Sayfa 16/27 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon
Arama sonucu : 211 madde; 121 - 128 arası.

Konu: Dolardan Çıkınca Ne Yapmalı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    coronali bir dunyanin düşündürdükleri...

* virüsün yayılma hızı ve şekli düşünülürse, yalnız yaşama giderek haklılık ve revaç kazanabilir.

* yaşamsal sektorlerdeki üretimin devamlılığına bu virüsün etkisi düşünülecek olursa robotsal üretim için gelişmiş ülkeler hız verebilir

* ne kadar doğru bilemem ama hava temizliğinde gözle gorulur bir olumlu gelişme ve ozon tabakası yirtigindaki iyileşme gibi faktörler de ABD Çin gibi ülkelerin bu konudaki inatlarini ortadan kaldırabilir.

* Dünyanın iyicene bozulan gelir dağılımı bu vesile ile (hemen tüm paketlerin temelinde gucsuze ve düşküne yardım yatmakta) ve yeni surekli çözümlere kavusturulmak üzere devlet adamlarının önüne gelebilir..

Bunlar sabah sabah aklıma gelen umut ettigim gelişmeler. malum her musibetten bir hayır dogarmis.

Corona virüsü de insanların görüp bilip bir türlü önlerine almadıkları birçok hayırlı gelişmeye vesile olur umarım.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    (yukarıdan devam)

*Coronanın tüm insanoğlu için verdiği zorunlu molada umarım bugüne kadar hay huyla, fuzuli işlerle geçen ömrümüzde sormaya vakit bulamadığımız bazı soruları kendimize sorma, yanıtlar bulma ve en önemlisi de uygulama fırsatı verir.

* Yalnızlığa özendirmesi yanında (ki kutsal evlilik kurumu baya yara alabilir) "minimalizm" de ön plana çıkabilir.

* Temizliğin (insan ve çevre) ne kadar önemli bir konu olduğunu corona bize gösterdi. Umarım bu titizlik kalıcı olur.

* Yaşamsal önemdeki tarım, hayvancılık, gıda ve ilaç konularında devletlerin kendi kendilerine yeterli olmalarının önemini anlamışlardır devlet adamları. Rusya tüm tahıl ürünlerinin, Vietnam pirincin ihracına hemen yasak getirdi. "Paramız varsa saman da ithal ederiz" yaklaşımının yanlışlığı umalım anlaşılmış olsun.

* Beni çok sevindiren bir gelişme de coronanın verdiği molada evlerde tıkılı kalan insanların bir kısmı, kitap okumaya başladılar. Umarım bunun keyfine varıp, alışkanlık haline dönüşür kitap okuma. Elektiriğin kesildiği bir dönemin (çok mu karamsar oldu dersiniz) tek eğlencesi olabilir kitap okuma.

(Aklıma geldikçe devam edeceğim bu konuya. Katkıda bulunacak olursa sevinirim)

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Altın konusunda hala endişelerim var...

Nitekim Cuma günü çıktım.

Bu felakette ciddi bir geri geliş, tümüyle arz-talep bazlı, hala beklenebilir.

Buna inanan baya bir analist var.
    https://youtu.be/a_bJFA4ApGc

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by JAS Yazıyı Oku
    Bana daral geliyor bu adamları dinlerken...

Hani "öleceksek ölelim adam gibi" diyorum.

Korkmaktan, korkutulmaktan yoruldum.

Kimileri de zaafımızı ticaret konusu haline getirdi.

Bir de bu youtube videocularına özellikle mesafeliyim.

Hangisine inancakksın?

Birine mürit olacaksın ta ki yanlışını bulana kadar.

Tarikat gibi.

Sonra bir diğerine geçeceksin. Tavsiye üzerine.

Mahallenin kahve falcısı gibi...

Valla kardeş ne derse çıkıyor...

Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    Bana daral geliyor bu adamları dinlerken...

Hani "öleceksek ölelim adam gibi" diyorum.

Korkmaktan, korkutulmaktan yoruldum.

Kimileri de zaafımızı ticaret konusu haline getirdi.

Bir de bu youtube videocularına özellikle mesafeliyim.

Hangisine inancakksın?

Birine mürit olacaksın ta ki yanlışını bulana kadar.

Tarikat gibi.

Sonra bir diğerine geçeceksin. Tavsiye üzerine.

Mahallenin kahve falcısı gibi...

Valla kardeş ne derse çıkıyor...
    Bu korkutulmak değil, sadece yaşanacakları önceden göstermek. Kaldı ki öncü örnekleri görmeye de başladık, en azından Venezuela halkı bunu yaşadı, yaşıyor. Dünya zengin-fakir uçurumunun her geçen gün daha da derinleştiği şu günlerde, ekonomi yönetimini, sadece varlıkların değerini çok daha fazla göstermek için sınırsız alım-sınırsız para basma çılgınlığı gibi görenlerin ileride Dünyayı içine sokacakları durum işsizlik-fakirlik-açlıktan başka bir şey olamaz. Aynı aymazlık nedeniyle bu geçmişte yaşandı ve aynı aymazlık devam ettiği sürece de yaşanacak.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Corona virüsünün etkilerinden kurtulmak, toplumu oluşturan bireylerin, işini, aşını sağlığını güvenliğini her şartta garanti altına almak için tüm devletler ellerindeki imkanların fazlasını vermeye çalışıyorlar.

Bu gayrete uluslararası örgütler de tüm desteği vereceğini taahhüt ediyorlar.

Peki bu bir iyilik mi? İhsan mı? Sadaka mı?

Tümüyle devletlerin kurulma ve varolma nedeniyle yapılıyor bunca harcama.

Aksi durumda devlet ortada kalmaz.

Kurumlar kalmaz.

Tüm felaket senaryoları, tüm karanlık gelecek korkusu bu konuda gösterilecek zaaf ve başarısızlık üzerine inşa edilmekte.

DEvlet adamları da, hiç konuşmayanlar dahi, ortaya çıkıp bu krizden çıkma konusunda topluma güven vermeye çalışıyorlar.

En kötüsü üzerinde uğraşmak biz bireylerin imkanlarını aşmakta bana göre.

O gün geldiğinde toplumun tüm kurumları yıkılmışsa çalışmıyorsa, sen ne kadar hazırlıklı olursan ol, başaramazsın.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by JAS Yazıyı Oku
    Bu korkutulmak değil, sadece yaşanacakları önceden göstermek. Kaldı ki öncü örnekleri görmeye de başladık, en azından Venezuela halkı bunu yaşadı, yaşıyor. Dünya zengin-fakir uçurumunun her geçen gün daha da derinleştiği şu günlerde, ekonomi yönetimini, sadece varlıkların değerini çok daha fazla göstermek için sınırsız alım-sınırsız para basma çılgınlığı gibi görenlerin ileride Dünyayı içine sokacakları durum işsizlik-fakirlik-açlıktan başka bir şey olamaz. Aynı aymazlık nedeniyle bu geçmişte yaşandı ve aynı aymazlık devam ettiği sürece de yaşanacak.
    Aslında korkutulmaktan yoruldum. İşin özü bu.

Doğru yanlış farketmiyor.

Bir de benim birey olarak yapacaklarım belli.

Devlet yöneticilerinin , kurum yöneticilerinin yerine geçip bir şey yapma imkanım yok.

O felaket senaryosu gerçekleştiğinde ne yaptığımın da fazla bir önemi kalmıyor çoğunlukla...

8. (CNN)The $50 billion airline bailout passed by the Senate will help keep the airlines alive, but it won't solve the industry's most severe crisis in its history.

Çok hızlı başladığı paketin yetmeyeceği söylemleri. Bakalım ne olacak.

Sayfa 16/27 İlkİlk ... 6141516171826 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •