Sayfa 23/29 İlkİlk ... 132122232425 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 177 - 184 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

1.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Sizlerle birlikte sistem oluşturmaya geçmeden önce öncelikle borsada, saldım çayıra mevlam kayıra tarzı bir yaklaşım içinde değilseniz ve sistemli alım/satım yapmayı denemek istiyorsanız size ilk tavsiyem bir veri terminali (Matriks, İdeal, foreks vb) satın almanız olacaktır.

Bazı arkadaşlar; önce teknik analiz öğreneyim, bunlar pahalı daha sonra alayım gibi bir düşüncedeyse bence hiç başlamadan sistem oluşturmaktan vazgeçsinler ve tüyolarla devam etsinler. Çünkü sistem oluşturmanın temeli, deneme, yanılma, tekrar deneme, test etme, optimizasyon vb. sizin elle yapamayacağınız uygulamalar ve bunu gözlerinizle görmek zorundasınız... bunları kitap okuyarak bir yere kadar yaparsınız... sonuçta veri terminaline ihtiyacınız olacaktır.

Devam edeceğiz....
    Çok güzel yerlere gelmiş konu. Özellikle sistem için teknik analiz bilgisine gerek olmayışı bilgisini dusmussunuz.veri terminali ile sistem oluşturulabilir, teknik analiz şart değil demişsiniz.
    Baştan soyle birsey kafama takıldı, veri terminali kullanmakta her aracı kurum uygunmudur, örneğin benim aracı kurum vakif

2. Mesela matriks için otomatik emir gönderimi yokmus

Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    Çok güzel yerlere gelmiş konu. Özellikle sistem için teknik analiz bilgisine gerek olmayışı bilgisini dusmussunuz.veri terminali ile sistem oluşturulabilir, teknik analiz şart değil demişsiniz.
    Baştan soyle birsey kafama takıldı, veri terminali kullanmakta her aracı kurum uygunmudur, örneğin benim aracı kurum vakif
    Mrb, sistem oluştururken teknik analiz araçlarından tabi ki faydalanıyoruz yanlış anlaşılma olmasın...ancak sadece kullanacağımız göstergelerin sayısını arttırmadan ve işi gerçek piyasada uygulanabilecek ölçüde tutarak bunu yapmaya çalışacağız...bu arada kullanacağımız az sayıdaki ındıcatörün ne yaptığını, nasıl çalıştığını, hangi piyasada daha iyi verim sağladığını tabi ki bilmemiz gerekir...

Veri terminalleri, tüm bu anlattıklarımı bizzat görerek, yatırımcnın deneyerek yapacağı ortamlardır....otomatik emir iletimi ayrı bir konu... öncelikle sistem oluşturma ve bunu fiktif olarak denemek lazım...otomatik emir kısmı en son ve en kolay yapılacak iş...öncelikli ve zor olan ise oyun planı kurmak yani işe yarayacak bir fikir oluşturmak...gerisini kodlamak ve en sonunda otomatik emre dökmek halledilebilecek kısımlar....

Birde burada anlatmaya çalışacağım sistem tasarımı, test edilmesi vb. hususlar, bu konu hakkında bilgisi olmayan veya çok az bilen şahıslara konuyu baştan itibaren anlatmayı hedeflemekte olup sistem oluşturan/kullanan yatırımcıları tatmin etmeyebilir...

Zaten en başta söylediğimiz gibi forumun amacı; sistemli alım satıma ilgi duyan ancak nasıl yapılacağı, nereden başlanacağı hususlarında kafası karışık insanlara bir nebze yardımcı olmak ve onlara bu yöntem hakkında farklı bir görüş açısı sağlamaktır.

Devam edeceğiz...

4. Anladım, teşekkür ediyor yazılarınizi bekliyoruz.

Değerli katılımcılar, şimdiye kadar teorik olarak anlatmaya gayret ettiğimiz hususları örnekler üzerinden detaylandırarak aktarmaya başlayalım..işaret ettiğim hususlarla ilgili görselleri @murat77632757 twitter adresimden takip etmeniz daha yararlı olacaktır.

Öncelikle bir fikir ortaya koymamız gerekir...fikir dediğimiz sizin stratejiniz olacak....herkesin uyguladığından farklı bir bakış açısı geliştirmeniz önemli...ancak burada yeni fikirleri sizin yaratıcılığınıza bırakarak sadece sistem adımları üzerinde duracağız...

İlk aşamada al ve sat koşullarını tanımlayalım, burada artçı yani fiyat oluştuktan sonra harekete geçen hareketli ortalamalar üzerinden bir örnek yapalım..Diyelim ki günlük/Tl baz alınarak 5 günlük üssel hareketli ortalama, 20 günlük yine üssel hareketli ortalamayı yukarı kesince AL, tam tersi olunca da yani 20 günlük üssel hareketli ortalama,5 günlük üssel hareketli ortalamayı aşağı kesince SAT sinyali üretsin...

Şimdi bunu Matrikste veya başka bir platformda (kodlama hususu ayrı bir konu.. ancak sihirbaz denilen uygulama ile herkes yapabilir...biraz çalışmak şartıyla) al ve sat olarak tanımlayalım..artık koşul gerçekleştiğinde bize uyarı verecek basit bir sistemimiz var...Bunları twitterdan görsel olarak takip edin ltf...aşama aşama gideceğiz...

6.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Değerli katılımcılar, şimdiye kadar teorik olarak anlatmaya gayret ettiğimiz hususları örnekler üzerinden detaylandırarak aktarmaya başlayalım..işaret ettiğim hususlarla ilgili görselleri @murat77632757 twitter adresimden takip etmeniz daha yararlı olacaktır.

Öncelikle bir fikir ortaya koymamız gerekir...fikir dediğimiz sizin stratejiniz olacak....herkesin uyguladığından farklı bir bakış açısı geliştirmeniz önemli...ancak burada yeni fikirleri sizin yaratıcılığınıza bırakarak sadece sistem adımları üzerinde duracağız...

İlk aşamada al ve sat koşullarını tanımlayalım, burada artçı yani fiyat oluştuktan sonra harekete geçen hareketli ortalamalar üzerinden bir örnek yapalım..Diyelim ki günlük/Tl baz alınarak 5 günlük üssel hareketli ortalama, 20 günlük yine üssel hareketli ortalamayı yukarı kesince AL, tam tersi olunca da yani 20 günlük üssel hareketli ortalama,5 günlük üssel hareketli ortalamayı aşağı kesince SAT sinyali üretsin...

Şimdi bunu Matrikste veya başka bir platformda (kodlama hususu ayrı bir konu.. ancak sihirbaz denilen uygulama ile herkes yapabilir...biraz çalışmak şartıyla) al ve sat olarak tanımlayalım..artık koşul gerçekleştiğinde bize uyarı verecek basit bir sistemimiz var...Bunları twitterdan görsel olarak takip edin ltf...aşama aşama gideceğiz...
    Sağolasın Sn.trendtakipcisi,sizden Allah razı olsun.Ben emekli bir vatandaş olarak bu konuyla çok ilgilenmek istiyorum.Yıllardan beri borsa ile ilgilenirim kendi çapımda ama para kazandığımız söylenemez ,aynen belirtildiğ gibi sistemsizlikden.

Devam edelim...al/sat noktaları oluşturduk ve koşul kısmına yazdık...şimdi bunu hangi periyotta ve hangi enstrümanlarda uygulayacağımıza karar vereceğiz...bakalım ne gibi sonuçlar üretecek...

Örneğin sistemimizi, Günlük/tl periyotunda BIST-50'yi oluşturan senetler üzerinde simule edelim...yani bu al ve sat koşullarıyla uyguladığımız senetlerde nasıl bir performans göstermiş ona bakalım....dediğim gibi bu son derece basit ve çoğu kişi tarafından kullanılan bir yöntem....

Sonuçlar üzerinde konuşacağız...ekran görüntülerini yayınladım twitterda...

Yazdığımız basit stratejinin system tester sonuçları üzerinde biraz konuşalım...

Sonuç raporunu incelerken benim baktığım temel kriterler, sadece yüzdesel getiri değil, bu önemli ancak başka kriterlerde çok önemli, işlem sayısı, karlı işlem/toplam işlem sayısı oranı, karlı işlemlerde ortalama kazanç, aynı şekilde zararlı işlemlerde ortalama kayıp ve karlı işlem başına ort.kazanç/zararlı işlem başına ortalama zarar(R/K oranı bu size parayı kazandıracak oran 3^den büyük olması benim tercihim)...

Ve bana göre örnekleri göstereceğim performans grafiği, burada esas olan sistemin performansının al/tut'a göre daha yüksek kazanç üretmesidir...eğer sistem al/sat!tan daha başarılı değilse zaten strateji uygulamak mantıklı olmaz, amacımız al/tut'dan daha iyi performans gösterebilmek...

Bu kriterlere göre sistem sonuçlarını yorumlayıp, hangi senetlerde başarılı olduğuna bakacağız, twitter grafiklerinden bakarsanız ne dediğim daha iyi anlaşılacaktır...

Sayfa 23/29 İlkİlk ... 132122232425 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •