Sayfa 2/29 İlkİlk 123412 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 9 - 16 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

1.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Amacımız trend takipçisi olmak yani trendlerle hareket etmek.
    Temel kural; büyük trendleri tespit edebilmek ve uzun süre pozisyonda yani karda oturabilmek. “büyük paralar, büyük trendlerle kazanılır†(büyük yükselişler; “istikbal göklerdedir†formasyonu - büyük çöküşler ise “zenciler geliyor kaç†formasyonu)
    Hayırlı olsun topiğin konusu tamda bizim Ülke borsasını ifade ediyor,yukarıda yazdıklarının hepsine katılıyorum.
    Bu borsa için temel analiz,temettü,bedelsiz,kar vs hepsi hikayedir,la fonten'den masalları anlatır.
    Tek gerçek yükseliş ve düşüş trendlerini yakalamaktır.

Alıntı Originally Posted by dandanakan Yazıyı Oku
    hayırlı olsun topiğin konusu tamda bizim ülke borsasını ifade ediyor,yukarıda yazdıklarının hepsine katılıyorum.
    Bu borsa için temel analiz,temettü,bedelsiz,kar vs hepsi hikayedir,la fonten'den masalları anlatır.
    Tek gerçek yükseliş ve düşüş trendlerini yakalamaktır.
    kısa vadeli özellikle gün içi işlemlerden para kazanan çok az insan gördüm.

Son 2 yıldır oluşturduğum pay piyasasında işlem yaptığım sistemleri, detayına girmeden grafiklerle
    anlatacağım önümüzdeki dönemlerde

tebrikler ve paylaşımlarda başarılar dilerim.

böyle puslu, önümüzü göremediğimiz dönemler için faydalı bir başlık olacağını düşünüyorum.

diğer bir başlıkta aşağıdaki metni paylaşmıştım, ancak insanların bir değerlendirmesi olmadı, tabii böyle puslu bir dönemde kimsenin net bir şey söylemesi mümkün değil, ancak tahmin bile yapılamaması bana insanların kafalarının çok karışık olduğu izlenimi verdi.

belki bu başlıkta bir değerlendirme olur.

amacım şu soruya bir değerlendirme almaktı: bu zamanda trendi olabilecek gıda, sağlık, yazılım vb. sektörleri mi tespit edip yatırım yaparsak iyi olur, yoksa böyle büyük düşüş trendlerinde sektörü ne olursa olsun küçük şirketlerden uzak durmak, nakit/döviz/borç dengesi pozitif olan büyük şirketlere yatırım mı daha iyi olur?

Alıntı Originally Posted by mühendis ankara Yazıyı Oku
    dün (cuma günü) yazılım şirketleri yüksek tepki yaptılar.

ülkemizde evden çalışmalar kısmen başladı. new york'da da pazartesi borsa seans salonları kapalı olacakmış, e-işlem yapılacakmış.

bir çok sanayi şirketinde resesyonun izlerini görebileceğimiz bu dönemde, acaba yazılım/bilişim şirketleri patlayan yıldız olabilir mi?

genelde, bu salgın kapsamında gıda ve sağlık sektörleri öneriliyor ama, home office çalışma imkânı olan, üretimi durdurmak zorunda kalmayan yazılım/bilişim sektörüne yatırım yapmak akıllıca olur mu?

eğer ki yazılım sektörünün müşterileri sanayidir, onların işleri durursa, yazılımcılar da yeni iş talepleri konusunda daralma yaşar derseniz, o zaman sağlık, eğitim gibi hizmet sektörlerinin ihtiyaçlarını karşılayan yazılım şirketlerine yatırım yapmak bu dönem için tercih edilebilir mi?

geçmiş uzun dönemli borsa tecrübesi olanlar bir değerlendirebilirse sevinirim, düşüş devam ederse büyük sanayi/banka hisseleri düştüğünde neredeyse tüm küçük şirketler de çok daha fazla düşer mi, yoksa bu dönemde sektörel olarak (mesela sağlık, gıda, yazılım) tercih yapılması daha uygun olur mu (düşüşten emin olamıyorsak ama ihtimali varsa, büyük şirkette mi, yoksa küçük de olsa bu döneme özgü potansiyel taşıyan şirket mi tercih edilir)?
    Son düzenleme : mühendis ankara; 22-03-2020 saat: 18:09.

Son derece isabetli bir tespit...bir süre önce deva, telekom/tcell ve mgros u takibe aldım ve perşembe itibarıyla stop lose koyarak bir miktar mal aldım...burada önemli olan risk yönetimine dikkat etmek...evet bu dönemlerde bunu okuyabilmek ve sektör tercihi çok önemlidir...

Elbette yazılım şirketlerinin geleceğini iyi görüyorum ancak derinliği olmayan senetler....burada önemli olan taban oluşumuna bakmak, kademeli mal almak ve orta/uzun vadeli mal taşımaya razı olmak...

önemli nokta herkesten önce almak/satmak değil önemli olan doğru yerden almayı kolaylaştıracak “sistematik yaklaşımdan†yararlanarak giriş/çıkış yerlerini belirlemek, stop lose uygulamak, ne kadar hisse alınacağı ve risk yüzdesini belirlemek, oynaklıkları yani volatilite yi kabul ederek pozisyonda uzun oturarak büyük karlar sağlamak.

Dünyada hiç kimse alım yerinin doğru olup olmadığını, trendin başlayıp başlamadığını veya nereye kadar gideceğini bilemez ancak bunu kolaylaştıracak sistematik yaklaşım, risk (para) yönetimi ve disiplinle uzun vadede mutlaka başarılı olur.

Sayfa 2/29 İlkİlk 123412 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •