Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
Diger onerilerinize cevap verecegim ama buna oncelik atamak istedim.

Demedikmi hisse fiyati onemli degil ben aldigim temettuye bakarim ?

Hisse fiyati onemsiz abi banane fiyata KUMARCİ lar bakar denilmiyor mu simdi niye hisse fiyatina odaklandik.

Parayi kazandiran temettu mu hisse fiyati mi ? PARADOX

Eger kar eden sirketin tabiki hisse fiyati yukselecek diyorsaniz temettu anlamsizlasmaya baslamiyor mu ?

KAR EDEN SİRKETİN FİYATİ İLLAKİ YUKAR GİDECEKSE PROBLEM YOK İCERDE BİRİKTİRİLMİS VE İLERDE BİR GUN DAGİTİLMAYİ BEKLEYEN KAR VAR. ?
Evet paragraflarca yazılarınızın içerisinde kaybolmuşum, o yüzden yaptığınız hesabın bir başka arkadaşın "banane hisse fiyatından" sözüne cevap amaçlı yazıldığını atlamışım. Burada yazdıklarınızda haklısınız. Bu arada farklı düşündüğümüz bir çok nokta olsa da zevk alarak okudum yazılarınızı.

İşin matematiğiyle hiç kimse size yanlış olduğunuzu ispat edemez. Sizin hesabınız tabii ki doğru. Yanlış olan, yatırımcı psikolojisini göz ardı ediyor olmanız. Temettü yatırımcılığı, çok klasik olacak ama birçok anlamda gayrimenkul alıp kirasını yemek gibidir. Neden öyle olduğunu yukarıda açıkladım. Artıları; herkes ev, dükkan alamaz ancak herkes bütçesine göre hisse alır. Acil ihtiyaç durumunda evi, dükkanı istediğiniz an satamazsınız, hisseyi satarsınız.

Temettü veren hissenin yıllık %10'luk temettüsünü almakla, temettü vermeyen hissenin her yıl %10'unu satmak arasında 1 yıl sonra da 10 yıl sonra da matematiksel olarak vergiler hariç fark yoktur, haklısınız. Ancak burada yine işin içine yatırımcı psikolojisi girer ve ilk seçenek ikinci seçeneğe göre daha basit, daha kullanışlı görünür.