Sayfa 2/8 İlkİlk 1234 ... SonSon
Arama sonucu : 59 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Soru: Temettu verdikten sonra hisse fiyatı (-) EKSİ ye düşer mi?

1. Arkadaşlar olay gayet basit.

Biz burada temettünü gerçekliğini ve spekilasyonu konuşmuyoruz. Konuştuğumuz şey KAÇ PARA KAZANACAGIMIZ

herşey spekilasyon olsa ne olmasa ne ? Bunu bize bir etkisi yok ki mesela temettü spekilasyon değil dedik diyelim. Ee yani ? ne kazandım ? Temettüyü anlamlandırmaya çalışmıyoruz konuştuğumuz şey Bu temettü bana ne katar benden ne alır ? Faydalımı zarar lı mı ?

-----------------

Ev kirası ve temettüyü aynı kefeye koyamıyoruz.

Çünkü Ev aldıgınız ve kiraya verdiğinizde İlk ay kirayı aldınız diyelim 1000 TL evin değeri 1000 TL düşürülüyor mu ?

10 yıldır kıra aldıgınız ev en sonunda satmaya karar verdiniz. Alıcıda buldunuz bu alıcı 10 yıldır 1000 TL kira aldın onları evın degerınden düş diyor mu ????????? Demiyor.

FAKAT HİSSE SENEDİ temettü VERDİĞİNDEEE HİSSENİN DEĞERİNDEN BUNU DÜŞÜYORLAR İŞTE

Hissse değerine mecburen bakmak zorundasınız. Çünkü kar edip etmemeniz tamamıyle hisse fiyatına bağlı %500 temettüde alsanız

Hiç düşünmüyormusun madem bu kira gibi bir para oke temtetüden 1 gun once al ertesi gün karı cebe indir ? niye kar edemedıgınızı düşünmüyor bunun ustune kafa yormuyormuyormusunuz ?

1. yıl elınde tutup 1 yıl sonrada aynı seyı yapsan yıne hiçbirşey elde edemıyorsun ?

Peki ya olay ne bu 1 senede ne değişirse kar elde ediyorum. ?????

Tabi ya hisse fiyatı yukarı giderse. ee abi ozman temettü olsa ne olmasa ne ?

Sorusuyla karsı karsıya kalmıyormusunuz ben hayret edıyorum.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

bu temettü olayı.

yani fiyattan düşülmesi. sadece türkiyedemi var ? yurtdışında da böylemi mesala amazon hissesinde.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

3.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    bu temettü olayı.

yani fiyattan düşülmesi. sadece türkiyedemi var ? yurtdışında da böylemi mesala amazon hissesinde.

Heryerde ayni amazon temttu dagitmiyor
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

4.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    soru1:Peki iyi ama amazon karpayı temettu vermiyorsa sahipleri ortakları nasıl geçimlerini idame ettiriyor parayı nerden kazanıyor.?
    soru:2 Peki bist te bulunan hiç temettu dagıtmayan kar ettği halde dagıtmayan şirketlerin ortakları parayı nerden kazanıyor. al sat ile mi?
    soru3: şirket sahibi diyelimki karı paylaşmak istemiyor karı huzur hakkı adı altında maaş olarak kendisine aktarabilir mi yada ne gibi üçkagıtlar yapabilir.
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

5. Piyasa değerine bakmamaniz gerekir , piyasa değeri hayalidir . Hisse olur temettü verdigi gün piyasa değeri artar , aldığının fazlasını verir,bu artış spekulatiftir.tam tersi de doğrudur Hisselerin piyasa değeri sürekli değişir . Oynakliğin reel sermaye ile bir ilgisi yoktur, hayali sermayedir . Odaklanmanız gereken hisse sayısıdır . Evim var , kira alıyorum , ev yine benim . Hissem var , temettü alıyorum hisse hala benim. Piyasadan hisse alıp bir sene temettusunu beklemekle , bir gün önce alıp beklemek arasında oluşan ancak faiz hadlerine bakıp karşılaştırma yapılabilir.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6. Erhan bey hisse adedininin veya şirketin yüzde kaçına sahip olunduğunun önemi yok diyor ama yanılıyor. Umarım birgün o da anlar hisse satmanın temettü ile yarışamayacağını.

7.  Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    soru1:Peki iyi ama amazon karpayı temettu vermiyorsa sahipleri ortakları nasıl geçimlerini idame ettiriyor parayı nerden kazanıyor.?
    soru:2 Peki bist te bulunan hiç temettu dagıtmayan kar ettği halde dagıtmayan şirketlerin ortakları parayı nerden kazanıyor. al sat ile mi?
    soru3: şirket sahibi diyelimki karı paylaşmak istemiyor karı huzur hakkı adı altında maaş olarak kendisine aktarabilir mi yada ne gibi üçkagıtlar yapabilir.
    CEVAP1: Hangi ortaklar??? gider kalemlerinde yönetim giderlerinden maaş alır gibi maaş veriyorlar. Hisse senedini alanlar ise hisse fiyatı yükselişinden kar elde ediyorlar. Temettü dağıtsa da aynı şekilde hisse fiyatı yükselişinden kar edeceklerdi. Temettü kar aldıgın anlamına gelmiyor. Bir örnekle açıklayayım.

temettü veren hisse senedi fiyatı 8 lıra sende şirketi inceledin filan hoşuna gitti kar ediyor ve temettüde dagıtıyor. Almaya karar vereceksin 5 gündür analiz ediyorsun ancak bu 5 gunde hisse fiyatı biranda 10 lıraya cıktı. Sorun değil ben KAR PAYIMA BAKARIM dedin. aldın 10 lıradan 1000 LOT 10,000 TL lik hisse aldın 3 ay sonra bilaco acıklandı kar etmiş şirket hisse hala 10 lırada bir 3 ay daha geçti yeni bilancoda yine kar etmiş bir 3 ay daha geçti yine kar etmiş bir 3 ay daha geçti yine kar etmiş 1 sene doldu şirkette temettü dağıtayım karımı paylaşayım kararı aldı hisse fiyatı hala 10 lıra da Dediki 2 lıra temettü dağıtıyorum.

Sende elini ovuşturdun ohh nihayet 1 senede elde ettiğimiz karları cebe indirelim dedin. ertesi gün hisse fiyatı 8 lıradan acıldı 2 lıra temettü olarak yattı hesaplayalım portfoy degerin 8,000 TL indi. Banka hesabına vergisiz 2000 TL kar payı yattı. 2000 + 8000 = 10,000 TL 1 sene önce 10,000 TL yatırdın hala 10,000 TL toplam paran var.

ELDE EDİLEN KARLAR KAYBOLDU NEREYE KAYBOLDU NİYE KAYBOLDU BU ŞİRKET KAR ETMEMİŞMİYDİ KARINI PAYLAŞMAMIŞMIYDI NİYE KAYBOLDU KARLAR PARAM NİYE 12,000 CIKMADIDA HALA 10,000 TL param var bana açıkla ???????????? KAR PAYI NİYE KAYBOLUYOR ?

Cevap2:Borsa ortaklarını kastediyorsan hisse yukarı gittikçe para kazanıyorlar isteyen bir kısmını realize ediyor ısteyen beklıyor.

Cevap3: Aktarabilir istediğini yapabilir çetrefilli yollarla karı cebine indirebilir. Ancak bilançosunda o paraların ne oldugu görülür. Eğer yalan yanlış bilanco yayınlamıyorlarsa. Bilancoya yanlışsa zaten borsa da yatırım yapmanın anlamı kalmıyor. Karı patronun cebıne ındırmesı öyle kolay bir iş değil. Öz sermaye düşer. Ayrıca buna gerek yok. CEO olarak kendi maaşını arttırır yine karı cebine alır. Asıl sorun şu temettü dağıtıldıgında patronun cebıne asıl kar girer yatırımcının cebıne hısse senedının yukselısınden elde ettıgı kar girer. Patron şirket karından aldıgı bu parayla Değeri yükselecek herhangibir arsaya yatırım yapar arsanın degerı yukseldıgınde kendine kazanır halbukı o arsayı şirket adına alsaydı şirket deger kazanacak dolayısıyla hisse fiyatı yukarı gıdecek ve tüm yatırımcılar kazanacak ken PATRON temettü dagıttırarak kendi payına düşen karı alıp kendı kişisel yatırımını yaparak kendi servetine servet katabilir.

DİP NOT: Şirketin elde ettiği kar temettü olarak dağıtıldığında borsadaki yatırımcının cebine şirketin o emekle kazandığı paranın TEK KURUŞU dahi girmiyor. O emekle kazanılan para temettü olarak dağıtıldıgında sadece patronun cebine o kasadaki reel para giriyor. Yatırımcının cebine gireen kar Hisse senedinin aldıgı fiyattan yukarı gittiğinde elde edilen kar temettü dağıtıldıgında cebine giriyor.

YANİ bizlerin tek kazancı hisse fiyatının yukarı gitmesi. Yukarıda bir örnegını verdim. Onca elde edilmiş kar niçin benim cebime girmedi niye param 12,000 TL ye yükselmedide hala 10,000 TL de kaldı hisse fiyatı aldıktan sonra düştümü hayır yükseldimi hayır. Tamam problem yok. E temettü dagıtıldımı hisse başı 2 lıra kar ettık biz al buda hısse basına 2 lıra demedıler mı dediler niye hala 10,000 TL param var. Bu bilimsel ve MATEMATİKSEL GERÇEK şirketin emek emek kazandıgı paraların bizim cebimize değil patronun cebine aktıgını, borsa yatırımcının cebine sadece fiyat spekilasyonundan elde edilmiş kar varsa onun o kazancın girdiği gerçeğini ıspatlamıyorsa neyi ıspatlıyor ??????

Saygıdeger temettü severler... PARA KAZANMAK İSTİYORSAK FİYAT YÜKSELİŞİNE MUHTACIZ. FİYAT yükselişi mecburi ise temettü dağıtılma şartına gerek kalmıyor.

İsterseniz birde fiyat yükselmiş bir biçimde temettü dağıtalım. 10 lıradan alırsınız 10,000 Tllik fiyat 1 senede 12 TL ye çıkar yani portfoyumuz +2000 TL kar eder toplam sermayemız 12,000 TL olur. Patron 2 lıra temettü dağıtıyorum dediğinde hisse fiyatı 10 TL ye düşer portfoyumuz 10,000 TL ye düşer cebimizede 2000 TL kar payı yatar

Evet bakıyoruz 1 senede kazanılan karpayı portfoyumuzu 12,000 TL ye cıkardı. Peki temettü dagıtılmasına ıhtıyac varmıydı zaten hisse fiyatı 12 TL ye cıkınca benım toplam param 12,000 TL olmuştu ?

Alıntı Originally Posted by cenkc Yazıyı Oku
    Erhan bey hisse adedininin veya şirketin yüzde kaçına sahip olunduğunun önemi yok diyor ama yanılıyor. Umarım birgün o da anlar hisse satmanın temettü ile yarışamayacağını.
    :D hahaha sorun şu ki ilerde siz anlayacaksınız aynı sey oldugunu.

Kaç yıllık yatırım yaptınız kaç yıldır bu işlerin içindesiniz temel analizle ilgili ne biliyorsunuz ?

Düzeltilmiş fiyat ne demek bedelsiz ne işe yarar temettü ne işe yarar hangisine hakimsiniz.

Birşey anlamama gerek yok birşey anlatmak istiyorsanız dökün rakamları önüme bilimsel olarak ıspat edin bende inanayım.

Sizin yaptıgınız şey dünya düzdür demekle aynı şey dünya düz öyle abi sende anlayacaksın ilerde bumu yani

düz ise ıspatla de ki bana bak ben ucuna gidiyorum ve aşağıda ucurum var gördün mü de ?

göster bana yanı anlat matematiksel olarka kanıtla güneş suradan soyle dolanıyor buradan cıkıyor suraya yuvarlanıyor vesaire.

anlat ama siz napıyorsunuz dünya düzdür erhanda bir gün görecek bunu iyi peki ıspatlamayın ne yapayım siz ona inanın ben bilimden yana kullanıyorum hakkımı

söylemlerinizi ıspat ederseniz insanlar size inanır. Bana açıkla de ki bu şirketin şu kadarına ortaksan şu kadar daha iyidir mantıgıda şudur bunun de diyeyimki hakketten acaba doğru mu soyluyor diyebileyim yani ?

Size örnek veriyorum ama hiç oralı olmuyorsunuz ben verdiğim örnekte yanlışsam yukarıdakı ornegın cevabını yanlışlıgını gosterın. Cebinde 10,000 TL mi var. Tamam abi gidip bistin temettü dagıtan en küçük hissesini al.

Daha büyük bir ortak olursun şirketin yarısını bıle elıne geçirebilirsin abi ne işin var ereglide fordda deve gibi şirketler de. Hani yararlı ya daha fazlasına ortak olmak.

arkadaşlar olayın ortaklık % si ile uzaktan yakından alakası yok. ISPATLARIM bunu sıze.

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    ozaman bu işin bir matematiği olmalı.
    Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Sayfa 2/8 İlkİlk 1234 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •