Sayfa 12/29 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon
Arama sonucu : 229 madde; 89 - 96 arası.

Konu: Sistematik yaklaşım//eğitim çalışmaları

1. Yükselen piyasa derken aldığım tarihteki son bir yıllık en yüksek noktasını, aldıktan sonra 1 yıl içinde geçen kağıt olarak düşünerek cevap veriyorum. Benim ilave yapmam için en az son 10 yıllık grafiginin 45 lik acıya eşit olmasını beklerim.zaten bunu yaptığım tek bir hisse var. Çoğunlukla bakarım açıkça.
    Sizinde bu durumdaki stratejinizi merak ediyoruz açıkça.
    Son düzenleme : ibrahim; 07-04-2020 saat: 19:13.

2. Aslında bu yazdıklarımdan anlaşıldığı gibi benim yatirimimin büyük bir kısmı borsada değildir. Beklediğim hisseler yüzde 40 düştüğü zaman (ki genelde yıllık en düşüğüne yakın noktalar )uygun zamanda alır stopu koyar eski zirvesine yakın yerlerde satarım. Bunun sebebi de teknik analizi ve ötesinde algoritmik sistemi makinelere yaptırmayı bilmediğim için, ve eski tecrubelerimde gosterdiki al tut denilen, şu an al izle deniliyor ama bu sistemin alıp tutulan altınla bas edememesidir, gerçekten borsaya açıldığı tarihten itibaren aynı gün 1000 liralık o hisse ve altın alinsa su ana kadar kaç hisse altını yenebilirdi. Bu yüzden bu borsada girilip çıkılan yerler çok önemli. Ali persembenin kitaplarını istetdim, okuyacağım bakalım bana ne gibi katkılar sunacak.

Benim stratejim al noktasında taşıdığım pozisyonun %60'ı ile ilk alımımı yaparım....daha sonra fiyat yükselince benim yıllar önce çok deneyimli birisinden öğrendiğim ve sisteme yazdığım bir noktadan o pozisyon için ayrılan miktarın geri kalan %40'ı ile ikinci bir alım yapıp pozisyonu tamamlarım....

İzlediğim strateji mal yükselirken ortalama yapmaktır...buna piramitleme deniyor...temel kuralı; yükselen piyasada yapılması ve stop lose kurallarına mutlaka uyulmasıdır. Neden ilk alım daha yüksek oranlı derseniz bu tecrübe ile kanıtlanmış bir yöntemdir ve hep işe yarar.

Bir sonraki yazımda pozisyon büyüklüğü ayarlamada denilen para/risk yönetimine kısaca değineceğim....forumu okuyan çok ama fikir beyan eden, araştırıp öğrenmek isteyen pek yok...herkesin bunları bildiğini görmek çok umut verici...inşallah öyledir... benlik bir şey yok öğrenmek isteyen talep eder....birkaç kişi de bile bir farklılık yaratabilirsek bu iş amacına ulaşmış demektir.

4. İlk alim yüzde 60, ikinci alım yüzde 40 olmak üzere iki alımda yükselen piyasayı tamamlarım demişsiniz.ben biraz rakamlara talihim. Bu ikinci oran ile ilk oran arasında bir bağıntı var mı?

5. Birde stop lose noktanız birinci ve ikinci nokta alımlar için de aynımı, yoksa ilk âlimin stop seviyesi daha mı düşük.

6. Başka şeyler de yazmak istiyorum ama kafanızı sisirmekten korkuyorum.hissenin ayı piyasasına girdiğini zirveden yüzde 40 alta inersemi anlarız, bunu sisteminizde nasıl gösteriyorsunuz?

Alıntı Originally Posted by ibrahim Yazıyı Oku
    ilk alim yüzde 60, ikinci alım yüzde 40 olmak üzere iki alımda yükselen piyasayı tamamlarım demişsiniz.ben biraz rakamlara talihim. Bu ikinci oran ile ilk oran arasında bir bağıntı var mı?
    birde stop lose noktanız birinci ve ikinci nokta alımlar için de aynımı, yoksa ilk âlimin stop seviyesi daha mı düşük.
    başka şeyler de yazmak istiyorum ama kafanızı sisirmekten korkuyorum.hissenin ayı piyasasına girdiğini zirveden yüzde 40 alta inersemi anlarız, bunu sisteminizde nasıl gösteriyorsunuz?
    piramitlemede, ilk alımın ikinci alımdan daha yüksek olmasının overall'u daha iyi bir seviyeye çıkardığı genel geçer bir olgu, ancak dediğim gibi bu yöntem sadece yükselen piyasalarda yapılmalı ve stop lose mutlaka kullanılmalı.

Iki alım noktasında da stop lose noktası birinci alımın dur noktasıdır. Pozisyon tek seferde kapatılmalıdır. Yani alım 2 parça satım tek parça. Benim uyguladığım yöntem bu.

Elbette ayı/boğa piyasaları kavramları önemli benim baktığım husus endekse aykırı hareket etmemek, alım veya satım yaparken mutlaka endeks takip edilmeli. Sebebi yüksek overalldan dolayı mecburen derinlikli senetlerde işlem yapmak zorunda olduğum için senetlerimde endeksle birlikte hareket eder. Yani aralarında korelasyon yüksektir.

Sistem 118.000 civarından pozisyonları kapat sinyali verdiği için bu sinyale uydum...daha doğrusu benim yerime işlem yapan sistem pozisyonları kapattı. Sistem kullanmamın en önemli sebebi bu... Beni dışarıda bırakması ve dışarıdan gelen seslere aldırmaması.

Yaklaşık 20 yıldır bu piyasada olan ve yaş itibariyle orta yaşın üzerinde birisi olarak bu piyasalarda iyi para yapan birisi olarak bu sistemleri kendi gözlem, tecrübem ve bakış açıma göre oluşturdum...ancak önemli olanın (ister elle ister otomatik olarak kullanın), kurallara harfiyen uymak olduğunu tecrübe ettim..olayın özeti bana göre budur...

Arkadaşlar, bana göre sistemin olmazlarından biri de para/risk yönetimi de denilen pozisyon büyüklüğünü ayarlama olayıdır. risk yönetimi demek stop lose uygulamak değildir...burada olay belirlediğimiz riske göre maksimum hisse miktarı*fiyat yani pozisyon büyüklüğünü doğru belirlemektir.

Bu çok derin ve gerçekten karmaşık bir konu olmasına rağmen benim yaptığım yurt dışı kaynaklı araştırmalar neticesinde bana göre en verimli risk yönetimi metodunu kısaca aktaracağım.

Risk yönetimi neden önemli...çeşitlendirme ve her pozisyonda alınabilecek hisse miktarını belirleyerek zararı kontrol altına almak açısından mutlaka yapılması gerekir. Bugün aracı kurum sözde uzmanları size asla alabileceğiniz riske göre max.hisse miktarını vb. asla belirtmezler....bu konuda büyük bir kısmının bilgi sahibi bile olmadığı kanaatindeyim...

O yüzden maaşlı çalışan bu insanların önerilerine ben uzun yıllardır itibar etmiyorum, zaten iş iyi bilselerdi çalışmaz ve kendi portföylerini yönetirlerdi...bu konuda benim bakış açım bu...portföyünüzü sizden daha iyi kimse yönetemez....ancak bunun içinde sizin kendinizi geliştirmeniz ve fark yaratmanız gerekir...yoksa o böyle dedi, arkadaşıma daha önce çok iyi tüyo gelmişti şimdide yeni bir senet geldi 5 katına çıkacakmış vb. dedikodularla sermayeyi zaman içinde tüketirsiniz... tercih sizin...çok uzattım yukarıda anlattığım risk yönetimini birazdan anlatacağım....

Sayfa 12/29 İlkİlk ... 2101112131422 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •