Special Days Image
Sayfa 677/996 İlkİlk ... 177577627667675676677678679687727777 ... SonSon
Arama sonucu : 7962 madde; 5,409 - 5,416 arası.

Konu: Dolarda Yükseliş Kaçınılmaz VI

1. bu arada
    ölüm raporu nasıl düzenleniyor tabi ki biliyorum
    esasen şu sebeple şu, şu sebeple şu diye bir zincir kurma ve altta yatan hastalığa kadar gitme şansı tabii ki var ama buna dikkat edilmiyor.
    adam kalp krizi geçirmiş ölmüşse, kim onun influenza mı COVID mi şu mu bu mu olduğunu yazdı ocakta? kimse yazmadı tabi ki.

Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    aynı dönemde domuz gribi de salgındı. o nedenle zatürre vakalarında bir artış ortaya koyulsa bile antijen testi olmadan sebep-sonuç ilişkisi kurulamaz.
    dahası, o dönemde ölüm raporlarına ne nasıl girildi bilmiyoruz.
    65-70 yaşındaki bir kişi şimdi COVID+ ise ve yoğun bakımda kalbi durup ölürse ona COVİD+ kodu giriliyor (mesela ölen Profesör doktor hocamız, kalbi durduğundan öldü)
    Ocak salgınında ise kimbilir kaç kişi, hastalığı sırasında kalpten öldü? ve ölüm raporuna kalp yazıldı...
    Domuz gribi uzun süredir var.Ben gene de ilk üç aylık anormal pnomoni vaka artışı ispatlanırsa covid açısından anlamlı olacağını düşünüyorum.Hele ki il bazında yapılırsa misal irandan bulaşın çok olma olasılığı olan van veya edirne antep hatay gibi illerdeki anormal artışın çok anlamlı olacağını düşünüyorum.Hele ki son 5 yıllık kıyas yapılırsa ocak şubat mart için il il çok daha anlamlı olur.İlla mortalite olması şart değil iyileşen pnomonilere de bakarsanız ölüm raporuna ne yazıldığının da önemi kalmaz.Yani pnomoni tanısı alanlar incelense yeter.

3.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Domuz gribi uzun süredir var.Ben gene de ilk üç aylık anormal pnomoni vaka artışı ispatlanırsa covid açısından anlamlı olacağını düşünüyorum.Hele ki il bazında yapılırsa misal irandan bulaşın çok olma olasılığı olan van veya edirne antep hatay gibi illerdeki anormal artışın çok anlamlı olacağını düşünüyorum.Hele ki son 5 yıllık kıyas yapılırsa ocak şubat mart için il il çok daha anlamlı olur.İlla mortalite olması şart değil iyileşen pnomonilere de bakarsanız ölüm raporuna ne yazıldığının da önemi kalmaz.Yani pnomoni tanısı alanlar incelense yeter.
    sizin mortalite kast etmediğinizi, ICD-10 kodu pnemoni girilenlere bakılmasının yeteceğini kast ettiğinizi anlıyorum.. ki bu istatistiği yapmak da yaklaşık 15 dakika filan sürer..yani bende ulusal veritabanına girme imkanı olsa 3 SQL kodu 3 dakika, onların istatiksel anlam çalışması 5 dakika, verileri çekip temizleme süreçleri de 7 dakika filan sürer. Yapması zor bir şey değil. Hatta ve hatta biz Türkiye olarak her vatandaşın Tc numarası ve her hastanede merkezi sistem yazılım kullanan bir tek merkezi otoriteye bağlı devlet olduğumuz için başka ülkelerden daha bile basit, böyle istatistikler tutmamız/yapmamız. Ama bize veri vermiyorlar işte verseler ben hayrıma yaparım. fakat sonuçta yine de sadece "bir artış olmuş" diyebiliriz, onu COVİD'e bağlayamayız. onu kast etmiştim. Bir de maalesef bizim halkımız acile gider. Gidiyor. Acilde, doktorlar çoğu kez akciğer bile dinlemiyor...(zaten dinlemesin, grip için acile mi gidilir?) Ama acaba o kalabalıkta üst solunum yolu ile alt solunum yolu ayrımı iyi yapıldı mı? Herkese grip diye standart ilaçlar mı verildi?

Zira mesela benim etrafımda şu tür olaylar çok çok oldu: 1) özel sigortası karşılıyor diye panel test yaptırıp influanza A çıkan var, ama hiçbiri + çıkmayanlar da var 2) devlette doktora giden 3 ayrı bölümde 3 ayrı tanı ve reçete alan var (buna örnek bizzat kardeşim) 1,5 ay iyi olamadı çocuk. ondan kapıp biz de 1 tur evce hasta olduk, ha sonra tekrar yine olduk o ayrı 3) doktora gitmeyen var. mesela ben. gittim ama başka kronik şeyler için gittim. şehir hastanesine her gittiğimde de zaten enfeksiyon geçirdim. Ama kronik hastalık için rutin testlerim yapılmakta olduğundan çok fena bir şey olsa hastanedeyim zaten, diye düşünüp o ateşlenmeler öksürmeler vs. için gitmedim. 4) doktora gitmeyip gitmeyip sonunda gidince zatürre olmuşsun sen artık denilen var. işte sizin dediğiniz karşılaştırma bi burayı yakalar.
    Antijen testi yapılsa her durumu yakalar.

Bu arada bu kışki grip salgınıyla ilgili bakanlığın şöyle bir açıklaması olmuştu, açıklama linki altta, ilgili kısmı kopyaladım:

http://www.saglik.gov.tr/TR,61995/gr...-06012020.html

"Öte yandan üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimsel artışı geçen yıllarla benzer oranda seyrettiği halde, ülke genelinde acil servislere başvurularda artış görülmektedir. Kasım ve Aralık aylarında acil servislere başvuru sayıları, geçen yılın aynı dönemine oranla değerlendirildiğinde yaklaşık yüzde 10’luk bir artış tespit edilmiştir. Grip ve benzeri üst solunum yolu hastalıklarında vatandaşlarımızın öncelikle acil servislere değil, aile hekimine müracaat etmesi gerekmektedir."

Sn subcomponent bu yılki sapmalar geçen yılda oluyordu.Yani bizi yanlış yönlendirebilecek tüm doneler geçen yılda vardı.Yanlış girilen tanılar,test yapmadan yapılan tedaviler ,yanlış konulan tanılar şu bu.Tüm bu parametreler geçen yılda sözkonusu idi.Rakamlar bunları aşar.Misal geçen yıl hatayda ilk 3 ayda girilen pnomoni tanısı 1000 ken bu yıl 5000 çıksa anlamlı olmaz mı.Ben böyle bir sonuç çıkabileceğini düşünüyorum.

Verdiğiniz link kasım aralık için.İlk 3 ayda yani ocak şubat martta girilen pnomoni tanısında artış var mı yok mu.Olay ordan anlaşılır.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Sn subcomponent bu yılki sapmalar geçen yılda oluyordu.Yani bizi yanlış yönlendirebilecek tüm doneler geçen yılda vardı.Yanlış girilen tanılar,test yapmadan yapılan tedaviler ,yanlış konulan tanılar şu bu.Tüm bu parametreler geçen yılda sözkonusu idi.Rakamlar bunları aşar.Misal geçen yıl hatayda ilk 3 ayda girilen pnomoni tanısı 1000 ken bu yıl 5000 çıksa anlamlı olmaz mı.Ben böyle bir sonuç çıkabileceğini düşünüyorum.
    siz eğer 1000'e 5000 gibi bir fark olduğunu düşünüyorsanız...o zaman tabi ki haklısınız
    gerçekten öyle bir fark var da devletler (bir biz değiliz ki) uyanmadıysa da yuh derim daha diyecek bir şeyim yok hakikaten...

Alıntı Originally Posted by subcomponent Yazıyı Oku
    siz eğer 1000'e 5000 gibi bir fark olduğunu düşünüyorsanız...o zaman tabi ki haklısınız
    gerçekten öyle bir fark var da devletler (bir biz değiliz ki) uyanmadıysa da yuh derim daha diyecek bir şeyim yok hakikaten...
    Yani o kadar fark var mı yok mu bilemem elbet.Ama incelenmesi gereken bir konu değil mi sizce de.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Gurbet
    Gönderi
    9,075
    Blog Entries
    3

Sayfa 677/996 İlkİlk ... 177577627667675676677678679687727777 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları