Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
Anladigimi saniyorum demek istediğinizi. basarisi kanıtlanmış sisteminizi olusturmanin verdiği rahatlikla hangi yatırım araci olursa olsun algoritma al tut isleminden daha başarılıdır. Bunu demek istediniz sanırım.
Sanırım ben kendimi yanlış anlattım aslında birazda elma ile armudu karıştırdım. Fiziki altın al tut ile endeks yada hisse senedi ile algoritmik trader etmek başlangıcı hata ve ben bu soruyu sordum.dedigim gibi böyle sistem yapabileceğine inanmadigim için çoğunlukla fiziki altında (en az yüzde 75)ve ayı piyasasina girdikten sonra mal almak disinda çok seçeneğim kalmıyor. Mesela 2014 Nisan gram altın 87 lira civarı şuan 350. Temiz 4 e katlamış. Eminim sisteminiz aynı surede sadece altın al sat yapsa 3 den daha fazlaya katlardi. Bunu dalga geçmek için demiyorum. Gerçekten sistem oluturabilenlere saygım sonsuz öyle anlayin
Amaç sonuçta para kazanmak değil mi?
Üstadım, benim temel olarak ilgilendiğim piyasa hisse senedi/pay piyasası ancak malumunuz üzere orada sistem al/sat üzerine kurulu yani orada short/ yukarıdan sat aşağıdan al yapılamıyor.

Bu sebeple süreç içerisinde çift taraflı işlem yapılabilecek vıop piyasasında sistem kullanarak (mecburen algoritmik sistemler) portföyün küçük bir bölümü ile diğer hisse portföyümü dengelemek istedim.

Elbette ben de yanlış ifade etmiş olabilirim, tüm piyasalarda ve tüm enstrümanlarda sistem kullanmak, al/tut'a göre daha başarılıdır demek bir yere kadar doğru.

Dönem dönem yatırım araçlarının özel durumlarına göre farklılık arz edebilir ancak sistemli oynamak (bu sadece algo değil sistem oluşturduktan sonra klasik olarak da uygulayabilirsiniz, ama bunun zorluğu insani davranışlardır) daha optimal sonuçlar üretir benim tecrübe/testlerime göre.

Fiziki altın alıp tutmanın getirisi, elbette benim uyguladığım stratejiye göre daha iyi sonuçlar üretmiş olabilir. Ancak dip fiyatlardan alınmış (keşke herkes bunu bilebilse ve tabi nereye kadar gideceğini) o zaman zaten sistem yapmanın mantığı kalmazdı, herkes dipten alıp yüksekten verirdi o zamanda piyasa kalmazdı.

Unutulmaması lazım 2011 yılında 1900 dolar civarında olan altının ons fiyatı, 2020 de 1600 dolar civarında. Bu fiyat seviyelerinden( veya daha yakın 2018'de 6,5-7 aralığından 10-15 tl. beklentisiyle dolar alan ve halen tutan yatırımcılar olduğunu, herkesin dipten alıp zirveden satamayacağını ancak süreç içinde sistemli alıp satmanın belki bir şans yaratacağını vurgulamak isterim.

VIOP'ta altın/gram daha öncesi olmadığı için 2018 döneminden bugüne kullandığım sistemi twıtter dan paylaşıyorum örnek açısından.