Sayfa 4/27 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon
Arama sonucu : 211 madde; 25 - 32 arası.

Konu: Dolardan Çıkınca Ne Yapmalı?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Corona'dan güzel haberler almak insanlık olarak hepimizin dileği...

Bu da geçecek.

İnsanoğlu dayanıklı ve de arsız...Neler görmüş neler.

Ama dolara bakınca, ya da bazılarının dolara yaklaşımına göre, corona biraz nefes verirse kur 5 lira olacak gibi bir düşünceleri var.

Oysa 20 gün önce Türkiye'nin kuru yükselten gündeminde başka bir çok dosya vardı.

Hepsi unutuldu.

Onlar hepsi (Suriye, terör, Rusya ile ilişkiler, ekonomik verilerdeki zaaflar) aynen duruyor.

Ya da uçuğa neden olan virüs gibi hep orada ama uyuyor...

Şant Manukyan "Dolar, sistemin üzerinde kurulduğu para. Bu nedenle kriz, dolar fiyatını yükseltecektir. Şirketiniz satış yapmıyor ama ödemesi gereken borçları, fonlaması gereken stokları, kiraları vs. var. Bu nedenle dolar talebi artmaya devam edecek" demekte...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by selcukylm Yazıyı Oku
    Corona açısından şu anda başta İtalya olmak üzere Avrupayı izliyorum.
    Plato çizmeye başladığından yaklaşık olarak biz ve Amerika 2 hafta arkadan takip ettiğimizi dikkate alarak platoları tahmin edebiliriz.
    Borsaya elki uzun vadeli ( 1 yıl ) kağıt almak için o aralar uygun olabilir.
    BİST açısından yükselişin düşüş gibi hızlı olabileceğini düşünmüyordum düne kadar. Krizin Ekonomik etkileri salgından sonra ortaya çıkacağı düşüncesiyle.
    Ancak dün FED başta olmak üzere merkez bankaların açtığı para muslıklarının borsaya akma ihtimali ile fikrim biraz değişti.
    Önümüzdeki 23 hafta içinde BES fonlarım ile hisse ye girmeyi planlıyorum.
    Hisse bazlı takip ve araştırmalarıma da devam ediyorum
    BES'ten çıkıp borsaya mı?

BES'te hisse fonlar var zaten...

Yetersiz mi etkiliyor (tam yansımıyor mu) diyorsunuz borsadaki yükseliş BES'teki fonlara?

Mesela Anadolu Hayat Emeklilikte hem İŞBankası iştirakleri fonu hem de hisse fonu var diye biliyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by BORA YAŞAR Yazıyı Oku
    BES'ten çıkıp borsaya mı?

BES'te hisse fonlar var zaten...

Yetersiz mi etkiliyor (tam yansımıyor mu) diyorsunuz borsadaki yükseliş BES'teki fonlara?

Mesela Anadolu Hayat Emeklilikte hem İŞBankası iştirakleri fonu hem de hisse fonu var diye biliyorum.
    Yanlış ifade etmişim.
    BES fonlarımı %100 hisse senedi fonuna geçmekti kastım uygun bir yerden. Ki bu uygun yer benim için 82 bin ve altı kademeli olarak olacak gibi. BİST için bu seviyeler 2002 deki dolar bazlı seviyeler. Kademeliden kastım da 5 değişiklik hakkım var % 20-25 geçişler ile tamamlarım bu yılı.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
     Alıntı Originally Posted by selcukylm Yazıyı Oku
    Yanlış ifade etmişim.
    BES fonlarımı %100 hisse senedi fonuna geçmekti kastım uygun bir yerden. Ki bu uygun yer benim için 82 bin ve altı kademeli olarak olacak gibi. BİST için bu seviyeler 2002 deki dolar bazlı seviyeler. Kademeliden kastım da 5 değişiklik hakkım var % 20-25 geçişler ile tamamlarım bu yılı.
    Anlaşıldı.

Ben bu konuda da sabırsız davrandım.

Bekleyeceğiz...

5. Şu anki dünya endekslerinin yükselişlerini ''tepki'' olarak görüyorum kendi adıma. ( Umarım yanılırım ) ABD ' de daha işler kızışmadı virüs ile ilgili ve ABD halkı bu gibi olaylara alışık değil, kendi topraklarında ''savaş'' görmemiş onlar dolayısıyla panik biraz daha fazla olabilir. BİST için de geçerli bu bence. Bir tek burada bunu nötralize edebilecek Avrupadan eş zamanlı gelebilecek vaka ve ölüm sayılarında azalmalar olabilir. Nitekim İtalya'dan 2 gündür üst üste bir önceki güne nazaran ölen sayıları düşüyor. 1 haftayı tamamlarsa bu çok iyi. ve tabi buna Avrupanın diğer ülkeleri de eşlik ederse.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    Ralli değil diyorsanız varsa karınızı cebinize koyacaksınız...

Gram altının seyrini doviz comdan izliyorum.

Çok hareketli. Yer yer 1 lira ve fazlası sıçramalarla eski deyimle ihtilaçlar geçiriyor.

Coronaya mı yakalandı nedir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    3-4 gün kadar önce Bank Of America ABD ekonomisinin resmen resesyona girdiğini ilan etmişti dünyaya.

"Resmi olarak ekonominin durgunluğa girdiğini ilan ediyoruz, dünyanın geri kalanına katılıyoruz ve bu derin bir düşüş. Bu süreçte birçok kişi işini, servetini kaybedecek ve ciddi güven kaybı olacak" ifadelerini kullanmıştı.

Ekonomide sadece ilk çeyrekte % 12 kadar küçülme bekleniyor.

Ve bu gün ABD borsaları şu an % 6 ila % 9 arasında yükselmiş görünüyor.

İnsanlar yatırımla kumarı artık birbirine karıştırmaktan mutlu.

Borsa demek adrenalin demek kitleler için.

Yoksa böyle bir gelecek tahmininde corona virüsünden kaçar gibi kaçmak lazım borsadan akil insan için.

Bunu aynen bizim için de ifade edebiliriz.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Türkiye
    Gönderi
    10,163
    Blog Entries
    12
    İnsanoğlunun ongorebilse dahi onleyemedigi doğal felaketler, salgın hastaliklar, uzaydan gelen meteorlar vs için yapılacak bir şey yok. Bunun masalsı kısmı din kitaplarinda amaçlar doğrultusunda hünerle kullanılmış.

Yapılacak olan bu felaketlerden gelecek için Akılcı ders alabilmek.

Coronaya artık bu gözle bakmak bu hastalıktan kurtulduktan sonra ekonomide, bilim ve teknolojide, devletlerin sosyal ve insani projelerinde, bu hastalığın verdiği dersler göz önünde bulundurulmali...

Cahil ve sadece dinle hayatını idame ettiren yığınların oy deposu olarak kullanılmasının ülke ve insanlık için yarattığı potansiyel tehdit bu salginda açık seçik ortaya çıkmıştır.

Eğitimden, yaratılan hasiladan yeterli pay almayan insanlarin diğer kesime olan tehdidini umarız siyasiler görmüştür.

İnsana hayvana çevreye duyarlı adaletli, paylaşımcı bir yaklasim şart...

Umarım böyle bir etkisi olur bu salgının...

Sayfa 4/27 İlkİlk ... 2345614 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •