Sayfa 389/1003 İlkİlk ... 289339379387388389390391399439489889 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 3,105 - 3,112 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. SP500 matriksi:

23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2. Bu arada endeksler için aşırı kötümser arkadaşlar var.Bilmiyorum belki de dedikleri yere kadar düşebilir borsada olmaz diye bir şey yok.Ama şu da var krizlerde çok kişi aynı psikolojiye giriyor.Karamsarlık kaplıyor. Güne odaklanip büyük resmi görmüyor çoğu. Daha 1 ay önce 80 den korkmadan tek kalemde aldığı malı şimdi 25 liraya almaya çekiniyor, alsa da kademeli alıyor.

Bu gün gibi aklımda. 2008 krizinde 3 liradan 1,60 a düşen vakbn ı daha düşmez deyip aldım. Aldığım gibi düşmeye başladı. Panikle biraz zararına verdim. 1.01 e kadar indi sonraki günlerde. Oh be iyi ki satmisim dedim.

1 veya 2 sene sonra ne oldu .Vakbn 8 leri gördü.

Böyle olacak diye demiyorum ama olabilir de diyorum. 101.000 endekste mal aldım. Pd dd. i 0.28 aldığım hisselerin.Burdan da birkaç yılda kazanamazsam veya bu hisseler ilelebet aldığım fiyatları gecmeyecekse o zaman sorun bendeymis deyip başka çözüm ararım artık
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3. FED bilançosu (elindeki faiz getiren tüm menkul kıymetler) 4.7 trilyon dolarda şu anda ve roket gibi yükseliyor 10 triyon dolara kadar yolu var (not: Eylül 2019'dan itibaren repo piyasasına pompaladıkları dolarlar da bilançoya dahil edilmiş, zaten olması gereken de bu idi ama FED repo enjeksiyonu için "bu bir QE değildir" deyip durdu, neticede bal gibi QE imiş çünkü bu dolarlar bilançoya eklendi):

23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku
    101.000 endekste mal aldım. Pd dd. i 0.28 aldığım hisselerin.Burdan da birkaç yılda kazanamazsam veya bu hisseler ilelebet aldığım fiyatları gecmeyecekse o zaman sorun bendeymis deyip başka çözüm ararım artık
    THYAO'dan korkma yahu, 40 milyar defter değeri olan şirket 11 milyar tl lik bir piyasa değerinden işlem görüyor, hisse başına DD 29 tl ama hisse 8 tl de sürünüyor, HALKB'den sonra en ucuz 2. kağıt DD bazında, eğer yönetim kurulu ve TVF biraz akıllı olursa borsada işlem gören ve sermayenin %49'una tekabül eden 680 milyon hisseden alabildiği kadarını alır, şu anki fiyattan tümünü almaya kalksa 5.5 milyar tl ediyor, geçen sene elde ettiği net kârdan biraz fazla bir rakam

5. Yıldıztozu, ninemin çocukluktan itibaren benim kafama kazıdığı o meşhur laflarından biri sana gelsin:

faint heart never won fair lady

anlamını çıkarmak da sana kalsın

ipucu vereyim: faint heart "pısırık, korkak" demektir Türkçede

6.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Yıldıztozu, ninemin çocukluktan itibaren benim kafama kazıdığı o meşhur laflarından biri sana gelsin:

faint heart never won fair lady

anlamını çıkarmak da sana kalsın

ipucu vereyim: faint heart "pısırık, korkak" demektir Türkçede
    Senin nine bu kadar yüksekten mal aldığını görse don kişot yaratmisim diyerek suçluluk hissederdi kesin Th usta.
    Ama uzun vadede kazanacagiz beraber.

7.  Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku
    Senin nine bu kadar yüksekten mal aldığını görse don kişot yaratmisim diyerek suçluluk hissederdi kesin Th usta. Ama uzun vadede kazanacagiz beraber.
    adamlar yüz milyarlarca dolarlık pozisyonlarda hem de çok yüksek kaldıraçlarla ful malda yakalanmışlar şimdi de batmamaya çalışıyorlar, öte yandan ben 2 pozisyonda da ters yakalandım ama bende kaldıraç filan yok, borsa portföyüm ise hala %50 civarında nakitte, ne panikleyecek ne de korkacak bir durum söz konusu değil benim için çünkü hem ihtiyacım olmayan para ile borsadayım hem de bekleme lüksüm var, elbet zamanı geldiğinde bu pozisyonlar toparlayacaktır, bugüne kadar 1 düzine kriz yaşamış biri olarak gayet rahatım

Ahmetg Guest
    Amerika 2008 den beri akil almaz para basiyor. Hemde bastigi para miktari katlanarak artiyor ama ne enflasyon artiyor nede dolarin degeri dusuyor. Olay teknik degil psikolojik.

Insanlarin abd ye guveni herseyden onde geliyor. Altinin deger kaybetmeside bundan. Global krizde aclik kitlik panikte altin degil dolar degerlidir. Dunya batar ama FED batmaz.

Simdi bu virus olayindan dolayi toplam borca yakin para basacaklar ama abd de enflasyon hic artmayacak ve dolarin degeri gram dusmeyecek.

Cunku olay teknik degil psikolojik. Insanlarin amerikaya guveni tam. Bu guveni sarsacak hicbir kuvvet yok.

Sayfa 389/1003 İlkİlk ... 289339379387388389390391399439489889 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •