Sayfa 14/29 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 105 - 112 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

ARKADAŞLAR, YAZDIĞIM BİLGİLER TEORİK KALABİLİR ANCAK BİR SİSTEMİN OLMAZSA OLMAZLARINI BELİRTMEYE ÇALIŞIYORUM.

DİYELİM SADECE AL/SAT NOKTALARINA ODAKLANARAK EN YÜKSEK GETİRİYİ (MUHTEMELEN OPTİMİZASYONLA) ELDE ETMEYE ODAKLANIP, EN ÖNEMLİ AYAKLARINDAN OLAN POZİSYON BÜYÜKLÜĞÜ VE STOP LOSE KAVRAMLARINI SİSTEMİN İÇİNE KOYMAZSANIZ SİSTEMİN SAÇ AYAKLARI EKSİK KALMIŞ DEMEKTİR.

BU SEBEPLE HALEN UYGULADIĞIM SİSTEMLERDEN BİRİ İLE UZUN SÜREDİR İLGİLENDİĞİM BAGFS ÜZERİNDEN TEORİK UNSURLARI ANLATMAYA DEVAM EDEYİM. MALUM ÖRNEK OLMAYINCA İNSANLAR DAHA AZ İLGİ DUYUYORLAR VE MUHTEMELEN HAFIZAYA YERLEŞTİRMEK ZOR OLUYOR.

GRAFİKLERİ @murat77632757 TWITTER ADRESİMDEN PAYLAŞTIM.

NOT: BURADA BELİRTTİĞİM HUSUSLAR VE SENETLER TAMAMEN KİŞİSEL GÖRÜŞLERİM OLUP YATIRIM KARARLARINIZ TAMAMEN SİZE KALMIŞTIR.

Twıtter üzerinden paylaştığım örnekte;

başlangıç sermayesi: 10.000-

sistem 2 senelik periyotta 7 adet sinyal üretmiş (2 karlı, 5 zararlı işlem) başarı oranı:2/7=%28,5 çok düşük bir oran ancak sonuçlarına bakalım.

2 karlı işlemde toplam : 18.677 kar
    5 zararlı işlemde toplam: -1377 zarar

karlı işlem başı kazanç: 18.677/2= 9.338
    zararlı işl.başına zarar: 1377/5= 270

size esas para kazandıracak oran olan r/k=9338/270=34,51 gibi çılgın bir oran.

şimdi ana hatlarına bakalım;

1) neymiş...sadece başarı oranı yüksek sistemler kazandırır, bunları tercih etmeniz gerekir mantığı yanlıştır...örnekte %28,5 karlı işlem oranında bile sistem mükemmel para kazandırmış...

2) esas olan işlem başına ortalama kazancın yüksek olmasıdır....size geçmiş dönemde anlattığım husus...5 işlemde zarar ama küçük zararlar....2 işlemde ise inanılmaz karlar...olayın özü budur....küçük zararları bu örnekte arka arkaya gelmiş...ama sonunda başarılı sistemle sabretmenizle birlikte muazzam bir kar...

3) disiplinle sisteme uymak...ancak bunun için sistem bütün testlerden geçmiş olmalı ve bir süre gerçek piyasa şartlarında denenmeli ancak ondan sonra işlemlere başlanmalıdır.

Soru/yorum var mı...????

3. Belirli kagitlari ve trendlerini takip ederim. Kisisel tecrubeme ve varsayinlarima dayanarak sizin bahsettiginiz sisteme yakin bir sistem kullaniyorum

Ancak yurdisina kiyaslangerek borsamizin sig ve sirketlerin halka aciklik oranlari nispeten cok daha dusuk oldugundan hisseye gore dalgalanmalar ya da oynaklik cok daha fazla oluyor

Buna bagli sorum ise, hisse al verdi Kriterlerinizi, alma seklinizi, alim oranlarinizi, stop loss hesaplaminizi anliyorum, ama hisseyi tek seferde satacaginiz fiyati nasil hesapliyorsunuz? Zira nispeten sig ve tahta sahipleri ve hatta insider tradingin girla gezdigi borsamizda, hisseyi taniyan bir yatirimci icin al sinyallerini gorebilmek daha guclu olsada, sat sinyallerini dogru belirleyebilmek cok daha zor diye dusunuyorum

Sorum ozellikle kayda deger karli islemler icin. Sadece reel anlamda piyasadan cuzzi miktarda fazla kazandiran islemler icin degildir. Tesekkurler

Alıntı Originally Posted by wshark Yazıyı Oku
    belirli kagitlari ve trendlerini takip ederim. Kisisel tecrubeme ve varsayinlarima dayanarak sizin bahsettiginiz sisteme yakin bir sistem kullaniyorum

ancak yurdisina kiyaslangerek borsamizin sig ve sirketlerin halka aciklik oranlari nispeten cok daha dusuk oldugundan hisseye gore dalgalanmalar ya da oynaklik cok daha fazla oluyor

buna bagli sorum ise, hisse al verdi kriterlerinizi, alma seklinizi, alim oranlarinizi, stop loss hesaplaminizi anliyorum, ama hisseyi tek seferde satacaginiz fiyati nasil hesapliyorsunuz? Zira nispeten sig ve tahta sahipleri ve hatta insider tradingin girla gezdigi borsamizda, hisseyi taniyan bir yatirimci icin al sinyallerini gorebilmek daha guclu olsada, sat sinyallerini dogru belirleyebilmek cok daha zor diye dusunuyorum

sorum ozellikle kayda deger karli islemler icin. Sadece reel anlamda piyasadan cuzzi miktarda fazla kazandiran islemler icin degildir. Tesekkurler
    mrb, benim sistemlerim sığ, spekülatif vb. Tarz senetlerde işlem yapmaz...senetleri belirlerken hangi sistemin hangi senetlere uygun olduğu belirlenmiş ve uzun süre fiktif olarak denendikten sonra uygulanmıştır ve son üç yıldırda kullanılmaktadır.

Burada benim amacım; sizinde uyguladığınızı belirttiğiniz sistematik yaklaşımın, al/tut stratejisine göre üstünlüğünü göstermektir.

Daha önce verdiğim örnekler, benim kullandığım sistemler olmayıp sadece kaba taslak oluşturulmuş örneklerdir. Sistemlerim zarardan çabuk çıkmak, karda mümkün olduğunca uzun kalmaktır...onun için ben yukarı fiyat hedefi koymam bana göre bu karı sınırlar.

Satım sisteminde uyguladığım ve makineye kodladığım kurallar, dediğiniz gibi alım kurallarına göre daha zordur...... çünkü alımdan ziyade satım işlemi çok daha önemlidir.... Ancak anlayacağınız üzere ben bunları paylaşmıyorum....sadece sistematik yaklaşım, risk yönetimi vb. Konularının önemine dikkat çekmek istiyorum...

5. Haklisiniz. Sizi anliyorum. Cevap icin tesekkur ederim

Kullandığım farklı bir sistemden geçen senenin flaş senetlerden olan karel grafiklerini, twıtter'dan paylaştım.

Sistemler için ideal olan, mümkün olduğu kadar çok enstrümanda başarılı şekilde çalışmasıdır. Ancak, bu oldukça zor olup, özellikle pay piyasasında algoritma ile işlem yapıyorsanız mutlaka derinlikli senetleri tercih etmelisiniz.

Vıop gibi çift taraflı işlem yapılan piyasalarda ise xu30, usd/try ve kısmen gldyvade benim tercih ettiğim ve algoritmaları (bunlar kısa vadeli farklı sistemler) çalıştırdığım enstrümanlardır. Derinlik ve kayma maliyeti açısından bu enstrümanlar idealdir.

Buradaki husus vıop ta karşı taraf büyük kurumların hft denilen tamamen hıza dayanan algoritmaları, bunlardan hızlı olabilmeniz mümkün değil...ancak sağlam bir stratejiyle bunlarla başa çıkabilirsiniz...o yüzden elle işlem yapmak bu piyasada mümkün değildir veya şöyle diyelim uzun vade sürdürmek imkansızdır...çünkü hiçbir bakımdan dayanamazsınız....

Günaydın, değerli katılımcılar,

kısa bir süre önce başladığım ve tecrübelerimi aktarmaya gayret ettiğim foruma, ilk başta fazla katılım olmamasına rağmen süreç içerisinde gerek özelden gerekse twıtter üzerinden paylaştığım grafikler ile ilgili çok sayıda yorum/soru almam beni ziyadesiyle memnun etti.

Benim amacım; hisse önerilerinden uzak kalarak, yıllar boyunca piyasalarda yaşadığım/gözlemlediğim olumsuz davranışlar ve bakış açılarına farklı bir gözden bakmanızı sağlamak ve yeni bir perspektif kazandırmaktır.

Bu doğrular benim bulduğum/ürettiğim realiteler olmayıp, zaman içinde kendime uygun bulduğum/uyguladığım temel öğeleri sizinle paylaşarak sistemli alım/satım yapmanın önemine vurgu yapmaktır.

Bu vesileyle, şimdiye kadar paylaştığım ve sizlerden gelen soru/yorumları da göz önüne alarak önümüzdeki günlerde bir değerlendirme yapacağım.

Değerli arkadaşlar,

@murat77632757 Twitter adresimden kısa bir anket düzenledim.

Katılımınızı bekliyorum...Tşk.

Sayfa 14/29 İlkİlk ... 4121314151624 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •