    White House is considering tax relief for airline, travel, and cruise industries hurt by coronavirus

March 6, 2020 at 9:53 p.m. GMT+4

The travel and tourism industries are facing their worst crisis since the 2001 terrorist attacks, prompting White House officials to consider deferring taxes for the cruise, travel and airline industries to stem the economic fallout of the coronavirus, according to two people briefed on the discussions.

The discussions are a sign that the White House is grappling with how to respond to an outbreak they have publicly downplayed. The talks remain fluid and are preliminary.

These tax deferrals for the travel industry are being considered while airlines are cutting back on routes and warning about falling ticket sales. Hotel chains are struggling with vacancies in Asia and watching for similar waves in the United States. Businesses travel is plummeting, and trade shows, music festivals and conventions are being canceled from San Francisco to Chicago to Miami. And families and college students are reconsidering spring break excursions and distant summer plans.

https://www.washingtonpost.com/busin...-adviser-says/

Doce musterilerine hisselerin daha da dusecegini soylemis. O herifler de piyasadan kayboldu. Battilar mi yoksa???

In a research note to clients, Deutsche bank warned that the dramatic slide in stocks “has further to go; and in terms of duration...it is much too early to declare this episode as being done.”

Alıntı Originally Posted by mrtk Yazıyı Oku
    Cografya mi konusalim simdi,

http://gl.wikipedia.org/wiki/Image:Hemisferio_Norte.png

Kuzey yarimkuredeki populasyona bakin , bir de guney yarimkureye. Guney yarim kuredeki populasyonun buyuk kismi da ekvatora yakin bolgeler yani tropik = sicak bolgeler.
    Virus bu. Populasyon falan dusunmez ki. Once soguga gider, oralar da isinmaya baslayinca oteki soguk ulkelere gecer.

Korona oyleymis, korona boyleymis derken evde beni artik Korona diye cagirmaya basladilar. Kapatma vakti geldi su korona hikayesini anlasilan.

Halk ile ilgili yazacak birsey yok. Ay sonuna mahkeme bakalim ne olacak. S400'lerden Patriotlardan falan haber bekleyecegiz.

6.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Korona oyleymis, korona boyleymis derken evde beni artik Korona diye cagirmaya basladilar. Kapatma vakti geldi su korona hikayesini anlasilan.
    ben ilk günler çok ciddiye aldım, önlem aldım ama piyasa yanlış yaptığımı söyledi, sonra piyasa aldığım önlemi aldı ben dışar da kaldım halbuki 300 liradan gram ful duracaktı. o yüzden dayak bile nasiple yeniyor.

7.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    Halk ile ilgili yazacak birsey yok. Ay sonuna mahkeme bakalim ne olacak. S400'lerden Patriotlardan falan haber bekleyecegiz.
    halk dışında havayolu faiz gibi tedbirlerle ikili dip tutmasını bekleyeceğiz.

Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    ben ilk günler çok ciddiye aldım, önlem aldım ama piyasa yanlış yaptığımı söyledi, sonra piyasa aldığım önlemi aldı ben dışar da kaldım halbuki 300 liradan gram ful duracaktı. o yüzden dayak bile nasiple yeniyor.
    Maalesef. Zaman vermek gerekiyor. Boyle buyuyecegini dusunmedik.

Ankete katilanlarin %36'si borsadaki fiyatlarin firsat oldugunu soylemis. %78'i hala dip gorulmedigini soylemis.

The early results are in from America’s average investors: The coronavirus outbreak’s impact on the global economy means weak equities markets may have further downside to go.

After two weeks of extreme volatility in markets not seen since the Christmas Eve massacre of 2018 — which sent the major indices into correction and countless stocks into bear markets —investors are bracing for the worst. In a new Yahoo Finance poll of more than 15,000 people, 78% said they do not believe the stock market has bottomed. When asked if stocks — again well off their mid-February highs — represented a buying opportunity of a lifetime right now, only 36% said Yes.

Sayfa 40/1003 İlkİlk ... 3038394041425090140540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •