Sayfa 14/26 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Arama sonucu : 207 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Corona Günleri

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
    Süreci tanımlanmış hastalıklarla , sonu görünmeyen bir hastalığın belli bir aşamasını kıyaslamak çok mantıksız. İnsanlık bilse ki bu işin sonunda 1 milyon yahut 5 milyon insan ölecek, daha rahat olur. En kötü budur der . Ama sonunun nereye gideceğini bilmiyoruz.

Geçmişte basit salgınlar olduğu gibi çok ciddi salginlarda oldu .

Asayiş durumu ise gerçekten sıkıntı. Çaresiz kalan insanlar her şeyi yapabilir. Atıyorum tüm sanal varlıklarımıza el konsa evimizdeki nakit para ne kadar yeter bize . Paranızın bittiğini hayal edersek çaresiz kalan insanları anlayabiliriz. Mahkeme yüzü görmemiş, trafik cezası dahi yememiş insanlar birer canavara döner.
    Kusura bakma , benim çocuklarım açken sen yan tarafta rosto yapamazsın.

Peki ne olacak ? Hah bu soruyu sormak için geç kaldık. Birkaç ülke hariç herkes geç kalmış.

Halbuki dünya Sağlık Örgütü 1 yıl önceden bütün ülkelere olası bir salgın için planlama yapın demiş. Borsada iyimserler kazanıyor ama gerçek dünya öyle değil.

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Süreci tanımlanmış hastalıklarla , sonu görünmeyen bir hastalığın belli bir aşamasını kıyaslamak çok mantıksız. İnsanlık bilse ki bu işin sonunda 1 milyon yahut 5 milyon insan ölecek, daha rahat olur. En kötü budur der . Ama sonunun nereye gideceğini bilmiyoruz.

Geçmişte basit salgınlar olduğu gibi çok ciddi salginlarda oldu .

Asayiş durumu ise gerçekten sıkıntı. Çaresiz kalan insanlar her şeyi yapabilir. Atıyorum tüm sanal varlıklarımıza el konsa evimizdeki nakit para ne kadar yeter bize . Paranızın bittiğini hayal edersek çaresiz kalan insanları anlayabiliriz. Mahkeme yüzü görmemiş, trafik cezası dahi yememiş insanlar birer canavara döner.
    Kusura bakma , benim çocuklarım açken sen yan tarafta rosto yapamazsın.

Peki ne olacak ? Hah bu soruyu sormak için geç kaldık. Birkaç ülke hariç herkes geç kalmış.

Halbuki dünya Sağlık Örgütü 1 yıl önceden bütün ülkelere olası bir salgın için planlama yapın demiş. Borsada iyimserler kazanıyor ama gerçek dünya öyle değil.
    Dogru gecmis salginlar verisiyle ve asamalariyla kiyaslamak tam dogru degil.
    Ancak elimizdeki veriler ile beklenen sonuclar da dogru degil bence. Bunun ortalik daha fazla karismadan orta yolunu bulmak lazim .
    Daha dogrusu bulmak lazim di. Artik ok yaydan cikti. Geri dönüsü siyasiler icin cok zor. Kimse o riski almaz, almak istemez.
    Ama sonucunda bekleneden daha az tehlikeli bir virüs oldugu ortaya cikarsa, vay bir sonra belki gercekten tehlikeli olacak bir virüs ortaya ciktiginda, halimize. Kimse DSÖ falan takmayacak.

Hazir olan hic bir ülke yok. Olunamaz da zaten. Gercekten böyle bir pandemiyi hic bir sistem kaldirmaz.

Umarim ic savaslar ve ülkeler arasi savaslar cikmadan atlatiriz bu pandemiyi.
    Atlatsak bile sonucunda tüm dünya ülkeleri bireysel hak ve özgürlükleri kisitlama adimlari atacaklar (tam atmamis olanlar). Bizleri daha cok denetim altina alacaklar. Kisaca 1984 ve Fahrenheit 451 romanlarinin iceriklerinin gercek hayatimiza girisi daha da hizlanacak.

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Dogru gecmis salginlar verisiyle ve asamalariyla kiyaslamak tam dogru degil.
    Ancak elimizdeki veriler ile beklenen sonuclar da dogru degil bence. Bunun ortalik daha fazla karismadan orta yolunu bulmak lazim .
    Daha dogrusu bulmak lazim di. Artik ok yaydan cikti. Geri dönüsü siyasiler icin cok zor. Kimse o riski almaz, almak istemez.
    Ama sonucunda bekleneden daha az tehlikeli bir virüs oldugu ortaya cikarsa, vay bir sonra belki gercekten tehlikeli olacak bir virüs ortaya ciktiginda, halimize. Kimse DSÖ falan takmayacak.

Hazir olan hic bir ülke yok. Olunamaz da zaten. Gercekten böyle bir pandemiyi hic bir sistem kaldirmaz.

Umarim ic savaslar ve ülkeler arasi savaslar cikmadan atlatiriz bu pandemiyi.
    Atlatsak bile sonucunda tüm dünya ülkeleri bireysel hak ve özgürlükleri kisitlama adimlari atacaklar (tam atmamis olanlar). Bizleri daha cok denetim altina alacaklar. Kisaca 1984 ve Fahrenheit 451 romanlarinin iceriklerinin gercek hayatimiza girisi daha da hizlanacak.
    Biz iyice sarpa sardık. Önlem alsak ekonomi kaldırmıyor iktidar gider , önlem almasak insanlar ölür iktidar gider.

1984 ü okudum ama diğerini okumadım. Okuma listeme alayım. Bora abiyle bi okuma planı yaptık. O bitince bunu okuyayım.

Duhul
    Dec 2017
    İkamet
    İzmir
    Gönderi
    3,166
    Bulduk korona başlığını, kapatanın seyir defteri gibi, yazıyoruz siteye girdikçe.
    İleride arşiv olur, bakarız ne yapmışız, korona günlerinde.

Benim şahsen kötümserlik katsayım biraz arttı bu hafta.

ABD, Avrupa, piyasaya (zenginlere) verebileceği her şeyi vermiş. Trilyonlarca dolar, trilyonlarca euro.
    Bunlarda güzelce yansımış borsalara.
    Daha ne kadar verebilir ki.
    Matbaalarda mürekkep kalmadı.
    Bir süre sonra ikinci dünya savaşı sonrası gibi, hiper enflasyonlar gelmesin. 1 şişe su 1000 dolar, 1 kutu bira 500 euro

Bir kötü haber de Corendon'dan.
    Uçuşları, 1 hazirana ertelemiş.
    Hollanda'da 500.000 iptal, sadece Corendon'un 120.000 rezervasyonu iptal. (şimdilik)
    Geçen sene, vatandaşımızı % 100 zamla öpen, resort otelciler, kaldı gene, koronadan bunalmış Türk turiste.

Esas bomba haber yatçılardan.
    En az otelciler kadar kara kara düşünüyorlar.
    Nisan sonunda, denize indirmeleri gereken yatlar, karada kalacak gibi görünüyormuş.
    İzin belgesi de alamıyorlarmış.
    Yaz sıcağında, yatlar, karada kalırsa, b.u yedik diyorlar.

Havayolcular, demiryolcular, karayolcular zaten dükkanları kapadı.
    Almanlar diyordur, nerden aldık Kamil koçu.

Kurumsal vergiler, gelir vergileri bu sene yok gibi görünüyor.
    Devlet kaldı gene sigaracı, içkici, benzincilere.
    Ama petrol fiyatları düştü, ulaşım düştü.
    Demek ki, en çok gelir elde ettikleri akaryakıtta da, düşüş olacak.

Devlet nasıl arka çıkacak batmakta olan firmalara.
    Yoksa gene ekstra yük mü bindirecek içkici, sigaracılara.

Herkes batarken, risk almadan, paralarına para katan, YİD'ciler çok kötü görünmeye başladı gözüme.

Alıntı Originally Posted by dimitris Yazıyı Oku
    Biz iyice sarpa sardık. Önlem alsak ekonomi kaldırmıyor iktidar gider , önlem almasak insanlar ölür iktidar gider.

1984 ü okudum ama diğerini okumadım. Okuma listeme alayım. Bora abiyle bi okuma planı yaptık. O bitince bunu okuyayım.
    Fahrenheit 451'i okuyun, yoksa sonra firsat olmaz . Cünkü kitabin yasak oldugu bir dönemi anlatiyor. Equilibrium filmi bu kitaptan esinlenerek yapilmistir.

Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Dünyada yeni hasta sayısı;

Dun 66.770

Bugün 53.441.. belki abd biraz daha ekler sayılarına .

Ancak avrupada kesin azalma var düne göre....
    59.227 yeni vak'a olarak dün tamamlanmış... ABD koşuyor.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Biraz sevinelim.

Italya'nin Rimini sehrinde 101 yasindaki, 1919 dogumlu, bir yasli corona virüsü enfeksiyonundan iyileserek hastaneden evine gönderilmis.

https://www.welt.de/vermischtes/arti...ronavirus.html

Duhul
    Nov 2018
    İkamet
    Gönüllerde yaşıyorum.
    Gönderi
    7,299
     Alıntı Originally Posted by samreit Yazıyı Oku
    Fahrenheit 451'i okuyun, yoksa sonra firsat olmaz . Cünkü kitabin yasak oldugu bir dönemi anlatiyor. Equilibrium filmi bu kitaptan esinlenerek yapilmistir.
    Kitabı buldum efendim . Elimdeki kitap bitsin okuyacağım. Teşekkür ederim.

Sayfa 14/26 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •