Sayfa 7/8 İlkİlk ... 5678 SonSon
Arama sonucu : 59 madde; 49 - 56 arası.

Konu: Soru: Temettu verdikten sonra hisse fiyatı (-) EKSİ ye düşer mi?

1. Temettüdeki en önemli değişken işin vergi kısmıdır.

Devletler genellikle temettüleri vergilendirip, capital gains dediğimiz olayı ya daha az vergilendirirler ya da varlık belli bir sürenin üzerinde tutulmuşsa vergilendirmezler. Bu kanunlar ülkeden ülkeye göre değişebiliyor tabi.

Çoğu zaman şirketin büyümesi ve dolayısı ile hisse fiyatının şişmesi temettüden daha iyi kabul edilir. Onun da nedeni, parayı bana vereceğine yatırım yapıyor işi büyütüyor ne güzel düşüncesi.

Parayı yatırımcıya dağıttığın zaman yatırımcı o parayla yatırım harici harcamalar yapabilir. (migrostan bira almak gibi) Finansal olarak bakılınca bu işlemin dönüşü sıfırdır. Para şirkette kalınca şirketin işleri büyütmesini beklersin.

2.  Alıntı Originally Posted by martind Yazıyı Oku
    Temettü geliri elde edince bir miktardan sonra gelir vergisi ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun önüne gecmek için, temettüden 1 gün önce hisseyi satıp ertesi gün alsak daha ii olmaz mı ? Devletin gereksiz prosedürlerinden kurtulmuş da oluruz. En kötü al sat komisyonu öderiz bankaya.
    Alım-satım öyle zannediyorum ki sadece 2 yıl tutulduktan sonra vergiden muaf Bist100'de.

2 yıl önce alınmış hissenizi temettü dağıtımından önce satarsanız evet vergi çıkmaz.

---

Bir de yukarıdaki birkaç mesajı okuyunca aklıma geldi. Bu üstteki mesajımda bahsettiğim, gelen temettüler ile yatırım harici harcamalar yapanlar sayesinde sizin şirketteki payınız artabiliyor.

Şöyle ki, normalde sizin şirketteki payınız atıyorum 1% iken, alınan temettüleri aynı şirkete geri yatırmayanlar sayesinde (sizin yatırdığınızı varsayarsak) bu oran 1%'in üzerine çıkacaktır. O da bir sonraki ödeme döneminde daha yüksek getiri demek.

Şirket hiç temettü vermese, şirkete hiç de yeni yatırımcı gelmese sizin yüzdeniz hep aynı kalacak.

Çalıştığı işten kazandığı parayı borsaya aktaran birisi, gelen temettüleri de yine aynı şekilde borsaya geri yatıracaktır o yüzden uzun vadede birşeyi değiştirmez. (ödenen ekstra vergi dışında)

3.  Alıntı Originally Posted by Patrick Bateman Yazıyı Oku
    Alım-satım öyle zannediyorum ki sadece 2 yıl tutulduktan sonra vergiden muaf Bist100'de.

2 yıl önce alınmış hissenizi temettü dağıtımından önce satarsanız evet vergi çıkmaz.

---

Bir de yukarıdaki birkaç mesajı okuyunca aklıma geldi. Bu üstteki mesajımda bahsettiğim, gelen temettüler ile yatırım harici harcamalar yapanlar sayesinde sizin şirketteki payınız artabiliyor.

Şöyle ki, normalde sizin şirketteki payınız atıyorum 1% iken, alınan temettüleri aynı şirkete geri yatırmayanlar sayesinde (sizin yatırdığınızı varsayarsak) bu oran 1%'in üzerine çıkacaktır. O da bir sonraki ödeme döneminde daha yüksek getiri demek.

Şirket hiç temettü vermese, şirkete hiç de yeni yatırımcı gelmese sizin yüzdeniz hep aynı kalacak.

Çalıştığı işten kazandığı parayı borsaya aktaran birisi, gelen temettüleri de yine aynı şekilde borsaya geri yatıracaktır o yüzden uzun vadede birşeyi değiştirmez. (ödenen ekstra vergi dışında)
    Sayın Patrick Bateman, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve menkul kıymet yatırım ortaklıkları dışındaki hisse alım satım -vadeye bakmaksızın- kârından vergi ödemesi uzun yıllardır yok.

https://www.integralyatirim.com.tr/P...ndirme2018.pdf

4.  Alıntı Originally Posted by Batakçı Yazıyı Oku
    Sayın Patrick Bateman, girişim sermayesi yatırım ortaklıkları ve menkul kıymet yatırım ortaklıkları dışındaki hisse alım satım -vadeye bakmaksızın- kârından vergi ödemesi uzun yıllardır yok.

https://www.integralyatirim.com.tr/P...ndirme2018.pdf
    Evet öyleymiş. Geçenlerde konuştuğum muhasebeci söylemişti bunu bana. En alttaki maddeyi okumuş demek ki o da iyice incelemeden.

2 yıldan fazla elde tutulan tam mükellef kurumlara ait hisse senetlerinden elde edilen kazançlar istisnadır.

5. Temettü olayı kanayan bir yaradır.

Kaliteli şirketi cezalandıran (yatırımcısını ve dolayısı ile şirketi) bir matematiği vardır.

Temettü ertesi, fiyat brüt miktar kadar düşerken, hisse sahibinin eline, stoppajı düşülmüş şekli ile % 15 eksik para geçer.

Yetmezmiş gibi, yatırımcı diğer gelirleri ile birleştirip, gelir beyanına eklediğinde, gelir vergisi oranlarının hışmına uğrayıp, stoppaj üstüne de vergi öder. Halbuki şirket zaten kurumlar vergisini ödemiştir. Devletin kanunları, bir koyundan iki post çıkartma, açıkgözlüğü ile, sermaye piyasalarının en büyük havuç' unu yok etmektedir.

Tavsiyelerim (naçizane)

1-Gerçek yatırımcı ile oyuncuyu ayırt etmenin ve yatırımcıyı teşvik etmenin yolu, senesi içinde her lotun taşıma süreleri oranında ​temettü miktarı, paylaştırılmalıdır. Çok taşıyan çok, az taşyan az temettü almalıdır. Günümüzün hesap imkanları ile çocuk işidir. Olay son gün öncesi sahip olma kolaycılığından daha önemlidir.

2)Kesinlikle, temettü şirketin vergi öncesi brüt karından ve stoppaj kesintisi yapılmadan ödenmelidir.
    Faydalanan kişi, kendi gelir beyannamesinde vergisini, gelir büyüklüğü ile orantılı vergi diliminden ödemelidir.

Bu değişiklikler, kar edip, vergi verebilen ve üstüne kar dağıtabilen şirketlerin piyasa fiyatlarında patlama yaratıp, şirkete muazzam kaynak fırsatı verirken , diğerleri için, muhteşem bir örnek oluşturarak , ülkeye vergi gelirlerinde müthiş bir artışla sonuçlanır.

Belki bir dikkate alan olur ümidi ile.

6.  Alıntı Originally Posted by izmirli_hoca Yazıyı Oku
    Temettü olayı kanayan bir yaradır.

Kaliteli şirketi cezalandıran (yatırımcısını ve dolayısı ile şirketi) bir matematiği vardır.

Temettü ertesi, fiyat brüt miktar kadar düşerken, hisse sahibinin eline, stoppajı düşülmüş şekli ile % 15 eksik para geçer.

Yetmezmiş gibi, yatırımcı diğer gelirleri ile birleştirip, gelir beyanına eklediğinde, gelir vergisi oranlarının hışmına uğrayıp, stoppaj üstüne de vergi öder. Halbuki şirket zaten kurumlar vergisini ödemiştir. Devletin kanunları, bir koyundan iki post çıkartma, açıkgözlüğü ile, sermaye piyasalarının en büyük havuç' unu yok etmektedir.

Tavsiyelerim (naçizane)

1-Gerçek yatırımcı ile oyuncuyu ayırt etmenin ve yatırımcıyı teşvik etmenin yolu, senesi içinde her lotun taşıma süreleri oranında ​temettü miktarı, paylaştırılmalıdır. Çok taşıyan çok, az taşyan az temettü almalıdır. Günümüzün hesap imkanları ile çocuk işidir. Olay son gün öncesi sahip olma kolaycılığından daha önemlidir.

2)Kesinlikle, temettü şirketin vergi öncesi brüt karından ve stoppaj kesintisi yapılmadan ödenmelidir.
    Faydalanan kişi, kendi gelir beyannamesinde vergisini, gelir büyüklüğü ile orantılı vergi diliminden ödemelidir.

Bu değişiklikler, kar edip, vergi verebilen ve üstüne kar dağıtabilen şirketlerin piyasa fiyatlarında patlama yaratıp, şirkete muazzam kaynak fırsatı verirken , diğerleri için, muhteşem bir örnek oluşturarak , ülkeye vergi gelirlerinde müthiş bir artışla sonuçlanır.

Belki bir dikkate alan olur ümidi ile.
    Sayın İzmirli Hoca, temettüden bireysel yatırımcılar için yüzde 15 kesilmesi bir haksızlık yaratmaktadır. Ancak, temettü miktarı, beyan sınırına ulaştığında, ikinci kez vergi ödemezsiniz, temettüyü aldığınız sırada kesilen vergiyi mahsup ederler. belli bir miktara kadar vergi iadesi çıkma ihtimali de vardır.

7. Ben İzmirli Hoca nın yukarıdaki yazısını ana metnini bozmadan yapacağım küçük değişiklikle CİMER ve MALİYE BAKANLIĞINA göndereceğim.
    Sizde yapın,bir olalım güçlü olalım.Kanunlar gelen tekliflere göre düzenlenir unutmayın.
    Tesekkürler.

8.  Alıntı Originally Posted by aganid Yazıyı Oku
    Sayın İzmirli Hoca, temettüden bireysel yatırımcılar için yüzde 15 kesilmesi bir haksızlık yaratmaktadır. Ancak, temettü miktarı, beyan sınırına ulaştığında, ikinci kez vergi ödemezsiniz, temettüyü aldığınız sırada kesilen vergiyi mahsup ederler. belli bir miktara kadar vergi iadesi çıkma ihtimali de vardır.
    Çok küçük yatırımcılar için bile söyledikleriniz geçerli değildir, çünkü gelir vergisi beyannamesinde, çalışırken aldığınız ücretlerin, kiraların ve bilumum gelirlerinizin toplanıp asgari vergi dilimi 24 bin tl geliri geçmemesi halinde bile , % 15 olması nedeni ile Vergi iadesi söz konusu değildir. Konuyu tekrar araştırıp farklı bir netice bulursanız ve bizi aydınlatırsanız müteşekkir kalırım.

Sayfa 7/8 İlkİlk ... 5678 SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •