Sayfa 7/29 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 49 - 56 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

Son dönemde dikkat çeken PGSUS ile ilgili yapılan sözde temel analiz zırvaları ile bazı tespitler yapacağım....Temel analiz şirket değeri ve EBITDA mutlaka takip edilmeli....Ancak bu hususları tek başına ele alıp benim kullandığım tarzda teknik analiz(İŞİN SIRRI SİSTEM VE TIMING) yapmazsanız ne olduğuna bir bakalım.

2013 yılında 10 dolardan başlayıp hızlı hareketle 20 dolar civarına giden senet, 2017 başında 3,5 dolar civarına geriliyor....basit bir hesapla 10-20 dolar arasında iyi ihtimalle 15 dolar civarından mallanan!!! değer yatırımcısı/uzun vadeli yatırımın iyi olduğunu düşünen arkadaşlar 4 sene sonra senedi dolar bazında %75 kaybetmiş halde buluyorlar....tabi buna dayanabildilerse....devamında 2017 ralliisinde 3,5 dolardan 10 dolara çıkan PGSUS, 2019 ORTASINDA 4,5 dolara geliyor.....devam tekrar 14 dolara gelen ve herkesin 20 dolar üzerine gider derken birden 4-5 dolar civarına oturuyor son krizde.....

Sonuç bazı forumlardaki mankafaların anlamadığı hususu aklı başındaki yatırımcılara şöyle anlatalım....bu örneği dolar bazında özellikle verdim....2013 de 15 dolar civarında mal alan ve ben değer analizcisiyim işte kağıdın EBITDA sı şu bu diyen, düşerken mal alan ortalama yapan....2020 de kağıdı 4 dolar civarında bulur....15 dolar.. 4 dolar... aradan geçen 7 yıl, alternatif maliyet, sinirsel sorunlar vb. ,

Demem o k;i size uzun vadeli yatırım iyidir... tutan kazanır.... malın ederi bu, çok düştü alın... buralar çok ucuz düşerse ek alım yapın... diyen birileri varsa uzak durun bu forumları takip etmeyin, çünkü yanlış öğrenirseniz ve tesadüfen bir iki defada para kazanırsanız bittiniz demektir...

2.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Uzun tecrübeler ve en önemlisi eğitimle/çalışmayla öğrendiğim hususları paylaşmak ve belki farklı bir bakış açısı gösterebilmek beni mutlu ediyor.

Size tavsiyem, ilk başta işin mantığı açısından Türkiye'de çok az sayıda bulunan kaynak kitaplardan (ben yurtdışından kaynak temin ediyorum) Ali PERŞEMBE'nin 4 kitaplık setini mutlaka okuyun bana sorarsanız...Başarılar.
    Teşekkür ederim altı yıl önce almıştım.Bir defa dört cildinide okudum ama unutuyor insan.Tekrar okumak en önemliside uygulamakl gerekiyor.Selamlar.

Benim kullandığım başka bir sistemin, farklı bir piyasada(bıtcoın/dolar) için sonuçlarını paylaşmak istedim ancak tabiki bu özel;

01/04/2013-02/04/2020 döneminde 45 sinyal üretmiş.
    Başlangıç sermayesi 100.000-
    bunlardan 20 si kazanç, 25'si zarar etmiş. (başarı oranı 20/45=%44,44)

20 kazançlı işlemde toplam 27.843.910- kazanç.....kazançlı işlem başına 27.843.910/20 işlem= 1.392.196- işl başına ort kazanç,

25 zarar işlem için toplam 8.571.414-zarar....zararlı işlem başına 8.571.414/25=342.856-işlem başına ort zarar

r/k oranı(parayı kazandıracak oran)= 1.392.196/342.856= 4,06

en son 8800 dolardan satış vermiş ve halen al sinyali üretmemiş.

Başlangıç bakiyesi:100.000-
    02/04/2020 overall: 19.372.500-

yüzde getiri: %19272 (yanlış okumadınız hata yok yani 192 kat)
    bıtcoın ise yaklaşık 65 kat yani %6500 getiri sağlamış al/tut stratejisine göre.

Benim uzun yıllardır gördüğüm husus; sistemli oynamak şart, duygu yok, tetiği sistem çeker size gerek yok, güvendiğiniz sistemde takibe gerek yok....bunlar bir araya gelince her zaman al/tut'dan daha yüksek performans elde edersiniz.

Alıntı Originally Posted by baymetin Yazıyı Oku
    teşekkür ederim altı yıl önce almıştım.bir defa dört cildinide okudum ama unutuyor insan.tekrar okumak en önemliside uygulamakl gerekiyor.selamlar.
    ben yıllar önce bir sistem dahilinde alım/satım yapmaya karar verdiğimde türkiye'de bu konuda yazan/eğitim veren az sayıdaki insanlarla bağlantı kurdum ve yurt dışından bu konuda yazılmış belli başlı tüm kaynakları okudum.

Içlerinden benim felsefeme ve yatırım stratejime uyan birkaç hususu bularak yola devam ettim.

Demem o ki; eğitim almak, okumak çok önemli ancak işinize yarayacak bilgiyi bulmak daha önemli.

Grafik üzerinde sistem örneklerini tanıtmak istiyorum ancak zannederim alan çok kısıtlı. Bu sebeple bir türlü grafikleri yükleyemedim. Yardımlarınızı bekliyorum.

Grafik ve diğer verileri takip etmek isteyen varsa @murat77632757 twitter hesabımdan izleyebilir. Burada yükleme sıkıntısı yaşadığım için twitter üzerinden paylaşıyorum..

Twitter hesabımdan bıtcoın/dolar için kullandığım sistemin grafiklerini paylaştım.

şimdi de yukarıda sadece örnek olması amacıyla oluşturduğum ve al/sat koşullarını paylaştığım sistemin bazı verilerini paylaşıyorum. Başarılı olduğu/başarısız olduğu senet örnekleri...izleyin ve öğrenmek niyetindeyseniz soru/yorum bekliyorum...

Dohol ve kords için grafik ve diğer verileri twıtter hesabımda paylaştım.

Bunlar sisteme uyan ve ciddi performans üreten senetler.ancak sadece 2 senelik bir periyotta, bu sistemi kullanmak için daha çok yol var. Uzun testler, fiktif işlemler....vb.

Birde bu sisteme uymayan ve al/tut stratejisine yenik düşen senetlerden örnekler vereceğim.

Demek ki neymiş, ideali çoğu senette başarılı bir sistem yaratmak (bende var ancak bana özel ve paylaşılmaz), ancak böyle bir sistem oluşturmak gerçekten zor. Benim örnek olması açısından basitçe oluşturduğum bu sisteme uygun senetlerde çalıştıracaksınız sistemi öyle herşeye uygulayayım derseniz sistem falan sizi kurtarmaz.

Sayfa 7/29 İlkİlk ... 5678917 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •