Sayfa 4/8 İlkİlk ... 23456 ... SonSon
Arama sonucu : 59 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Soru: Temettu verdikten sonra hisse fiyatı (-) EKSİ ye düşer mi?

1. Merhaba,
    Bir şey sormak istiyorum belki konuyu bilenler için cahilce gelebilir ama şimdiden kusura bakmayın cahilliğime verin.
    Hisse senedi temettü verdiği gün temettü oranında - açıyor, bu hisse vadelide bir gün önce short yapıldığında o oranda kar getirir.
    Bunun için bir önlem almışmıdır bist.?

2.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku

Ev kirası ve temettüyü aynı kefeye koyamıyoruz.

Çünkü Ev aldıgınız ve kiraya verdiğinizde İlk ay kirayı aldınız diyelim 1000 TL evin değeri 1000 TL düşürülüyor mu ?

10 yıldır kıra aldıgınız ev en sonunda satmaya karar verdiniz. Alıcıda buldunuz bu alıcı 10 yıldır 1000 TL kira aldın onları evın degerınden düş diyor mu ????????? Demiyor.

FAKAT HİSSE SENEDİ temettü VERDİĞİNDEEE HİSSENİN DEĞERİNDEN BUNU DÜŞÜYORLAR İŞTE

Hissse değerine mecburen bakmak zorundasınız. Çünkü kar edip etmemeniz tamamıyle hisse fiyatına bağlı %500 temettüde alsanız

Hiç düşünmüyormusun madem bu kira gibi bir para oke temtetüden 1 gun once al ertesi gün karı cebe indir ? niye kar edemedıgınızı düşünmüyor bunun ustune kafa yormuyormuyormusunuz ?

1. yıl elınde tutup 1 yıl sonrada aynı seyı yapsan yıne hiçbirşey elde edemıyorsun ?

Peki ya olay ne bu 1 senede ne değişirse kar elde ediyorum. ?????

Tabi ya hisse fiyatı yukarı giderse. ee abi ozman temettü olsa ne olmasa ne ?

Sorusuyla karsı karsıya kalmıyormusunuz ben hayret edıyorum.

Doğrudan babamın yaşadığı olayı anlatayım.

Babam, yanlış hatırlamıyorsam 2014 yılında, Ege Bölgesi'ndeki turistik bir ilçeden dükkan satın almaya karar verdi. Dükkanın fiyatı 480000 tl. Satıcıyla görüştükten sonra düşünüp karar verme süreci 2-3 ayı buldu. Kesin kararını verdiğinde satıcıyla yeniden görüştüler. Fiyat ve şartlar aynıydı. Tek bir şey hariç, satıcı dükkanı bir süredir satamayınca boşta kalmasın diye bir yıllığına 40000 tl karşılığında kiraya vermiş. Bu arada turizm bölgesinde böyledir, dükkanlar aylık değil yıllık kiraya verilir. Hatta bazı bölgelerde evler bile yıllık kiraya verilir. Babamın amacı dükkanı kendi işletmekti ancak dükkan halihazırda bir yıllığına kiraya verildiği, kontrat imzalandığı için ne işletmesi ne de bir yıl boyunca kira geliri elde etmesi mümkün olmayacaktı. Dolayısıyla yapılması gereken yapıldı ve dükkanın bir yıllık değeri, toplam değerinden düşüldü. Babam dükkanı 440000 tl'ye satın aldı.

Şimdi sizin kira gelirinin toplam değerden düşülmediğini zannetmenizin nedeni bu bahsettiğim örneğe pek fazla rastlanmaması ve Türkiye genelinde gayrimenkullerin aylık kiraya verilmesidir. Satın aldığınız evin 1 aylığına kiraya verilmiş olması sizi etkilemez. Hiç kimse bir ayın hesabını yapmaz. Ama satın almayı düşündüğünüz ev 1 yıllık peşin kiraya verilmişse tabii ki de 1 sene boyunca ne içinde oturabileceğiniz ne de kira geliri elde edebileceğiniz evin değeri 1 yıllık değeri kadar düşer.

Şu şekilde de düşünebilirsiniz. Ev size ait. 1 yıllık kiraya verdiniz. Parasını peşin aldınız. O ev 1 yıllık kira getirisi kadar değer kaybetmiştir artık. Çünkü 1 yıl boyunca o ev sizin değildir ve hiç bir getirisi olmayacaktır. Bu 1 ay için de böyledir ama dediğim gibi kimse 1 ayın hesabını yapmayacağından sizde hatalı bir algı oluşmuş.
    Borsa bilgim oldukça sınırlıdır. Burada yazdığım her şey çok büyük oranda tahmin ve içgüdüden ibarettir.

3.  Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    temettü veren hisse senedi fiyatı 8 lıra sende şirketi inceledin filan hoşuna gitti kar ediyor ve temettüde dagıtıyor. Almaya karar vereceksin 5 gündür analiz ediyorsun ancak bu 5 gunde hisse fiyatı biranda 10 lıraya cıktı. Sorun değil ben KAR PAYIMA BAKARIM dedin. aldın 10 lıradan 1000 LOT 10,000 TL lik hisse aldın 3 ay sonra bilaco acıklandı kar etmiş şirket hisse hala 10 lırada bir 3 ay daha geçti yeni bilancoda yine kar etmiş bir 3 ay daha geçti yine kar etmiş bir 3 ay daha geçti yine kar etmiş 1 sene doldu şirkette temettü dağıtayım karımı paylaşayım kararı aldı hisse fiyatı hala 10 lıra da Dediki 2 lıra temettü dağıtıyorum.

Sende elini ovuşturdun ohh nihayet 1 senede elde ettiğimiz karları cebe indirelim dedin. ertesi gün hisse fiyatı 8 lıradan acıldı 2 lıra temettü olarak yattı hesaplayalım portfoy degerin 8,000 TL indi. Banka hesabına vergisiz 2000 TL kar payı yattı. 2000 + 8000 = 10,000 TL 1 sene önce 10,000 TL yatırdın hala 10,000 TL toplam paran var.

ELDE EDİLEN KARLAR KAYBOLDU NEREYE KAYBOLDU NİYE KAYBOLDU BU ŞİRKET KAR ETMEMİŞMİYDİ KARINI PAYLAŞMAMIŞMIYDI NİYE KAYBOLDU KARLAR PARAM NİYE 12,000 CIKMADIDA HALA 10,000 TL param var bana açıkla ???????????? KAR PAYI NİYE KAYBOLUYOR ?"

Hisse fiyatı yükseldiği sürece kar ediyorsun. O halde banene hisse fiyatından DİYEMEZSİN.

Ha öylemi diyeceksin peki sen bilirsin. Benim cebime giren çıkan yok. Sizin için yazıyorum ve anlatıyorum. Fayda saglarsanız sizin iyiliğinize...

Bence buradaki tespitte de hata var. Çünkü kısa vadeli aktarıyorsunuz olayı. Şirket ilk yıl kar etti. Size düşen pay 2000 tl. 10000'lik payınız 8000'e düştü ve 2000 nakit aldınız. Bir sene sonra yine aynı miktarda kar etti şirketiniz. Yine 2000 tl aldınız ve hisse 6000'e düştü. E üçüncü sene de aynı karı yaptı şirket diyelim. 4000 mi olacak hisse değeri? Tabii ki hayır. Devamlı kar açıklayan şirketin hisse değeri de tabii ki yükselecektir. Aynı kirasını sürekli aldığınız ev gibi. Size sürekli bir getiri sağlıyor. Bu getiri artarsa evin/hissenin değeri de artar. Eğer evin/hissenin 1 yıllık kirasını/karını alırsanız da, evin/hissenin değeri o ölçüde düşer.
    Borsa bilgim oldukça sınırlıdır. Burada yazdığım her şey çok büyük oranda tahmin ve içgüdüden ibarettir.

4.  Alıntı Originally Posted by ZET35 Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Bir şey sormak istiyorum belki konuyu bilenler için cahilce gelebilir ama şimdiden kusura bakmayın cahilliğime verin.
    Hisse senedi temettü verdiği gün temettü oranında - açıyor, bu hisse vadelide bir gün önce short yapıldığında o oranda kar getirir.
    Bunun için bir önlem almışmıdır bist.?

Temettü verildiği zaman hissenin değeri geçmişe yönelik de düşürülür. Temettü oranı hisse değerinin %10'u kadar diyelim. Temettüyü aldıktan sonra bugünün hisse değerini dününkinden %10 aşağıda görmezsiniz çünkü dünün fiyatı da temettü miktarı kadar aşağı çekilmiştir.

5.  Alıntı Originally Posted by Sahin Yazıyı Oku
    Temettü verildiği zaman hissenin değeri geçmişe yönelik de düşürülür. Temettü oranı hisse değerinin %10'u kadar diyelim. Temettüyü aldıktan sonra bugünün hisse değerini dününkinden %10 aşağıda görmezsiniz çünkü dünün fiyatı da temettü miktarı kadar aşağı çekilmiştir.
    Teşekkürler

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by Sahin Yazıyı Oku
    Bence buradaki tespitte de hata var. Çünkü kısa vadeli aktarıyorsunuz olayı. Şirket ilk yıl kar etti. Size düşen pay 2000 tl. 10000'lik payınız 8000'e düştü ve 2000 nakit aldınız. Bir sene sonra yine aynı miktarda kar etti şirketiniz. Yine 2000 tl aldınız ve hisse 6000'e düştü. E üçüncü sene de aynı karı yaptı şirket diyelim. 4000 mi olacak hisse değeri? Tabii ki hayır. Devamlı kar açıklayan şirketin hisse değeri de tabii ki yükselecektir. Aynı kirasını sürekli aldığınız ev gibi. Size sürekli bir getiri sağlıyor. Bu getiri artarsa evin/hissenin değeri de artar. Eğer evin/hissenin 1 yıllık kirasını/karını alırsanız da, evin/hissenin değeri o ölçüde düşer.

Diger onerilerinize cevap verecegim ama buna oncelik atamak istedim.

Demedikmi hisse fiyati onemli degil ben aldigim temettuye bakarim ?

Hisse fiyati onemsiz abi banane fiyata KUMARCİ lar bakar denilmiyor mu simdi niye hisse fiyatina odaklandik.

Parayi kazandiran temettu mu hisse fiyati mi ? PARADOX

Eger kar eden sirketin tabiki hisse fiyati yukselecek diyorsaniz temettu anlamsizlasmaya baslamiyor mu ?

KAR EDEN SİRKETİN FİYATİ İLLAKİ YUKAR GİDECEKSE PROBLEM YOK İCERDE BİRİKTİRİLMİS VE İLERDE BİR GUN DAGİTİLMAYİ BEKLEYEN KAR VAR. ?
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

7.  Alıntı Originally Posted by bobbygeneric Yazıyı Oku
    erhan bu işe senin kadar yanlış bakan yok . temettüye yıllar yılı bakılır sen üçüncü çeyrek açıklanan kasımdan yıllıklar açıklanan şubata bakıyosın. diyelim ki oldu ya girdin piyasaya piyasadaki malların yarısını topladın ne yapacaksın her temettüden önce satışa mı geçeceksin kim alacak o kadar malı. günde 1 milyon lot işlem olan bir kağıtta 10 bin lotu satıp satıp alırsın problem yok ama şirketin %5ine sahip olsan ne yapacaksın biraz büyük düşün geniş düşün. verdiğin bütün örnekler üç beş aylık perspektif
    lutfen 5 yillik sen hesapla birsey satmiyorum ben.

Sadece temettu ile getrim cok oluyor ortakligim artiyor daha cok kazaniyorum algisi yanlis diyorum.

Hisse satma filan birsey yok. Birsey satin falanda demiyorum.

Temettu almaniz bir avantaji yok diyorum.

Piyasa fiyatindan banane deniliyor ya onu acikliyorum.

Hisse fiyatindan para kazaniyoruz temettunun coklugundan degil.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..

8. 9.09 lirada 2 adet hisse olsun.

Her ikiside her yil %10 yukari gitsin

Birisi her yil sonu 1 lira temettu dagitsin

Digeride her yil sonu 0.5 lira temettu dagitsin.

Her iki hissedede ister aldiginiz burut temettuleri lota cevirin isterseniz kenarda dursun karar sizin.

Soru 3 yil sonunda temettuyu yuksek veren ve ortaklik oranimizi hizla arttirdigimiz hissede getirisi digerine kiyasla farkli mi ?

Getiri esit ise yuksek temettu ne ise yaradi ?

Getiri esit ise yuksek temettunun ortakligi daha yuksek oranda arttirmis olmanin anlam ve onemi nedir ?

Getiri farkli ise matematikle kanitlayin

Boby ve diger arkadaslar size sorum

Sayfa 4/8 İlkİlk ... 23456 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •