Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon
Arama sonucu : 59 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Soru: Temettu verdikten sonra hisse fiyatı (-) EKSİ ye düşer mi?

1.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    ozaman bu işin bir matematiği olmalı.
    https://acikders.tuba.gov.tr/file.ph...s/Ders-a-6.pdf
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Kaynak cok guzel sn Erhan.
    Paylasim icin tesekkurler

3. Konuya sizin kadar vakif degilim.
    Yanlis mi dusunuyorum.
    2TL maliyetle İSYAT aldim.
    Diyelimki 1tl temettu verecek ve su anki fiyati 2.5TL.
    Yani 500TL kardayim.
    Temettu dagittiktan sonra 1.5TL oldu.
    Elimdeki 1000TL ile 666 lot daha aldim ve elimdeki lot degeri gene 2500TL oldu.
    Bu durumda benim icin değişen bir sey olmadi.
    Yanlis mi dusunuyorum

4.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Konuya sizin kadar vakif degilim.
    Yanlis mi dusunuyorum.
    2TL maliyetle İSYAT aldim.
    Diyelimki 1tl temettu verecek ve su anki fiyati 2.5TL.
    Yani 500TL kardayim.
    Temettu dagittiktan sonra 1.5TL oldu.
    Elimdeki 1000TL ile 666 lot daha aldim ve elimdeki lot degeri gene 2500TL oldu.
    Bu durumda benim icin değişen bir sey olmadi.
    Yanlis mi dusunuyorum
    evet değişen birşey olmadı

doğru düşünüyorsun temettü alsan ne lot satsan da temettü daıtılmasa ne

Bir sonrakı seneyıde yapabılırsın.

mesela gelecek sene hisse %100 yukarı gitsin.

Temettü dağıtan 1,5 TL nin %100 = 3 TL olur

tememettü dağıtmamış halinin fiyatı 2,5 TL idi %100 = 5 TL olur.

Bu arada iki şirkette aynı değerdedir biri pahalı biri ucuz değildir.

Çünkü birinde dağıtılmamış kar duruyor. Birinde dağıtılmış kar var.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

5. Temettu dagitmayarak oz varliklarini artirmasi ve bunu yatırımlar da kullanmasi cok daha mantikli oluyor bu durumda.

6. biz hisse senedini ömür boyu tutmak amacıyla alıyorsak piyasa fiyatından bize ne?
    biz aldıgımız temettulere bakalım oyle degil mi?
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

7.  Alıntı Originally Posted by Kandirildim Yazıyı Oku
    Temettu dagitmayarak oz varliklarini artirmasi ve bunu yatırımlar da kullanmasi cok daha mantikli oluyor bu durumda.
    Aslında öyle warren buffetin temettü mektubunu oku aynısını söylüyor kendi şirketi de bu sebeple temettü dağıtmıyor ve bu yatırımcıların daha zengin olmasını sagladı diyor latten borsa buffetın mektuplarını turkçeye ceviriyor onun blogunda var.

Ancak burada şirket bu parayla kötü bir yatırım yaparsa yatırımcıya kötü yansır iyi bir yatırım yaparsa daha cok fayda üretir.

Buffette diyorki eğer gerçekten yöneticiler iyi fırsatlar bulacaksa temettü dağıtmasın diyor. bulamazsa hisse geri satın alması yapsın diyor onuda yapmayacaksa temettü olarak versin yatırımcı farklı bır alanda daha ıyı bır yatırım yapabılır diyor.

Normalde yatırımcıların temettü dağıtılmamasına sevinmesi lazım daha cok yatırım yapmaya kullanacaklar daha cok kar edecekler bizde daha cok kazanacaz diye sevinmeleri lazımken. tam tersine tüh niye temettü dagıtmadı haysiyetsiz patron diye küfür ediyorlar. Bir anlayış bozuklugu var. Temettü cok yanlış anlaşılıyor. Şirket yüksek oranda temettü dağıtması demek ben gelişecek yatırım yapacak ve büyüyecek alan bulamıyorum yada gelişmeye büyümeye gerek duymuyorum demek. Bu yatırımcının daha az fayda üreteceği anlamına geliyor. Niye seviniyorlar ilginç doğrusu.

Alıntı Originally Posted by novek Yazıyı Oku
    biz hisse senedini ömür boyu tutmak amacıyla alıyorsak piyasa fiyatından bize ne?
    biz aldıgımız temettulere bakalım oyle degil mi?
    ben nerdeyim siz nerdesiniz efenim. Aşağıdaki yazıyı oku piyasa fiyatı yükselmezse 500 tane temettü dağıtsa da aldıgın temettü portfoyunden düşen para.

"temettü veren hisse senedi fiyatı 8 lıra sende şirketi inceledin filan hoşuna gitti kar ediyor ve temettüde dagıtıyor. Almaya karar vereceksin 5 gündür analiz ediyorsun ancak bu 5 gunde hisse fiyatı biranda 10 lıraya cıktı. Sorun değil ben KAR PAYIMA BAKARIM dedin. aldın 10 lıradan 1000 LOT 10,000 TL lik hisse aldın 3 ay sonra bilaco acıklandı kar etmiş şirket hisse hala 10 lırada bir 3 ay daha geçti yeni bilancoda yine kar etmiş bir 3 ay daha geçti yine kar etmiş bir 3 ay daha geçti yine kar etmiş 1 sene doldu şirkette temettü dağıtayım karımı paylaşayım kararı aldı hisse fiyatı hala 10 lıra da Dediki 2 lıra temettü dağıtıyorum.

Sende elini ovuşturdun ohh nihayet 1 senede elde ettiğimiz karları cebe indirelim dedin. ertesi gün hisse fiyatı 8 lıradan acıldı 2 lıra temettü olarak yattı hesaplayalım portfoy degerin 8,000 TL indi. Banka hesabına vergisiz 2000 TL kar payı yattı. 2000 + 8000 = 10,000 TL 1 sene önce 10,000 TL yatırdın hala 10,000 TL toplam paran var.

ELDE EDİLEN KARLAR KAYBOLDU NEREYE KAYBOLDU NİYE KAYBOLDU BU ŞİRKET KAR ETMEMİŞMİYDİ KARINI PAYLAŞMAMIŞMIYDI NİYE KAYBOLDU KARLAR PARAM NİYE 12,000 CIKMADIDA HALA 10,000 TL param var bana açıkla ???????????? KAR PAYI NİYE KAYBOLUYOR ?"

Hisse fiyatı yükseldiği sürece kar ediyorsun. O halde banene hisse fiyatından DİYEMEZSİN.

Ha öylemi diyeceksin peki sen bilirsin. Benim cebime giren çıkan yok. Sizin için yazıyorum ve anlatıyorum. Fayda saglarsanız sizin iyiliğinize...

erhan bu işe senin kadar yanlış bakan yok . temettüye yıllar yılı bakılır sen üçüncü çeyrek açıklanan kasımdan yıllıklar açıklanan şubata bakıyosın. diyelim ki oldu ya girdin piyasaya piyasadaki malların yarısını topladın ne yapacaksın her temettüden önce satışa mı geçeceksin kim alacak o kadar malı. günde 1 milyon lot işlem olan bir kağıtta 10 bin lotu satıp satıp alırsın problem yok ama şirketin %5ine sahip olsan ne yapacaksın biraz büyük düşün geniş düşün. verdiğin bütün örnekler üç beş aylık perspektif

Sayfa 3/8 İlkİlk 12345 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •