Sayfa 5/1003 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 33 - 40 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. J Pierpont Morgan'ın "altın gerçek paradır" lafını ettiği 1912 yılından bu yana 108 yıl geçti, bu arada 1913 yılının sonunda FED faaliyete geçti ve böylece para piyasalarının ırzına geçme süreci de başlamış oldu. Altın; tek başına bir kurtlar sürüsüne karşı savaş vermektedir. Bu kurtlar sürüsü dünyadaki tüm merkez bankalarından oluşuyor. Evet, altın tek başına dünya merkez bankalarına karşı savaşıp duruyor ama bu savaşı kazanması mümkün değildir çünkü karşı tarafta tüm dünya merkez bankaları var. İşbirliği yapan düzinelerce merkez bankasına karşı bu savaşı altın tek başına kazanabilir mi? Hayır, kapitalizm var oldukça bu savaşı altının kazanması mümkün değildir.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. Doğal olarak merkez bankaları ellerindeki FIAT para sistemini (fraksiyonel rezerv sistemi sayesinde karşılıksız para basmak) asla terk etmek istemeyeceklerdir. FIAT para sistemi var oldukça esas güç merkez bankalarında olacak. Zaten FIAT para sistemi batarsa kapitalizm de batar. Kapitalizm batana kadar da mevcut durum bu şekilde devam etmeye mahkumdur yani altın tek başına dünya merkez bankalarına karşı savaşmaya devam eder durur ama işbirliği yapan dünya merkez bankaları karşısında kaybetmeye mahkumdur. Merkez bankaları ellerindeki gücü kaybetmeyi göze alamaz ve altının savaşı kazanmaması için ellerinden gelen her şeyi yapmak zorundalar. Eğer beklentiniz kapitalizmin batması yönünde ise altına gömülün, aksi halde dünya merkez bankaları ile ayni cephede yer alın ve altından uzak durun.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. Kapitalizm batmaz çünkü yaratıcılık özelliği var, hatta buna creative destruction deniyor yani "yaratıcı yıkım". Bir teori doğru sonuç vermezse her zaman başka teoriler bulunur. Kapitalist sistemde FED'in bilanço genişleme operasyonları (QE'ler) beklenen sonucu vermediyse o zaman MMT (modern monetary theory=modern para teorisi) devreye sokulur. Kapitalizmde her zaman bir alternatif mevcuttur. Bunun ön şartı da gücün merkez bankalarında kalmasıdır yani mevcut sistemde altının sürekli dayak yemesi gerekiyor.

4. Mr.Market (piyasa) henüz tam olarak bir sonuca varabilmiş değil. Piyasa dün verdiği mesajda "kral çıplak" demiş olsa bile o mesaj dün içindi. FED'in zamansal açıdan sürpriz bir şekilde açıkladığı 50 baz puanlık indirimin pozitif bir adım mı olduğu yoksa ekonomik küçülme beklentisini karşılamaktan uzak mı kalacağı ile ilgili piyasa muallaktadır şu anda. Ayılar bir taraftan aşağıya doğru, boğalar ise öte taraftan yukarı doğru çekmeye çalışıyor piyasayı. Bu da volatiliteyi artırdığı gibi her 2 yöne doğru ani salınımların da önünü açıyor. İçinde bulunduğumuz konjonktür nedeniyle boğalar bu savaşı kazanacaktır çünkü Kasım ayındaki seçim dolayısıyla Trump boğaların kazanması için elinden geleni ardına koymayacak.

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    İçinde bulunduğumuz konjonktür nedeniyle boğalar bu savaşı kazanacaktır çünkü Kasım ayındaki seçim dolayısıyla Trump boğaların kazanması için elinden geleni ardına koymayacak.
    Özetlersem; FED'in faiz indirimleri de dahil olmak üzere Trump'ın alacağı her aksiyon küresel piyasalar için olumlu olacağı gibi TR gibi gelişen ekonomilere de doping etkisi yapacaktır. Piyasadaki volatilite atlatılır atlatılmaz büyük piyasa oyuncuları (hedge fonları, yatırım fonları, risk sermayesi, endowment'lar vs) bu senaryoya odaklanacaklar.

Evet meteorumuz eksik kalmisti, o da gelecek ay dunyani patlatacakmis.

Asteroid warning: NASA tracks a 4KM killer rock on approach - Could end human civilisation

AN ASTEROID capable of ending human civilisation if it hits will approach our planet in April, NASA's asteroid trackers have confirmed.

By Sebastian Kettley
    PUBLISHED: 00:26, Wed, Mar 4, 2020 | UPDATED: 01:46, Wed, Mar 4, 2020

https://www.express.co.uk/news/scien...-asteroid-news

7. Bu meteor direkt hb genel müdürlük binasına doğru mu geliyor ?

8. Günaydın kahve sakinleri. Haftanın 3 günü kaldı. Akşam ezanı hızlı okunur, diğer ezanlara göre. Çünkü sura üfleme ve kıyamet akşam ezanı vaktinde kopacaktır. Bizim için küçük kıyamet olan 1929 devriyesi bu kalan 3 günde çok ince bir çizgi ile Belkide netleşecek. Dow ve averesi yüzde 2-3 daha uzaklaşmalı. Faiz bizi bu kritik çizgiden alabilir. 655 güvenli bölge. Dün bankaları aldılar çünkü çöküşde bankalar daha çok etkilendi. Bunu Vakko örneği ile anlattık. Yüzde üçyüz artanlara fazla zeval gelmediğini söyledik. 25 bin puan geri çekilmenin en büyük nedeni vadeli piyasa oldu. Vob da ky uyanık pala vobda para kazanmak İçin birden fazla vurması gerekiyor. Yüzde üç, düşüş arkadan bür yüzde dört sonra beş derken pala ekmeğini üçüncü düşüşde kazanıyor yada kazanana kadar vuruyor. Küçük kıyameti izliyoruz 655 üstü kapanışlar lazım .

Sayfa 5/1003 İlkİlk ... 345671555105505 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •