Sayfa 5/8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon
Arama sonucu : 59 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Soru: Temettu verdikten sonra hisse fiyatı (-) EKSİ ye düşer mi?

1.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    Diger onerilerinize cevap verecegim ama buna oncelik atamak istedim.

Demedikmi hisse fiyati onemli degil ben aldigim temettuye bakarim ?

Hisse fiyati onemsiz abi banane fiyata KUMARCİ lar bakar denilmiyor mu simdi niye hisse fiyatina odaklandik.

Parayi kazandiran temettu mu hisse fiyati mi ? PARADOX

Eger kar eden sirketin tabiki hisse fiyati yukselecek diyorsaniz temettu anlamsizlasmaya baslamiyor mu ?

KAR EDEN SİRKETİN FİYATİ İLLAKİ YUKAR GİDECEKSE PROBLEM YOK İCERDE BİRİKTİRİLMİS VE İLERDE BİR GUN DAGİTİLMAYİ BEKLEYEN KAR VAR. ?
    Evet paragraflarca yazılarınızın içerisinde kaybolmuşum, o yüzden yaptığınız hesabın bir başka arkadaşın "banane hisse fiyatından" sözüne cevap amaçlı yazıldığını atlamışım. Burada yazdıklarınızda haklısınız. Bu arada farklı düşündüğümüz bir çok nokta olsa da zevk alarak okudum yazılarınızı.

İşin matematiğiyle hiç kimse size yanlış olduğunuzu ispat edemez. Sizin hesabınız tabii ki doğru. Yanlış olan, yatırımcı psikolojisini göz ardı ediyor olmanız. Temettü yatırımcılığı, çok klasik olacak ama birçok anlamda gayrimenkul alıp kirasını yemek gibidir. Neden öyle olduğunu yukarıda açıkladım. Artıları; herkes ev, dükkan alamaz ancak herkes bütçesine göre hisse alır. Acil ihtiyaç durumunda evi, dükkanı istediğiniz an satamazsınız, hisseyi satarsınız.

Temettü veren hissenin yıllık %10'luk temettüsünü almakla, temettü vermeyen hissenin her yıl %10'unu satmak arasında 1 yıl sonra da 10 yıl sonra da matematiksel olarak vergiler hariç fark yoktur, haklısınız. Ancak burada yine işin içine yatırımcı psikolojisi girer ve ilk seçenek ikinci seçeneğe göre daha basit, daha kullanışlı görünür.
    Borsa bilgim oldukça sınırlıdır. Burada yazdığım her şey çok büyük oranda tahmin ve içgüdüden ibarettir.

2. kim ne derse desin ben yuksek temettu veren hisseleri satın alıyorum ve aldıgım temettuler ilede tekrar hisse alıyorum .
    Bu şekilde bileşik faiz etkisiyle param artıcak .
    300 bin tl param ile her yıl yuzde 15 temettu veren bir hissemi yoksa her yıl yuzde 5 kira geliri evmi derseniz hisseyi tercih ederim
    Forumda yazdıklarım yatırım tavsiyesi degildir adamı hasta etmeyin....

3.  Alıntı Originally Posted by Sahin Yazıyı Oku

Temettü veren hissenin yıllık %10'luk temettüsünü almakla, temettü vermeyen hissenin her yıl %10'unu satmak arasında 1 yıl sonra da 10 yıl sonra da matematiksel olarak vergiler hariç fark yoktur, haklısınız. Ancak burada yine işin içine yatırımcı psikolojisi girer ve ilk seçenek ikinci seçeneğe göre daha basit, daha kullanışlı görünür.
    Bitti gitti işte bu de ki ben psikolojik açıdan alıyorum. Böyle böyle rahat hissediyorum. Daha tartısılacak birşey kalmıyor benim için.

Ancak nasıl anlatılıyor. Ortaklık payım artıyor daha cok kar ediyorum daha cok kazanıyorum. Şöyle süper kazanıyorum böyle süper kazanıyorum diye yansıtılıyor. Sonra ezberci yatırımcı zannedıyorki ben en yüksek tepemmutu verenı alayım bileşke kazanırım falan filan.

@novek

Zrar görmeni istemiyorum ancak bu tarz ezbere yazıdığın ve direk ön yargılı oldugunu düşündüğüm için. Seni uyarmayacağım istediğin yatırımı yap. 5 yıl sonra dönip dolaşıp bu sayfalarda erhan ne anlatmış diyeceksin.

aha buraya yazıyorum. Çünkü senin evdeki hesabın çarşıya uymayacak malesef acı ama yaşayınca anlayacaksın bunu.

Beni anlayamayan ve anlam veremeyenlere son uyarım. MARDN çimentoyu 2010 mayıs ayında yatırım yapmış birinin mayıs 2019 da da çıkmış birisinin toplam temettülerle lot alınmış getirisi ile temettü ile lot alınmamış getirisini çıkartın.

Şunun hesabını ben söyleyeyim temettülerle lot alıp lotlarını dolayısıyla ortaklık oranını arttırmış birisi mayıs 2019 da -%5 zararda kabaca MARDN cımento eşşek yüküyle temettü dağıtıyor.

Temettülerle lot arttırmayan birisi de kabaca -%5 veya buna yakın bir zararı var.

Eğer ben mardın çimento hakkında yalan konuşuyorsam bunu kanıtlamak ve yalanımı ortaya çıkarmakla mükellefsiniz.

Haa tüm bunlara rağmen;

"banane hisse fiyatından kardeşim ben aldıgım temettüye bakarım"
    "Her yıl cebime %15 temettü geliri giriyor kardeşim"
    "Gelen temettü ile bileşke getiri üretiyorum"

diyebiliyorsanız buyrun devam edin. Mesela mardın temettü şampiyonları listesindeki ilk 5 hisseden biridir.

Hadi yine ufak bir uyarı yapayım belki bilmiyorsunuzdur. https://www.isyatirim.com.tr/tr-tr/a...Bilgileri.aspx

Bu sayfada düzeltilmiş fiyatlar ile düzeltilmemiş fiyatları bulabilirsin. Bu niye var ve niye yapılmış böyle birşeye niye gerek duyulmuş araştırması senden. Yada hiç araştırma sen bilin!
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    9.09 lirada 2 adet hisse olsun.

Her ikiside her yil %10 yukari gitsin

Birisi her yil sonu 1 lira temettu dagitsin

Digeride her yil sonu 0.5 lira temettu dagitsin.

Her iki hissedede ister aldiginiz burut temettuleri lota cevirin isterseniz kenarda dursun karar sizin.

Soru 3 yil sonunda temettuyu yuksek veren ve ortaklik oranimizi hizla arttirdigimiz hissede getirisi digerine kiyasla farkli mi ?

Getiri esit ise yuksek temettu ne ise yaradi ?

Getiri esit ise yuksek temettunun ortakligi daha yuksek oranda arttirmis olmanin anlam ve onemi nedir ?

Getiri farkli ise matematikle kanitlayin

Boby ve diger arkadaslar size sorum
    ikisinin de her sene yüzde 10 yükseleceği ne belli. farklı f/kdalar farklı hbk değerleri var belki farklı sektörlerdeler. sen bütün hesapları fiksledikten sonra tabiki fiyatı en az düşen hatta hiçbir şey vermediği için fiyatı düşmeyen yüzde hesabının sonunda en karlı çıkacaktır . yani sen şimdi yakın dövüş kursuna başlayıp "vur bana" diyip " dur öyle değil öyle vurma" diyenler gibi hesapla ama burdan hesapla diyosun. ben nisan 2017de 3,9dan aldığım lotlar önce 35 kuruş sıonra 81 en son nisan 2019da 240 kürüş ödemiş parasını almışım tamamen, sen bana diyosun ki şöyle hesapla burdan hesapla. sadece hesap değil ortada pratik var ama ısrarla reddeiyosun

5.  Alıntı Originally Posted by bobbygeneric Yazıyı Oku
    ikisinin de her sene yüzde 10 yükseleceği ne belli. farklı f/kdalar farklı hbk değerleri var belki farklı sektörlerdeler. sen bütün hesapları fiksledikten sonra tabiki fiyatı en az düşen hatta hiçbir şey vermediği için fiyatı düşmeyen yüzde hesabının sonunda en karlı çıkacaktır . yani sen şimdi yakın dövüş kursuna başlayıp "vur bana" diyip " dur öyle değil öyle vurma" diyenler gibi hesapla ama burdan hesapla diyosun. ben nisan 2017de 3,9dan aldığım lotlar önce 35 kuruş sıonra 81 en son nisan 2019da 240 kürüş ödemiş parasını almışım tamamen, sen bana diyosun ki şöyle hesapla burdan hesapla. sadece hesap değil ortada pratik var ama ısrarla reddeiyosun
    Ben hiçbirşeyi reddetmiyorum.

Bu hesabı bile yapmamışsın. Halbukı her iki hissede de lota çevirdiğinde aynı getiriyi üretiyorlar. Ama sen ezbere konuşup farklı üretir diyorsun.

Her ıkı hisseyide karşılaştırabılecegımız canlı bir örnek yok.

Hadi varsayalım ki ben saçmalıyorum

https://acikders.tuba.gov.tr/file.ph...s/Ders-a-6.pdf

Bu adamda mı saçmadı yani.

Bir olayı anlamak için yaptıgımız varsayımsal hesaplamalardan bırısı b-u sız olayı anlayın diye. Bilim matematik böyle işler
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

6. Mesela sen kanıtla bana ortaklık oranını temettü ile arttıran hissede daha çok kazanacağımızı idda ediyorsanız bunu nasıl kanıtlardın bana ?

Napardın bir tane %30 temettü dağıtan bir tane %1 dağıtan hisse örneklerdın 5 yıl bir fiil temettü dağıtırdın. Aldıgın temtetüleride lota çevirirdin her iki hissede de Yani birinde %1 temettü aldıgın iiçin ortak oranın daha az artıyor. diğerinde daha cok daha hızlı bir biçimde artıyor.

Her iki hissede aynı oranda yükseltirdin. Sonuçları incelerdık

Başka türlü kanıtlama sansın varsa buyur

7. Merhabalar. Diyelim ki hisse fiyatı 10 tl olan bir şirket 2 tl temettü dağıtacağını söylüyor. Temettü dağıttıktan sonra hissenin fiyatı 8 tlye düşüyor. Tekrar 10 tlye çıkması ne kadar zaman alıyor? Kısa sürede eski 10 tl fiyatını bulabiliyor mu? Yoksa artık 8 tl üzerinden mi devam ediyor? Böyle bir çalışmanız analiziniz vs var mı?

Alıntı Originally Posted by Bluesy Yazıyı Oku
    Merhabalar. Diyelim ki hisse fiyatı 10 tl olan bir şirket 2 tl temettü dağıtacağını söylüyor. Temettü dağıttıktan sonra hissenin fiyatı 8 tlye düşüyor. Tekrar 10 tlye çıkması ne kadar zaman alıyor? Kısa sürede eski 10 tl fiyatını bulabiliyor mu? Yoksa artık 8 tl üzerinden mi devam ediyor? Böyle bir çalışmanız analiziniz vs var mı?
    Bu öyle tek bir değişkene bağlı olan birşey değil ki.

büyük şirketler mesela TUPRS, FROTO gibi bunlar genelde (bu seneki durumlar farklı) kısa sürede eski fiyatına gelir. hatta üstüne bile çıkabilir.
    ama şirket vardır temettüyü verdikten sonra uzun süre temettü öncesi fiyatlarını göremez.
    Temettü verdi ama nasıl verdi? Tekrar verebilir mi? pazarda borsada işler nasıl gidiyor hepsi etken.

Sayfa 5/8 İlkİlk ... 34567 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •