Arama sonucu : 8 madde; 1 - 8 arası.

Konu: Fonlardaki Valörlerin Kaldırılması Hakkında

1. Fonlardaki Valörlerin Kaldırılması Hakkında

Yatırım fonlarındaki satış valörlerinin düzeltilmesi/kaldırılması hakkında spk'ya bir bildirimde bulundum. Aşağıdaki yazıyı gönderdim. Sizce bununla ilgili bir düzenleme yapılabilme şansı olmaz mı? Ne diyorsunuz?
    Bu arada ses duyurmak adına siz de bu konuda spk'ya öneride bulunabilirsiniz.

"Merhabalar,
    Fonlardaki satış valörleri yatırımcı açısından ekstra risk inşaa ediyor ve yatirimin guvenirliğini azaltıyor. Çunku olası bir olumsuz haber veya herhangi bir durumdan kaynaklı endeks dususlerinde fonlar da etkileneceği için stop loss (zarar kes) yapıp satma imkânı sağlamıyor. Örneğin bugün saat 13:30'dan önce bir fonu satınca ancak yarınki fiyattan satılmış oluyor. Bu da ilgili düşüşü mutlaka yememize sebep oluyor ve ciddi para kayıpları doğuruyor yatırımcıya. Kısaca olası risklere karşı efektif pozisyon alamıyoruz maalesef. Satış valörlerinin kaldırılma şansı yok mudur acaba, bununla ilgili bir düzenleme gelmesini temenni ediyoruz.
    İyi çalışmalar dilerim."

2. Normal süreçte al sat yapmaya gerek yok tabii ki ama son zamanlarda olduğu gibi bistteki sıkıntılı süreclerde ve sert dususlerde ciddi yaralar almış olabiliyoruz, bu acidan bu konu beni biraz dusundurdu.

3. Bu yüzden fonlardan ziyade kendimiz alsat yapıyoruz keşke valör olmasa

4. İşin teknik yanı uzun bir konu ama T+1 , T+2 bir fonun T ye(hazıra) çekilmesi, içinde sadece likit varlıklar yoksa mümkün olabilir. Hisse gibi T+2 val işlem gören varlıklarda bunu maalesef yapamazlar.

Sizin isteğinizi ETF dediğimiz exchange traded funds çözer. O da ülkemizde çok fazla yok malesef. Ziraat Portföy geçen sene birkaç tane kurmuştu. Onları araştırabilirsiniz.

Ekleme: ETF'ler de valörlü olduğundan çıkan parayı hemen nakit çekemezsiniz ancak bildiğim kadarıyla takas alacağı olarak başka bir hisse alımında vs. kullanma şansı olabilir. Fiyat riski ise olmuyor gördüğünüz fiyata yazabildiğiniz için.

5. En büyük zararı fon yatırımcısına verecektir. Valör olmadığında, hsyfler gibi fonlar, olası günlük satış için son derece yüksek oranda likit karşılık bulundurmak zorunda kalacak ve endekse görece getirileri çöp düzeyine düşecektir.
    Burada yer alan yorum ve tavsiyeler genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Alıntı Originally Posted by mustafacoskun Yazıyı Oku
    Yatırım fonlarındaki satış valörlerinin düzeltilmesi/kaldırılması hakkında spk'ya bir bildirimde bulundum. Aşağıdaki yazıyı gönderdim. Sizce bununla ilgili bir düzenleme yapılabilme şansı olmaz mı? Ne diyorsunuz?
    Bu arada ses duyurmak adına siz de bu konuda spk'ya öneride bulunabilirsiniz.

"Merhabalar,
    Fonlardaki satış valörleri yatırımcı açısından ekstra risk inşaa ediyor ve yatirimin guvenirliğini azaltıyor. Çunku olası bir olumsuz haber veya herhangi bir durumdan kaynaklı endeks dususlerinde fonlar da etkileneceği için stop loss (zarar kes) yapıp satma imkânı sağlamıyor. Örneğin bugün saat 13:30'dan önce bir fonu satınca ancak yarınki fiyattan satılmış oluyor. Bu da ilgili düşüşü mutlaka yememize sebep oluyor ve ciddi para kayıpları doğuruyor yatırımcıya. Kısaca olası risklere karşı efektif pozisyon alamıyoruz maalesef. Satış valörlerinin kaldırılma şansı yok mudur acaba, bununla ilgili bir düzenleme gelmesini temenni ediyoruz.
    İyi çalışmalar dilerim."
    Bugün 13:30 dan önce verilen satış emri bu akşam gerçekleşen ,yarında açıklanacak olan fiyattan gerçekleşiyor diye biliyorum ben,valör parann hesaba geçme zamanını gösteriyor.Yanlışım varsa düzeltin lütfen.

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    En büyük zararı fon yatırımcısına verecektir. Valör olmadığında, hsyfler gibi fonlar, olası günlük satış için son derece yüksek oranda likit karşılık bulundurmak zorunda kalacak ve endekse görece getirileri çöp düzeyine düşecektir.
    Yeni yatırımcıyım. Benim yazdığımla yatırım yapmayınız. Selamlar.

Alıntı Originally Posted by hellistheothers Yazıyı Oku
    En büyük zararı fon yatırımcısına verecektir. Valör olmadığında, hsyfler gibi fonlar, olası günlük satış için son derece yüksek oranda likit karşılık bulundurmak zorunda kalacak ve endekse görece getirileri çöp düzeyine düşecektir.
    işlem gören fonlardan, fonu çıkarmış olan aracı kurum kar yada zarar etmez. sadece komisyonunu alır. fiyatı düşen fonun satışını yapan kişi eğer zarar etmeyecek olursa, onun zararı fondaki diğer kişilere bölünür.
    bu valör işine bankalar sonradan uyandı. ilk başlarda tüm fonlar valörsüzdü. sabahtan borsa % 2-3 düştüğünde bankamatikten hisse fonu alırdım. fon olayını pek bilen de yoktu.
    lakin satışı yapıldığında hisse fon ücreti 3 değil 2 günde hesaba geçmesi lazım.

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •