Sayfa 24/29 İlkİlk ... 142223242526 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 185 - 192 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

Biraz önce anlattıklarımı stratejimize göre şimdilik uygulanabileceği öngörülen ISFIN üzerinde bakalım (detaylar twıtterda);

*2018/2020 döneminde 100tl başlangıç sermayesi ile başlamış,

*AL/TUT stratejisine(yani 2018'de alıp 2020'ye kadar bekleyen) göre hiç para kazandırmamış (sistem perf. grafiğinde mavi ile gösterilen)

*Aynı dönemde stratejimizde 8 tane işlem yapmış, 4 tanesinde kazanç sağlamış, 4 tanesinde zarar ettirmiş, yani %50 kazançlı işlem oranı (gayet iyi),

*Burada önemli olan kazançlı işlemlerde 2381-tl(1000 tl başlangıç) kazanmış, yani işlem başına 2381/4=595-TL. kar,

*Zararlı işlemlerde 396-tl para kaybetmiş, yani işlem başına 396/4=99 tl. zarar,

*595/99=6,01 bu oran (R/K) kaybettiğiniz 1 tl karşılığında 6 tl kazandığınızı gösterir...çok iyi bir oran... 3'ün üzerinde olmalı..

Ve performans grafiğinde görüleceği gibi AL/TUT''un hiçbir kazanç sağlamadığı senette, stratejimizi tam olarak uygulasaydık 2018/2020 döneminde %200 kazanç sağlamış...(kırmızı çizgi strateji performansı)

Bu teste çok işlem olmamasına rağmen yüksek bir komisyon oranı dahil edilmiş olup bu sistem için önemlidir.

Ancak, bu tabi sadece geçmiş verileri kullanarak yapılan bir test, bunun detaylandırılması ve gerçek hayatta uygulanabilirliğinin görülmesi lazım...

Bu örneği, sadece test sonuçlarını yorumlarken dikkat edeceğimiz kriterleri göstermek için verdim.

Devam edeceğiz..

2. Takipteyiz hocam emeğine sağlık
     Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Biraz önce anlattıklarımı stratejimize göre şimdilik uygulanabileceği öngörülen ISFIN üzerinde bakalım (detaylar twıtterda);

*2018/2020 döneminde 100tl başlangıç sermayesi ile başlamış,

*AL/TUT stratejisine(yani 2018'de alıp 2020'ye kadar bekleyen) göre hiç para kazandırmamış (sistem perf. grafiğinde mavi ile gösterilen)

*Aynı dönemde stratejimizde 8 tane işlem yapmış, 4 tanesinde kazanç sağlamış, 4 tanesinde zarar ettirmiş, yani %50 kazançlı işlem oranı (gayet iyi),

*Burada önemli olan kazançlı işlemlerde 2381-tl(1000 tl başlangıç) kazanmış, yani işlem başına 2381/4=595-TL. kar,

*Zararlı işlemlerde 396-tl para kaybetmiş, yani işlem başına 396/4=99 tl. zarar,

*595/99=6,01 bu oran (R/K) kaybettiğiniz 1 tl karşılığında 6 tl kazandığınızı gösterir...çok iyi bir oran... 3'ün üzerinde olmalı..

Ve performans grafiğinde görüleceği gibi AL/TUT''un hiçbir kazanç sağlamadığı senette, stratejimizi tam olarak uygulasaydık 2018/2020 döneminde %200 kazanç sağlamış...(kırmızı çizgi strateji performansı)

Bu teste çok işlem olmamasına rağmen yüksek bir komisyon oranı dahil edilmiş olup bu sistem için önemlidir.

Ancak, bu tabi sadece geçmiş verileri kullanarak yapılan bir test, bunun detaylandırılması ve gerçek hayatta uygulanabilirliğinin görülmesi lazım...

Bu örneği, sadece test sonuçlarını yorumlarken dikkat edeceğimiz kriterleri göstermek için verdim.

Devam edeceğiz..
    ONEPLUS A6000 cihazımdan hisse.net mobile app kullanarak gönderildi.

Şimdi gelelim kurduğumuz basit stratejiye göre test ettiğimiz BIST-50 senetleri içinden yukarıda saydığımız kriterlere göre yaklaşık 10 senet buldum...bunların performanslarını twıtter üzerinden grafiklerde inceleyin ltf...

Yani şunu yaptık..strateji oluşturduk, geçmiş verilere göre test ettik...test sonuçlarını kriterlere göre değerlendirdik...sonuçta bu strateji ile ilk bakışta uygulanabilecek 10 senet bulduk...50 ile başladık 10 taneyle bitirdik....bu strateji özellikle büyük endeks kağıtlarında genellikle başarısız olmuş....demek ki onlar için farklı bir yöntem bulmalıyız...

Eğer örneğin 30 civarında senette kriterlerimize uysaydı, çok sağlam bir strateji bulmuş olurduk....çok basit bir yöntem uyguladık basit sistem kuralım derken mümkün olduğunca senette işlemesini de sağlamak lazım...onun için strateji yani fikir oluşturmak gerçekten zordur...

4. Ben bile anladim.
    Paylasimlar cok guzel teşekkür ediyorum

Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku
    Şimdi gelelim kurduğumuz basit stratejiye göre test ettiğimiz BIST-50 senetleri içinden yukarıda saydığımız kriterlere göre yaklaşık 10 senet buldum...bunların performanslarını twıtter üzerinden grafiklerde inceleyin ltf...

Yani şunu yaptık..strateji oluşturduk, geçmiş verilere göre test ettik...test sonuçlarını kriterlere göre değerlendirdik...sonuçta bu strateji ile ilk bakışta uygulanabilecek 10 senet bulduk...50 ile başladık 10 taneyle bitirdik....bu strateji özellikle büyük endeks kağıtlarında genellikle başarısız olmuş....demek ki onlar için farklı bir yöntem bulmalıyız...

Eğer örneğin 30 civarında senette kriterlerimize uysaydı, çok sağlam bir strateji bulmuş olurduk....çok basit bir yöntem uyguladık basit sistem kuralım derken mümkün olduğunca senette işlemesini de sağlamak lazım...onun için strateji yani fikir oluşturmak gerçekten zordur...

5.  Alıntı Originally Posted by trendtakipcisi Yazıyı Oku

HO 20 değiştirelim.Önce 18 olmazsa sonra 9 yazıp deneyelim.

Değerli katılımcılar, stratejimizi yazdık, belli senetler üzerinde uyguladık, system testerda geçmişe yönelik testlerimizi yaptık ve test sonuçlarını belirli kriterlere göre analiz ederek twıtterda gösterdiğim senetleri bulduk...

Şimdi bulduğumuz yaklaşık 10 civarında senedin performansları, Al/Tut'a göre başarılı...

Ancak, bazı senetlerde uygulanması biraz güç, örneğin GUBRF, 2 yıllık dönemde %230 civarında kazanç sağlamış, 13 işlemde 3'ünde kar, 10'unda ise zarar yazmış, ancak tahmin edeceğiniz gibi karlar büyük zararlar ise küçük, arka arkaya 7 defa zarar etmiş, gerçek hayatta kimse zararlar küçük olsa da bu işlemlere dayanamaz...o yüzden ben bu stratejinin GUBRF işe yarayacağını zannetmiyorum...(Grafikleri twitter da)

Bunun gibi bulduğumuz görünürde başarılı senetlerde de aynı problem büyük ölçüde var, zararlı işlem sayısı genelde karlı işlemlerden fazla ve bu zararlar arka arkaya yapılmış, bu büyük dezavantaj ve stratejinin uygulanma şansını zora sokuyor...

Buna rağmen, bazı senetler için uygulanabilir bir strateji...sorunu bu sinyalleri disiplinli şekilde takip etmek ve uygulamak...tüm stratejiler için geçerli en önemli sorun bu...gerçek hayatta üst üste zarar eden bir taktiği kimse kullanmaz en sonunda büyük kar sağlayacak olsa da...

Çok basit, birçok insanın denediği ve fiyat oluştuktan sonra hareket eden bir kesişim kullanarak bir strateji uyguladık...fikir ve başkalarından farklı düşünerek bir sistem oluşturmak önemli...

Devam edeceğiz...

Değerli katılımcılar, görüldüğü üzere strateji iyi bir fikre dayanmalı...bunu sizler gözlemle/tecrübeyle bulacaksınız...kuralları koyacaksınız...deneyeceksiniz...hangi senetlerde/enstrümanlarda iyi sonuçlar vermiş bakacaksınız...nerelerde hata yapmış...yatay piyasada çok mu işlem yapmış....düşen piyasada sizi zarardan korumuş mu....gerçek hayatta uygulanabilir mi...bunlar bir bütün...

Her strateji her senette işlemiyor...işleyen senetleri bulacaksınız....ama tabi her senet için ayrı strateji olmaz....Evet sistemli olmak önemli ama gerçek hayatta uygulanabilir olması ve en önemlisi sizin de buna uymanız koşuluyla...

Şimdi halen kullandığım 4 farklı stratejiden örnekler vereceğim...twitter üzerinden grafikleri inceleyebilirsiniz...bu tamamen benim uyguladığım stratejiler ve halen pozisyonda olduğum senetler....kesinlikle yatırım tavsiyesi olarak almayın...sadece bana göre başarılı stratejilerden örnekler vermek ve size de sistemli al/sat'ın yani oyun planı kurmanın önemini göstermek amacıyla yayınlıyorum....

Bu sistemlerde hiçbir temel analiz verisi yok, çünkü onlarda fiyatın içinde örneğin halen pozisyonda olduğum PETUN, PNSUT, DEVA, TTRAK işte gıdaya talep artmış, ilaç şirketleri iyi olacak, öteki tıbbi cihaz işine girdi vb. hiçbir habere göre alım satım yapmıyor...ben sadece çalışma neticesinde yazdığım ve test ettiğim, ikna olduktan sonra gerçek piyasada kullandığım sistemlerin al/sat sinyallerine uyuyorum...al derse al , sat derse sat...elbette her işlemde başarılı olmayacak biliyorum ancak küçük zararlar, büyük karlar...özü bu...

Bir önceki yazımda halen pozisyonda olduğumu belirttiğim ve twitterda grafiğini yayınladığım PETUN'a bakarsak alış yeri ve geldiği yer arasında çok kısa zamanda müthiş bir fark var...Sistemli olmayan hiç kimse veya sistemi olup ta buna uymayanlar da dahil bu noktaya kadar malı çoktan kaptırır sonra Ali Perşembe hocanın söylediği gibi keşke oyunu oynardı...halbuki oyunun adı eşek oyunu....hikayeyi merak edenler twitter adresime baksınlar...

Olay tam olarak ta bu...ancak bu strateji güvenilir olmalı...yoksa iş kumara döner...şimdi diyeceksiniz niye vermedin hala büyük kar...ancak fiyat 13, 14, 15, 17, 18 de de büyük karlar yazmıştı....buraya kadar gelebileceğini ben dahil hiç kimse bilmiyordu...onun için sistem sat verene kadar bekleyeceğiz....belki aşağı gelerek bizi örneğin 16, 17 den çıkaracak...ama zaten en üstten vermek gibi bir amacımız yok....ancak 12, 13 den mal kaptırmakta istemiyoruz....

Lafın özü; keşke satsaydım, keşke alsaydım...bunlar boş....karlı pozisyonları sürdür, zararlı pozisyonlardan çık....karlı pozisyonlar artmaya devam eder... zararlı pozisyonlarda da zararlar artar....

Sayfa 24/29 İlkİlk ... 142223242526 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •