Sayfa 20/29 İlkİlk ... 101819202122 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 153 - 160 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

Madde-5(Devam):

* Davranışsal hata: Bu konuda sat kavramı önemli. Tüm yayınlar, aracı kurum raporları, çevreniz sürekli al der. Sat tavsiyesi veren ben daha görmedim. Bu piyasalarda sat kavramı, al'dan çok daha önemlidir. Ve işi bilen yatırımcılar sat noktalarını geliştirmek için sürekli çaba gösterirler. Nedeni bir trend başlangıcını dibinden yakalamak gibi bence son derece hatalı (sebebi buralardaki oynaklıklara/ volatiliteye dayanamazsınız hele tecrübesiz ise sizi testere hareketleriyle oyundan atar) bir davranış göstermezseniz o trenddeki alış noktanız çok önemli değildir...karşılığında iyi bir satış stratejiniz varsa tabi..

* Pozisyonla evlenme hastalığı: Piyasalarda amaç para kazanmaktır...net...bunu tartışan zaten buralarda asla iş yapamaz...Peki şirkete ortak olmak, 5/10 sene vadeli yatırım yapmak...benim şahsi görüşüm temel analizi baz alan ve kusura bakmayın belli bir yaşa gelmiş veya emeklilik planı yapanların bile yapmaması gereken demode bir yaklaşımdır....günümüz büyük ve önemlisi çok volatil olmayan 1970-1990 dönemi değil…evet büyük trendler olabiliyor ama çok volatil…siz nasıl ayak uyduracaksınız…(Bunu ayrıca örneklerle açıklayacağım)

Devam edeceğiz…

2. Hocam tekrar selamlar,

Diğer arkadaşlar adına da söyleyebilirim, verdiğin bilgiler için çok ama çok teşekkürler, gerçekten sayende birşeyler öğreniyoruz.

Ama kendi adıma belirtmek istediğim bir durum var ki, örnek olarak verdiğin sistemleri bile inceleyip kurcalayıp düzgün çalışıp çalışmadığına bakıp borsada o sistemi uygulamaya çalışmayı düşünüyorum. Yani yatırım tavsiyesi olmadığını bilerek kendi portföyüm için birşeyler çıkarmaya çalışıyorum.

Diğer arkadaşlar ne derler bilmem ama, kendi güncel kullandığınız çalışmalarınızı, hisselerinizi, al sat noktalarınızı da paylaşabilirseniz, kimse için yatırım tavsiyesi olmasın ama en azından aklımızda yer etse, herkesin risk algısı, gelir düzeyi, bekleme tahammülü vs farklıdır evet ama isteyen kullanır, isteyen kullanmaz...

İçimden geçen bu açıkçası
    Son düzenleme : xseaplus; 14-04-2020 saat: 16:08.

Bu arada temel analizcilerin ağırlıkta olduğu bir foruma göz atarken (bu arada bazıları eleştirileri veya aksine en ufak bir fikri kabul etmemekte ısrar ediyorlar) ALTIN ile ilgili yaptıkları kişisel yorumları ve tabi birbirlerine kendi doğrularını kabul ettirmeye çabalarını okudum.

Temel analizcilerin bana göre en büyük yanılgısı, İktisat teorisinin temelini oluşturan; insanların rasyonel davranabildiklerini, benzer değerlere göre hareket ettiklerini, verileri yorumlamaları neticesinde mantıklı kararlar verdikleri varsayımına dayanmasıdır.

Temelciler, geleceğe yönelik yaptıkları analizlerde olayların sebeplerini açıklamaya çalışarak piyasanın da bu analizlere göre şekil alacağını umarlar. O kadar çok veriyi bir arada kullanırlar ki iş içinden çıkılmaz ve karar verilemez hale gelir. Halbuki OCCAM'ın usturası gibi (Basit olanı tercih et) mantığı belki daha iyidir...

Ancak, insanların çoğu genellikle irrasyonel kararlar alırlar ve çok farklı etmenlerin yön verdiği piyasalar çoğunlukla farklı davranırlar. Temelciler ise her seferinde niye böyle olmadığına dair açıklama yapmaktan bize fenalet geçirtirler.

Olay basittir, biz sonuç yani para kazanma odaklı hareket etmeliyiz, o yüzden yükseldi, bu yüzden düştü.... bunları açıklamak para kazandırmaz, siz bu analizleri yaparken piyasa zaten yapacağını yapmıştır...temel analiz doğruyu gösterse bile zamanlamayı ve alacağınız riske göre hesaplanacak pozisyon büyüklüğünü hesap edemez...

AL/TUT stratejisinin en çok uygulandığı ve çeşitli sebeplerle fiziki olarak tutulan ALTIN, sadece uzun pozisyonda olanlara kazandırır fikri genel kabul görür değil mi...eğer VIOP piyasasında çift taraflı işlem yapıyorsanız düşüşlerde de size para kazandırır...tabi hep anlattığım sistem ve risk yönetimi ile...

Yaklaşık 2 yıldır kullandığım algo ile gram altın işlemlerinin getirisi ve al/tut stratejisine göre üstünlüğünü twitter adresinde grafiklerle yayınladım..

Basitçe anlatmak için; 11/04/2018 tarihinde gr/altın 180 tl. 14/04/2020 tarihinde 378 tl. AL/TUT kazancı: %110 müthiş...

Benim VIOP'ta yaptığım algo işlemlerinde (tüm komisyonlar düşüldükten sonra) getiri: %155....

Lafın özü değerli katılımcılar; temelcilerin de para kazanmak amacıyla girdiği bu piyasada benim için önemli olan yüksek getiri elde etmektir. O yüzden olaylara olduktan sonra bahaneler üreterek yapılan bazı değerlendirmelere ve halen devam eden öngörü/tahmin olaylarına gülüp geçiyorum.

Anlatmaya çalıştığım hususlar, bir sistemi övmek veya en doğru yöntem olduğunu belirtmek asla değildir. Sadece farklı bir bakış açısıyla ve yöntemle oluşturulmuş bir stratejinin, altın uzmanı olmadan veya altınla ilgili hiçbir öngörü/tahminde bulunmadan başarılı olabileceğini göstermektir.

4.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Sistemli bir alım/satım örneği tasarlayalım.

çok basitçe diyelim ki alım noktamız 5 günlük ho üzerinde bir kapanış olsun.

Twıtter adresimden grafiğini yayınladığım kords'da, 09/01/2020 tarihinde kapanış fiyatı olan 12,55'den alış yapalım.

Sistem çok basit alış gününün en düşüğünün altına günlük volatilite'yi belirten atr'nin 14 günlük ortalamasını stop noktası olarak belirliyoruz.

Yani alış gününün en düşüğü 12,38'den atr(14) değeri olan 0,26 çıkardığımızda stop noktamız 12,12.

Plan basit (tabi uyulursa en zor kısmı uygulamak) eğer fiyat artarsa yeni yüksek yaptığında atr(14) değerini yeni günün en düşüğünün altına yükseltiyoruz, fiyat yükselmez ise sabit kalacak/asla aşağı kaymayacak, stop noktamıza da gelirse pozisyondan çıkacağız sorgulamadan.

Grafikte görüldüğü gibi fiyat 10/02/2020 tarihine kadar bazen yükseliyor bazı günler düşüyor ancak sisteme göre uyguladığımız ve grafiğin altına çizdiğim stop noktamızı kırmıyor ve bizi pozisyonda tutuyor. 10/02/2020 tarihinde ise stop noktamızın altına gelerek bizim pozisyonu kapatıyor ve 14,31 den çıkıyoruz.

O günlerde şirket veya genel haber akışı, bilanço, sosyal olaylar, dünyadaki gelişmeler vb. Bunları dikkate almadık daha doğrusu bunlarda planın içinde en kötü senaryo alış gününden bir gün sonra 12,12 den stop olmaktı. Kaybedeceğimiz miktarı baştan belirledik.

Aldığımız risk 0,26 tl., kazancımız 14,31-12,38=1,93 tl.
    Yani risk/kazanç oranı: 1,93/0,26=7,42 gibi muazzam bir oran (bunu araştırın size para kazandıracak en önemli oran budur)

bunun üzerine konuşmaya devam edeceğiz. Grafikleri twıtter adresimden inceleyebilirsiniz.
    Hocam merhaba,
    Bu örnekte mesela stop fiyatını alış fiyatından değil de günün en düşük fiyatından atr14'ü düşerek belirlemişsiniz, bir sonraki iki örnekte ise alış fiyatından atr14'ü düşerek belirlemişsiniz... Risk yapımıza göre farkedebilir belki ama, hangisi doğru örneklerden?
    Selamlar

Alıntı Originally Posted by xseaplus Yazıyı Oku
    Hocam merhaba,
    Bu örnekte mesela stop fiyatını alış fiyatından değil de günün en düşük fiyatından atr14'ü düşerek belirlemişsiniz, bir sonraki iki örnekte ise alış fiyatından atr14'ü düşerek belirlemişsiniz... Risk yapımıza göre farkedebilir belki ama, hangisi doğru örneklerden?
    Selamlar
    Mrb, her ikisi de uygulanabilir..bu tamamen size kalmış....en düşüğünün altına koyarsanız doğal olarak stop lose daha aşağı bir noktaya konuyor...ikisi arasındaki fark daha önce bahsettiğim alınabilecek max. hisse miktarlarında farklılık yaratır....önemli olan stop lose koymak daha da önemlisi uygulamak...Slm.

6.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Mrb, her ikisi de uygulanabilir..bu tamamen size kalmış....en düşüğünün altına koyarsanız doğal olarak stop lose daha aşağı bir noktaya konuyor...ikisi arasındaki fark daha önce bahsettiğim alınabilecek max. hisse miktarlarında farklılık yaratır....önemli olan stop lose koymak daha da önemlisi uygulamak...Slm.
    Teşekkür ediyorum

Alıntı Originally Posted by xseaplus Yazıyı Oku
    Hocam tekrar selamlar,

Diğer arkadaşlar adına da söyleyebilirim, verdiğin bilgiler için çok ama çok teşekkürler, gerçekten sayende birşeyler öğreniyoruz.

Ama kendi adıma belirtmek istediğim bir durum var ki, örnek olarak verdiğin sistemleri bile inceleyip kurcalayıp düzgün çalışıp çalışmadığına bakıp borsada o sistemi uygulamaya çalışmayı düşünüyorum. Yani yatırım tavsiyesi olmadığını bilerek kendi portföyüm için birşeyler çıkarmaya çalışıyorum.

Diğer arkadaşlar ne derler bilmem ama, kendi güncel kullandığınız çalışmalarınızı, hisselerinizi, al sat noktalarınızı da paylaşabilirseniz, kimse için yatırım tavsiyesi olmasın ama en azından aklımızda yer etse, herkesin risk algısı, gelir düzeyi, bekleme tahammülü vs farklıdır evet ama isteyen kullanır, isteyen kullanmaz...

İçimden geçen bu açıkçası
    Mrb, bu forumu açmaktaki amacım birçok defa belirttiğim üzere insanların çoğunlukla hiçbir çaba göstermeden, çevreden duydukları sözde bilgilerle yaptıkları ve büyük bir oranda zararla sonuçlanan işlemlerini, baştan belirleyecekleri ve tabi uygulayacakları oyun planıyla başarıya dönüştürebileceklerini göstermektir.

Ancak oyun planı kişiye özgüdür, kendisi tarafından bir fikir bularak ve üstüne kuralları inşa ederek, deneyerek, yanılarak, tekrar düzeltmeler yaparak oluşturması gerekir. Ben naçizane sistemli davranmak adına bir başlangıç sağlayabilmek amacıyla bilgi/birikimim oranında katkı sağlamaya çalışıyorum. Tşk.

8.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Mrb, bu forumu açmaktaki amacım birçok defa belirttiğim üzere insanların çoğunlukla hiçbir çaba göstermeden, çevreden duydukları sözde bilgilerle yaptıkları ve büyük bir oranda zararla sonuçlanan işlemlerini, baştan belirleyecekleri ve tabi uygulayacakları oyun planıyla başarıya dönüştürebileceklerini göstermektir.

Ancak oyun planı kişiye özgüdür, kendisi tarafından bir fikir bularak ve üstüne kuralları inşa ederek, deneyerek, yanılarak, tekrar düzeltmeler yaparak oluşturması gerekir. Ben naçizane sistemli davranmak adına bir başlangıç sağlayabilmek amacıyla bilgi/birikimim oranında katkı sağlamaya çalışıyorum. Tşk.
    Kesinlikle katılıyorum ama mesela benim gibi borsa yatırımcısı olmak isteyen bir acemi nasıl sistem bulabilir ki Okuyup öğrenmeye çalıştım bir müddet, temeli anladım ama vakitsizlikten orada kaldım, hazıra konmak değil benimkisi, sizden gelecek sistemleri kendime uyarlayabilirim, elbette sizden birşeyler öğreniyorum, bunun için de çok teşekkür ederim, ama kendi kendime bir sistem bulana kadar bir iki yıl geçer benim bu hızımla )

Sayfa 20/29 İlkİlk ... 101819202122 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •