Sayfa 22/29 İlkİlk ... 122021222324 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 169 - 176 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

Değerli katılımcılar günaydın, bazı enstrümanların değişimlerini yayınladığım grafikleri/bilgileri, @murat77632757 twitter adresimden takibe alabilirsiniz...Ancak unutulmaması gereken bu tür paylaşımların kesinlikle al/sat tavsiyesi olmadığı...sadece size bahsetmeye devam ettiğim, farklı enstrümanlarda ve her piyasa şartında sistemli yani oluşturulmuş bir oyun planıyla neler yapılabileceğini göstermektir.

Hocam 2 gundur.tum yazilarinizi okuyorum.
    Hemen hemen sizin kadar olmasada size yakin bir sistem uzerinde bende trade sistemi gelistirdim.
    Degerli paylasimlariniz icin cok tesekkuler.

SM-A505F cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

3.  Alıntı Originally Posted by kemer77 Yazıyı Oku
    Hemen hemen sizin kadar olmasada size yakin bir sistem uzerinde bende trade sistemi gelistirdim.

Nasıl becerebiliyorsunuz hayret, tebrikler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Alıntı Originally Posted by kemer77 Yazıyı Oku

Mrb, sistem kurmakta zorlanan arkadaşlar için deneyimlerinizi paylaşırsanız bende üzerine eklemeler yaparak devam ederim.

Değerli katılımcılar, oyun planı oluştururken dikkat etmemiz gereken ve daha önce maddeler halinde sıraladığım hususları yeniden hatırlayalım;

Madde-1: Sadece ülkemizde değil tüm dünya piyasalarında yatırımcı olarak nitelendirilen insanların yaptığı büyük hatalardan en önemlisi, başkalarının verdiği sözde bilgilerle hareket ederek yatırım yapmasıdır.

Bu bilgi sahipleri; yakın çevreniz, çevrenizin çevresi, aracı kurum uzmanları, tv'lerde her gün yorum yapan analistler, araştırma uzmanları, temel analizciler vb. Ayrıca okuduğunuz dergiler, ekonomi haberleri veya sosyal medya üzerinden senet öneren/analiz yapan, uçacak/kaçacak diye tavsiyelerde bulunanlardır.

Tüyo ve ya sözde duyumları verenlere her zaman temkinle yaklaşın...bu bilgiler çoğunlukla 3.4. El bilgilerdir..size gelene kadar zaten piyasanın çok büyük kısmı duymuştur ve zaten artık işe yaramaz hale gelmeye başlamıştır...bu tür bilgileri yayanlar insan davranışlarını iyi okudukları için sizin nerede alacağınız/ çıkacağınızı genellikle bilirler...

Lafın özü; illa bu piyasada olacağım diyenler için bence halledilmesi gereken ve kendinize yapacağınız en önemli yatırım başkalarından medet ummayı bırakın, onların sözde bilgilerine ihtiyacınız yok. Bunu yapabildiğiniz takdirde çok büyük bir adım atarsınız.

Madde-2: Bizlere öğretilen veya doğru olduğu yönünde sürekli telkin edilen bir husus da al/tut stratejisinin mutlaka uzun vadede??? Kazandıracağı, sürekli alıp satmanın doğru bir yöntem olmadığı düşüncesidir.

Temel analiz elbette bir yere kadar önemlidir.. tamamen dışlanamaz ancak size hangi noktadan alım/satım yapacağınızı söylemez....ne kadar para bağlayacağınızı, nerede stop lose olacağınızı göstermez....

Ancak bu plan, doğru zamanlarda alım/satım yapmadığınız takdirde yani sistematik bir yaklaşımınız yoksa başarıya asla ulaşamaz.
    Lafın özü; oyun planı yoksa al/tut stratejisi benimsenecek bir yöntem değildir. Sadece çevreden veya kendi analizinizle bile olsa size nereden alayım ve en önemlisi nereden çıkayım sorularına cevap veremez. Stop lose kavramı olmadığı için bir anda şelalenin içinde aşağı yuvarlanırken bulursunuz kendinizi...

Hiç kimse sizin portföyünüzü sizden iyi yönetemez ancak şartı siz de kendinizi geliştirecek ve bu tür insanlara mahkum olmayacaksınız.

Madde-3: Gelelim ister mekanik ister algoritmik işlem yapın ama mutlaka bir sisteminiz olsun. Sistem sadece al/sat noktalarını göstermekten öte bir yapıdır.

Öncelikle kendinize işlem yapacağınız bir portföy oluşturun, spekülatif, derinliği olmayan senetlerden uzak durun. Portföy içinde vıop'ta işlem yapacağınız altın, usd ve endeks kontratları da olsun. Bunun sebebi hisse/pay piyasası tek taraflı işlem yapacağınız bir yerdir, yani önce alım sonra satım yaparsınız ve doğal olarak para kazanmak senedin yükselişine bağlıdır malumunuz.
    Ve en önemli husus girdiğiniz her pozisyondan para kazanma fikrinden vazgeçin...çünkü bunu başarabilen yok biliyorsunuz...ancak sistemin faydası, zararlar minimum düzeyde yani sermayeyi kediye yüklemeden, uzun vadeli mal taşıyabilmek...tüm olay bu....malda uzun kalamazsanız mecburen yapacağınız küçük zararları da finanse edemezsiniz....

Madde-4: Alacağınız riski sınırlamak için risk(para) yönetimi uygulayın. Belki bir sistemin en karışık konusu olmasına rağmen ve genellikle büyük/küçük çoğu yatırımcı tarafından fazla önemsenmemesine rağmen risk yönetimi sistematik yaklaşımın en önemli parçalarından biridir.

Ne demek risk(para) yönetimi... Işler kötü gittiğinde sizi tepetaklak olmaktan koruyacak bir subap görevi yapar. Bu stop lose koymaktan farklı bir şeydir. Amacı riskinize göre alabileceğiniz max. Pozisyon büyüklüğünü hesaplamaktır.

Bu, portföyünüzü dengeleyerek, portföyde aldığınız tüm pozisyonların risk miktarını baştan belirler.

MADDE-5: BU KONUDA YAPILMIŞ ARAŞTIRMALAR/ANALİZLER VE EN ÖNEMLİSİ SİSTEM TESTLERİ GÖSTERMİŞTİR Kİ FİYATI DÜŞEN YANİ AŞAĞI YÖNLÜ TREND İÇİNE GİRMİŞ HİÇBİR ENSTRÜMANDA ALIŞ YAPILMAZ. MANTIĞI BASİT; NE KADAR AŞAĞI İNECEĞİ VEYA DÜŞÜŞÜN NEREDE DURACAĞINI KİMSE BİLEMEZ.

İLK KURAL OLUŞTURDUĞUNUZ SİSTEM (TABİ VARSA) KAÇ DEDİĞİ NOKTADA POZİSYONU KAPATMAK VE DÜŞÜŞ SÜRECİNDE ASLA ORTALAMA YAPARAK YENİ POZİSYON AÇMAMAKTIR...BİR DAHA BELİRTEYİM DÜŞÜŞÜN NEREYE KADAR OLACAĞINI BİLEMEZSİNİZ...

LAFIN ÖZÜ; DİBİN DİBİ VARDIR...DÜŞEN PİYASADA MAL ALINMAZ VE ASLA ORTALAMA YAPILMAZ...SABIRLA SİSTEMİN GÖSTERDİĞİ NOKTALARDAN YENİ ALIM POZİSYONLARI AÇILIR...

Madde-6: İster temel analizi isterse benim uyguladığım fiyatı tek gösterge alan risk(para) yönetimi ile birlikte yürüyen sistematik yaklaşımı...her iki metotta da uygulanması en zor ilke davranışsal finans alanına giren hususlardır.
    Piyasalar komplike ve öngörülmesi zor yerlerdir. Örneğin insanlar kaybetmekten hiç hoşlanmaz, zarardan ise genellikle yeteri kadar korkmazlar. Kazanmanın uzun sürmeyeceğine inanarak hisseleri erken satmak veya kaybedenleri ise düzeleceğine dair bir beklentiyle uzun süreli elde tutmak buna çok iyi bir örnektir.

En önemli hususlardan biri; karlı pozisyonları tabi bir sistem dahilinde mümkün olduğunca uzun tutmak, zararlı pozisyonları ise kurallar dahilinde elden çıkarmaktır.

İnsanlar genelde tam tersini yapar, karlı pozisyonlardan ufakta olsa kar yapınca hemen satar, zarardan ise bunu kabul etmeyerek düzeleceği umuduyla zararın büyümesini izler. Bunu yaparsanız inanın çok az dayanabilirsiniz, eninde sonunda oyun dışı kalırsınız...

Bana göre düzeltilmesi gereken ancak en zor olan husus; karda uzun oturacak, zararları ise minimum düzeyde tutacak bir oyun planıdır.

Devamında; AL/TUT stratejisine göre hareket eden yatırımcı profili ve alım/satımcı olarak tabir edilen farklı bir yatırım stratejisini benimseyenlerin farkları üzerinde konuşacağız....

(Bu arada bazı bölümler sadece büyük harfli oldu, kusura bakmayın)

şimdide sistem oluşturma/oyun planı için yazdıklarımı tekrar okuyalım....sonrasında örneklerle sistem inşası nasıl yapılır adım adım gidelim...

*sistem kurallarını ilk başta siz belirleyeceksiniz sebebi basit.. Sizin sisteminiz size özgüdür bu yüzden sizin yatırım stratejinize uygun yöntemi en iyi siz bilirsiniz.

*diyelim al/sat noktalarını ve tabi stop lose belirlediniz, bu uzun bir çalışma gerektirir, denemeler yapın. Her enstrümanda her strateji çalışmaz.

*niye çalışmadığına bakın ve yeni bir yöntem bulmaya gayret edin…. Yöntemleriniz onlarca göstergeyi içeren karmaşık bir yapıdan ziyade gerçek piyasa şartlarında çalışabilecek bir sistem olsun.

*daha sonra bu stratejilerin ilk başta belirlediğiniz senetler içinden hangilerine uygun olduğunu test edin, hangi vadelerde daha iyi çalışmış...düşen piyasada ne yapmış, sizi zarardan korumuş mu bakın...yükselen piyasada al/tut'dan daha iyi mi sonuçlar vermiş bakın...

*çok fazla optimizasyondan kaçının, çünkü fazla optimizasyon gerçek piyasada işe yaramaz.

*bu sistemi hemen gerçek piyasada kullanmayın, bir süre deneyin ve gerçek ortamda neler yapıyor, hataları neler bir bakın...ikna olursanız gerçek işlemlerde kullanın...

*ben teknik analizi sadece bir yöntem olarak çok az kullanıyorum, benim görüşüm fiyatı takip etmek ama ne olacağını kimse gibi ben de bilmiyorum...o yüzden buradan alınır…,işte şurayı geçerse satılır.. Desteğe geldi…direnci zorluyor vb. Bana göre falcılık….tahminden ziyade iyi oluşturulmuş sistemi takip etmek bana göre elzem…

*bu arada formasyon denilen üçgen, dörtgen, boru, flama vb. Yüzlerce gösterge… bana göre hiçbir işe yaramaz, size göre destek olan yer başkasına göre dirençtir...

*bu arada çoğu insan grafiklerde olmayan formasyonları görme eğilimindedir...gann açıları, elliot dalgaları, fıbonaccı vb. Yöntemler benim kullanmadığım ve bana göre ticari amaçla oluşturulmuş ve en azından benim felsefeme uygun olmayan yöntemlerdir...

Ne yapacağımıza veya yapmamız gerektiğini açıkladık...devam edeceğiz...

Sizlerle birlikte sistem oluşturmaya geçmeden önce öncelikle borsada, saldım çayıra mevlam kayıra tarzı bir yaklaşım içinde değilseniz ve sistemli alım/satım yapmayı denemek istiyorsanız size ilk tavsiyem bir veri terminali (Matriks, İdeal, foreks vb) satın almanız olacaktır.

Bazı arkadaşlar; önce teknik analiz öğreneyim, bunlar pahalı daha sonra alayım gibi bir düşüncedeyse bence hiç başlamadan sistem oluşturmaktan vazgeçsinler ve tüyolarla devam etsinler. Çünkü sistem oluşturmanın temeli, deneme, yanılma, tekrar deneme, test etme, optimizasyon vb. sizin elle yapamayacağınız uygulamalar ve bunu gözlerinizle görmek zorundasınız... bunları kitap okuyarak bir yere kadar yaparsınız... sonuçta veri terminaline ihtiyacınız olacaktır.

Devam edeceğiz....

Güzel gidiyor .

Takip ediyor ve faydalanıyoruz

Sayfa 22/29 İlkİlk ... 122021222324 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •