Sayfa 3/29 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Elbette yazılım şirketlerinin geleceğini iyi görüyorum ancak derinliği olmayan senetler....burada önemli olan taban oluşumuna bakmak, kademeli mal almak ve orta/uzun vadeli mal taşımaya razı olmak...
    teşekkürler güzel değerlendirmeleriniz için.

başlıktaki paylaşımlar açısından başarılar ve kayıpsız, bol kazançlar diliyorum.

Bugün hem ilaç, perakende ve telekom şirketlerinde hemde yazılım şirketlerinde güzel karlar oluştu...kriz dönemlerinde seçiciliğin ve piyasayı okuyabilmenin önemi..

önemli olan trende geç binmek değil ona tutunabilmek ve oynaklıkları kabul ederek büyük karlarda oturmayı bilmektir. Büyük kazançlar büyük trendlerle kazanılır.

Yakalamaya çalıştığımız büyük trendleri bulabilmek için bir sisteme ihtiyacımız var ama temel analiz haricinde teknik alım/satım sistemine. Bakmamız gereken tek gösterge fiyat ve fiyatın hareketlerinden oluşan trendlerdir.

Alım kararı vermeden önce mutlaka zararına çıkış noktasını yani stop lose seviyesini belirlemek çok önemli, yani para kazanmaktan önce ne kadar para kaybedebileceğini hesap etmek, bir işlemde toplam portföyün ne kadarının riske edileceği ve alınacak maksimum hisse sayısını belirlemek lazım. Risk yönetimi, bu sistemin bel kemiği bu olmadan sistem asla doğru işleyemez.

Stop lose seviyesi atr(14)’nin seviyesi olabilir. Bu seviye şahsın para kaybettiğinde yaşadığı stres seviyesi ve kişilik özelliklerine göre değişir. Ancak ilk başta bilimsel veri olarak günlük dalgalanmayı işaret eden atr kullanmak mantıklı.

Günlük/tl grafik bakmak sağlıklı daha kısa periyotlara gerek yok. Biz günlük alım/satım yapmıyoruz trend takip ediyoruz. Ne kadar kısa vadeli grafik bakarsak o kadar çok komisyon, para kaybı ve zaman, ayrıca stres yapmaktan başka işe yaramaz.

Arkadaşlar farkındayım şimdi herkes yukarı dönüş olup olmadığını bilmek istiyor...bunu hiçkimse bilemez tahminden öteye geçemez...bunun tespiti için daha önce oluşturduğuz veya oluşturmak zorunda olduğunuz ve geçmişe yönelik testlerini sağlıklı yaptığınız sisteminiz size bunu söyleyecektir...yoksa bugün çıkıyor diye alırsınız yarın panik yapıp tekrar satarsınız...sistemsiz bir süreç batmanın garantili yoludur...

Sistematik yaklaşım, alım/satım noktalarınızın, stop/lose'unuz ve pozisyon büyüklüğünüz ne kadar olması gerektiğini, alım/satım kararlarınızdan önce (bu nokta çok önemli çünkü pozisyon sırasında duygusal davranacağınız için) belirlemeniz gereken bir süreçtir. Burada amaç, davranışsal finans içinde yer alan yatırımcı psikolojisini yenerek, alım/satım kararlarınızı sizden kurtarmaktır.

Sistematik yaklaşım ile kullandığım sistemler üzerinden detaya girmeden örnek grafikler vereceğim. Ancak bu aşamadan önce sizlerin de değerli katkılarınızı bekliyorum.

Sayfa 3/29 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •