Sayfa 404/1003 İlkİlk ... 304354394402403404405406414454504904 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 3,225 - 3,232 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1. deflasyonist ortamın zıddı olan enflasyonist ortam ile mücadele nispeten çok kolaydır çünkü ana nedeni talepteki patlama ile birlikte M2 para arzındaki artıştır ve bunlara mücadele edip normalleşmeye dönmek mali/fiskal politikalarla rahatlıkla yapılabilir mesela faizleri artırırsınız para arzında kısıtlamaya gidersiniz, kısa bir süre resesyonla boğuşursunuz ama sistem yeniden normale döner
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Küresel ekonomilerin özellikle de gelişmiş olanların (en başta ABD, Avrupa ülkeleri, Japonya) karşı karşıya oldukları en büyük risk deflasyonist bir depresyon ortamıdır. Şu anda böyle bir risk var hem de çok ciddi olarak. Böyle bir ortam; taleple birlikte fiyatların düştüğü, işsizliğin zirve yaptığı, şirketlerin battığı çok rezil bir ortamdır çünkü bunu ortadan kaldırmak çok güçtür, istediğiniz kadar para pompalayın eğer talep yok ise elinizde patlar. İşte şu anda karşı karşıya kaldığımız durum budur.
    Th usta bahsettigin depresyon veya resesyon kötü ihtimallerden birisi olursa dünyanın bundan kurtulması yaklaşık kaç yıl alabilir.Mesela 1929 krizi kadar uzun olmaz herhalde hiçbir kriz?

3. o yüzden hükümetler her zaman enflasyonist ortamı deflasyonist ortama tercih eder ama deflasyonun önlenmesi de çok ama çok zordur hatta imkansıza yakındır, elimizde çok iyi bir emsal var: Japonya. deflasyon sarmalında 20 seneden fazla sürünmeye devam ediyor. Deflasyonist depresyona tam anlamıyla da girmiyor ama. Ya kısa bir süreli bir resesyon yaşıyor veya da güdük ekonomik büyümelerle günü geçiştiriyor. Ama sonuç değişmiyor çünkü deflasyon ortamına girdiler ve 20 yıldan fazla zaman geömesine rağmen bir türlü çıkamadılar.
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by şahna Yazıyı Oku
    ama şangay için primsiz
    dow için balon da yakalandı diyorlar
    Şahit olduğumuz manyak satışların arifesinde ve ABD borsaları zirvelerdeyken medyan F/K oranı 19-20 gibiydi, hisselerin ortalama yıllık temettü getirisi ise %2-3 aralığındaydı, risksiz ABD gösterge devlet tahvili ise yılda %1 getiriyordu, yıllık mevduat faizi ise %1 in altındaydı, hisselerin temettü getirisi tahvillerinkinin 2-3 katı gibiydi. Bana pek balon gibi gelmedi bu rakamlar

5.  Alıntı Originally Posted by Yıldıztozu Yazıyı Oku
    Th usta bahsettigin depresyon veya resesyon kötü ihtimallerden birisi olursa dünyanın bundan kurtulması yaklaşık kaç yıl alabilir.Mesela 1929 krizi kadar uzun olmaz herhalde hiçbir kriz?
    bu konuda hiç bir şekilde bir öngörüde bulunamayız çünkü pek çok bilinmeyen var, bilirsin çok bilinmeyenli bir denklemi çözmek için bilinmeyen sayısı kadar denklem gerekir, bunu söylemekle beraber ben ümitliyim çünkü tüm dünya hükümetleriyle merkez bankaları koordineli bir şekilde ful işbirliği yaparak ciddi sıkıntıları olan ekonomileri düze çıkartmak için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklar hem de gecikmeden, işte bu gelişme çok olumludur, mesela ABD tek başına 5 trilyon dolar pompalayacak (benim şahsi öngörümdür), bu gelişmelerin sonucunda her ne pahasına olursa olsun deflasyonist depresyonun ortaya çıkması mutlaka önlenecektir çünkü eğer önlenemezse kapitalizm ölümcül bir yara alır ve sosyal patlamalar isyanlar çıkar, bildiğimiz huzur ve güven ortamı artık mazide kalır

6. küresel ekonomiler şu anda 2. dünya savaşının ekonomik açıdan yaptığı hasardan daha büyük bir risk ile karşı karşıyadır, şu anda olumlu olan şey ise gelişmiş ekonomilerin liderlerinin bu gerçeği bilmeleridir, ölüm kalım savaşı söz konusu artık ve ne pahasına olursa olsun statüko korunacaktır, bunun tercümesi de trilyonlarca dolarlık devasa parasal gelişmelerin yolda olduğudur

7. mesela Almanya hükümeti ilk etapta yıllık GSMH'sının 10 da 1 i kadar 356 milyar euroluk borçlanma yapmak için yetki talep etti ve alacaktır, borçlanma konusunda über temkinli olan Almanya bile bu cihete gittiğine göre diğer ülkeleri siz düşünün

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla, Adalet Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, nafaka alacaklarına ilişkin icra takipleri hariç olmak üzere, tüm icra ve iflas takipleri 30 Nisan'a kadar durduruldu.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

Sayfa 404/1003 İlkİlk ... 304354394402403404405406414454504904 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •