Sayfa 29/29 İlkİlk ... 19272829
Arama sonucu : 229 madde; 225 - 229 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

1.  Alıntı Originally Posted by Amateur Yazıyı Oku
    Hiç fena değilmiş

Ek 25019
    Tebrikler...
    Muhtemelen bu getiri bile yeter.

2.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Risk(para yönetimi) ile ilgili kısa bir örnek daha açıklayıcı olur.

Diyelim 400.000 tl. Overall'unuz olsun ve 4 pozisyonluk bir sisteminiz var. Yani her pozisyon (senet) için 100.000 tl. Ayırdınız. Bu oranları kendiniz belirlersiniz.

şimdi 20 tl. Alış fiyatı, atr(14): 2 ve stop lose fiyatı: 20-2= 18 olan bir senetten ne kadar almalıyız...

öncelikle bu pozisyon için risk(yani zarar) miktarımız overall*%2 (ben bunu örnek açısından verdim)
    400.000*%2=8000 tl. Zarar yazmayı kabul ettiniz diyelim. Yani işe kazanacağımız parayı değil ilk başta en olumsuz senaryoda kaybedeceğimiz miktarı belirlemekle başlıyoruz. Burası önemli.

8000 tl. Zarar için alabilceğimiz max. Hisse miktarı ise 8000/20-18 (yani atr(14) değeri),
    8000/2=4000 lot*20 tl= 80.000 tl.

Ancak bizim bu pozisyon için ayırdığımız miktar neydi 100.000 tl. Peki niye hepsi ile 100.000/20=5000 lot almadık.

çünkü zarar yazmayı baştan belirlediğimiz miktar olan 8.000 tl. Yi aşmamak için 4000 lot almamız gerekir.

Bu basit görünmekle birlikte tüm portföydeki zararları sınırlayarak sizi uzun vadede koruyacaktır.
    Çok gerilerde kalmasın.Bir müslümana ilaç olabilir

3.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Değerli katılımcılar, sistem oluşturma konusunda bilgimin yettiği ve dilimin döndüğü ölçüde anlatımlarda bulundum.

Sizlerin de uyguladığınız stratejiler konusunda paylaşımlarınızı ve sorularınızı bekliyorum...

Forumun amacına ulaşması ve bazı yeni düşüncelerin ortaya çıkması açısından yararlı olacağını düşünüyorum...
    Evet belki de bu baslik ile sistem işine başlama cesaretim artık kullandığım 4 tane hissede kullandığım 5 tane sistemin var. Özel sebeplerden dolayı sadece hissede kullanıyorum viopta kullanmiyorum. Temmuz 20 sinden beri kullanıyorum. Çok mu kazandım hayır.Ama şu kesin ki al tut mantığına göre daha karlı.

4. artık bu sistem konusunda bir parça daha tecrübeliyim. biraz kazanmayada başladım.2020 başına kadar sistemcilik hakkında hiçbir şey bilmediğim halde borsada 7-8 yılda kazanamadığımı son 1 yılda sistemcilikte kazandım. borsada kazanamayanlar sistemciliği kesinlikle tavsiye ederim. bir şekilde bir yolunu bulup bu işi öğrenin.

5.  Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    artık bu sistem konusunda bir parça daha tecrübeliyim. biraz kazanmayada başladım.2020 başına kadar sistemcilik hakkında hiçbir şey bilmediğim halde borsada 7-8 yılda kazanamadığımı son 1 yılda sistemcilikte kazandım. borsada kazanamayanlar sistemciliği kesinlikle tavsiye ederim. bir şekilde bir yolunu bulup bu işi öğrenin.
    Geçmişde yapmaya heveslendiğimiz sonrada çeşitli bahanelerle yapamadığımız sistem konusunu tekrar hatırlattığınız için teşekkürler Sn.Ibrahim selamlar.

Sayfa 29/29 İlkİlk ... 19272829

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •