Sayfa 5/29 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 33 - 40 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

Alıntı Originally Posted by mcornek Yazıyı Oku
    Diger topikteki yazinizi gorerek geldim su sira insanlarin piyasaya olan ilgisi azaldigi icin durum boyle olmus olabilir kisisel bir durum olmayabilir.

Normalde sizin sistem ozellikle temel analiz gereksiz sozunuz benim yaptigima tamamen zit ama belli bir prensibi olan herkesi dinleyip bir seyler ogrenmek isterim.

Bir turlu isinamadigim konu stop-loss buradaki pek cok kisinin de boyle oldugunu dusunuyorum. Burada belki de algoritma kullanmiyor olmak sogutuyor insanlari islemler duygulardan arinmis ve otomatik olarak yapilmali. Aksi taktirde 10`dan satmadigim hisseyi neden 9`dan satayim mantigina gidince 5 lira degerli hisselerle kalabiliyoruz.

Algortimik trading kullanirken ne kadar piyasa ustu getiri saglamis olmasini hedefliyorsunuz deneyeceginiz sistemin ve ne kadar gecmise gidiyorsunuz?
    Diğer temel analizin gereksiz olduğu konusunda kastettiğim tam olarak elbette temel analiz göznünde bulundurulmalı keza benim işlem yaptığım ve doğal olarak derinliği olan tahtalar zaten büyük tahtalar. Burada benim savunduğum husus temel analiz önemli ancak benim kullandığım fiyata bağlı dikkat edin indicatorlere değil sistemler, alış/satış zamanını belirler. Temel analiz size senedin çok değerli olduğunu belirtir ancak asla nereden alıp vermeniz gerektiğini söylemez. Bu sebeple zamanlama açısından ki ben günlük/tl ve haftalık/dolar grafikleri hariç kısa vadeli işlem yapmam, benim sistemlerim zamanlama açısından oldukça tatminkar getiriler sunar.

Diğer forumda beni çıldırtan husus bir mankafanın, bu piyasada tecrübeli insanların kabul ettiği (fiyat düşerken ortalama yapılmaz) şeklindeki görüşe ısrarla muhalefet etmesi ve sanki doğruymuş gibi bunu insanlara anlatmasıydı. Aynı stop lose olmamak gibi ortalama(piyasa deyişiyle paçal) yapmakta çok büyük zararlara yol açabilir. Benim düşüncem ve uyguladığım sistem, piyasa dip ve tepelerini bulmaz zaten dünyada böyle bir sistem yok. önemli olan trendi görmek ve iyi pozisyonlarda uzun oturmak zararlı pozisyonlardan da erken çıkmak. Basit gibi görünen bu konu sistem olmadığı ve sistem olsa bile uygulanmadığı durumlarda tam bir kaosa dönüşür.benim görüşüm ve tecrübem bunu her zaman teyit etmiştir.

Düşen mal alınmaz ve düşen malda ortalama yapılmaz kurallarına bir örnek....pgsus 08/01/2020 tarihnde beni 76,60 tl.den sat vererek çıkardı ve fiyat düştü 60,50,40,30...çok ucuzladı birilerinin mantığına göre ki böyle bir mantık yok..dibin dibi vardır en basit piyasa deyişiyle...kimse piyasanın nerye kadar düşeceğini veya tersi bilemez..mantık budur...hala bana alış vermedi çünkü ben piyasa diplerini aramıyorum...sisteme göre dönüş sinyali gördükten sonra burası önemli ben de trende katılmayı seçiyorum....belki 25 den alamazsınız ama 10 tl ye düşerse ne yapacaksınız...birçok kurum ben 32 tl den al sinyaline göre işlem yaparken ağırlıkla 50/60 aralığından tavsiye vermeye başladılar...70/80 aralığında hedeflerini 120-150 aralığına çektiler....kurumlar sürekli al tavsiyesi verir sat tavsiyesi veren kurum ben görmedim bu sebeple herkesin sisteme ihtiyacı vardır...konunun özü budur..

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    %100 katılıyorum.

Göstermene anlatmana rağmen insanların irrasyonel davranıyor.

Kanıtı da var açık açık belki yardımcı olur okuyanları heyecanlandırır.

https://twitter.com/erhanacikgoz1/st...804565504?s=20
    başarılı bir sistem kullanmanın ve en önemlisi inanarak uygulamanın örneği tebrikler dostum.

5. Algoritmaların özel veya süper sinyalleri yok. Hatta oldukça basit bir biçimde al sat veriyorlar.

Bakıyorlar yukarı gidiyor gibi alıyorlar. Bakıyor aşağı düşer gibi satıyorlar.

Baktığınız zaman ulan bu muydu yani algoritma algoritma dedikleri diyorsunuz.

Fakat başarılarının altında yatan sebep aslında çok basit Gözünün yaşına bakmadan stoploss yapabilmeleri.

Ben viopta algoritma çalıştırıyorum aranızda hiç üst üste tam 15 kere hem long hemde şort oldunuz her biri 1000 er puandan 15,000 puan stoploss oldunuz mu ? olmazsınız çünkü manuelde ilk 5 ten sonra 6. stoploss uygulamaz silersiniz. İşte algoritmanın bu umrunda bile değil. Hiç acımaz işte sır ortada trend takipçisi arkadaşımızın belirttiği şey sistemin sürekli olarka hiç acımadan stoploss yapabilmesi başarıyı getiriyor.

Sistemimin açtığı sinyallerin %70 i zararlı sadece %30 undan kar elde ediyor. Peki nasıl oluyorda totalde başarı sağlayabiliyor.

Çünkü kaybederken daha az kaybederek stoploss olurken kazanırken trendde oturarak yüksek kar elde ediyor.

Hiç sıkılmadan sürekli olarak sinyal açarak denediği için eninde sonunda yön ne tarafa giderse gitsin yakalamış oluyor.

manuelciler ise bir kaç stop sonrası ya pozisyonda ısrar eder yada küfredip nakite geçer birdaha pozisyona girmez. işte o noktada genellikle trend başlangıcı olur. Sadece arkasından bakarsın. Girmek istersin ama o fiyattanda girilirmi nasılsa sarkar dersin. Ama olmaz sarkmada olmadan gider. En son artık dayanamaz giden trenin arsından bakmak istemez ve pozisyonu açarsın fakat artık trend bitmiş ve yataya sarmaya başlamıştır.

Algoritmalar harici stoplossları uygulayabilmek çelik gibi psikoloji ister. Mesela 15 kere stoploss olmayı bir düşünün 5. stop sonra hala pozisyona girip stoploss koymaya eliniz gidecek mi ? Belkide eski stoploss noktanızı değiştirmek isteyecek ve daha uzak noktalara stop koymaya başlayacaksınız. Hani stopu iptal etmeseniz bile psikolojik olarak dayanamayacağınız için stopu aşağı iterek sanki stop kullanmıyormuşsunuz gibi yapacaksınız.

Böyle birşey yaparsanız stoploss un hiçbir anlamı kalmaz pozisyona girmeden önce stop belli alış fiyatı belli olmalı.

Her ne şekilde olursa olsun sürekli olarak stop oldukça yeni pozisyona girilmeli tekrar stop koyulmalı tekrar tekrar tekrar 15 kere stoploss olsanız bile.

Yada en güzeli bu işi bir indikatöre bir sisteme vereceksiniz. O sizin yerinize sürekli olarak bunu dener.

TÜm bunları öğrenip uygulamya alabildiyseniz artık para yönetimi olayına girip kazançlarınızı katlamayı hedefleyebilirsiniz.

Onun haricinde temel analizde seykotanın kastetiği haber analizi diye algıladım ben. Genellikle yabancılar temel analiz ekonomık göstergeler haber analizi şekilde yorumlarlar.

Bizler ise temel analizi bilanço analizi olarak yorumlarız. Temel analiz hisse senetleri açısından bence mutlaka olması gereken bir kriter.

Ancak genel ekonomık gösterge ve haberler tamamen gereksiz.
    Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar..
    Sokrates twit @erhanacikgoz1

Temel analizden kasıt bilanço, günlük haber akışı, şirket analizleri, sosyo ekonomik/politik gelişmeler, al/sat tavsiyeleri bu tür bilgilere göre alım/satım yapmak cnbc, blomberg takip etmek ve onaların söylediklerine göre davranmak iyi neticeler vermez...çünkü sistemin içinde gir/çok noktalarını tespit ettiğiniz yerler önceden bellidir...o sebeple zaten bunları takip etmeniz gereksizdir...niye olduğunu araştırmaya, sebeplerini bulmaya çaışmaya gerek yok...kasteettiğim budur....örneğin son dönemde petrol fiyatları sisteme göre 14/01/2020 tarihinde yani rus-suudi anlaşmazlığından çok önce 63,95 civarından satış verdi dikkat edin stop değil....burada olayı sorgulamanın bir manası yok ve bir işe yaramaz...

Alıntı Originally Posted by erhanacikgoz1 Yazıyı Oku
    algoritmaların özel veya süper sinyalleri yok. Hatta oldukça basit bir biçimde al sat veriyorlar.

Bakıyorlar yukarı gidiyor gibi alıyorlar. Bakıyor aşağı düşer gibi satıyorlar.

Baktığınız zaman ulan bu muydu yani algoritma algoritma dedikleri diyorsunuz.

Fakat başarılarının altında yatan sebep aslında çok basit gözünün yaşına bakmadan stoploss yapabilmeleri.

Ben viopta algoritma çalıştırıyorum aranızda hiç üst üste tam 15 kere hem long hemde şort oldunuz her biri 1000 er puandan 15,000 puan stoploss oldunuz mu ? Olmazsınız çünkü manuelde ilk 5 ten sonra 6. Stoploss uygulamaz silersiniz. Işte algoritmanın bu umrunda bile değil. Hiç acımaz işte sır ortada trend takipçisi arkadaşımızın belirttiği şey sistemin sürekli olarka hiç acımadan stoploss yapabilmesi başarıyı getiriyor.

Sistemimin açtığı sinyallerin %70 i zararlı sadece %30 undan kar elde ediyor. Peki nasıl oluyorda totalde başarı sağlayabiliyor.

çünkü kaybederken daha az kaybederek stoploss olurken kazanırken trendde oturarak yüksek kar elde ediyor.

Hiç sıkılmadan sürekli olarak sinyal açarak denediği için eninde sonunda yön ne tarafa giderse gitsin yakalamış oluyor.

Manuelciler ise bir kaç stop sonrası ya pozisyonda ısrar eder yada küfredip nakite geçer birdaha pozisyona girmez. Işte o noktada genellikle trend başlangıcı olur. Sadece arkasından bakarsın. Girmek istersin ama o fiyattanda girilirmi nasılsa sarkar dersin. Ama olmaz sarkmada olmadan gider. En son artık dayanamaz giden trenin arsından bakmak istemez ve pozisyonu açarsın fakat artık trend bitmiş ve yataya sarmaya başlamıştır.

Algoritmalar harici stoplossları uygulayabilmek çelik gibi psikoloji ister. Mesela 15 kere stoploss olmayı bir düşünün 5. Stop sonra hala pozisyona girip stoploss koymaya eliniz gidecek mi ? Belkide eski stoploss noktanızı değiştirmek isteyecek ve daha uzak noktalara stop koymaya başlayacaksınız. Hani stopu iptal etmeseniz bile psikolojik olarak dayanamayacağınız için stopu aşağı iterek sanki stop kullanmıyormuşsunuz gibi yapacaksınız.

Böyle birşey yaparsanız stoploss un hiçbir anlamı kalmaz pozisyona girmeden önce stop belli alış fiyatı belli olmalı.

Her ne şekilde olursa olsun sürekli olarak stop oldukça yeni pozisyona girilmeli tekrar stop koyulmalı tekrar tekrar tekrar 15 kere stoploss olsanız bile.

Yada en güzeli bu işi bir indikatöre bir sisteme vereceksiniz. O sizin yerinize sürekli olarak bunu dener.

Tüm bunları öğrenip uygulamya alabildiyseniz artık para yönetimi olayına girip kazançlarınızı katlamayı hedefleyebilirsiniz.

Onun haricinde temel analizde seykotanın kastetiği haber analizi diye algıladım ben. Genellikle yabancılar temel analiz ekonomık göstergeler haber analizi şekilde yorumlarlar.

Bizler ise temel analizi bilanço analizi olarak yorumlarız. Temel analiz hisse senetleri açısından bence mutlaka olması gereken bir kriter.

Ancak genel ekonomık gösterge ve haberler tamamen gereksiz.
    dostum, ed seykota'nın çok hoşuma giden bir lafı var (bir temel analizci ile yemek yerken bıçağı düşürdüm düşmesini görmesine rağmen ayağını çekmedi ve bıçak saplandı, niye böyle davrandığını sorduğumda bıçağın tekrar yükseleceğini düşündüğünü söyledi)....bilmem benim yukarıda izah ettiğim temel analiz konusunda bir şeyler anlatıyor mu...olayların sebebini açıklamak bizim işimiz olmamalı, bir sürü parametre ve olayın hangi sonuçlara varacağını yorumlayacak hiçkimse yoktur...ayrıca bunları açıklasanız bile size alım/satım noktalarını göstermez...sadece bilen ancak işlem yapamayan biri olursunuz...borsada amaç olayları açıklamak değil sadece para kazanmaktır...net...

Okuyan grup için bir sistem örneği oluşturmak istiyorum.Yazdığım hususlar, zannederim bu işe yeni başlayan veya uzun yıllardır bu piyasada olmasına rağmen olayı özümseyememiş/kaybetmeyi alışkanlık haline getiren insanlara teorik gelmiştir. İşin özü bunlar ancak hep tüyo, bizim yerimize başkalarının senet bulması hatta al kararları vermesi ki biliyorsunuz tüyocular sat yerini söylemezler, bu tip davranışlar artık bünyeye yerleşmiştir.

Bu amaçla biraz eğitim yapmaya başlayalım. Eğer katılmım/öneri, soru olmazsa kimse kimseye birşey öğretmek zorunda değil, öğrenmek istekli olanlarla yapılır. Onun için eğitime başlayacağım..süreç içinde katılom sağlanmazsa eğitim biter....

Sayfa 5/29 İlkİlk ... 3456715 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •