Sayfa 813/1003 İlkİlk ... 313713763803811812813814815823863913 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 6,497 - 6,504 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. British Arab Bank'ı emsal göstermiştim burada. Bir kaç ay önce bu bankaya ABD makamları 400 milyon dolara yakın bir mali ceza kesmişti. İngilterenin BDDK'sı ABD'deki makamları uyardı ve bu cezanın bankanın batmasına yol açacağını söyledi. Bunun üzerine ABD makamları %99'u (yüzde doksan dokuzu) aşan bir ıskontoya giderek cezayı 400 milyondan 3 küsür milyon dolara indirdiler yani orijinal cezanın %1'inden bile az bir seviyeye, hemen akabinde de bu ceza kesinleşiverdi. Dediğim gibi oradaki makamların amacı suçlu olduğu iddia edilen kurumu batırmak değildir, bu yüzden de makul bir mali ceza ile işi bitiriyorlar.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    British Arab Bank'ı emsal göstermiştim burada. Bir kaç ay önce bu bankaya ABD makamları 400 milyon dolara yakın bir mali ceza kesmişti. İngilterenin BDDK'sı ABD'deki makamları uyardı ve bu cezanın bankanın batmasına yol açacağını söyledi. Bunun üzerine ABD makamları %99'u (yüzde doksan dokuzu) aşan bir ıskontoya giderek cezayı 400 milyondan 3 küsür milyon dolara indirdiler yani orijinal cezanın %1'inden bile az bir seviyeye, hemen akabinde de bu ceza kesinleşiverdi. Dediğim gibi oradaki makamların amacı suçlu olduğu iddia edilen kurumu batırmak değildir, bu yüzden de makul bir mali ceza ile işi bitiriyorlar.

Belki bizimkim de öyle olacak. İlk önce yüksek bir ceza... Hisse iyicene düşücek... Sonra iskonta yapılacak hisse füze gibi yukarı.. Böyle bir marj arada birilerinin cebine de girebilir. Baştan makul bir ceza veya ceza verilmemesi zaten hisseyi 25/26 liralara atar ilk etapta.

3.  Alıntı Originally Posted by browjn Yazıyı Oku
    Belki bizimkim de öyle olacak. İlk önce yüksek bir ceza... Hisse iyicene düşücek... Sonra iskonta yapılacak hisse füze gibi yukarı.. Böyle bir marj arada birilerinin cebine de girebilir. Baştan makul bir ceza veya ceza verilmemesi zaten hisseyi 25/26 liralara atar ilk etapta.
    Komutanım ağzından bal damlıyor. Olumlu senaryoda 1 x DD olur diyorsun ama ABD yargılamasından olumlu sonuç gelmesi durumunda bile mevcut ekonomik koşullarda HALKB'nin 1 DD ye yani 26 tl ye çıkması bence mucize olur.
    14 Mayıs 2024'de 19.96'dan BJKAS aldım. Elimdeki nakidi PP fonunda tutuyorum ve sadece ayağıma fırsat geldiğinde kısa vadeli gir-çık yapıyorum. Tüm TL portföyüm 30.4.2025 vadeli Forward dolar alım sözleşmesi ile hedge'lenmiştir.

4.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Komutanım ağzından bal damlıyor. Olumlu senaryoda 1 x DD olur diyorsun ama ABD yargılamasından olumlu sonuç gelmesi durumunda bile mevcut ekonomik koşullarda HALKB'nin 1 DD ye yani 26 tl ye çıkması bence mucize olur.

Hocam, yılların acısı var. İlk etapta çıkar buralara... Sonra başka taktikler yapılır onu bilmem. 7/8 dolar ortalama ile halka arz edilmiş bir hisseden bahsediyoruz. Bir uçurma olacak hocam... Nerede durdururlar meçhul??? Tabiki az bir ceza veya davanın düşmesi koşuluyla. Bu senaryom gerçekleşir hocam. Neleri gördük biz bu bistte değil mi?

5.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    ABD yargılamasından olumlu sonuç gelmesi durumunda bile mevcut ekonomik koşullarda HALKB'nin 1 DD ye yani 26 tl ye çıkması bence mucize olur.
    Yukarıdaki yoruma istinaden şunu da eklemem lazım: 2008-2009 küresel krizi sürecinde HALKB en düşük seviyeye indiğinde (temettüler düşülmüş bazda 2.70, düşülmemiş yani spot fiyat bazında ise 3.30) bile hemen hemen 1 DD'den yani ful defter değerinden işlem görüyordu ve defter değerinin altına inmedi diyebiliriz. Spot (temettülerden arındırılmamış) bazda hisse en düşük fiyatı 2009 Martında 3.30 da görmüştü (temettüler düşüldükten sonra 2.70 ediyor) ve spot piyasa değerimiz hisse en düşükte iken 3.30x1.25=4.1 milyar tl ediyordu, 2009 Mart ayında bankanın özkaynakları yani defter değeri de hemen hemen bu kadar idi. Özetle; 2008-2009 küresel krizinde bile HALKB hissesi defter değerinin altına inmedi. ABD yargı süreci ve olası mali cezalar devreden çıktığında; bir ihtimal browjn Komutan'ın dediği gibi 1xDD'ye yani 26 tl ye doğru yol almaya çalışabilir aynen 2008-2009 krizinin en kötü anında gerçekleştiği gibi. Burası borsa, olmaz olmaz.

6.  Alıntı Originally Posted by browjn Yazıyı Oku
    Hocam, yılların acısı var. İlk etapta çıkar buralara... Sonra başka taktikler yapılır onu bilmem. 7/8 dolar ortalama ile halka arz edilmiş bir hisseden bahsediyoruz. Bir uçurma olacak hocam... Nerede durdururlar meçhul??? Tabiki az bir ceza veya davanın düşmesi koşuluyla. Bu senaryom gerçekleşir hocam. Neleri gördük biz bu bistte değil mi?
    Valla çok doğru dedin Komutan. Eğer 190 milyar tl aktifleri olan QNBFB şu anda 140 milyar tl lik bir piyasa değerine sahip olabiliyor ise 500 milyar tl lik aktifleri olan HALKB neden 30 milyar tl (QNBFB'nin 5 te 1 i) etmesin?

7. ADR'leri takip ediyorsunuz değil mi? New York'ta işlem gören OTC (tezgah üstü) piyasası bu. Halkbank hisseleri için THBIY kodu var ve 1 THBIY 2 tane HALKB'ye eşittir. Gerçi ADR'ların piyasası çok sığdır ve genellikle BİST'i taip eder ancak nadiren de olsa tiyo verdiği de olur ADR'ların.

8. ADR'lar için diğer bir örnek THYAO'nun ADR'si olan TKHVY'dir. THYAO'nun New York'ta işlem gören ADR'ları bunlar ve 1 TKHVY 10 lot THYAO'ya eşdeğerdir. Son derece sığ bir piyasa bu. Bazen günlerce işlem olmaz. Ancak alım talebi olduğunda ADR'ın tahta yapıcısı tek bir fiyattan kendi envanterinden satışını yapar. BİST'teki spota oranla TKHVY %12 lik bir prim yaparak 15.70 dolardan kapattı bugün New York'ta. BİST'teki THYAO bazında bu rakam 1.57x6.8=10.7 tl ediyor, demek ki BİST'teki spota oranla %5 gibi bir prim öngörmüş THYAO ADR tahta yapıcısı.

Sayfa 813/1003 İlkİlk ... 313713763803811812813814815823863913 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •