Sayfa 717/1003 İlkİlk ... 217617667707715716717718719727767817 ... SonSon
Arama sonucu : 8023 madde; 5,729 - 5,736 arası.

Konu: HALK Cafe - II

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    aynen, maalesef ben tam anlamıyla Pollyannacılık yaptım, coruna olayının büyüklüğünü ve gidişatını doğru tahmin edemedim, gerçi bu coruna olayı 6 standart sapmalık bir olay idi yani böyle devasa bir etkinin ortaya çıkma olasılığı bilimsel bazda trilyonda 1 den bile daha ufak idi
    Bosver TREND, hepimizin elinde patladi hisseler, sadece senle ilgili degil. Kac senedir ayi piyasasindayiz. Hissede carpilmayani da enflasyon carpiyor zaten. Lose-lose.

ah şu TREND de hep kandil geceleri geliyor.
    Biz Tanrı ile başbaşa kaldığımızda ortaya çıkıyor.
    sorular soracaktım yine kaçırdım.
    ben insanlığın basit temel taşıyım.
    beni yıkan kendi saltanatını yıkar.(şahanşahna)

3.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Ama bilanço şu anda 6 trilyon dolara çıkmış durumdadır yani son 1 ayda 2 trilyon dolara yakın arttı. Çok yakında bu rakam 10-12 trilyon dolara çıkmış olacak. Yukarıda değindiğim gibi, önümüzdeki yıllarda FED bilançosu yüksek ihtimalle 30 trilyon dolara kadar genişlemeye devam edecek yani Japonyayı baz alarak yıllık GSMH'nin %130'u gibi bir seviyeye. Bunun anlamı da önümüzdeki yıllarda FED'in piyasaya 24 trilyon dolara yakın bir likidite daha pompalayacağı yani karşılıksız para basacağı oluyor. Manyak bir rakam bu. Sonuç olarak şunun altını çizeyim: Böyle bir ortamda menkul kıymetler özellikle de hisse senetleri toparlanmak zorundadır.
    şöyle söyleyeyim hisse toplamak zorunda değiller. ödenmesi gereken tahvilleri ödeseler. alacaklı tarafın insiyatifine kalıyor.
    onların yerinde olsam şu anda doları petrol veya altın üzerinde işlem yapmayı veya ağırlıklı olarak işlem yapmayı tercih ederim.
    global resesyon net görünüyor böyle durumda hisse alıpta 2-3 yıl bekleyecek parayı bağlamazlar.
    %80 altın+petrol alırlarsa %20 dipten hisse alırlar. O da dj,sp,nasdaq dipten kaldırmaya yetmez diye yorumluyorum.
    Ayrıca bizim ülkeye yatırım onların masasında yok. Bu yüzden o yatırımın geleceğini hiç sanmıyorum...

4.  Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    Halkbankasının 500 milyar tl ye yakın konsolide aktifleri var 2020 1Ç itibariyle ama piyasa değeri 6 milyar tl. TR'deki özel bankaların normal şartlarda aktif kârlılığı yıllık net bazda %2-3 aralığındadır yani ortalama %2.5. Kriz ortamlarında ise bu rakam yarıya iner yani %1.25 e. Kamu bankaları için bu rakam %0.75 gibidir (özel bankalarınkinin %60 ı kadar). Demek ki Halkbankası kriz ortamında bile 500x0.0075=3.75 milyar tl lik bir net kâr elde etmeli. Gelgelelim banka son 1 yıldır bu rakamın çok altında kâr elde ediyor. İşte "profesyonelce yönetim" den kastım budur. Bank maalesef çok kötü yönetilmektedir.
    söylediğin değerler belki abd bankaları için veya dünya bankları için olabilir ama burası Türkiye. ortam koşullar farklı.
    buna bağlı olarak genellemeler burada işe yaramaz. Diğer yandan yönetim banka tarafından değil devlet yetkileri tarafından yapılıyor. görev zararı oluşuyor. Belki görev zararı oluşmasa görevlere vakit harcamasalar 3.75 milyar tl nin çok çok üzerinde 20-30 milyar tl para kazanacaklar.
    Çalışanlar kaliteli müşteriye yüksek oranlardan kredi vermek yüksek gelir elde etmek yerine sıkıntı esnafa düşük kar marjlı kredi verip birde geri toplamak için uğraşıyor. kaynaklar israf oluyor.
    Bu yıllarca sürecekse o zaman halkbankın yıllarca sağlam kar etmemesi demek değil midir ? Değeri neden artsın.

Alıntı Originally Posted by TRENDHOUND Yazıyı Oku
    2020 1Ç itibariyle 500 milyar tl konsolide aktifleri olan Halkbankasının piyasa değeri 6 milyar tl.
    Öte yandan aktifleri 190 milyar tl olan QNB Finansbankın piyasa değeri 131 milyar tl.
    Eğer biz QNBFB gibi fiyatlanmış olsaydık hisse fiyatımızın 5 (beş) tl yerine [(131 : 190) x 500] : 1.25 = 276 (iki yüz yetmiş altı) tl olması gerekirdi. 5 tl nere 276 tl nere.
    Bu işte büyük bir yanlış var ama bu yanlış nerede ve kimden kaynaklanıyor?
    Yanlış anlama yok herşey ortada gerçek ve net. Sen sorun olduğunu düşünüyorsun.
    Yaptığın hesaplama yanlış. Pozisyonuna göre görmek istediğin için 276 diyorsun.
    Yukarıda yaptığın yıllık net kar hesabı kısmen cevabı.
    Biri düzenli kar ediyor. Diğeri dengesiz.
    Birisi Kar a oynarken. Diğeri görev alıp zarar ediyor.
    Birisi kaynaklarını gelecek için teknoloji için harcarken. Diğeri görev zararını azaltmak için çırpınıyor.
    Birisi Yabancı yatırımcının desteği ile uluslarası platformun parçası. Diğeri kamu bankası.
    Birisi milyar dolar ceza alma ihtimali çok yüksekken. Diğeri kurallara uyuyor.
    Borsa neyi fiyatlıyor geleceği ?
    virüs yüzünden borsalar neden 2 hafta içinde çakıldı. Bütün firmalar zarar mı etti. Tabi ki hayır.
    Virüsün aylarca süreceği ekonomiyi daraltacağı karlılığı düşüreceği belki 6 ay belki 1 yıl sonrasını fiyatladığı için çakıldı.
    Borsa geleceği fiyatlar. Beklenti alınır gerçekler satılır.
    Yanlış yok tam tersi GERÇEK.

Buradaki diğer yatırımcı arkadaşlar söylediklerime kızmasın. Bende biliyorum Defter değerine göre 1 lot 26 lira falandır.

Guzel analiz yapmislar.

6. Akp iktidarindan once IMF nin kapisinda 300 milyon dolara dilencilik yapan devlet ayrupaya yalvaran hukumet vardi..simdi dunya siraya gecmis devletimiz.hergun ucaklarala yardim gonderiyoruz.....gazi kemal atatür ün yolundan gitmek budur...rahat uyu muatafa kemal..

Butun ulkeyi sattiktan sonra dilenmeye gerek kalmaz zaten. Teknoloji devrinde 20 senede oturdugun yerde kalsan bile zengin oluyorsun. GWP'ye bakmak yeterli. 20 senede dunya bazinda 4 kat artmis.

Sayfa 717/1003 İlkİlk ... 217617667707715716717718719727767817 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •