Special Days Image
Sayfa 715/1003 İlkİlk ... 215615665705713714715716717725765815 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 5,713 - 5,720 arası.

Konu: HALK Cafe - II

1.  Alıntı Originally Posted by 666 Yazıyı Oku
    O buffet daha dun havacilari satip arkasina bakmadan kacmadi mi?
    Buffett 30 ağustosta 90 yaşını doldurmuş ve 91 den gün almış olacak, adamın eski halinden eser yok, beyni sulanmıştır muhtemelen, artık Bill Gates ile briç filan da oynamıyor çünkü kağıt saymayı beceremeyip zırt pırt yanlış kağıtları oynadığı için Bill onu fırçalayıp duruyor, konuşmuyorlar küsler
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

2.  Alıntı Originally Posted by KIZILDAG Yazıyı Oku
    size bir dolar grafiği çizeyim, az sakinleşin. hayali grafik ama, mesnetsiz yani. Merkez İMF ye giderse bir iki sene esir eder bizi.
    Financial Times TCMB'nin net döviz rezervi 1.5 (bir buçuk) milyar dolara indi diye geçen hafta yazdı zaten, TC'nin acilen 75 milyar dolara ihtiyacı var yani yıllık GSMH'nin %10'u kadar bir nakide (şahsi görüşümdür)
    23 Aralık 2021'de portföyün %50'si ile 11.18 den dolar aldım. Geri kalan %50 ile al-sat yapıyorum.

3. 2019 4Ç bilançosunda 2.5 milyar tl lik bir türev (swaplardan kaynaklanan) zararı vardı hatırlarsanız. 2020 1Ç itibariyle bu zarar azalmış olacak zira dolar mevduat faizi ile TL mevduat faizi arasındaki makas daha da daraldı 1Ç sürecinde ve 11-2=%9 oldu kabaca. 2019 4Ç itibariyle bankanın elinde 66 milyar tl gibi swap pozisyonu olduğunu hesaplamıştım. Bu rakam şuradan geliyor:2019 4Ç dolar-tl yıllık mevduat makası=17-2=%15, swap pozisyonumuz o zaman (2.5 : 0.15) x 4=66 milyar tl olmalı. 2020 1Ç sürecinde 1 milyar dolar daha eklendi tahminimce ve bu rakam 66+6=72 milyar tl ye çıktı. O zaman 2020 1Ç itibariyle yazacağımızı tahmin ettiğim türev pozisyon zararı (72x0.09) : 4=1.6 milyar tl gibi olacak yani bir önceki çeyreğe nazaran 900 milyon tl düşecek ve bu da doğrudan 2020 1Ç net kâr rakamına eklenecek. Demek ki 2020 1Ç net kâr rakamı sadece dolar-tl makasındaki düşüş nedeniyle 900 milyon tl lik bir doping alacak.

4. Bakın, mevcut kriz ekonomik nedenler yüzünden çıkmış bir kriz değildir. Geçmişte hemen her zaman krizler ekonomiden kaynaklanmıştı ama bu sefer durum böyle değil. Ekonomiler gayet yolunda giderken bu coruna olaytı vuku buldu ve ekonomiyi ciddi şekilde etkiledi. Tamam, 2020 2Ç büyüme rakamları felaket gelecek bu kesin. Özellikle ABD'de 2020 2. çeyrekte %40 gibi bir daralma bekleniyor. Ancak bu daralma ertesinde küresel ekonomilere pompalanan trilyonlarca dolar yüzünden V tipi bir tepki gelecektir.

5. ABD merkez bankası FED'in bir önceki rekor bilanço seviyesi yuvarlak 4.5 trilyon dolar idi. Ama an itibariyle FED bilançosu 6 trilyon dolara çıkıp yeni bir zirve yapmış durumdadır. Bu rakam çok yakında 10 trilyon dolara çıkacaktır hatta onu bile aşacaktır. Avrupa Birliği MB, Japonya MB, Çin MB, İngiltere MB vs vs tüm dünya merkez bankalarının piyasalara pompalayacağı rakamlar devasa boyuttadır bunu unutmayalım.

6. Coruna krizi arifesindeki durum:
    Avrupa merkez bankasının bilançosunun büyüklüğü yıllık GSMH'nin %40 ı kadar idi yani kabaca 8 trilyon dolar gibi. FED'inki 4.2 trilyon dolar idi (geçen eylülde çıkan repo krizi arifesinde 3.7 trilyon dolara inmişken 500 milyar dolar pompalamak zorunda kaldı FED). Japonya Merkez bankasının bilançosu ise GSMH'nin %110 u kadardı yani 5.5 trilyon dolar. Bu 3 merkez bankasının toplam bilanço büyüklüğü 18 trilyon dolara yakındı.

Şu anki durum:
    Şu ana kadar bu 3 MB artı Almanya hükümeti piyasaya 6 trilyon dolar gibi bir likidite pompalamış durumdadır. Eğer ABD merkez bankası Japonya merkez bankasını kendisine emsal olarak alırsa, önümüzdeki yıllarda sadece FED'in piyasaya pompalayacağı nakit 25 trilyon dolara kadar çıkabilir ve böylece bilançosu 30 trilyon dolara çıkmış olur yani GSMH'nin %130'una. Önümüzdeki yıllarda sadece FED 25 trilyon dolar gibi mega bir pompalama yapacaksa, diğer dünya merkez bankaları ile birlikte bu rakam 50 trilyon dolara çıkar. Devasa meblağlar bunlar.

Ahmetg Guest
     Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Japon merkez bankası Yen (JPY) basa basa bir hal oldu, sonunda da Japonya Merkez Bankasının bilançosu ülkenin yıllık GSMH'sinin %110 una çıktı yani 5x1.1=5.5 trilyon dolara, bu rakam coruna krizi arifesindeki rakamdır, buna ilaveten 1 trilyon dolarlık daha parasal genişleme yapmaya karar verdi JMB yani bilanço 6.5 trilyon dolara (yıllık GSMH'nin %130'una) çıkmış olacak, ama Yen (JPY) bu süreçte değer kaybetmedi bilakis değer kazandı, 2. dünya savaşının ertesine 1 dolar 1000 Yen alıyorken şimdi 1 dolar sadece 108 Yen alabiliyor, son 25 yıldır resesyonlarla ve deflasyonla boğuşan ekonomik büyümesi reel bazda yatay giden Japonya'nın para birimi nasıl oluyor da değer kazanabiliyor? Demek ki para basan ülke "G7 ülkesi" ise onun para birimi etkilenmiyor.
    Guzel kardesim. Senin bilgilerinden cok faydalaniyoruz gercekten cok mutesekkirim ama yukaridaki yazina ithafen bir iki yorum yapicam

Her para basilan ortamda enflasyon artmaz. Para basildigi zaman enflasyon cikmasi icin ilk once o paranin digital olarak banka aciklarini kapamak (ABD de oldugu gibi ) icin degil bilfiil piyasaya surulmesi gerekir (Turkiyede oldugu gibi).

Ikincisi para basilan ortamda para carpaninin (velocity of money) nin pozitif olmasi sarttir. Yasli ulkelerde ornegin Japonya heryerde her zaman ornegi veilir, cok yasli bir ulkedir ve velocity of money negatiftir cunku yasli insanlar az harcar az tuketir az gezer. O yuzden Japonya istedigi kadar para bassin enflasyon yukselmez.

Turkiye de ise durum tam tersidir cunku veolcity of money pozitiftir. En ufak para basiminda ve bu paranin piyasaya surumunde millet deli gibi evime mobilyami alayim cep telefonunumu degistireyim yurtdisina seyahatemi gideyim arabami alayim cildirir. Boyle bir ortamda enflasyon patlar

ABD de ise 2008 den beri FED bilancosu sapik gibi artti. 8 TN dolardan borc simdi 24 TN dolara cikti ama ne faiz yukseldi ne enflasyon yukseldi nede dolarin degeri dustu. Iki sebebi var. Birincisi basilan dolarlarin %80 i yurtdisina gidiyor cunku dolar global para. Ikincisi ABD Japonya kadar yasli olmasada TR ye gore baya yasli ve tuketim hizi artmiyor. Bu yuzden enflasyon yaratmiyor. 3. sunu unuttum. FED in bilancosundaki paralar piyasaya hepsi surulmedi genelde banka aciklarini kapamada kullanildi 2008 ve sonrasinda. Butun bunlar ABD yi cok farkli bir konuma getiriyor.

Yukarida bahsettigin JPY nin degerinin ABD dolarina gore yukselmesinin sebebi enflasyon farki sanirim. Japonyada eksilerde ABD de pozitif.

8. Hatırlarsınız, 2008 krizi yüzünden FED bilançosu 0.8 trilyon dolardan 2017 yılındaki 4.5 trilyon dolara kadar çıkmıştı yani FED 9 yılda 3.7 trilyon dolar karşılıksız para basıp piyasaya enjekte etmişti. Ekim 2017'de ulaşılan 4.5 trilyon dolardaki zirveden sonra FED bilanço küçültme operasyonlarına başladı ve Eylül 2019 itibariyle de bilançosunu 4.5 trilyon dolardan 3.7 trilyon dolara düşürmüştü yani piyasadan 2 yılda 800 milyar dolar likidite çekmişti. 2019 Eylülünde ABD'de repo krizi çıktı ve FED yeniden karşılıksız para basıp piyasaya sürmeye başladı. Böylece COVİT krizi arifesinde bilanço 3.7 den 4.2 trilyon dolara çıkmış oldu yani 5 ayda FED piyasaya 500 milyar dolar pompalayıverdi.

Sayfa 715/1003 İlkİlk ... 215615665705713714715716717725765815 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •